Autor Wątek: Kara za udział w akcji  (Przeczytany 3408 razy)

Offline oliwier

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 721
  • Płeć: Mężczyzna
Kara za udział w akcji
« dnia: Luty 26, 2017, 22:53:07 »
Na jednej z narad padło stwierdzenie iż funkcjonariusz PSP, który jest członkiem OSP i w związku z braniem czynnego udziału w działaniach ratowniczo - gaśniczych spóźnił się na służbę pomimo iż informował przełożonego o sytuacji powinien zostać ukarany za spóźnienie. Pewien Naczelnik Kadr jednej z KW, który prowadził to szkolenie argumentował to tym iż ochotnikiem można być po godzinach służby a PSP to normalny zakład pracy i nikogo nie interesuje że pojechałeś do akcji z OSP.
Ciekaw jestem czy jest to oficjalna linia KG czy fantazje jednego nawiedzonego oficera?
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline peterek

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 869
Odp: Kara za udział w akcji
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 26, 2017, 23:14:36 »
czy Ty żartujesz ? A może ten - że tak powiem - oficer żartował a Ty nie złapałeś żartu ?
Też o problemie chłopaków w OSP i PSP w kontekście nieprzyjechania na zmianę służby rozmawialiśmy u siebie i z kadrowcem wojewódzkim. Nie ma mowy o żadnym karaniu. Jedyne co - niestety - należy zrobić to odliczyć takiemu strażakowi godziny od jego czasu służby za czas nieobecności.
pozdrawiam

Offline robsen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Kara za udział w akcji
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 28, 2017, 20:23:53 »
Witam
Art72a. Ustawy o PSP

3. Strażakowi nie przysługuje zwolnienie od zajęć służbowych:
1) na czas uczestniczenia w działaniach ratowniczych lub akcji ratowniczej,
w ramach działalności społecznej w innych podmiotach prowadzących działania
ratownicze, z wyjątkiem przypadków usprawiedliwionych przez kierownika
jednostki organizacyjnej, w której pełni służbę;
2) na szkolenie pożarnicze dla członków ochotniczych straży pożarnych.

Więc jak się komendant uprze to...

Offline Pitero

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Kara za udział w akcji
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 28, 2017, 20:43:06 »
To w takim razie jak się ma do tego Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień z pracy (DzU z 1996 r. nr 60, poz. 281) ?

"§ 11. 1. Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika:

1) będącego członkiem ochotniczej straży pożarnej - na czas niezbędny do uczestniczenia w działaniach ratowniczych i do wypoczynku koniecznego po ich zakończeniu, a także - w wymiarze nie przekraczającym łącznie 6 dni w ciągu roku kalendarzowego - na szkolenie pożarnicze;..."

Offline ogniomiszcz

  • KLUBOWICZ
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 827
Odp: Kara za udział w akcji
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 28, 2017, 21:08:21 »
Nijak, bo nie jesteś ani pracownikiem ani w pracy a komendant nie jest dla Ciebie pracodawcą

Offline piotr998

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 1.787
  • Płeć: Mężczyzna
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Kara za udział w akcji
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 01, 2017, 08:13:00 »
PSP jest jedyną firmą, która ustawowo nie usprawiedliwia nieobecności w pracy/służbie członka osp będącego strażakiem psp biorącego udział w działaniach ratowniczych.
Rozporządzenie dotyczy wszystkich innych, w tym żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline patrykomos9

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Kara za udział w akcji
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 09, 2017, 22:03:23 »
Nie ma mowy o żadnym karaniu. Jedyne co - niestety - należy zrobić to odliczyć takiemu strażakowi godziny od jego czasu służby za czas nieobecności.
pozdrawiam

Tez bylem przekonany, ze tak to dziala... u mnie nigdy nie bylo z tym problemu, choc osobiscie nie opuscilem zadnego wezwania :)
Kartki z okazji narodzin dziecka zrobione ręcznie - sprawdź sam.