Autor Wątek: Szef PSL: minister Błaszczak powinien zostać odwołany za ograbienie OSP  (Przeczytany 4657 razy)

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak powinien zostać odwołany, ale za ograbienie Ochotniczych Straży Pożarnych - powiedział przewodniczący PSL Władysław Kosiniak - Kamysz podczas wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Ocenił, że po zmianach w przyznawaniu dotacji z MSWiA Ochotnicza Straż Pożarna, jako największe stowarzyszenie i organizacja pozarządowa skupiająca około 700 tysięcy osób została ograbiona z możliwości funkcjonowania i pieniędzy.

W środę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało oświadczenie: https://remiza.com.pl/szef-psl-minister-blaszczak-powinien-zostac-odwolany-za-ograbienie-osp/
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline HanySAnimal

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 667
  • Go Hard or Go Home ...
Okladaja tego Błaszczaka z kqzdej strony za wszystko. Śmiać mi sie chce ... A ja się pytam kto podniósł VAT na sprzet ppoz? Hipokryci ...
“All men are created equal, and then a few become firefighters”

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Podsumowanie działalności straży pożarnej w 2016 r.

Cytuj
Ważnym aspektem działalności PSP jest współpraca z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi. W ostatnim roku MSWiA zmieniło system przydzielania im dotacji tak, aby polski system ratowniczo-gaśniczy rozwijał się bardziej równomiernie.  Minister podkreślił też, że w 2016 i 2017 r. wzrosła łączna kwota dotacji dla OSP. Dzięki temu, mogły one np. nabyć 171 samochodów pożarniczych oraz 253 pojazdy używane wcześniej przez PSP.

https://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/15774,Podsumowanie-dzialalnosci-strazy-pozarnej-w-2016-r.html

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
takie już czasy. Ci co się starają o rozwój jednostki dostaną po jajach, Ci co nic nie robią dostaną wszystko gratis bo trzeba równać do standardu.
W moim powiecie KSRG zgodnie z wymaganiami kupił wszystkim zestawy ratownictwa technicznego. Co z tego jak jednostki z OSP nie są dysponowane do zdarzeń wypadkowych bo "PSP to ogarnia własnymi siłami". Sprzęt leży, miliony wydane w całej Polsce, ale liczy się standard. Mało tego mówią w PSP że nie mamy doświadczenia - a niby gdzie je mamy zdobyć.
Z jednej strony jestem za tym żeby ukręcić łeb temu cwaniactwu bo poprzez niektóre układy i układziki część kasy była rozdysponowana po jednostkach słabych, miernych, ale wiernych. Związek też trwonił kasę na własne widzimisię. Ale można to było załatwić w inny sposób.

Odnośnie Vat-u - to niby są to wymagania Unii, żeby stosować stawkę podstawową Vat. A że u nas złodzieje ustalili ją na tak wysokim poziomie to już inna bajka. Zresztą już chyba 3 rok przywracają nam stawkę 22% i jakoś żadna z ekip się z tym nie śpieszy. Jedni drugich warci.

A Kosiniak - Kamysz ma rację. Ograbiono 700 tyś członków OSP. Licząc ich rodziny i osoby współpracujące z OSP to wyłania się niezły elektorat. Coś czuję że na wiosnę zacznie się gadka o polskiej wsi. Tam też jest niezły potencjał do głosowania
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.815
W moim powiecie KSRG zgodnie z wymaganiami kupił wszystkim zestawy ratownictwa technicznego. Co z tego jak jednostki z OSP nie są dysponowane do zdarzeń wypadkowych bo "PSP to ogarnia własnymi siłami". Sprzęt leży, miliony wydane w całej Polsce, ale liczy się standard.

Odnośnie Vat-u - to niby są to wymagania Unii, żeby stosować stawkę podstawową Vat. A że u nas złodzieje ustalili ją na tak wysokim poziomie to już inna bajka. Zresztą już chyba 3 rok przywracają nam stawkę 22% i jakoś żadna z ekip się z tym nie śpieszy. Jedni drugich warci.

