Autor Wątek: dotacja ksrg 2017  (Przeczytany 32212 razy)

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 25, 2017, 14:56:33 »
KMPSP Wrocław 1787 zł jednostki mają przeznaczyć na zakup 2 szt.  lekkich ubrań ochrony przeciwchemicznej, a jak coś zostanie to wtedy coś innego z listy. Ponoć jak strażacy OSP jeżdżą do działań to mają w czym i kolejny "nomex" nie jest im potrzebny. Natomiast 5746 z puli na środki techniki specjalnej rozdzielone zostanie dla jednostek, które nie mają detektorów wielogazowych lub agregatu oddymiającego, z przeznaczeniem na ich zakup.

Wg wzoru umowy, wydatki mogą być realizowane od dnia podpisania umowy. Czyli nie mam tak jak w latach poprzednich możliwości z refinansowania już poniesionych wydatków.

Poszukuje lekkich ubrań ochrony przeciwchemicznej dla psów ratowniczych. Jeśli ktoś ma jakiś namiar to poproszę.
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2017, 15:49:25 wysłana przez Łukasz Telus »

Offline EljotNes

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 213
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 26, 2017, 08:14:49 »
ubrania chemiczne i detektory wielogazowe - to chemia a o ile wiem ta specjalizacja nie była dotychczas przez KG traktowana priorytetowo, dotychczas były to: woda, technika i od zeszłego roku wysokościówka i poszukiwawczo-ratownicza, tym bardziej to dziwne że części sprzętu obowiązujacego w tych  specjalizacjach nie ma na liście zakupów. Jeżeli wszystkie zgłoszone OSP spełniają wymogi w zakresie wyposażenia w tych specjalizacjach to można iść dalej tyle że detektor to też przyjemność utrzymania /kalibracja i wymiana sensorów/, a tych pozycji obecnie na liście brak.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 30, 2017, 20:27:46 »
Może i pieniędzy jest więcej, ale dla mojej OSP jak i innych w powiecie to najsłabszy rok, jeśli idzie o dotacje od bardzo dawna.

Offline kolumna24

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 02, 2017, 17:16:26 »
Witam,

Prześledziłem wątek z dotacjami dla KSRG. Mam jednak pytanie, które nie zostało wyjaśnione. Skoro na ten rok przyznano większą pulę pieniędzy na dotacje, (ok. 80 mln) dla KSRG to dlaczego średnio na jednostkę przypada jednak mniej pieniędzy niż w roku ubiegłym?

Czy chodzi o to, że % mniejsza część z tych pieniędzy została przeznaczona na sprzęt a większa na samochody?


Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 02, 2017, 18:01:53 »
KSRG to nie tylko OSP, więc może tu są przesunięcia...

Offline kolumna24

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 02, 2017, 18:11:54 »
Być może to jest właśnie wyjaśnienie problemów.

Offline weissp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 03, 2017, 19:52:10 »
Wczoraj dostałem info jak to u nas wygląda powiat Opolski. Moja jednostka dostanie 4500 tys. w tym 1900zł na remonty, 1600 zł na sprzęt łączności, 1000zł na wyposażenie osobiste. Wnioskowaliśmy o dotację na zestaw hydrauliczny, komendant obiecywał i teraz brakuje 15 tys

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 06, 2017, 00:34:07 »

Czy chodzi o to, że % mniejsza część z tych pieniędzy została przeznaczona na sprzęt a większa na samochody?



Tak, dokładnie. 60% środków bieżących na remonty, 90% inwestycyjnych na samochody, i tak w każdym województwie.

Wnioskowaliśmy o dotację na zestaw hydrauliczny, komendant obiecywał i teraz brakuje 15 tys

Im (01/02 KP/KM) można tylko współczuć - zostali zrobieni w konia tak samo jak i my.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2017, 00:52:58 wysłana przez b07 »

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 08, 2017, 00:10:53 »
3222 zł na każdą jednostkę w powiecie. To już nawet nie jest kpina.   :gwiazdki:
I co ja mam za to kupić? Waciki?
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline mikezd

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 08, 2017, 08:55:08 »
Zastanawia mnie jeden fakt, a mianowicie w intrenecie krąży pismo odnośnie zwiększenia wydatków z budżetu na ochronę przeciwpożarowa podpisane przez sekretarza stanu w MSWiA pana Jarosława Zielinskiego a wszyscy którzy się wypowiadają w tym wątku otrzymają dużo mniejsze środki. Czy jest ktoś zatem kto otrzyma więcej niż w poprzednich latach?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 08, 2017, 09:31:46 »
Zastanawia mnie jeden fakt, a mianowicie w intrenecie krąży pismo odnośnie zwiększenia wydatków z budżetu na ochronę przeciwpożarowa podpisane przez sekretarza stanu w MSWiA pana Jarosława Zielinskiego a wszyscy którzy się wypowiadają w tym wątku otrzymają dużo mniejsze środki. Czy jest ktoś zatem kto otrzyma więcej niż w poprzednich latach?
Logiczne jest, że jeśli ktoś ma dobrze to się  nie żali taka już natura ludzka. U mnie 4 jednostki dostaną więcej o jakieś 3 razy niż w zeszłym roku (2 remonty i 2 zakupy inwestycyjne). Reszta dostanie mniej i to dużo. Ale suma na powiat będzie podobna. Natomiast kwota dofinansowania na auta na województwo ma być prawie dwa razy wyższa.  Po prostu priorytety się pozmieniały teraz samochody pożarnicze.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 08, 2017, 14:48:14 »
Remonty remiz czy zakup samochodów z dotacji KSRG to jest ewidentna głupota. Jak położenie płytek w garażu czy wymiana okien na PCV wpływa na działania ratowniczo-gaśnicze?
Zakres specjalistyczny to są ogromne pieniądze i nie da się tego zbudować w dwa - trzy lata bez odpowiednich środków.
W mojej jednostce są dwie specjalizacje na które już wydaliśmy 120 000zł z czego 30 000 z dotacji ksrg a końca nie widać.
Już chłopaki zaczynają się odzywać aby wycofać się ze specjalizacji i zostać tylko przy zakresie podstawowym skoro na same przeglądy hydrauliki w tamtym roku poszło 2700 zł.
Cierpliwość w UG zaraz się skończy i przychylne oko radnych skoro instytucja, która tworzy i zarządza systemem reprezentując skarb państwa robi sobie takie jaja.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 08, 2017, 15:09:57 »
Remonty remiz czy zakup samochodów z dotacji KSRG to jest ewidentna głupota. Jak położenie płytek w garażu czy wymiana okien na PCV wpływa na działania ratowniczo-gaśnicze?
Sory czy sposób przechowywania sprzętu nie wpływa na jego sprawność? Wymiana okien może zmniejszyć wilgotność, wymiana bram może przyśpieszyć wyjazd. Myślę, że masz nowe auto i ładną remizę ale nie wszyscy tak mają.
A co do zakupu samochodów to bez dotacji z KSRG wiele jednostek do tej pory by nie kupiło aut, więc nazywanie wymiany  wysłużonych aut głupotą jest co najmniej dyskusyjne.   
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 08, 2017, 20:43:15 »
Na zakupy samochodów są inne fundusze z których można dostać dofinansowanie - a z których nie można wydawać środków na "drobnicę". To raz.
Dwa - umowa o przynależność do KSRG jest umową trójstronną - o ile gdy w zeszłym roku dostaliśmy znacznie mniej niż na podstawie poprzednich lat prognozowaliśmy (dostaliśmy 1/4 do 1/3 prognozowanej kwoty) to jeszcze urzędnicy w gminie jakoś to przeboleli, o tyle teraz - słysząc ile spodziewamy się dostać - są już mocno podenerwowani. A przecież oni też są stroną w umowie, czyż nie?
Trzy - nie wiem jak inne jednostki, ale my staramy się planować rozwój jednostki na kilka lat w przód. I nagłe zmiany zasad przez jedną ze stron uważam za bardzo nie fair względem nas. A ostatnio PSP podejmuje jedną koszmarną decyzję za drugą...

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 08, 2017, 21:20:29 »
Jeśli pula na powiat (24 jednostki) to nieco ponad 300000 z czego jedna jednostka dostaje 200000 na auto a 50.000 dostają 3 jednostki na remont to jakie to jest wsparcie pozostałych?
W mojej jednostce mam 4 auta: GBA 2016, GBA 2010, SLRtBA 2006, Lublin 2001 ale to wszystko bez złotówki z ksrg.
Natomiast remiza to zabytkowy budynek z przełomu wieku gdzie jak dotąd w remont weszło prawie milion a aby dokończyć potrzeba drugie tyle. Tylko w tym roku wykonujemy prace za ponad 250000.
Zarówno budynek i samochody są własnością OSP więc dobrze trzeba się nachodzić aby dostać gdziekolwiek pieniądze bo gmina nie może sponsorować takiego remontu skoro nie jest właścicielem budynku.
Więc jak słyszę narzekania w innych jednostkach że się nie da to mnie szlag trafia.
Nie mamy bogatych firm, które by nas sponsorowały, nie ma wielkich zakładów na terenie gminy więc korzystamy z programów unijnych, fundacji, marszałkowa i Bóg jeszcze wie z jakich urzędów i programów. A niestety wielu dotacji nie można ze sobą łączyć więc dobrze trzeba się nakombinować aby to wszytko połapać.
Kosztuje to ogrom pracy i nerwów a jest to plan wieloletni więc jak skończymy to zapewne większość z nas będzie miało dość straży ze zwykłego ludzkiego zmęczenia i wieku bo ciągniemy tak już prawie 10 lat.
Więc jak człowiek słyszy że dostaniecie 3222 bo innym musieliśmy dać na remont lub samochód to się nóż w kieszeni otwiera. Oczywiście cieszę się że koledzy będą mieli lepiej ale to nie te środki bo jest to zrobione kosztem pozostałych.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 08, 2017, 22:27:32 »
W mojej jednostce mam 4 auta: GBA 2016, GBA 2010, SLRtBA 2006, Lublin 2001 ale to wszystko bez złotówki z ksrg.
Natomiast remiza to zabytkowy budynek z przełomu wieku gdzie jak dotąd w remont weszło prawie milion a aby dokończyć potrzeba drugie tyle. (...)Oczywiście cieszę się że koledzy będą mieli lepiej ale to nie te środki bo jest to zrobione kosztem pozostałych.
Czyli ty mając 2 gaśnicze z czego oba nie mają nawet 10 lat masz za złe, że ktoś uznał że zamiast dawać dla was kolejne duże pieniądze postawiono dąć jednostce której star 244 lub Jelcz 004 pamiętają stan wojenny (a bywają i starsze)?
Wyobraź sobie, że należycie zapewne do 100 najbogatszych OSP w kraju.... A boli Cię to że dostaną biedni....
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 08, 2017, 22:35:14 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 09, 2017, 08:26:32 »
Ale zauważ, że jak są w miarę sprawne samochody i jednostka dużo jeździ to jej potrzeby nie znikają do zera. To będą sprawy eksploatacyjne, przeglądy, i uzupełnianie tego co się jej zużywa - środków ochrony osobistej i sprzętu podstawowego, węzy, linek, tłumic itp.
Czy w PSP też zamiast kupować paliwo, węże, ubrania specjalne, płacić ludziom pobory przekażecie kasę na zakup nowych super wypasionych aut?
Bez tych podstaw jednostka za chwilę wycofa połowę sprzętu z samochodu i przestanie jeździć a chwilę później zarządy gminy zaczną zrywać umowy.
Dotacja KSRG jest wg umowy na "Zapewnienie gotowości bojowej jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego".
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 09, 2017, 08:31:48 wysłana przez Sylwek »

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 09, 2017, 09:28:47 »
@Eqinox
Skoro oni pozyskali te samochody ze środków innych niż KSRG to co KSRG do tego? To jest karanie ludzi za zaradność i operatywność! Czyli karanie za coś co powinno się promować! Jednostki nakupiły masę sprzętu wymaganego w specjalizacjach - zgodnie z tym czego domagało się PSP i KSRG i teraz co? Zostają same z problemem jakim jest utrzymanie tego sprzętu? Czyli za wykonywanie zaleceń teraz też KSRG będzie ludzi karać? Bo ja tak to odbieram... Jeżeli KSRG będzie mi dawać dotacje na poziomie 2-3% moich opłat stałych które muszę ponosić co roku na utrzymanie gotowości bojowej, to niestety, ale bardziej mi się opłaca zrezygnować, wycofać sprzęt który mam tylko ze względu na specjalizację w KSRG i zejdę z opłatami o jakieś 6-7%... Rozmawiałem już z dwoma sąsiednimi dużymi jednostkami - im z wyliczeń wychodzi podobnie. Budżety gmin nie są z gumy - słyszę to już od ponad roku i wole nie myśleć co będę słyszał gdy się dowiedzą ile pieniędzy dostaniemy w tym roku...

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 10, 2017, 17:36:10 »

Wyobraź sobie, że należycie zapewne do 100 najbogatszych OSP w kraju.... A boli Cię to że dostaną biedni....
[/quote]

Przepraszam Cię to znaczy że płacimy Janosikowe?

