Autor Wątek: Pytanie w sprawie oświetlenia awaryjnego w toaletach  (Przeczytany 5355 razy)

Offline anntek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Pytanie w sprawie oświetlenia awaryjnego w toaletach
« dnia: Marzec 29, 2017, 14:32:27 »
Witam. Nie wiem Panowie czy w dobrym dziale piszę, jak źle to proszę o wybaczenie i przeniesienie do innego działu administratora. Wykonuje oświetlenie awaryjne w hotelu. Dostałem projekty wykonawcze według których mam wykonać oświetlenie awaryjne. Do tej pory wykonując takie instalacje w galeriach handlowych lub biurowcach nie robiłem oświetlenia awaryjnego w toaletach. Kierownik budowy tłumaczył, że nie ma takiej potrzeby i normy nie karzą tam wykonywać oświetlenia awaryjnego. Moje pytanie brzmi czy w zdjęciu które załączyłem musi być oświetlenie awaryjne? Jest to dla mnie trochę problematyczne bo po pierwsze mam tam dużo lamp? Nie mam nigdzie przejść pomiędzy ścianami? Nie ma rewizji? Inwestor chce mieć najmniej szkód bo hotel już funkcjonuje. Proszę o pomoc i wytłumaczenie.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Pytanie w sprawie oświetlenia awaryjnego w toaletach
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 30, 2017, 21:56:01 »
Z tego co pamiętam, to oświetlenie awaryjne powinno być wykonane w toalecie, która jest przeznaczona również dla ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się.
:straz:

Offline anntek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Pytanie w sprawie oświetlenia awaryjnego w toaletach
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 31, 2017, 08:52:51 »
Kolega ma racje ale czy w innych też wtedy bo na pietrze nie ma toalety dla niepełnosprawnych i jest oświetlenie awaryjne ?

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Pytanie w sprawie oświetlenia awaryjnego w toaletach
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 31, 2017, 11:12:03 »
To może w omawianych pomieszczeniach nie ma dostępu światła dziennego i projektant uznał, że warto zainstalować tam oświetlenie awaryjne? W wymaganiach nie ma o tym słowa, poza korytarzami stanowiącymi drogę ewakuacyjną, ale na zdrowy rozsądek i zasady wiedzy technicznej miałoby to jakiś sens.
:straz:

Offline zygimar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Pytanie w sprawie oświetlenia awaryjnego w toaletach
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 10, 2017, 08:54:11 »
W Wytycznych projektowych SITP WP - 01:2006 jest zapis ot. toalet o pow. podłogi powyżej 8m2 oraz w toaletach dla niepełnosprawnych.