Odnośnie wymogów sprzętu i specjalizacji to pomysł poprzedniej ekipy , teraz np. sprzęt do wysokościówki będzie leżał na półkach a po utracie atestów pójdzie do śmieci , ale wymóg spełniony . Nieważne że najbliższa PSP nie ma jeszcze tych zabawek a OSP KSRG już ma  :gwiazdki:  .

Odnośnie Vat-u to trzeba było się postawić albo pomyśleć o jakimś zwrocie a tak błędne koło. PSL podpadł na dotacjach i cenach z kosmosu, teraz to już pozamiatane , nawet ich projekt dodatku do emerytur nie uratuje .
 Ale to tylko moje zdanie .
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Problem tkwi w tym że kasa została zabrana zarządowi głównemu więc i do dołu bida, już nie będą sobie rozdawali kasy jak chcą,  zobaczymy na ile transparentne zrobi to psp, bo przyznać muszę że poprzedni rok ta część $ która już wydawało psp po otrzymaniu z mswia to rozliczyla się super, teraz jedynie aby lokalnym komediantom nie zachciało się królować przy rozdawaniu kolejnej puli po układach, bo lepsza zmiana może szybciej się umoczyć myśląc że będą bezkarni przykład 🐻

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Myślę, że KP nie zrobią przekrętu, w obecnych czasach uzasadniona skarga i KP leci ze stanowiska.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.348
Myślę, że KP nie zrobią przekrętu, w obecnych czasach uzasadniona skarga i KP leci ze stanowiska.
Przedewszystkim nie zrobi bo nie ma w tym żadnego interesu
ZOSP to przybudówka partii ludowej i wykorzystywano te środki na finansowanie etatów, budynków i aut w ZW i ZG.
Zresztą sami wiecie.
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2017, 21:57:48 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.923
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Cytuj
W związku z wtorkową wypowiedzią przewodniczącego PSL, Władysława Kosiniaka-Kamysza, jakoby minister Mariusz Błaszczak „ograbił Ochotnicze Straże Pożarne” informujemy, że informacja ta jest nieprawdziwa. Wręcz przeciwnie - MSWiA zwiększyło finansowanie OSP, o czym jednoznacznie świadczą podane poniżej kwoty dotacji.

https://mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/15773,Sprostowanie-MSWiA-nie-odbiera-pieniedzy-OSP.html

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Zobaczymy, zobaczymy - w zeszłym roku dostaliśmy z KSRG mniej więcej 25% tego co według zasad z lat poprzednich powinniśmy dostać. Wypowiem się jak zobaczę pulę przyznaną jednostce w tym roku...

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 393
  • OSP & PSP
Odp: Szef PSL: minister Błaszczak powinien zostać odwołany za ograbienie OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 23, 2017, 23:06:15 »
Moim zdaniem środki rozdzielane przez PSP to ruch w dobrą stronę (przy założeniu, że komendanci powiatowi wypracują z ochotnikami transparentne ustalenia w tym zakresie, które będą realizowane w najbliższych latach, a myślę, że jest na to duża szansa). W moim powiecie już w roku ubiegłym fajnie to wyszło i mimo pewnych obaw (sianych przez ZW ZG OSP) raczej ma to pozytywny wydźwięk.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Szef PSL: minister Błaszczak powinien zostać odwołany za ograbienie OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 21, 2017, 20:28:53 »
Dotacje OSP to zawsze był jeden wielki przekręt. W moim powiecie jednostki, które mają po 20-30 wyjazdów są na samej górze pod względem kwot dotacji. Nowe samochody, sprzęt hydrauliczny czy inne pierdoły typu kamera wziernikowa, która nigdy nie zostanie użyta. Tylko dlatego że naczelnik jest funkcjonariuszem PSP i liże jaja wójtowi i odpowiednim osobom w komendzie.  Jednostki, które mają sporo wyjazdów oraz są odpowiednio usytuowane - spora odległość od JRG, bliskość autostrady - mają 30% tego.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Szef PSL: minister Błaszczak powinien zostać odwołany za ograbienie OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 21, 2017, 20:56:48 »
Cytuj
W moim powiecie jednostki, które mają po 20-30 wyjazdów są na samej górze pod względem kwot dotacji
czyli kilka jednostek
Cytuj
Tylko dlatego że naczelnik jest funkcjonariuszem PSP i liże jaja wójtowi i odpowiednim osobom w komendzie.
czyli teraz mowa o jednej jednostce?
Wszędzie zdarzają się patologie, dlatego pomysł z transparentnością, czyli wglądem, kto ile i na co dostaje to dobry pomysł według mnie.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Szef PSL: minister Błaszczak powinien zostać odwołany za ograbienie OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 21, 2017, 21:02:43 »
Moim zdaniem środki rozdzielane przez PSP to ruch w dobrą stronę (przy założeniu, że komendanci powiatowi wypracują z ochotnikami transparentne ustalenia w tym zakresie, które będą realizowane w najbliższych latach, a myślę, że jest na to duża szansa). W moim powiecie już w roku ubiegłym fajnie to wyszło i mimo pewnych obaw (sianych przez ZW ZG OSP) raczej ma to pozytywny wydźwięk.

