Autor Wątek: dotacja ksrg 2017  (Przeczytany 32210 razy)

Offline macieko

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
dotacja ksrg 2017
« dnia: Maj 17, 2017, 10:01:20 »
Jakie są kwoty dotacji ksrg w waszych jednostkach, czy też  musicie zapewnić 20% środków własnych.
Powiat stargardzki 13 jednostek w ksrg 30.000,00 zł wydatki bieżące, 11.000,00 wydatki inwestycyjne, 40.000,00 remont remizy.
Pozdrwiam.

Offline basti007

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 17, 2017, 10:07:12 »
Jakie są kwoty dotacji ksrg w waszych jednostkach, czy też  musicie zapewnić 20% środków własnych.
Powiat stargardzki 13 jednostek w ksrg 30.000,00 zł wydatki bieżące, 11.000,00 wydatki inwestycyjne, 40.000,00 remont remizy.
Pozdrwiam.

oglnie dramat ze srodkmai w tym roku, nieoficjalnie wiem ze na sprzet ok 350zł, na wyposazenie osobiste ok 2500zl, na remonty okolo 3300zl... to jest komedia z tymi kwotami.

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 18, 2017, 15:44:19 »
U mnie w powiecie do dyspozycji jest ok. 1/3 tego co rok temu. Malo tego - 60% z tej już i tak mizernej kwoty pójdzie na remonty.  :wall: Oprócz tych szczęśliwców, którzy akurat robią remont i mogą zassać te środki, wszyscy są w plecy o 2/3 - 3/4 tego co w latach poprzednich. Taka sama sytuacja w całym województwie i z tego co wiem w całym kraju. U nas nie było mowy o 20% wkładu, ale biorąc pod uwagę żałośnie niskie kwoty i tak będziemy musieli sięgnąć do swojej kieszeni, aby cokolwiek za tę jałmużnę kupić. Słowem, jeśli nawet będzie taki wymóg, spełnimy go bez problemu.

Reszta środków pójdzie na dotacje na kilka samochodów na krzyż na całe województwo - i tak będzie wszędzie. Oczywiście nie dostaną ich najbardziej potrzebujący, a ci, których gminy zwyczajnie stać na wyłożenie kilkuset tysięcy wkładu własnego na cito. Problem polega na tym, że przy koszmarnie sztywnym (brak możliwości przesuwania środków miedzy pulami - na żadnym poziomie) budżecie wszyscy będą się zabijać o każdą złotówkę na sprzęt, komendanci będą wciskać na sile pieniądze na remonty, wszystko rozejdzie się jak świeże bułeczki. Coraz bardziej jestem przekonany, że ten, kto to wymyślił nie jest bezdennie głupi, a przebiegły. Dlaczego?

Skutek będzie taki: w grudniu pan minister, co to list do nas wszystkich pisał, stanie przed kamerami na tle wyklepanych na szybko GBA z zamkniętymi skrytkami (bo "golasy") i odtrąbi sukces - kupiliśmy XX samochodów i wyremontowaliśmy YYY remiz, rzad dla strażoków ze wsi taki dobry, ZOSP RP taki zły itede. Ze nie mamy za co wunszy, sorbentu, środków pianotwórczych kupić i w co ludzi ubrać nikogo nie będzie obchodzić.

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 18, 2017, 17:31:21 »
Wrocław i powiat Wrocławski w zeszłym roku 7100 zł dla każdej jednostki w KSRG posiadającej przynajmniej 12 ratowników mogących brać udział w bezpośrednich działaniach ratowniczych. W tym roku wg prezentacji będzie to 1787 zł

http://www.kmpsp.wroclaw.pl/pliki/dotacje/szkolenie_dla_komendantow_gminnych.pdf
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2017, 17:44:14 wysłana przez Łukasz Telus »

Offline mikezd

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 19, 2017, 10:21:02 »
Witam

U mnie w tym roku do podziału jest kwota większa o jakieś 15% względem poprzedniego roku.
Do tej pory był sprawiedliwy podział iż środki były dzielone po równo na każdą jednostkę w KSRG, niestety
Pan Komendant w tym roku zadecydował iż będą też nowe zasady dzielenia tych dotacji (procentowo od ilości zdarzeń)
Wniosek: ten co ma  najwięcej interwenci dostanie najwięcej. Po przeliczeniu tego wszystkiego okazało się zamiast 6400 otrzymamy tylko 3500. Ponad połowa kwoty pójdzie tylko na jedną jednostkę :gwiazdki:


Reasumując było średnio z dotacjami a zaczyna się robić kiepsko. Więcej kasy otrzymają tylko nieliczne jednostki (czyt. promowane) :wall: :wall: :wall:

Offline mikezd

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 19, 2017, 10:42:40 »
Łącznie na cały kraj może i faktycznie jest zarezerwowane więcej środków finansowych tylko problem jest tego typu iż więcej ( i to dużo dużo więcej) otrzymają tylko nieliczne jednostki. Obstawiam jakieś max 10 %. Reszta będzie zbierała tylko ochłapy.
Frustracja będzie coraz większa bo będzie zwiększała się dysproporcja w sprzęcie.
Brak mi słów czasami do tego co się dzieje.

Pozdrawiam

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 19, 2017, 12:55:36 »
2016 - średnio 7500
2017 - średnio 4000
na jednostkę w KSRG w moim powiecie

A panowie ministry wciąż pier...., tzn. powtarzają, że pieniędzy w tym roku jest więcej. :gwiazdki:

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 19, 2017, 15:10:15 »
2014 -> podstawa prawie 8.000 na jednostkę + około 100zł za każdy wyjazd z 2013r
2015 -> podstawa prawie 9.000 na jednostkę + około 100zł za każdy wyjazd z 2014r
2016 -> podstawa 7.100 na jednostkę bez żadnych dodatków
2017 -> póki co tylko plotki, zero konkretów, ale po tym co piszecie, aż się boję co za wspaniałości mnie czekają... (plotki są baaaardzo pesymistyczne...)

Offline EljotNes

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 213
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 22, 2017, 07:55:00 »
a na 2017 liczyłbym na ok 6500 średnio na jednostke /zależy czy liczona ilość wyjazdów/ ale kasa głownie na remonty strażnic

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 22, 2017, 09:01:30 »
ale kasa głownie na remonty strażnic
Moim zdaniem nie powinno się narzucać na co idzie kasa ale jak stoi sprzęt za milion lub kilka milinów w szopie ze stalowymi brama to trochę nie tak. Powinny być nowoczesne strażnice z alarmami i monitoringiem, jeśli tego nie będzie to co jakiś czas będziemy czytać o tym co zginęło.  Ciekawe kiedy się wydarzy pierwsza kradzież auta pożarniczego z wyposażeniem bo to, że to nastąpi jestem przekonany gdyż tylko w OSP stoi milion złotych za blaszaną bramą bez alarmu.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline grom@

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 22, 2017, 12:24:53 »
U mnie w powiecie poszła wiadomoś, że prawdopodobnie kilka jednostek nie dostanie wcale dotacji, a jeżeli już dostaną będą to bardzo małe pieniądze.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 22, 2017, 12:31:33 »
U mnie w powiecie poszła wiadomoś, że prawdopodobnie kilka jednostek nie dostanie wcale dotacji, a jeżeli już dostaną będą to bardzo małe pieniądze.
A pozostałe? Dostaną kasę tych co nie dostaną?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 22, 2017, 21:20:27 »
U mnie w powiecie poszła wiadomoś, że prawdopodobnie kilka jednostek nie dostanie wcale dotacji, a jeżeli już dostaną będą to bardzo małe pieniądze.
A pozostałe? Dostaną kasę tych co nie dostaną?

