Autor Wątek: Interpretacja 239.4 WT Drzwi w ZL  (Przeczytany 3420 razy)

Offline przemek.szalka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Interpretacja 239.4 WT Drzwi w ZL
« dnia: Maj 10, 2017, 23:37:16 »
Witam,
Zajmuję się od pewnego czasu projektowaniem budynków użyteczności publicznej, niskich, jednokondygnacyjnych.
Z części socjalnej zawierającej kuchnię, szatnie, wc  itp jest wyjście przez korytarz na zewnątrz lub do osobnej strefy. Ilość ludzi do ewakuacji <15 os.
Projektujemy tych budynków kilkadziesiąt rocznie. Mam jednego rzeczoznawcę który uparł się  że w tym przypadku szerokość drzwi musi być 1,2m ponieważ ewakuację prowadzę przez część korytarzową. Zanim napiszę do KG PSP prośbę o interpretację chciałbym poznać wasze zdanie w tym temacie.
Mnie uczyli, że art 239.4 określa szerokości drogi ewakuacyjnej z klatki schodowej na zew. budynku ale u nas w biurze jeszcze jeden projektant też wymyśla jakieś banialuki, że 239.1 to tylko drzwi od pomieszczeń, a drzwi na zewnątrz to musowo 1,2m zgodnie z 239.4.
Przemek

Offline rafoos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Interpretacja 239.4 WT Drzwi w ZL
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 11, 2017, 07:51:50 »
Rzeczoznawca ma rację.

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Interpretacja 239.4 WT Drzwi w ZL
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 11, 2017, 09:15:11 »
Rzeczoznawca ma w tym przypadku rację. Wprawdzie z przepisu wynika, że szerokość wyjścia ewakuacyjnego z budynku powinna być nie mniejsza niż szerokość biegu klatki schodowej, to co w przypadku, gdy budynek jest jednokondygnacyjny i klatki nie ma? 0,9 m czy 1,2 m?

Twój rzeczoznawca posiłkuje się stanowiskiem KG PSP w tej sprawie (z maja 20102 r.). Cytuje poniżej:

W odpowiedzi na pismo w sprawie wyjaśnień do stosowania wymagań:
1.   § 239 ust. 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2012 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.), uprzejmie informuje się, że w opinii tutejszej Komendy, szerokość drzwi stanowiących wyjście ewakuacyjne z budynku, a także szerokość drzwi na drodze ewakuacyjnej z klatki schodowej, prowadzących na zewnątrz budynku lub do innej strefy pożarowej, powinna być nie mniejsza niż szerokość biegu klatki schodowej, określona zgodnie z § 68 ust. 1 i 2; powyższe dotyczy również budynku jednokondygnacyjnego, w którym przewidziano układ korytarzowy pomieszczeń; natomiast, gdy wyjścia z pomieszczeń, np. usługowych, handlowych, prowadzą bezpośrednio na zewnątrz budynku zastosowanie ma § 239 ust. 1 ww. rozporządzenia MI, przy czym w tym przypadku najmniejsza szerokość drzwi w świetle ościeżnicy powinna wynosić 0,9 m,
(...)
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: Interpretacja 239.4 WT Drzwi w ZL
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 11, 2017, 21:32:49 »
Koledzy odpowiedzieli zgodnie z wykładnią KG. Ja mam inne pytanie:
- jaka jest prawidłowa szerokość wyjścia z korytarza budynku z jedną kondygnacją nadziemną połączoną klatką schodową z piwnicą (kondygnacja podziemna)? ;)
Pytanie złośliwe bo przepis jest co najmniej kuriozalny.

Offline firefighterkasa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Interpretacja 239.4 WT Drzwi w ZL
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 13, 2017, 11:01:01 »
Koledzy odpowiedzieli zgodnie z wykładnią KG. Ja mam inne pytanie:
- jaka jest prawidłowa szerokość wyjścia z korytarza budynku z jedną kondygnacją nadziemną połączoną klatką schodową z piwnicą (kondygnacja podziemna)? ;)
Pytanie złośliwe bo przepis jest co najmniej kuriozalny.
Oczywiście zgodnie z przepisami 0,8 m jeśli w piwnicy będzie przebywać nie więcej niż 133 osoby.

Mamy oczywiście §207 ust.1 pkt 4 który wszystkie takie kuriozalne sytuacje niejako prostuje ale pozostawia szerokie pole do popisu projektantowi /rzeczoznawcy.

Przytaczane interpretacje przepisów przez KGPSP posiadają jedną ogromną wadę - na wstępie każdej z nich jest wzmianka że nie mają żadnej mocy prawnej. Jest tylko jeden problem - dana sytuację należy rozwiązać/zaprojektować i jakieś wyjście znaleźć. Jeśli prewentysta na odbiorze budynku pójdzie tą samą drogą to problem z głowy jeśli nie to zaczynają się przepychanki.

Witam,
Zajmuję się od pewnego czasu projektowaniem budynków użyteczności publicznej, niskich, jednokondygnacyjnych.
Z części socjalnej zawierającej kuchnię, szatnie, wc  itp jest wyjście przez korytarz na zewnątrz lub do osobnej strefy. Ilość ludzi do ewakuacji <15 os.
Projektujemy tych budynków kilkadziesiąt rocznie. Mam jednego rzeczoznawcę który uparł się  że w tym przypadku szerokość drzwi musi być 1,2m ponieważ ewakuację prowadzę przez część korytarzową. Zanim napiszę do KG PSP prośbę o interpretację chciałbym poznać wasze zdanie w tym temacie.
Mnie uczyli, że art 239.4 określa szerokości drogi ewakuacyjnej z klatki schodowej na zew. budynku ale u nas w biurze jeszcze jeden projektant też wymyśla jakieś banialuki, że 239.1 to tylko drzwi od pomieszczeń, a drzwi na zewnątrz to musowo 1,2m zgodnie z 239.4.
Przemek


W twoim przypadku musisz mieć 1,2m gdyż drzwi z korytarza na zewnątrz podchodzą pod § 239 ust. 4 a nie pod § 239 ust. 1 (korytarz nie jest pomieszczeniem).

Jak wyjść z tej sytuacji - przeanalizować/ przeprojektować pomieszczenia i zastanowić się czy odpowiednie warunki ewakuacji należy zapewnić z pomieszczeń w których ludzie przebywają<2h w ciągu doby? Jeśli będą takie pomieszczenia to usytuować je przy ścianie zewnętrznej budynku i w tej ścianie zrobić bezpośrednie wyjście na zewnątrz (wtedy takie drzwi podchodzą pod § 239 ust. 1)

Offline przemek.szalka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Interpretacja 239.4 WT Drzwi w ZL
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 22, 2017, 10:57:37 »
Witam,
Dziękuje za odpowiedzi. Zadałem pytanie do Departament Architektury, Budownictwa i Geodezji Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.
Rozporządzenie wszak jest "budowlane" i może KGPSP źle interpretuje przepisy.
Będę informował o odpowiedzi.
Przem.

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: Interpretacja 239.4 WT Drzwi w ZL
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 22, 2017, 13:01:54 »
Tylko nie zdziw się za mocno jak nie otrzymasz odpowiedzi - ja już ponad 2 lata czekam na odzew ;)  :wall: