Autor Wątek: Niezapowiedziane ćwiczenia  (Przeczytany 13563 razy)

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Niezapowiedziane ćwiczenia
« dnia: Maj 29, 2017, 10:32:27 »
Cytuj
Do końca lipca 2017r. zgodnie z poleceniem KG PSP przez zespoły inspekcyjne KW zostaną przeprowadzone ćwiczenia o tematyce związanej z zagrożeniem powodziowym oraz pożarami lasów:
- Ćwiczenia będą miały charakter niezapowiedziany,
- Ćwiczenia będą przeprowadzone w sile co najmniej kompanii,

Jaka jest podstawa prawną organizacji takich ćwiczeń z udziałem OSP?
Czy jednostka OSP może odmówić i na jakiej podstawie udziału w takich ćwiczeniach, jednocześnie deklarując gotowość bojową do udziału w przypadku realnego zagrożenia?



Offline ADFire#

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Niezapowiedziane ćwiczenia
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 29, 2017, 12:16:59 »
A skąd masz takie info?


Offline ADFire#

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Niezapowiedziane ćwiczenia
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 29, 2017, 13:23:50 »
Ciekawe czy to zarządzenie odnośnie tych ćwiczeń tyczy się tylko woj. dolnośląskiego czy całego kraju.

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Niezapowiedziane ćwiczenia
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 29, 2017, 13:31:06 »
Kujawsko-pomorskie również podobne wytyczne :)

Offline ADFire#

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Niezapowiedziane ćwiczenia
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 29, 2017, 14:35:21 »
A w lubelskim ktoś coś wie?

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Niezapowiedziane ćwiczenia
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 29, 2017, 16:47:16 »
Pomorskie do końca czerwca powodziówka, do końca lipca lasy.
Si vis pacem, para bellum

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Niezapowiedziane ćwiczenia
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 29, 2017, 17:55:24 »
Pomorskie do końca czerwca powodziówka, do końca lipca lasy.
Wychodzi, że cały kraj tak samo. Bo nawet terminy identyczne.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Niezapowiedziane ćwiczenia
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 29, 2017, 18:03:26 »
Jak przygotować niezapowiedziane ćwiczenia dla kompani??? Ktoś kto dał takie wytyczne to chyba nigdy takowych ćwiczeń nie organizował, (dojazd  alarmowy, rekreacyjny??, kto weźmie odpowiedzialność za ewentualne zdarzenie??)chyba że nie będą zapowiedziane dla oficerów z kw, i na papierze a on jak wiadomo wszytko przyjmie. Był okres kiedy kw w ramach igo dysponowała jeden pojazd z innej kp/m w ramach brygady obwodowej,  lub zastęp z osp który należał do odwodu był dysponowany na teren km/p, co to miało wnieść?  nie wiem tyle że zespół inspekcyjny sprawdził sprzęt i kwity czy są na pojeździe, ale teraz skoro można awansować 3 razy w roku to już chyba nic powinno zdziwić, 

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Niezapowiedziane ćwiczenia
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 29, 2017, 19:15:24 »
Jak przygotować niezapowiedziane ćwiczenia dla kompani??? Ktoś kto dał takie wytyczne to chyba nigdy takowych ćwiczeń nie organizował, (dojazd  alarmowy, rekreacyjny??, kto weźmie odpowiedzialność za ewentualne zdarzenie??)
Póki nie znamy założeń do ćwiczeń to nie mamy o czym dyskutować. Patrząc na to, że jest 60 dni i mają się odbyć w każdym powiecie to na bank za kilka dni się zacznie to zobaczymy.  Swoją drogą jeśli to ma być w zamian IGO to dla d-ców zmian i niżej to luksusowa sytuacja.
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2017, 19:32:18 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline tomek2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: Niezapowiedziane ćwiczenia
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 29, 2017, 19:32:24 »
niezapowiedziane?? A wszyscy wiedzą (wielkopolska też wie) to jakie niezapowiedziane? Będzie wilk cały i owca syta, góra napisze dobrze a dół będzie zadowolony ,że góra napisała ok.
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Niezapowiedziane ćwiczenia
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 29, 2017, 20:07:11 »
W KG chodzi chyba o to, żeby sprawdzić realną mobilność zastępów w poszczególnych powiatach.
JRG i KP/KM są zawsze. Gorzej z ochotnikami (nawet w KSRG), gdzie do 15:30-16:00 zdarzają się sytuacje, że nie ma komu wyjechać do zdarzenia.
Ćwiczenia te odbywać się mają w godzinach pracy (7:30-15:30) i powiem szczerze nie widzę tu sił kompani gaśniczej czy przeciwpowodziowej.
Pozostaje jeszcze problem zabezpieczenia operacyjnego rejonu jak prawie cały powiat wyjedzie na cwioczenia. Problemem bedzie też logistyka - bo z jakiej racji wójt gminy ma płacić za wyżywienie dla ochotników w ramach ćwiczeń, które mogą potrwać dłużej niż 6 godzin?. A budżety komend nie są z gumy...
Si vis pacem, para bellum

Offline ADFire#

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Niezapowiedziane ćwiczenia
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 29, 2017, 21:53:43 »
Jak te ćwiczenia naprawdę będą niezapowiedziane i w godzinach 7-15 to będzie lipa... kto ma pracę ten się nie wyrwie... kto ma szkołę tak samo, a kto gospodarstwo rolne tym bardziej, gdyż nikt nie zostawi opryskiwacza z cieczą wartą pare ładnych set złotych lub nawozu i pojedzie do alarmu... taka prawda i smutna prawda... u mnie na chłopaków tak naprawdę można liczyć w godzinach wieczornych i nocnych, bo nikt się nie oderwie od swoich obowiązków bo z czego wykarmi siebie i rodzinę jak powiedzą mu bajo w pracy?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Niezapowiedziane ćwiczenia
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 29, 2017, 22:24:25 »
Jak te ćwiczenia naprawdę będą niezapowiedziane i w godzinach 7-15 to będzie lipa... kto ma pracę ten się nie wyrwie... kto ma szkołę tak samo, a kto gospodarstwo rolne tym bardziej, gdyż nikt nie zostawi opryskiwacza z cieczą wartą pare ładnych set złotych lub nawozu i pojedzie do alarmu... taka prawda i smutna prawda... u mnie na chłopaków tak naprawdę można liczyć w godzinach wieczornych i nocnych, bo nikt się nie oderwie od swoich obowiązków bo z czego wykarmi siebie i rodzinę jak powiedzą mu bajo w pracy?
Na 90% będą w tych godzinach bo tak pracuje KW. Być może o to chodzi aby sprawdzić możliwości KSRG w tych godzinach. Jeśli 20 jednostek włączonych do KSRG nie wystawi kompanii gaśniczej to może wyjść niezła lipa dla służby operacyjnej.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline ADFire#

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Niezapowiedziane ćwiczenia
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 29, 2017, 22:42:46 »
Może się trochę nie znam ale byłem przy paru większych pożarach gdzie było jednostek na sporą kompanię i jakoś nijak to się miało do ćwiczeń... jednostki wzywane pojedynczo, po dojedzie przydzielano zadania i działano tym co jest. Nie zdarzyło się jeszcze żebyśmy nie wyjechali ale przed południem potrafi nas być 3/4 osoby a po południu i 15 i co wywalą nas z KSRG bo ludzie mają pracę? Zrobią weryfikację systemu? A niech robią może dojdą do wniosku, że to wszystko się sypie, że to jest straż OCHOTNICZA i nie jesteśmy na dyżurze. Moim zdaniem za nie wyjechanie z powodu braku ratowników nie powinno być żadnych konsekwencji bo każdy ma pracę i to ją wybierze.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Niezapowiedziane ćwiczenia
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 29, 2017, 23:12:26 »
I przede wszystkim jak się ma alarm przed pracą do pożaru to się dzwoni do szefa na ładne oczy, a na ćwiczenia? Jeśli bym zadzwonił na ćwiczenia to przy następnym pożarze nie mam po co dzwonić...
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Lukasz91

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
  • OSP 18" Cel: -> PSP 22"
Odp: Niezapowiedziane ćwiczenia
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 29, 2017, 23:32:39 »
Lubuskie coś wiadomo bo 25 marca [sobota 10] były ćwiczenia z lasów, z zakresu powodziowego nie  [chociaż jeszcze nie pełny z mnie  ]

"Pierwszą powinnością strażaka jest ratować życie. Kiedy tego nie robi, pierwszą powinnością strażaka jest szkolić się!" ~Szymon Kokot-Góra

"Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi i może zapamiętam. Zaangażuj mnie, a się nauczę" ~Benjamin Franklin

Offline NickName

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Niezapowiedziane ćwiczenia
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 30, 2017, 11:11:25 »
My wczoraj mieliśmy niezapowiedziane ćw na lesie. Dzwonili rano (8:00) z KP żeby przyjechać "po cichu" na 11:30. Chcieli zobaczyć ile osób się stawi. Wymieszane jednostki systemowe i poza systemowe z jednej gminy. Chyba KP sama sprawdza jak to wyjdzie przed "oficjalnie" niezapowiedzianymi ćw, żeby nie było przypału.