U mnie niestety nie było tak kolorowo z tą transparentnościa. Podobnie jak z dotacją ksrg nie znamy kryteriów i zasad podziału. Są jakieś plotki, że liczba wyjazdów itp ale na papierze czy na prezentacji nikt nie widział tego.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.348
Odp: Szef PSL: minister Błaszczak powinien zostać odwołany za ograbienie OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 21, 2017, 21:07:09 »
Moim zdaniem środki rozdzielane przez PSP to ruch w dobrą stronę (przy założeniu, że komendanci powiatowi wypracują z ochotnikami transparentne ustalenia w tym zakresie, które będą realizowane w najbliższych latach, a myślę, że jest na to duża szansa). W moim powiecie już w roku ubiegłym fajnie to wyszło i mimo pewnych obaw (sianych przez ZW ZG OSP) raczej ma to pozytywny wydźwięk.

U mnie niestety nie było tak kolorowo z tą transparentnościa. Podobnie jak z dotacją ksrg nie znamy kryteriów i zasad podziału. Są jakieś plotki, że liczba wyjazdów itp ale na papierze czy na prezentacji nikt nie widział tego.
U mnie jedną część 100 zł za każdy wyjazd i druga wszyscy na gotowość po tyle samo. Wysokość dotacji jest podawana od wielu lat do publicznej wiadomości
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2017, 21:47:14 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Szef PSL: minister Błaszczak powinien zostać odwołany za ograbienie OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 22, 2017, 08:50:38 »
I uważasz, że to są jedynie słuszne kryteria? Chyba dla Ciebie bo się prosto liczy - wrzucasz w excela tabelkę i masz w 5 minut po robocie.
Po pierwsze każdy wyjazd jest inny, wczoraj byłem się przejechać do ogniska - 30 minut, wysiadłem z samochodu powiedzieć panu "nununu". Miesiąc temu koledzy przerzucali i gasili 7 godzin jakieś rudery. Wrócili ujeb... na maksa. Potem ciuchy do prania, sprzęt do wyczyszczenia, butle do napompowania.
Poza tym ja już nie mam złudzeń - ogłoś, że liczy się liczba wyjazdów, to niestety zawsze znajdzie się jakiś baran, któremu się nudzi w życiu i jednostka będą jeździła do pożarów traw czy stogów słomy. 
Co do gotowości. Są jednostki co mają GCBA i jakieś lekkie kombi. Wyjeżdżając potrafią tylko wodę lać a aparatów nie potrafią założyć. Są jednostki, które mają specjalizację i nawet się do nich przygotowują - szkolą, jeżdżą na warsztaty, ćwiczą, mają rozbudowany sprzęt, kilka samochodów w podziale. Są jednostki które mają realnie gotowość od godz 16 do 6 rano a poza tymi godzinami maks 2 osoby na rejonie bo reszta w pracy. Jak liczyć tę gotowość, żeby było sprawiedliwie?