Autor Wątek: Redukowanie nadgodzin ....  (Przeczytany 9105 razy)

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Redukowanie nadgodzin ....
« dnia: Marzec 22, 2017, 07:14:17 »
Witam
Czy w Waszych Jednostkach, również uruchomiono dodatkowy "pakiet oszczędności" ?
Odnoszę się do minimalizowania nadgodzin na zmianach, tj, przerzucanie strażaków po zmianach tzw. "czyścicieli":)
Przyzwyczajony jestem, że panuje wszechobecny brak finansów a niekiedy podejmowane próby ograniczania wydatków przypominają absurd, jestem ciekawy jak ma się to w innych komendach, bo słyszałem o "ciekawych" przypadkach, aż ciężko uwierzyć.

Offline bombaj998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Redukowanie nadgodzin ....
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 22, 2017, 08:26:30 »
Witam
Czy w Waszych Jednostkach, również uruchomiono dodatkowy "pakiet oszczędności" ?
Odnoszę się do minimalizowania nadgodzin na zmianach, tj, przerzucanie strażaków po zmianach tzw. "czyścicieli":)
Przyzwyczajony jestem, że panuje wszechobecny brak finansów a niekiedy podejmowane próby ograniczania wydatków przypominają absurd, jestem ciekawy jak ma się to w innych komendach, bo słyszałem o "ciekawych" przypadkach, aż ciężko uwierzyć.

Jak nie dadzą dodatkowego etatu na zmianę albo nie obniżą stanów to sobie mogą przerzucać, nic im to nie da. Matematyka na poziomie podstawowym

wojtek23

  • Gość
Odp: Redukowanie nadgodzin ....
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 22, 2017, 09:53:17 »
KLAWY wytłumacz proszę w jaki sposób przerzucanie ludzi po zmianach ma zredukować liczbę nadgodzin ?

Offline dario251

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 123
Odp: Redukowanie nadgodzin ....
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 22, 2017, 10:15:57 »
KLAWY wytłumacz proszę w jaki sposób przerzucanie ludzi po zmianach ma zredukować liczbę nadgodzin ?

Chyba KLAWEMU chodzi o wyrównanie nadgodzin między zmianami.

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Odp: Redukowanie nadgodzin ....
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 22, 2017, 10:53:44 »
;p
KLAWY wytłumacz proszę w jaki sposób przerzucanie ludzi po zmianach ma zredukować liczbę nadgodzin ?

Chyba KLAWEMU chodzi o wyrównanie nadgodzin między zmianami.
z tym przerzucaniem, które zmniejsza nadgodziny, napisałem ironicznie:) 
Tak samo nie rozumiem, jak będzie realizowane , nowe zarządzenie :kwit: -  żadnych nadgodzin za udział w sędziowaniu na zawodach pożarniczych, delegacje,wyjazdy na zawody etc. -  za wszystko ma być oddawane wolne- niby tez kłóci się z matematyką.....
Kiedyś (jak jeszcze nie płacono za nadgodziny), pamiętam do godz,15 służbę pełnił dowódca lub zastępca jednostki, wtedy to spełniało cel, może i teraz o tego powrócą?

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Redukowanie nadgodzin ....
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 22, 2017, 13:28:18 »
Trochę dziwne że sędziować na zawody jeżdżą chłopaki z podziału. Kwestia delegacji jest jasna bo jak jesteś delegowany to masz po 8 godzin dziennie.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Redukowanie nadgodzin ....
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 22, 2017, 13:43:52 »
Kiedyś, kiedyś w obiegu było pismo KG mówiące o tym, iż płatność za nadgodziny ( z puli środków przydzielanych przez KG KW a te z kolei na KP/KM ) następuje tylko w przypadku nadgodzin wynikłych z konieczności zapewnienia gotowości operacyjnej jednostek. Nadgodziny powstałe wskutek niezapełnienia wakatów , delegacji , obstawiania zawodów itp maja być płacone w ramach  oszczędności z tytułu wakatów lub też do oddania. Nie wiem czy wszyscy tego przestrzegali ( widać nie ) ale u mnie zawsze było to dość rygorystycznie przestrzegane.

Offline dario251

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 123
Odp: Redukowanie nadgodzin ....
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 22, 2017, 13:57:21 »
Czy przypadkiem oddanie godzin( za ćwiczenia, zwody itp.) nie wiąże się z nabiciem godzin komuś innemu? Błędne koło.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Redukowanie nadgodzin ....
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 22, 2017, 15:43:52 »
Czy przypadkiem oddanie godzin( za ćwiczenia, zwody itp.) nie wiąże się z nabiciem godzin komuś innemu? Błędne koło.
Zawody - obstawiają sędziowie szczebla KP/KM - dowódcy JRG, zastępcy, naczelnicy wydziałów, kwatermistrzostwo, techniczna, kadry. Przynajmniej jest tak u mnie.

Offline binor

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Redukowanie nadgodzin ....
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 22, 2017, 16:50:31 »
U mnie w KM sędziować jeździ podział  (zmiana służbowa, która w dany dzień ma służbę + dużyr domowy). Sędzią głównym jest d-ca lub z-ca jednostki. W sąsiednich 2 powiatach jest tak samo.
;a poza tym uważam, że strażakom należy się podwyżka uposażenia

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Redukowanie nadgodzin ....
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 22, 2017, 16:53:32 »
Trochę dziwne że sędziować na zawody jeżdżą chłopaki z podziału. Kwestia delegacji jest jasna bo jak jesteś delegowany to masz po 8 godzin dziennie.
A jak chcesz wystawić delegację na sędziowanie zawodów w jednym powiecie ? Z tego co mówili na b. ważnym szkoleniu w Częstochowie w ub. roku nie ma takiej możliwości.
pozdrawiam

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Redukowanie nadgodzin ....
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 22, 2017, 17:01:51 »
Kiedyś, kiedyś w obiegu było pismo KG mówiące o tym, iż płatność za nadgodziny ( z puli środków przydzielanych przez KG KW a te z kolei na KP/KM ) następuje tylko w przypadku nadgodzin wynikłych z konieczności zapewnienia gotowości operacyjnej jednostek. Nadgodziny powstałe wskutek niezapełnienia wakatów , delegacji , obstawiania zawodów itp maja być płacone w ramach  oszczędności z tytułu wakatów lub też do oddania. Nie wiem czy wszyscy tego przestrzegali ( widać nie ) ale u mnie zawsze było to dość rygorystycznie przestrzegane.
Nigdy nie mieliśmy takiego pisma w naszej komendzie, nigdy nie było wymagane od naszych kadr takie jak opisujesz postępowanie w kwestii zaliczania nadgodzin przez KW. Byliśmy kontrolowani w tym zakresie b. szczegółowo w 2015 roku i nie zostało nam zarzucone że robimy źle. W kilku komendach były kontrole z KW w tamtym roku i nic nie zmieniły w naszym postępowaniu. W żadnej rubryce sprawozdawczej czy też zaliczającej czas służby z nadgodzinami nie ma  informacji że jakieś nadgodziny będą płatne z puli zewnętrznej a za inne nadgodziny będzie płacił nasz 01. A pismo takie z chęcią bym zobaczył.
pozdrawiam

Offline dario251

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 123
Odp: Redukowanie nadgodzin ....
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 22, 2017, 18:43:21 »
Czy przypadkiem oddanie godzin( za ćwiczenia, zwody itp.) nie wiąże się z nabiciem godzin komuś innemu? Błędne koło.
Zawody - obstawiają sędziowie szczebla KP/KM - dowódcy JRG, zastępcy, naczelnicy wydziałów, kwatermistrzostwo, techniczna, kadry. Przynajmniej jest tak u mnie.

Te osoby, o których piszesz to u mnie kończą prace o 15.30 w piątek i mają wolne do 7.30 w poniedziałek. Zawody obstawiają tzw. "ochotnicy" po 3 z każdej zmiany.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Redukowanie nadgodzin ....
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 22, 2017, 22:17:51 »
Cytuj
Nigdy nie mieliśmy takiego pisma w naszej komendzie, nigdy nie było wymagane od naszych kadr takie jak opisujesz postępowanie w kwestii zaliczania nadgodzin przez KW. Byliśmy kontrolowani w tym zakresie b. szczegółowo w 2015 roku i nie zostało nam zarzucone że robimy źle. W kilku komendach były kontrole z KW w tamtym roku i nic nie zmieniły w naszym postępowaniu. W żadnej rubryce sprawozdawczej czy też zaliczającej czas służby z nadgodzinami nie ma  informacji że jakieś nadgodziny będą płatne z puli zewnętrznej a za inne nadgodziny będzie płacił nasz 01. A pismo takie z chęcią bym zobaczył.
pozdrawiam

W taki sposób KG  w 2010 ustaliła  ile potrzeba kasy na nadgodziny jak mówił Pan były  Z-ca KG J.Skulich "prosty wzór matematyczny"
 
Dla każdej komendy powiatowej (miejskiej) określony
został:
 stan zatrudnienia rozumiany jako liczba etatów
przyznanych dla komendy powiatowej (miejskiej),
 minimalny stan osobowy na zmianach służbowych
wraz z PSK (MSK),
 wykorzystanie przez każdego strażaka 156 godzin
urlopu w okresie rozliczeniowym,
 wykorzystanie przez każdego strażaka 34 godz.
zwolnienia lekarskiego w okresie rozliczeniowym
– średnia w kraju w II poł. 2010 r.,
 wykorzystanie przez każdego strażaka 37 godz. innych
usprawiedliwionych nieobecności w służbie (np.
szkolenia) – średnia w kraju w II poł. 2010 r.,
 normatyw godzin służby w okresie rozliczeniowym
przy 40-godzinnym harmonogramie służby (ok.
1000 godz. w zależności od okresu rozliczeniowego),
 obliczeniowa stawka rekompensaty za 1 godz.
służby wynosząca nie 13,76 zł, a 15 zł dla pokrycia
ewentualnych rozbieżności parametrów oraz kwota
ok. 1600 zł na jednego strażaka systemu codziennego
w okresie rozliczeniowym.

Jak widzisz nie ma tam słowa o obstawianiu zawodów OSP wyjazdach na turnieje piłkarskie, udziału w zebraniach osp i tym podobne duperele ponadto nadbryg J.Skulich w PP 3/2012 i 4 2012 dość dobrze wyłożył, jakie błędy robią komendanci w zakresie dysponowaniem czasem służby strażaka i podnosił tam też ten problem właściwego gospodarowania środkami na nadgodziny.

Pismo, o którym wspominałem było około 2011 i mówiło o konieczności planowania około połowy urlopu pomiędzy okresami rozliczeniowymi oraz regulowania środkami przekazywanymi przez KG płatności za nadgodziny tylko wynikające z zapewnienia ciągłości operacyjnej jednostki, wszystkie inne nadgodziny wynikłe z wakatów i innych dupereli winny być do oddania lub też jeśli wynikają z nieobsadzonych etatów  regulowane właśnie środkami zaoszczędzonymi na wakatach  a nie tak jak jest to praktykowane przekazywanie tych środków na nagrody. 

Gdyby dopuścić do tego, iż wszystkie nadgodziny maja być płatne z puli KG to każdy obrotny KP/ KM powinien trzymać tyle wakatów ile jest wstanie uciągnąć w ramach max nadgodzin na strażaka. Miałby kasę z wakatów a potem dostał by jeszcze raz na to samo w postaci nadgodzin dla niego same zyski. Pół biedy, jeśli wykorzystałby te środki na pokrycie zobowiązań komendy lub zakup sprzętu, ale zazwyczaj środki te w przeważającej części trafiały na nagrody.   Czego skutkiem przynajmniej w moim woj. było  pismo KW zakazujące przenoszenia środków z wakatów na nagrody, jeśli komenda posiada zobowiązania wymagalne lub też braki sprzętowe w zakresie uzgodnionego normatywu. ( Tego też zresztą bardzo wiele komend nie przestrzega).

 
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2017, 22:22:03 wysłana przez pb11 »

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Redukowanie nadgodzin ....
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 22, 2017, 23:49:11 »
 wyciąg z naszych przepisów dot przedłużania służby:
6.[Przedłużenie czasu służby strażaka] 1. Przedłużenie czasu służby strażaka ze względu na potrzeby służby, o których mowa w art. 35 ust. 9 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, zwanej dalej „ustawą”, mogą uzasadniać następujące okoliczności:
1) konieczność dokończenia rozpoczętych zadań służbowych, jeżeli nie mogą zostać przerwane;
2) utrzymanie liczby strażaków stanowiących obsadę osobową każdej zmiany na poziomie ustalonym przez kierownika jednostki organizacyjnej, jednak nie niższym niż ustalony zgodnie z ust. 3–5;
3) dysponowanie do działań ratowniczych oraz do udziału w ćwiczeniach odwodów operacyjnych;
4) wykonanie zadań służbowych wpływających na funkcjonowanie oraz podniesienie gotowości bojowej jednostek ochrony przeciwpożarowej;
5) wykonanie zadań służbowych o charakterze dydaktycznym dotyczących szkolenia strażaków z jednostek ochrony przeciwpożarowej;
6) delegowanie strażaka do pełnienia służby poza granicami państwa w grupie ratowniczej utworzonej do udziału w działaniach ratowniczych, akcji poszukiwawczo-ratowniczej lub akcji humanitarnej, a także w szkoleniu i ćwiczeniach ratowniczych.
     Kilka lat temu nasza pani prawnik z komendy wskazała nam, że nie łamiemy przepisów o czasie służby w przypadku tzw. obstawiania zawodów OSP na podstawie pktu 4-go. Ewidentnie wysoka sprawność fizyczna potwierdzana na zawodach jest w korelacji z tym punktem. A udział w zebraniach OSP oczywiście w pierwszej części oficjalnej również jest taką czynnością, nie wspominając o wykonywaniu czynności służbowych na zawodach organizowanych przez np. KW - bez wyjątku czy jest to pingpong czy siatka skończywszy na sporcie pożarniczym. I te nazywane potocznie duperele wchodzą na podstawie tego punktu czwartego do czasu służby czyli nadgodzin.
pozdrawiam   

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Redukowanie nadgodzin ....
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 22, 2017, 23:59:48 »
Tylko że ja nie mówię o tym że one nie wchodzą do czasu służby ( jak najbardziej należy je wliczać)  pisałem tylko że KG a za nim KW nie chce za nie płacić ze swojego.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Redukowanie nadgodzin ....
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 23, 2017, 06:44:25 »
Tylko że ja nie mówię o tym że one nie wchodzą do czasu służby ( jak najbardziej należy je wliczać)  pisałem tylko że KG a za nim KW nie chce za nie płacić ze swojego.
Masz pewność, że to pismo wyszło z KG? A nie jest to nadinterpretacja KW?
Dlaczego tak sadze, bo widziałem coś podobnego ale mocno ograniczone.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Redukowanie nadgodzin ....
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 23, 2017, 08:19:41 »
W zakresie nadgodzin KW powołujący się na pismo KG (tak naprawdę w pewnych obszarach kompetencyjnych KW nie może przekazać bezpośrednio polecenia KG musi je obrobić i sam ci polecić ), w zakresie przesuwania środków tylko z KW.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Redukowanie nadgodzin ....
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 23, 2017, 16:49:32 »
w zakresie przesuwania środków tylko z KW.
Własnie o to chodzi.... U nas nigdy nie było tego polecenia.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Redukowanie nadgodzin ....
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 23, 2017, 19:39:40 »
dlatego we wcześniejszym poście napisałem
Cytuj
Czego skutkiem przynajmniej w moim woj. było  pismo KW zakazujące

Offline man

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Redukowanie nadgodzin ....
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 23, 2017, 20:58:14 »

Udział w uroczystości "Dnia strażaka" w waszych powiatach jest zaliczany do czasu służby czy nie?


 -_- ^_^

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Redukowanie nadgodzin ....
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 23, 2017, 21:53:45 »
Poważnie, naprawdę chciałbyś z tego tytułu wpisać sobie nadgodziny (mimo że możesz jeśli jest na to oficjalny rozkaz) .
Mam nadzieję  że może to jednak jakaś prowokacja z twojej strony.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Redukowanie nadgodzin ....
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 23, 2017, 22:34:31 »
Poważnie, naprawdę chciałbyś z tego tytułu wpisać sobie nadgodziny (mimo że możesz jeśli jest na to oficjalny rozkaz) .
Mam nadzieję  że może to jednak jakaś prowokacja z twojej strony.
To teraz PRAWDA z Mojej strony... Każdy kto wymaga aby strażacy z czasu wolego realizowali obowiązki służbowe jest oszustem i ich szef jest gówno nie komendantem i gówno nie przełożonym! Czas pracy obowiązuje każde zdanie zlecone przez przełożonego.  Żaden przepis nie daje prawa wydania poleceń podczas czasu wolego!!!!!!!!!!!!!
Czy to dzień strażaka czy zawody OSP można realizować z wolnego? NIE! To jest kurwa czas pracy/służby!
Jeśli ktoś zna przepis, który pozwala przełożonemu na wydawanie poleceń podczas czasu wolnego to niech go poda! Nawet dyżur domowy jest o kant dupy bo nigdzie nie jest określone gdzie masz przebywać. Służę w Krakowie a na dyżurze jestem w Gdańsku i gówno mi zrobicie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2017, 22:40:51 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Redukowanie nadgodzin ....
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 23, 2017, 23:00:59 »
Eqinox . Czyli rozumiem że jak idziesz na dzień strażaka organizowany u ciebie w mieście lub w powiecie to wpisujesz się w listę obecności tyle i tyle godzin. ( No to nie moja bajka)

A przy okazji tak uczciwie jak jeszcze chodziłeś na służby to nigdy nie chciałeś się urwać rano, wyskoczyć na chwilę ze służby do domu bo dzieciak chory ,bo w piecu zgasło , bo inne urwanie dupy itp, itd czy wtedy też tak
Cytuj
NIE! To jest kurwa czas pracy/służby!
i wtedy kierowany swoim niezachwianym poczuciem sprawiedliwości odpisywałeś uczciwie ten czas w liście obecności, czy też nigdy nie pozwalałeś sobie na jakikolwiek wpływ twojego życia prywatnego na tok pełnionej służby kierowany poczuciem odpowiedzialności  za bezpieczeństwo obywateli zamieszkujących obszar chroniony przez twoją JRG. Jeśli tak to zazdroszczę postawy lub też niesamowicie rozplanowanego życia prywatnego

Niestety u mnie tak nie jest i powiem więcej na jednostce nie ma gościa  któremu taka akcja nie zdarzyła by się choć raz w miesiącu, i wtedy zazwyczaj nie robię mu problemu ale takie podejście dotyczy obu stron, nikt nie lubi tylko ciągle dawać.

A co do dyżuru to polega on na byciu w kontakcie nikt nie każe Ci być w miejscu uzgodnionym już od ładnych paru lat możesz sobie być gdzie tylko zapragniesz i robić co tylko zapragniesz.

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Odp: Redukowanie nadgodzin ....
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 24, 2017, 06:39:45 »


"A co do dyżuru to polega on na byciu w kontakcie nikt nie każe Ci być w miejscu uzgodnionym już od ładnych paru lat możesz sobie być gdzie tylko zapragniesz i robić co tylko zapragniesz"
[/quote]
 No to panuje u Was , zdrowe podejście (chociaż jaki ma wtedy sens pełnienia takowego dyżuru,jak będę w tym czasie np. w Holandii?)- u mnie , z racji ,że część strażaków dojeżdża nawet 100km, ustalono czas przybycia do jednostki (  w przypadku wezwania strażaka, pełniącego dyżur domowy) do stawiennictwa w czasie nie dłuższym jak 120minut.
Również uważam, że jest to wielce krzywdzące, gdy ktoś stwierdza,że masz dyżur domowy, to masz przecież wolne!
Dla mnie dzień w którym pełnię dyżur domowy, całkowicie jest pozbawiony komfortu, wystarczy dzwonek telefonu i już kłębią się myśli związane z służbą, idę na podwórko i ....! -o kurcze,zapomniałem telefonu a jak akurat zadzwonią?
Więc jaki wypoczynek na wolnym......