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Niezapowiedziane ćwiczenia
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 30, 2017, 14:15:48 »
Odnośnie powodziówki KP ma zapewnić piasek do napełnienia 40 worków

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Niezapowiedziane ćwiczenia
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 31, 2017, 09:23:27 »
Jestem z dolnośląskiego, otrzymaliśmy informacje o tych niezapowiedzianych ćwiczeniach, które maja odbyć się w tygodniu w godzinach pracy. Trzeba było zrobić weryfikacje pełną sprzętu mieszczącego się na samochodach z ta z SWD. KP cały czas powtarza, ze nic nie jest wiadomo i nie będzie do samego końca. Ale panowie my jesteśmy OCHOTNIKAMI i gdy nie wyjedziemy to nic się nie dzieje bo nie jesteśmy na etacie sama nazwa naszych stowarzyszeń o tym mówi.Samo założenie ćwiczeń ma na celu sprawdzenie realnej sytuacji podczas najgorszego czasu dla ochotników czyli w godzinach pracy i z tego co wiem nie jest to robione aby wyciągać jakiekolwiek konsekwencje bo niby z czego lub za co? Przecież nie pracujemy w straży i może się przydarzyć sytuacja, ze nie ma np kierowcy lub dowódcy i nie wyjedziemy.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Niezapowiedziane ćwiczenia
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 01, 2017, 08:15:02 »
Jestem z dolnośląskiego, otrzymaliśmy informacje o tych niezapowiedzianych ćwiczeniach, które maja odbyć się w tygodniu w godzinach pracy. Trzeba było zrobić weryfikacje pełną sprzętu mieszczącego się na samochodach z ta z SWD. KP cały czas powtarza, ze nic nie jest wiadomo i nie będzie do samego końca. Ale panowie my jesteśmy OCHOTNIKAMI i gdy nie wyjedziemy to nic się nie dzieje bo nie jesteśmy na etacie sama nazwa naszych stowarzyszeń o tym mówi.Samo założenie ćwiczeń ma na celu sprawdzenie realnej sytuacji podczas najgorszego czasu dla ochotników czyli w godzinach pracy i z tego co wiem nie jest to robione aby wyciągać jakiekolwiek konsekwencje bo niby z czego lub za co? Przecież nie pracujemy w straży i może się przydarzyć sytuacja, ze nie ma np kierowcy lub dowódcy i nie wyjedziemy.
To niezapowiedziane ale wiecie o ćwiczeniach .no cóż
Więcej ćwiczeń mniej krwi w boju.Nie przejmuj się Ochotnicy zawsze będą  Ochotnikami .Bez spiny .Pewnie że możecie nie wyjechać, ale czy zdarza się to notorycznie ??? Bardzo wątpię .

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Niezapowiedziane ćwiczenia
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 01, 2017, 11:22:37 »
Tak wiemy ze w czerwcu ( nie wiadomo dokładnie którego) odbeda się ćwiczenia z zagrożenia powodziowego, a w lipcu (również nie znamy dokładnego dnia) z pożarów lasów.
Tak jak napisałem, właśnie jesteśmy ochotnikami, a w ciągu roku przy 50/70 wyjazdach, może przytrafiają się 1/2, które nie uda się wyjechać.

Offline Oggi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Odp: Niezapowiedziane ćwiczenia
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 01, 2017, 20:30:29 »
     – Masz tam jakiś dźwig na budowie?
    – Jeden mam.
    – To pchnij mi go tutaj na Ludną, na godzinkę, co?
    – Nie, no nie mogę, oczekujemy nieoczekiwanej kontroli, muszę robić.
(Co mi zrobisz jak mnie zlapiesz).
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2017, 20:34:05 wysłana przez Oggi »

Offline Pitero

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Niezapowiedziane ćwiczenia
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 01, 2017, 22:22:18 »
Dzisiaj brałem udział w tych niezapowiedzianych ćwiczeniach, w zasadzie do momentu dojazdu do "miejsca zdarzenia" wszyscy myśleli, że to prawdziwa akcja, dopóki nie zobaczyłem wozu dowodzenia i łączności z komendy wojewódzkiej. Tematyka to zagrożenie przeciwpowodziowe. Mieliśmy do wykonania kilka założeń, m.in. ewakuacja ludności za pomocą łodzi z terenów zalanych, przepompowanie wody czy układanie worków. Wszystko zamknęło się w 3 godziny, także poszło dosyć sprawnie, na koniec każdy otrzymał racje żywnościowe. Ja jestem zadowolony,zawsze to coś nowego, można się czegoś nauczyć. Zaczęło się po 15:30,więc udało nam się wyjechać pełnym zastępem, ogólnie dobra frekwencja jak na niezapowiedziane ćwiczenia.

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Niezapowiedziane ćwiczenia
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 02, 2017, 08:50:22 »
@Pitero, a z jakiego województwa jesteś?