I tak, i nie. Dostaną -  ale co najwyżej na remonty.  I jest to śmiechu warte bo albo kasę zasysa ktoś kto akurat ma remont w toku lub organizuje go na siłę żeby jakikolwiek hajs przytulić. Kilku "szczęśliwców" na województwo "wylosuje" dotacje 200-300 tys. PLN na auta i pozamiatane, koniec kasy.
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2017, 21:26:31 wysłana przez b07 »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 22, 2017, 22:08:20 »
Kilku "szczęśliwców" na województwo "wylosuje" dotacje 200-300 tys. PLN na auta i pozamiatane, koniec kasy.
To mam pytanie czy ważniejsze w straży są nowoczesne auta czy zakupy "drobnicy"?
Jeśli dotacja na auto wyniesie 200-300 tys. to popieram ten pomysł.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 23, 2017, 10:30:31 »
Żadne auto bez strażaka zabezpieczonego w odpowiednie śoi, węża czy prądownicy nie zadziała. Wszystko jest ważne.

Offline ADFire#

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 23, 2017, 10:45:03 »
A ma ktoś wieści z lubelskiego?

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 23, 2017, 10:54:05 »
Żadne auto bez strażaka zabezpieczonego w odpowiednie śoi, węża czy prądownicy nie zadziała. Wszystko jest ważne.

A jak się ma auto, śoi, węże i prądownice i wszystko z listy, a na paliwo brak?

Offline ADFire#

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 23, 2017, 11:16:31 »
A w porozumieniu z KSRG nie jest napisane, że paliwo zabezpiecza gmina?

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 23, 2017, 11:37:48 »
A w porozumieniu z KSRG nie jest napisane, że paliwo zabezpiecza gmina?

W moim porozumieniu nie jest napisane, a w akcie wyższego rzędu Ustaw ppoż jest napisane "Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 1.", idąc literalnie gmina powinna spełnić każdą zachciankę OSP bo ma taki obowiązek niezależnie od swojej sytuacji finansowej i kupić nowy samochód (bez wsparcia KSRG), utrzymać (np. koszty ubezpieczeń) i zapewnić gotowośc bojową (paliwo, naprawy) jednocześnie KGPSP podpisuje umowę z Zarzadem OSP na "Zapewnienie gotowości bojowej jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego" uniemożliwiając tym samym finansowanie np. w moim przypadku zapewnienia opieki weterynaryjnej dla psów ratowniczych, finansowania kosztów utrzymania psów, zakupu preparatów przeciwkleszczowych i przeciwpchłowych, zakupu środków ochrony indywidualnej dla psów (kamizelki ostrzegawcze, buty, obroże, smycze), szkolenia przewodników i psów ratownicy w WSSGR, pokrycia kosztów udziału w egzaminach zespołów z psami ratowniczymi organizowanych przez PSP (koszty dojazdu, diety, noclegi, wyżywienie).

W rozmowie bezpośredniej podczas obchodów Dnia Strażaka Pan komendant główny na pytanie po co w mojej specjalizacji węże i armatura wodno-pianowo, stwierdził, że dostrzega problem i zadał pytanie, czemu nasz głos nie wybrzmiewał przez 8 ostatnich lat. Zaproponował, że przecież mogę sobie kupić radiotelefon, tymczasem jego zastępca napisał mi w zeszłym roku że nie znajduje merytorycznego uzasadnienia dla zakupu zestawi łączności analogowo-cyfrowej.  No cóż, przez 2 ostatnie lata będąc w KSRG takie wydatki mogłem finansować wydatki związane z utrzymanie psów ratowniczych. W tym roku już nie. Przy wzroście wsparcia finansowego dla OSP o kilkadziesiąt milionów złotych w skali kraju dostanę, też 4 krotnie niższą dotację z KSRG w tym roku. Na szczęście zostaliśmy zadysponowani do katastrofy budowlanej w Świebodzicach i w nagrodę dostanę 11 000 zł, które mogę przeznaczyć na zakupy z tej wspaniałej listy.