My sobie poradzimy ale co maja zrobić te jednostki , dla których to był tak naprawdę jedyny sposób na pozyskanie sprzętu bo to co mają z gmin wystarcza na bieżące funkcjonowanie?
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 10, 2017, 18:59:51 »
Przepraszam Cię to znaczy że płacimy Janosikowe?
My sobie poradzimy ale co maja zrobić te jednostki , dla których to był tak naprawdę jedyny sposób na pozyskanie sprzętu bo to co mają z gmin wystarcza na bieżące funkcjonowanie?
Nie, po prostu zrozumcie, że wszystkim po równo to nie znaczy sprawiedliwie. Są jednostki, które bez wsparcia z KSRG były by tylko na papierze bo gminy nie mają pieniędzy. Samochód nawet zadbany jak ma 40 lat to już naprawdę jego dni są policzone. Szanuje Was za to co osiągnęliście, bo naprawdę obrotni musicie być, ale często otoczenie determinuje osiągnięcia gdyż bogate lub relatywnie bogate gminy mają handikap nad biednymi.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #45 dnia: Czerwiec 12, 2017, 09:43:10 »
Zaczynam wątpić w sens bycia w KSRG.
3,5 tysiąca to np. koszt wyjazdu dwa razy na wydarzenia organizowane przez KP (ćwiczenia, zabezpieczenia, pierdoły).
Każda akcja poza gminą kosztuje ok. 600 zł., pod warunkiem, że nie uszkodzi się żadnego sprzętu
I tak dalej. Roczne koszta bycia w KSRG są zupełnie nieadekwatne do kwoty dotacji. I naprawdę nie obchodzi mnie, że Mała Wieś przy Drodze jeździ 40-letnim Jelczem, bo i tak w większości przypadków nowy GCBA będzie służył do ciągnięcia przyczepy z grochówką na Dzień Strażaka.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #46 dnia: Czerwiec 12, 2017, 11:18:42 »
No właśnie - PSP co rusz wtrąca się w wydatki OSP, KG narzuca nam na co i jak wydawać środki, teraz wtrąca się w ich rozdział na niespotykanym dotąd poziomie. Zeszłorocznego pomysłu "Solidaruchów" (jak oni mnie traktują tak i ja ich - szacunek musi być obopólny a ich pomysł dowodził brak szacunku dla OSP) - nawet szkoda komentować. Tymczasem bzdurnych wydatków w swoich szeregach zdają się nie zauważać. Jeśli KSRG ma polegać na doprowadzeniu poziomu nieuzasadnionych wydatków do poziomu PSP to ja dziękuję - mojej jednostki na taką rozrzutność nie stać.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #47 dnia: Czerwiec 12, 2017, 14:48:57 »
widać że jedyny nieomylny komendant zarządza strażami, jak partia która go namaściła na to stanowisko Polską  - przedsiębiorczych uwalić, a dupowatym dać za darmo. Bo wg nich sprawiedliwie nie jest wtedy gdy każdy pracuje na siebie, tylko jak co jakiś czas się równa do standardu wypracowanego przez innych za ich pieniądze. A mówią że komuna się już skończyła
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 13, 2017, 18:18:24 »
widać że jedyny nieomylny komendant zarządza strażami, jak partia która go namaściła na to stanowisko Polską  - przedsiębiorczych uwalić, a dupowatym dać za darmo.
Czyli biedni są dupowaci a bogaci przedsiębiorczy?
Naprawdę nie zdajecie sobie sprawy jak nasz kraj jest zróżnicowany pod względem ekonomicznym. Np. deficyt gminy z której jest jednostka użytkownika @oliwier jest wyższy niż  większość całych budżetów gmin z mojego powiatu a nie są one najbiedniejsze w kraju.
Jeśli KSRG ma polegać na doprowadzeniu poziomu nieuzasadnionych wydatków do poziomu PSP to ja dziękuję - mojej jednostki na taką rozrzutność nie stać.
KSRG już od dawana wymaga gruntownej reformy! Jest to dziwny system, finansowany w dziwny sposób. Trzeba kompleksowego rozwiązania. Jak słysze że w gminie rolniczej o liczbie ludności 4000 jest 3 jednostki w KSRG to pytam po co...
A w gminie 12 000 jest jedna i sobie świetnie radzi. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #49 dnia: Czerwiec 14, 2017, 13:38:12 »
Cytuj
Jak słysze że w gminie rolniczej o liczbie ludności 4000 jest 3 jednostki w KSRG to pytam po co...
A w gminie 12 000 jest jedna i sobie świetnie radzi.
A w obecnej chwili, i tego przecież bronisz, daje się pieniądze tym 3 jednostkom, a tej która sobie świetnie radzi ochłapy, jako kara za to że sobie świetnie radzi