Autor Wątek: Wprowadzenie auta do podziału!  (Przeczytany 15693 razy)

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Wprowadzenie auta do podziału!
« dnia: Styczeń 29, 2017, 11:51:52 »
Czołem Druhowie!
Z każdej strony słyszy się o zakazie wprowadzania aut zachodu do podziału bez certyfikacji CNBOP. Nasza jednostka właśnie skończyła przystosowanie VW T4 z Policji pod SLRT. Przegląd pod auto specjalne mamy zrobiony, zabudowę wykonała firma, która specjalizuję się w dopuszczeniach dla straży pożarnych. I tak rozmowy ostatnio zostały skierowane, że problem będzie z prowadzaniem aut z zachodu ale nasz bus działał już w służbach w PL i dalej będzie tylko w innej formacji. Co o tym myślicie? Będziemy mieli problem z prowadzeniem go w podział? W poniedziałek kompletujemy dokumenty i jedziemy do macierzystej jednostki PSP.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2017, 11:55:40 wysłana przez Lider1989 »

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Wprowadzenie auta do podziału!
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 29, 2017, 13:06:39 »
Z wykazu wynika, że certyfikat powinny mieć pojazdy ratowniczo-gaśnicze  :cooo:
Ktoś, gdzieś pisał, że nie dotyczy to pojazdów o DMC 3 t. czyli chyba T4 łapie się na ten paragraf, ale to też info
bez potwierdzenia.  Zastanawiam się także, czy pojazd typu SLRr (rozpoznawczo-ratowniczy) również musi posiadać
certyfikat? Jeżeli nie, to mogło by to być rozwiązaniem. Jeżeli będziecie mieli jakieś oficjalne info to chętnie poczytam,
bo również jestem zainteresowany podobnym tematem. Pozdrawiam!


Offline Ahmed

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
    • Blog o fotografii, protipy, szkolenia
Odp: Wprowadzenie auta do podziału!
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 29, 2017, 15:25:04 »
W zeszłym roku wprowadzałem Mana od zachodnich sąsiadów w podział i nikt nie pytał o CNBOP.
www.mrcieslak.pl - Blog o fotografii, protipy.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Wprowadzenie auta do podziału!
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 29, 2017, 16:07:21 »
Należy rozróżnić 2 osobne kwestie:
- wprowadzenie samochodu do podziału bojowego - zależy od KP, z tego co mi wiadomo czasem wymagają CNBOP, czasem nie, różnie to wygląda w różnych komendach
- ewentualne problemy w razie wypadku - sami wiecie, że jest dobrze jak jest dobrze, ale w razie wypadku, daje się prokuratorowi jak i firmą ubezpieczeniowym sznur na którym mogą Was powiesić...

Aczkolwiek też widziałem - nawet na tym forum - wypowiedzi, że dla samochodów lekkich CNBOP nie jest wymagane. Osobiście nie drążyłem tematu dla lekkich, bo u nas w okolicy dawno nikt żadnego nie wprowadzał do podziału. Jeżeli rzeczywiście dla lekkich nie trzeba to nie macie problemu :)

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Wprowadzenie auta do podziału!
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 29, 2017, 19:58:48 »
Przeszukałem forum i nie mogę znaleźć podobnych tematów, mógłby ktoś podrzucić link?

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Wprowadzenie auta do podziału!
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 06, 2017, 10:38:03 »
U nas w województwie dolnośląskim już powoli się zaczęło. W grudniu 2016 jedna jednostka z terenu naszej gminy kupiła i wprowadziła do podziału Volvo ściągnięte z Belgi. KP wprowadziło, wszystko było na dobrej drodze, aż do momentu przysłania listu z KW o wycofaniu z podziału do momentu przedstawienia certyfikatu CNBOP i problem, dobrze, że się nie pozbyli Lekkiego i dalej go używają, a z nowym nie wiadomo co w takiej sytuacji.
Co do poruszanego tematu odnośnie VW T4 co wprowadzamy do naszego podziału, informacja sprawdzona u samego źródła- Po kontakcie z Józefowem, otrzymałem informację, że pojazd nie przekraczający DMC 3 t nie wymaga certyfikacji, mówi o tym polska norma pn/en 1846 -2.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Wprowadzenie auta do podziału!
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 06, 2017, 10:54:37 »
W zeszłym roku wprowadzałem Mana od zachodnich sąsiadów w podział i nikt nie pytał o CNBOP.
Za użytkowanie sprzętu a tym samym wprowadzenie do podziału odpowiada Naczelnik. PSP co najwyżej może taki fakt odnotować bo to nie oni włączają do podziału a jedynie w BSIS wpisują parametry i nazwę sprzętu.
Pozostaje kwestia ubezpieczenia w razie wypadku i odpowiedzialności karnej bo brak certyfikatu to gwóźdź do trumny podczas sprawy sądowej i ciężko będzie podeprzeć się stanem wyższej konieczności.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.815
Odp: Wprowadzenie auta do podziału!
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 06, 2017, 11:53:41 »
W zeszłym roku wprowadzałem Mana od zachodnich sąsiadów w podział i nikt nie pytał o CNBOP.
Za użytkowanie sprzętu a tym samym wprowadzenie do podziału odpowiada Naczelnik. PSP co najwyżej może taki fakt odnotować bo to nie oni włączają do podziału a jedynie w BSIS wpisują parametry i nazwę sprzętu.
Pozostaje kwestia ubezpieczenia w razie wypadku i odpowiedzialności karnej bo brak certyfikatu to gwóźdź do trumny podczas sprawy sądowej i ciężko będzie podeprzeć się stanem wyższej konieczności.
Co nie zmienia faktu, że zabudowy renomowanych firm zachodnich przewyższają ergonomią i funkcjonalnością nasze  zabudowy.
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2017, 14:55:56 wysłana przez wujo 2010 »
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Wprowadzenie auta do podziału!
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 06, 2017, 16:08:00 »
Co do poruszanego tematu odnośnie VW T4 co wprowadzamy do naszego podziału, informacja sprawdzona u samego źródła- Po kontakcie z Józefowem, otrzymałem informację, że pojazd nie przekraczający DMC 3 t nie wymaga certyfikacji, mówi o tym polska norma pn/en 1846 -2.

Chyba chodzi o maksymalną masę rzeczywistą pojazdu – MMR do 3 t.
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2017, 16:12:12 wysłana przez grzela »

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Wprowadzenie auta do podziału!
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 06, 2017, 16:55:53 »
Tak, dokładnie i my się w tym przedziale łapiemy.

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Wprowadzenie auta do podziału!
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 07, 2017, 06:39:10 »
Norma, którą podali Ci w Józefowie jest ogólnie niedostępna  :wall:
Ponawiam pytanie, czy ktoś próbował wprowadzić samochód powyżej 3 t. jako SLRr
(rozpoznawczo-ratowniczy) i czy to może być sposobem na obejście tej normy w przypadku samochodu
DMC 3,5 t.?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Wprowadzenie auta do podziału!
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 07, 2017, 10:05:50 »
W zeszłym roku wprowadzałem Mana od zachodnich sąsiadów w podział i nikt nie pytał o CNBOP.
Za użytkowanie sprzętu a tym samym wprowadzenie do podziału odpowiada Naczelnik. PSP co najwyżej może taki fakt odnotować bo to nie oni włączają do podziału a jedynie w BSIS wpisują parametry i nazwę sprzętu.
Pozostaje kwestia ubezpieczenia w razie wypadku i odpowiedzialności karnej bo brak certyfikatu to gwóźdź do trumny podczas sprawy sądowej i ciężko będzie podeprzeć się stanem wyższej konieczności.

Naczelnik może wprowadzić do PB samochód, ale kto będzie go dysponował?
PSP nie musi odnotowywać takiego faktu w BSiS.
Kwestią nadrzędna jest nadanie numerów operacyjnych oraz kryptonimu radiowego dla "nowego" samochodu, a to musi przejść przez PSP.

Offline danon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Wprowadzenie auta do podziału!
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 07, 2017, 11:25:45 »
Norma jest do kupienia na stronie PKN, chyba, że chciałeś znaleźć jakiś nielegalny skan na chomiku czy innym portalu..

http://sklep.pkn.pl/pn-en-1846-2-a1-2013-07e.html

w wersji angielskiej, co nie stanowi dużej przeszkody.

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Wprowadzenie auta do podziału!
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 13, 2017, 10:59:56 »
Postanowiłem odświeżyć temat trochę, u nas w dolnośląskim KW przysłał takie o to pismo i niestety od stycznia 2017 żadne auto nie posiadające CNBOP nie wejdzie już w podział jednostki. Chciałbym zapytać czy u Was w województwach sytuacja jest podobna? Wiele jednostek które nie mogą myśleć o nowym samochodzie, teraz już powoli mogą zapomnieć o używanym z zachodu bo certyfikat będzie przekraczał koszt auta.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Wprowadzenie auta do podziału!
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 13, 2017, 18:23:43 »
U nas już od paru lat nie chcą wprowadzać do podziału aut bez CNBOP.

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.815
Odp: Wprowadzenie auta do podziału!
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 13, 2017, 18:28:06 »
U nas już od paru lat nie chcą wprowadzać do podziału aut bez CNBOP.

Czyli wszystkie auta pozyskiwane przez OSP są fabrycznie nowe ? Przecież to absurd i będzie skutkował likwidacją jednostek z gmin mniej zamożnych .  :wall:
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.356
Odp: Wprowadzenie auta do podziału!
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 13, 2017, 18:59:22 »
Czyli wszystkie auta pozyskiwane przez OSP są fabrycznie nowe ? Przecież to absurd i będzie skutkował likwidacją jednostek z gmin mniej zamożnych .  :wall:
U Mnie nikt tego nie wymaga gdyż, zniszczyli byśmy sami potencjał wielu jednostek OSP.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Wprowadzenie auta do podziału!
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 13, 2017, 20:48:02 »
PIS szuka wyborców myślę, że wkrótce coś wymyślą aby ochotnicy oddali swój głos na jedynie słuszną partię.  Poczekajmy kilka miesięcy
a będzie łatwiej, jeszcze się okaże że świadectwa CNBOP na sprowadzane samochody są niepotrzebne - 500 tyś głosów na ziemi nie leży.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Wprowadzenie auta do podziału!
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 13, 2017, 22:42:32 »
Auta nie muszą być nowe - wyprodukowane w Polsce, kilkuletnie, już z reguły mają certyfikat. Poza tym słyszałem, że niektórzy obchodzą zakaz w dość oryginalny sposób (u nas to nie działa, ale są powiaty w których - jeszcze kilka miesięcy temu działało). Jednostka sprzedająca nie wycofuje pojazdu z podziału bojowego aż do samej sprzedaży - jednostka formalnie kupuje pojazd będący w podziale bojowym, tylko w innym miejscu. Następnie pojazd zostaje przeniesiony do podziału bojowego nowej jednostki. Aczkolwiek nie wiem czy sposób ten wciąż działa w tym roku. Nie interesowałem się tym, bo my nawet nie rozważaliśmy "obchodzenia" tego przepisu. Za duże ryzyko w razie wypadku.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Wprowadzenie auta do podziału!
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 14, 2017, 08:29:37 »
O ile dobrze rozumiem - proszę mnie poprawić jeśli się mylę - certyfikat jest przyznawany na konkretną konfigurację pojazdu, tak? Więc każda zmiana w konfiguracji, nawet dołożenie sprzętu, może być podstawą do cofnięcia certyfikatu? W wielu jednostkach kupowano lekkie samochody - np. transity, z czasem zabudowywano na nich zbiorniki na wodę i agregaty wodno pianowe. Oczywiście bez certyfikatu. Takie samochody nie powinny być na podziale, tak?

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Wprowadzenie auta do podziału!
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 14, 2017, 09:13:50 »
Podobno lekkie nie muszą mieć certyfikatu - ale na 100% pewny tego nie jestem. Nie kupowaliśmy lekkiego od czasu jak wymyślili te badziewne certyfikaty. Ciężkie i średnie na 100% muszą mieć certyfikat.

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Wprowadzenie auta do podziału!
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 14, 2017, 09:39:25 »
Certyfikatu nie muszą posiadać samochody o MMR (maksymalnej masie rzeczywistej - masa samochodu ze sprzętem niezbędnym do obsługi samochodu (z wyłączeniem koła zapasowego), z pełną ilością cieczy chłodzącej, paliwa, oleju i wyposażeniem zamontowanym na stałe, lecz bez środków gaśniczych, dodatkowo powiększona o masę członków załogi, dla której samochód został zaprojektowany (90 kg na każdego członka załogi wraz z wyposażeniem), masę środka gaśniczego wraz z pozostałym wyposażeniem, które ma być przewożone), która nie przekracza 3 ton.

Tak więc masa własna pojazdu zatankowanego do pełna i z zamontowanym na stałe wyposażeniem + ilość miejsc x 90 kg + masa środka gaśniczego + masa pozostałego wyposażenia ⩽ 3000 kg i wtedy nie potrzeba CNBOP. DMC pojazdu 3,5t nie ma żadnego znaczenia.

Wyjątkiem są pojazdy, o których pisał wiceminister w MSWIA w interpelacji, która się pojawiła już na forum: http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=30D4D248

P.S.
Norma ta zakłada że średnio strażak na obsadzie waży 75 kg bez wyposażenia osobistego, ciekaw jestem jaka jest średnia waga strażaka w Polsce.
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2017, 09:47:08 wysłana przez Łukasz Telus »

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Wprowadzenie auta do podziału!
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 15, 2017, 07:51:31 »
Z tego co czytałem, w momencie gdy wprowadzalismy do podziału VW T4, to każda zmiana konstrukcyjna pojazdu a zwłaszcza zmieniająca go na ratowniczo-gasniczy powinna otrzymać dopuszczenie z CNBOP.
To co u nas zaczęło się dziać z tym zakazem to jest istne działanie na niekorzyść OSP, jakie gminy będzie stać teraz kupować tylko nowe samochody? Naszej gminie w tym roku udało się pozyskać fundusze z UE dla nas akurat na nowy samochód, ale jednostek mamy 8 i co z pozostałymi?  A tak w ciągu ostatni chyba 8/9 lat były ściągnięte 3 fajne pojazdy ale teraz ściągnąć oczywiście można ale trzeba wysłać do Józefowa i zapłacić jeszcze raz tyle co samochód to gminy całkowicie przestaną inwestować. I teraz co my Strażacy Ochotnicy możemy z tym zrobić?  Jak zawalcZyć o swoje, a mało nas nie jest...

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Wprowadzenie auta do podziału!
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 15, 2017, 08:35:49 »
I teraz co my Strażacy Ochotnicy możemy z tym zrobić?  Jak zawalcZyć o swoje, a mało nas nie jest...

Coraz częściej dochodzę do wniosku, że żeby się nie wk... najzdrowiej będzie znaleźć sobie inne hobby a PSP samo wszystko ogarnie.

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Wprowadzenie auta do podziału!
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 15, 2017, 09:01:48 »
I teraz co my Strażacy Ochotnicy możemy z tym zrobić?  Jak zawalcZyć o swoje, a mało nas nie jest...

Wycofać jednostki z gotowości bojowej w całej Polsce?