Autor Wątek: Odległości pomiędzy budynkami a przepisy p.poż - usytuowanie projektowanego domu  (Przeczytany 3348 razy)

Offline calvin66

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Witam,
mam pewien kłopot, posiadam działkę 800m2, o szerokości 19m, z jednej strony linia zabudowy odejmuje 6m, z drugiej zaś...
Za płotem 1-1,5m od granicy stoi domek z oknem od mojej strony, na mapach zasadniczych oznaczony literą "i", bez fundamentu - na bloczkach, obiekt ma ok 30-40lat, wykorzystywany przez właścicieli jako rekreacyjny.
I tu się pojawia problem: biorąc pod uwagę przepisy techniczne o usytuowaniu budynku 3m lub 4m od granicy to ok bo zostaje mi 9-10m szerokości do zabudowania (19-6-3 lub 4 w zależności czy okna będą czy nie).

Biorąc jednak przepisy p.poż mówiące o 8m miedzy budynkami zostaje mi tylko 6m szerokości do zabudowania czyli praktycznie nic.

Przepisy MPZP dopuszczają zabudowę zarówno wolnostojącą jak i bliźniaczą.

a) Czy zaprojektowanie ściany oddzielenia przecipożarowego w domu wolnostojacym wpływa w jakiś sposób na tę wymaganą odległość 8m ? (znosi ją?)
b) Czy możliwe jest ustawienie ściany p.poż. domu w granicy działki jeśli sąsiedni budynek znajduje się 1-1,5m od granicy?

Pozdrawiam
calvin66

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi obowiązują nas odległości od granic sąsiednich działek budowlanych oraz odległości od obiektów na sąsiednich działkach z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe.

Poniżej kilka moich uwag w temacie:
1. Odległość pomiędzy budynkami wynosi min. 8 m, ale może być wymagane 12 lub 16 m w zależności z czego są wykonane ściany i przekrycie dachu obu budynków (chodzi o rozprzestrzenianie ognia).
2. Odległości pomiędzy budynkami dotyczą ścian nie będących ścianami oddzielenia ppoż. Jeśli np. w projektowanym budynku zastosujemy ścianę oddzielenia ppoż. to wówczas możemy zbliżać się do budynku - nie obowiązują odległości.
3. Można lokalizować ścianę budynku w granicy działki (lub 1,5 m od granicy), jeżeli wynika to z ustaleń planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
4. W zabudowie jednorodzinnej, dopuszcza się sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m.
5. Każda ściana w granicy musi być ścianą oddzielenia ppoż.

To  tak ogólnie. Zalecałbym udać się do Wydziału Architektury i skonsultować na ile możesz się zbliżyć do granicy i jakie warunki musisz spełnić. Ewentualnie można jeszcze temat skonsultować z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż.
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...