Tak więc zamiast pokrycia wydatków niezbędnych dla zapewnienia gotowości operacyjnej w tym roku będę musiał zakupić ponownie wyposażenie wskazane przez KGPSP, które z dotacji KSRG już zakupiłem w zeszłym roku i nie mam potrzeby zakupu w tym roku a następnie zawiesić funkcjonowanie jednostki ze względu na brak środków na zapewnienie gotowości bojowej jednostki.
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2017, 11:48:18 wysłana przez Łukasz Telus »

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 23, 2017, 17:18:49 »
@Eqinox
A co jeżeli OSP chce postawić nową remizę, znajduje środki na sfinansowanie przedsięwzięcia, gmina jest temu przychylna i wtedy wchodzi on - "urzędas państwowy" - z roześmianą wredną mordą i mówi "NIE!". Odwołania - do poziomu ministerstwa - giną w przepastnych szufladach aparatczyków i kilka lat później wciąż OSP musi gnieździć się w starym, nie spełniającym norm budynku? Bo łatwo wskazywać winnych, że to OSP sobie winne. A niestety - to nie tylko nasz przypadek. Polska durnymi urzędnikami stoi i wielokrotnie to ich wina, a nie strażaków. My zrobiliśmy co mogliśmy - mamy alarm, mamy budynek zabezpieczony na ile się dało. Ale do obecnych norm mu daleko, a koszty przebudowy przewyższyły by koszty postawienia nowego budynku. Więc jeżeli cokolwiek zostanie skradzione to wina będzie całkowicie po stronie urzędasów - i to nie lokalnych urzędników którzy nas wspierali, ale tych wyżej, dla których argumentem na nie jest cytuję "projekt nowej remizy narusza moje poczucie estetyki" (w sensie chcieliśmy budynek większy niż mamy, a jego wysokość jaśnie ćwok łaskawie mógłby ostatecznie przystać na połowę mniejszy - nieważne, że mieliśmy zabezpieczone finansowanie na taki jak chcieliśmy, i od niego nie oczekiwaliśmy ani grosza).
Tak więc jeżeli nie dostanę na remont kilku milionów to nie widzę sensu ładowania dotacji rzędu kilkudziesięciu tysięcy które nic nie zmienią... A raczej nikt mi 4-5milionów na remont nie da jak nowy budynek można za 2-3 postawić... Więc niech sobie wsadzą pomysł z takimi dotacjami.
I popieram przedmówców - to chyba najlepiej sama jednostka wie, czego potrzebuje, a nie "wierchuszka". Aż się boję domyślać ile dostaniemy w tym roku dotacji...

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 24, 2017, 00:05:55 »
Kilku "szczęśliwców" na województwo "wylosuje" dotacje 200-300 tys. PLN na auta i pozamiatane, koniec kasy.
To mam pytanie czy ważniejsze w straży są nowoczesne auta czy zakupy "drobnicy"?
Jeśli dotacja na auto wyniesie 200-300 tys. to popieram ten pomysł.

Ty tak serio? Brzmi to jak wypowiedź użytkownika "CzerwoneSamochody.com", a nie kogoś, kto na co dzień jeździ do zdarzeń. Poza tym chyba nie zdajesz sobie sprawy w jaki sposób dzielone są te środki. Podpowiem: na wkład własny (ok. 0,5 mln) stać tylko najbogatszych. W moim regionie idzie to do najbardziej rozwiniętych powiatów, a nie tam, gdzie średni wiek aut woła o pomstę do nieba a podstawowym samochodem jest nadal Star P244L. To zaprzeczenie samej idei istnienia KSRG jako takiego.
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2017, 00:14:24 wysłana przez b07 »

Offline EljotNes

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 213
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 24, 2017, 11:39:01 »
rozdział środków zawsze będzie poblematyczny, bo czy dla osp jest lepiej jak KG PSP dofinansuje 4 samochody po 500 tys /dla biedaków/, czy 7 po 300 tys. /dla bogadszych/ i w jakim rozwiązaniu zyskuje ksrg jako ogół

