Autor Wątek: Czy ktoś zna podstawę prawną używania w OSP syren alarmowych??  (Przeczytany 5059 razy)

Offline sebekosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
  • gdzie jest dym i ogień tam muszą być strażacy
Czy znacie jakąś podstawę prawną, która określa dlaczego powiadamianie OSP jest w formie syreny, dlaczego sygnał jest przerywany itp??? chodzi o ustawę lub rozporządzenie

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.350
Odp: Czy ktoś zna podstawę prawną używania w OSP syren alarmowych??
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 19, 2017, 17:41:43 »
Czy znacie jakąś podstawę prawną, która określa dlaczego powiadamianie OSP jest w formie syreny, dlaczego sygnał jest przerywany itp??? chodzi o ustawę lub rozporządzenie
Zainteresuj się tematyką Obrony Cywilnej bo z tego co pamiętam chodzi o to, że sygnał ciągły jest już zajęty przez OC.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Czy ktoś zna podstawę prawną używania w OSP syren alarmowych??
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 19, 2017, 20:29:24 »
Jest jedynie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach - http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20130000096
W tym to rozporządzeniu określono sygnały alarmowe używane do alarmowania - modulowany dźwięk syreny w okresie trzech minut oraz do odwołania alarmu - ciągły dźwięk syreny w okresie trzech minut.
Nie znalazłem nigdzie w przepisach żadnego zapisu o tym, jak ma być alarmowana OSP - syreną, pagerami, telefonicznie. Jedyny zapis to "skuteczny system powiadamiania" - np. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 września 2014 r. w sprawie zakresu, szczegółowych warunków i trybu włączania jednostek ochrony przeciwpożarowej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140001317
Nie ma zapisu że alarm OSP to np. trzy sygnały syreną trwające 30 sekund każdy z przerwą 5 sekund, albo że dwa sygnały to zbiórka, trzy to alarm czy tam inne konfiguracje. Szukałem bo miałem spory z pewną osobą, której przeszkadza syrena OSP no i niestety nie znalazłem podstawy prawnej na swoją obronę. Póki co syrena działa, ale inne formy alarmowania też stosujemy.

Offline sebekosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
  • gdzie jest dym i ogień tam muszą być strażacy
Odp: Czy ktoś zna podstawę prawną używania w OSP syren alarmowych??
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 21, 2017, 14:30:25 »
no właśnie mam podobny problem z Burmistrzem Miasta, który uważa że alarmowanie powinno być w inny sposób. Moja OSP korzysta z SMS, pagerów i e-remizy ale nic nie jest tak skuteczne jak syrena alarmowa.  Jeśli dostanę na piśmie od Burmistrza nakaz wyłączenia syreny, kto ponosi prawną odpowiedzialność jeśli nie wyjedzie OSP i zginie człowiek??  :gwiazdki:

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Czy ktoś zna podstawę prawną używania w OSP syren alarmowych??
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 11, 2017, 15:18:17 »
Poczekajcie na pismo od Burmistrza, które w tym przypadku musi być decyzją administracyjną (art. 107 Kodeksu Postępowania Administracyjnego).
W skrócie musi posiadać podstawę prawną wydanej decyzji, uzasadnienie oraz sposób odwołania.
Oczywiście Urząd Gminy może próbować ugryźć temat z art. 51 Kodeksu Wykroczeń ale tutaj musieli by oddać sprawę do Sądu i w ten sposób nieźle by się zbłaźnili.

« Ostatnia zmiana: Maj 11, 2017, 16:39:38 wysłana przez oliwier »
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Czy ktoś zna podstawę prawną używania w OSP syren alarmowych??
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 12, 2017, 10:28:54 »
a na jakiej podstawie dzwonią dzwony w kościele? Niech je uciszą to i nad syreną strażacką pomyślimy. Tym bardziej że dzwony co 15 minut podają czas z wieży kościoła, a syrena zawyje raz w tygodniu jak nie raz w miesiącu
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz