Autor Wątek: Kworum na walnym a los naszych mniej potrzebnych druhów  (Przeczytany 2676 razy)

Offline cuekawydruh

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Kworum na walnym a los naszych mniej potrzebnych druhów
« dnia: Czerwiec 06, 2017, 11:58:08 »
Mam pytanie co to dokładnie składa się na te kworum. Liczba wszystkuch członków osp? Czy może tylko liczba zwyczajnych plus wspierających,  czy zwyczajni, wspierający i honorowi razem, a może sami zwyczajni, czyli czynni.
Nurtuje mnie to bo ja myślałem że w skład kworum wchodzą tylko czynni-zwyczajni, ale na ost.walnym powiedziano że honorowi również a u nas jest dużo takich i to zchorowanych i co, przez to nie mieliśmy kworum bo dziadków nie było.  I co teraz mamy wszystkich honorowych i wspierających jak jest ich za dużo pozkreślać?
Proszę o poradę i pomoc w tej sprawie, ponieważ jesteśmy jeszcze stosunkowo młodą Osp.
pozdrawiam

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Kworum na walnym a los naszych mniej potrzebnych druhów
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 06, 2017, 13:03:14 »
Kworum to zazwyczaj to zazwyczaj co najmniej połowa wszystkich członków lub członków mających prawo głosu. (http://poradnik.ngo.pl/wladze-stowarzyszenia)

Wszystko powinno być zapisane w statucie twojej jednostki . Tutaj na przykładzie statutu wzorcowego ZOSP. (http://www.zosprp.pl/?q=content/wzorcowy-projekt-statutu-osp-ubiegajacej-sie-o-status-pozytku-publicznego)

Cytuj
Członkowie OSP dzielą się na:
1)   członków zwyczajnych, w tym członków  młodzieżowych i kobiecych drużyn pożarniczych,
2)    członków wspierających,
3)   członków honorowych.

Cytuj
Członkowie zwyczajni mają prawo:
1)   wybierać i być wybieranymi do władz OSP z  wyjątkiem małoletnich poniżej 16 lat.
2)   uczestniczyć w walnym zebraniu z prawem głosu.
3)    wysuwać postulaty i wnioski wobec władz OSP.
4)    korzystać z urządzeń i sprzętu będącego własnością OSP.
5)   używać munduru, dystynkcji i odznak.

Cytuj
1.   Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna bez względu na jej miejsce zamieszkania i siedzibę w kraju lub za granicą, która zadeklaruje wspomaganie działalności OSP finansowo lub w innej formie i  za swą zgodą zostanie przyjęta przez zarząd OSP.
2.   Członek wspierający opłaca składkę członkowską  w zadeklarowanej przez siebie wysokości.

Cytuj
1.   Członkiem honorowym może być każda osoba fizyczna , bez względu na miejsce zamieszkania, szczególnie zasłużona dla ochrony przeciwpożarowej. Godność członka honorowego nadaje walne zebranie OSP.
2.   Członkowie honorowi nie opłacają składek członkowskich.
3.   Członek wspierający i członek honorowy mają prawo uczestniczenia w pracach  i imprezach organizowanych przez OSP, a z głosem doradczym także w walnym zebraniu.



Tak więc w tym przypadku, tylko członkowie zwyczajni powinni być wliczani są do kworum. Członkowie honorowi i wspierający nie.

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2017, 14:41:32 wysłana przez Łukasz Telus »

Offline cuekawydruh

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Kworum na walnym a los naszych mniej potrzebnych druhów
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 06, 2017, 13:15:03 »
Dzięki Panie Weteranie

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Kworum na walnym a los naszych mniej potrzebnych druhów
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 06, 2017, 13:50:31 »
Tu dochodzimy do kwestii rodzajów członkostwa w OSP.
Zgodnie ze wspomnianym statutem wzorcowym członek zwyczajny składa przyrzeczenie o treści: „W pełni świadom obowiązków strażaka – ochotnika uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej majątku narodowego, być zdyscyplinowanym członkiem ochotniczej straży pożarnej, dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu życia ludzkiego i mienia
Niektórzy interpretują ten zapis w ten sposób, że jeżeli ktoś nie da rady "czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej majątku narodowego" poprzez udział w działaniach ratowniczych bo np. stan zdrowia mu na to nie pozwala (nie przejdzie badań lekarskich) to nie może być członkiem zwyczajnym a tylko wspierającym. Moim zdaniem jest to nadintepretacja bo uważam, że czynne uczestnictwo w ochronie przeciwpożarowej to też np. zajęcia z młodzieżą czy realizacja innych działań statutowych OSP, np. gra w orkiestrze, prowadzenie kroniki, prowadzenie dokumentacji jako sekretarz czy skarbnik.


Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Kworum na walnym a los naszych mniej potrzebnych druhów
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 06, 2017, 16:25:30 »
W sumie prawie dobrze. Ale prawie robi różnicę. I aby wyłowić tą różnicę od tego co napisał druh Łukasz Telus należałoby zajrzeć do swoich statutów. A tam mogą być różne rzeczy. U mnie jest zapis, że i honorowy i wspierający mają prawo głosu. W sumie nie mam wspierających. Ale mam honorowych. I oni mają prawo głosu. Z drugiej strony dlaczego by nie mieli mieć tego prawa? Tylko dlatego, że zostali honorowymi? Uważam, że zapis ograniczający ich prawo wyborcze po zostaniu honorowym członkiem jest dyskryminujące.

Offline cuekawydruh

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Kworum na walnym a los naszych mniej potrzebnych druhów
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 06, 2017, 18:25:52 »
My narazie korzystamy z wzorcowego statutu związku.  Więc wg.tego co napisał Pan Łukasz powinniśmy nie przeprowadzać nadzwyczajnego walnego zebrania tylko powinno być kworum. Teraz będziemy o tym pamiętać.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Kworum na walnym a los naszych mniej potrzebnych druhów
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 06, 2017, 20:04:20 »
U nas prawo głosu mają zwyczajni i honorowi. Przy czym honorowi to naprawdę honorowi - walne zebranie musie się zgodzić na taki przydział - zarezerwowany dla strażaków którzy służyli jednostce kilkadziesiąt lat. Wspierający nie mają u nas prawa głosu - kto nie dział czynnie na rzecz jednostki nie będzie decydował o jej losie. Zaś czynni to nie tylko JOT, ale też osoby pomagające w remoncie remizy, pracach gospodarskich, pracujące z młodzieżą, pomagające w organizacji imprez.
Przed brakiem kworum zabezpieczamy się w prosty sposób - zabierając podpisy pod listą z informacją o Walnym Zebraniu od razu zbieramy też pod informacją, ze w przypadku braku kworum, kolejny termin będzie 30min później tego samego dnia - i że zebranie to będzie ważne bez względu na ilość osób które przybędą. Mamy też odpowiedni zapis w statucie zezwalający na takie rozwiązanie (przy ponad 100 osobowej jednostce to naprawdę konieczność).