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 24, 2017, 16:46:07 »
rozdział środków zawsze będzie poblematyczny, bo czy dla osp jest lepiej jak KG PSP dofinansuje 4 samochody po 500 tys /dla biedaków/, czy 7 po 300 tys. /dla bogadszych/ i w jakim rozwiązaniu zyskuje ksrg jako ogół
Co jest lepsze jedno jabłko czy się 3 jabłka?
1000 zł. wypłaty czy 3 tysiące?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 24, 2017, 19:59:44 »
Nie wiem jak u Was, ale u nas do tej pory nie było bezpośrednich dotacji z KSRG na samochody - owszem, można było zwrócić się o dotację do KG PSP, ale o ile wiem tamte środki były z innej puli. Coroczne dotacje z KSRG były rozdzielane normalnie pomiędzy jednostki, bez faworyzowania tych która chcą kupić samochód. I nie wiem dlaczego teraz jednostki które wcześniej musiały chodzić i zdobywać środki z innych źródeł teraz mając samochody - maja być karane za zaradność. Ba mało tego - jeżeli jednostka wcześniej nabyła sprzęt w którego doposażenie domagało się PSP - teraz jest karana podwójnie. Nie ma co brawo za podejście...

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: dotacja ksrg 2017
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 25, 2017, 14:21:36 »
Nie wiem jak u Was, ale u nas do tej pory nie było bezpośrednich dotacji z KSRG na samochody - owszem, można było zwrócić się o dotację do KG PSP, ale o ile wiem tamte środki były z innej puli. Coroczne dotacje z KSRG były rozdzielane normalnie pomiędzy jednostki, bez faworyzowania tych która chcą kupić samochód. I nie wiem dlaczego teraz jednostki które wcześniej musiały chodzić i zdobywać środki z innych źródeł teraz mając samochody - maja być karane za zaradność. Ba mało tego - jeżeli jednostka wcześniej nabyła sprzęt w którego doposażenie domagało się PSP - teraz jest karana podwójnie. Nie ma co brawo za podejście...

Moja do takich należy. Już w zeszłym roku dostaliśmy "po kieszeni" za zaradność - bo z priorytetów mieliśmy niemal wszystko, kupowane z mozołem przez lata z różnych źródeł, co przełożyło się na niższą kwotę dotacji, bo trzeba było zapchać dziury u innych. Z pieniędzy "na gotowość bojową" zawsze kupowaliśmy też rzeczy "do zużycia": sorbent, środek pianotwórczy, zwilżacz, wyposażenie medyczne. Zakupy planowane na ten rok szlag trafił. Dobrze, że w porównaniu do poprzednich lat spadła nieco liczba wyjazdów i że jeszcze mamy jakieś rezerwy.

Popieram pomysł dotowania pewnej ilości samochodów na województwo co roku. A do jasnej choroby nie z pieniędzy, które maja służyć do "skompensowania" przynależności do KSRG, umożliwienia bieżącego zaopatrzenia jednostek w ŚOO, podstawowy sprzęt i raz na jakiś czas kupienie czegoś specjalistycznego. I szczerze nie obchodzi mnie fukanie na pojedyncze jednostki, które "opływają w luksusy i jeszcze dostają dotacje", bo prowadzą działalność gospodarczą, mają bogatego sponsora czy są oczkiem w głowie burmistrza. To wyjątki. Większość musi szarpać się o każde pieniądze ponad absolutne minimum - znam takie, gdzie gmina ponad ekwiwalent, ubezpieczenia, paliwo itp. daje na bieżące zakupy ZERO złotych. Taki podział środków to fatalny cios, sztylet wbity w plecy systemu. Zamiast "każdemu choć po trochu, dla bardziej zapracowanych więcej" mamy "kto wygra w kole fortuny (samochód lub remont), ten wygra, reszta niech żre gruz". Tylko dlatego, że ktoś gdzieś tam na górze realizuje sobie "ideę wodzostwa" - ja tak powiedział to tak ma być i uj. Będzie tylko pogłębiać dysproporcje miedzy jednostkami i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Zresztą nic nie da nowe auto, jeśli będzie jeździć ze skrytkami do polowy pustymi, z przełożonymi z coli prądownicami z lat 80. i 20-letnimi wężami przycinaniami i taśmowanymi X razy po uszkodzeniach, bo nie ma pieniędzy na doposażenie.
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2017, 14:24:45 wysłana przez b07 »