Autor Wątek: Maseczka antysmogowa a pożary trawy  (Przeczytany 11530 razy)

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Maseczka antysmogowa a pożary trawy
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 10, 2017, 08:31:01 »
@kristof998 a Ty w Polsce działasz czy gdzieś za granicą? Maska polecana przez Ciebie jest fajna ale droga (jak to profesjonalna) i niezbyt dostępna. Gdzie to kupiłeś? Gdzie można kupić wymienne maski?
Pytam bo wszystko co znajduję jest zza granicy:
http://www.kencofire.com/hotshhs2wifi.html
http://shop.vallfirest.com/en/wildland-fire-gear/firefighter-mask.html

Offline kristof998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Maseczka antysmogowa a pożary trawy
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 10, 2017, 09:20:39 »
jest w katalogu rosenbauer'a firma Steo z Łomianek można u nich zakupić owszem tania nie jest ale fajny gadżet a wkłądy maseczek to  filtr 9914 3M dostępny w Polsce

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Maseczka antysmogowa a pożary trawy
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 10, 2017, 09:38:17 »
A ja głupi myślałem, że KSRG jest systemem powszechnym a tu proszę, co kraj to obyczaj.
W moim powiecie na tą chwilę w zasadzie powszechnie maseczki są uznawane i żadnej sensacji nie budzą, chyba że u strażaków z innych powiatów. Zakładanie aparatów do śmieci i samochodów także. Skąd więc w jednym kraju takie rozbieżności?

Offline Pieniek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Maseczka antysmogowa a pożary trawy
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 23, 2017, 16:39:14 »
Zrobiłem rozeznanie na rynku i mam dwie opcje:

1. Maska z wymiennymi filtrami, koszt: 100zł, koszt filtra: 10zł / sztuka.
Koszt maski + 10 filtrów: 200 zł.


2. Maska jednorazowa, koszt: 7 zł / sztuka.
Koszt 10 masek: 70 zł.


Co byście wybrali? Jak dla mnie ciekawiej prezentuje się opcja z jednorazówkami, po akcji do kosza i tyle. Przy tej z wymiennymi filtrami sprzedawca zapewnia ze filtr starcza na 20-30 godzin pracy ale nie sadze zeby to byla rzeczywistosc wiec calosc wychodzi 3x drozej niz jednorazowe + dochodzi aspekt prania maski po uzyciu.

Jakie opinie?


Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Maseczka antysmogowa a pożary trawy
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 23, 2017, 17:58:20 »
Maska jednorazowa P3 kupiona za 3zł i po każdym grubszym użyciu do kosza. Cały czas używasz czystej, eliminujesz konieczność prania, a jak spadnie do popiołu lub wody to nie szkoda wyrzucić.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline zenor

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Maseczka antysmogowa a pożary trawy
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 24, 2018, 10:52:02 »
Jakie filtry powinny znajdować się w takiej masce?

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Maseczka antysmogowa a pożary trawy
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 24, 2018, 12:27:05 »
Minimum poziom FFP2, najlepiej FFP3.

Offline dezert

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Maseczka antysmogowa a pożary trawy
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 26, 2018, 09:26:22 »
Są różne rodzaje masek. Do tego celu o którym piszesz stosuje się również maski z ochroną na oczy, bo jednak dym czy drobnoustroje wchodzą też w oczy co powoduje łzawienie i inne nieprzyjemne dolegliwości.
Chociaż w większości przypadków wystarczy zwykła półmaska chroniąca drogi oddechowe przed gazami, parami czy mikrocząsteczkami.
Mam tutaj na myśli taką półmaskę jak np ta tutaj: http://aciro.pl/polmaska-3m-serii-6000.html
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2018, 07:34:00 wysłana przez dezert »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Maseczka antysmogowa a pożary trawy
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 27, 2018, 09:24:04 »
Minimum poziom FFP2, najlepiej FFP3.
Pewnie to moja słaba kondycja albo może specyfika jakiegoś konkretnego modelu maski ale FFP3 bardzo ciężko mi się oddychała i brakowało mi powietrza. Nie dałem rady za długo w niej wytrzymać. W FFP2 lżej mi się oddychało.

Są różne rodzaje masek. Do tego celu o którym piszesz stosuje się również maski z ochroną na oczy, bo jednak dym czy drobnoustroje wchodzą też w oczy co powoduje łzawienie i inne nieprzyjemne dolegliwości.
Chociaż w większości przypadków wystarczy zwykła półmaska chroniąca drogi oddechowe przed gazami, parami czy mikrocząsteczkami.

Dobrze, że poruszasz problem ochrony oczu. Przy pożarach zewnętrznych gdzie nie używa się masek pełnotwarzowych to jest ważne. U nas sprawdzają się gogle które są w hełmach F2 Extrime. W naszych hełmach są 2 warstwowe osłony w gogleach Bolle, które nie mają wentylacji więc nie dostaje się pod nie dym. W większości gogli dla eliminacji parowania stosują wentylację - nie próbowałem ale wydaje mi się, że może być z nimi problem.  Jeśli macie doświadczenia i opinie to chętnie poczytam.
Przyłbice na pył i dym nie działają, trochę chronią przed promieniowaniem podczerwonym (uczuciem gorąca).
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2018, 09:29:36 wysłana przez Sylwek »