Autor Wątek: odległość kominów od krokwi  (Przeczytany 3678 razy)

Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
odległość kominów od krokwi
« dnia: Maj 16, 2017, 17:32:58 »
Witam Mam pytanie o intrpretacje nastepującego przepisu:"

§ 265. (War. Techn.)
4. Piec z kamienia, cegły, kafli i podobnych materiałów niepalnych oraz przewody spalinowe i dymowe powinny być oddalone od łatwo zapalnych, nieosłoniętych części konstrukcyjnych budynku co najmniej 0,3 m, a od osłoniętych okładziną z tynku o grubości 25 mm na siatce albo równorzędną okładziną - co najmniej 0,15 m.

Interpretacja jest jasna gdy przez budynek idzie rura np od kominka która nie jest osłonięta wtedy się trzeba oddalić od krokwi o min 30cm. Co natomiast w przypadku gdy tą rure wsadzimy o systemowy betonowy pustak która ma ściankę np 5cm. Wtedy logicznym wydaje mi się iz sprawa jest załatwiona ponieważ komin biegnie w obudowie betonowej??

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: odległość kominów od krokwi
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 16, 2017, 21:14:52 »
Systemowy przewód dymowy/spalinowy wciąż podchodzi pod ten sam przepis. Przykładowo, włożenie wkładu do komina murowanego nic nie zmienia.

Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: odległość kominów od krokwi
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 17, 2017, 07:41:02 »
A co mozna zrobić lub jaki zapis wprowadzić aby ta odległośc była mniejsza niż 15cm?? Poprosze o wymianę doswiadczeń

Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: odległość kominów od krokwi
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 19, 2017, 18:42:25 »
Rozmawiałem dzisiaj z zastępca komendanta. Jego interpretacja jest taka , iż jesli krokwie zabezpieczy się preparatem ogniochron to nie są już łatwo zapalne i wtedy ten przepis nie obowiązuje a więc sprawa jasna:)

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: odległość kominów od krokwi
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 22, 2017, 13:06:51 »
Słuszne podejście, przy czym zabezpieczyć można dowolnym środkiem dającym odpowiednie parametry