Autor Wątek: Budżet z Państwa a Dysponowanie nim  (Przeczytany 2128 razy)

Offline cuekawydruh

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Budżet z Państwa a Dysponowanie nim
« dnia: Styczeń 27, 2017, 17:28:00 »
Witam, chciałbym sie dowiedzieć jak u was w Jednostkach i w Gminach wygląda zasada dyspozycji budzetem państwowym przeznaczonym na straż. Czy gmina przyznane pieniądze dzieli na jednostki, czy sama do ostatniej zł.rozporzadza tymi srodkami.
Moje pytanie uzasadniam tym ze niestety u nas jest duzy problem a zeby uzyskac nawet głupi olej do mieszanki jak i zatankowac auto, jest tez bardzo duzo zawiłości i nieporozumień, a straz z mniejszej jednostki traktuje sie jak ost. Zło konieczne.
pozdrawiam i czekam na info.jak mozna z tym tematem ruszyć. Pozdrawiam

Offline czarny888

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Budżet z Państwa a Dysponowanie nim
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 02, 2017, 11:57:49 »
kolega chyba powinien zwróć się z tym pytaniem na forum OSP , bo gminy finansują jednostki OSP . Nie wiadomo a jaki budżet chodzi , z budżetu państwa to gminy dostają dotacje na OSP reszta to środki samorządowe . Pytanie nie precyzyjne o jaką jednostkę chodzi czy OSP czy OSP w KSRG a może o JRG . Jak druh możne to niech doprecyzuje. Więcej szczegółów.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Budżet z Państwa a Dysponowanie nim
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 02, 2017, 13:46:46 »
... z budżetu państwa to gminy dostają dotacje na OSP .........
Naprawdę? Pierwszy raz słyszę.
Gminy mają obowiązek wynikający z ustawy o ochronie ppoż utrzymywać OSP pod względem działalności operacyjno - technicznej z pieniędzy samorządu gminnego. Tyle w teorii. W praktyce raczej to robią. Ale nigdzie nie jest zapisane ile tej kasy ma być. Gminy realizują to na na pewno dwa sposoby. Albo same kupują i przekazują OSP albo OSP otrzymują dotacje na swą działalność i wtedy te OSP same gospodarują otrzymaną kwotą.
Ale na pewno to nie są środki z budżetu państwa.
Z niego środki otrzymują jednostki należące do KSRG. A w zeszłym roku drobne kwoty otrzymały również jednostki spoza KSRG. Jednak ten rozdział odbywa się w formie dotacji bezpośrednio dla danej OSP z pominięciem samorządu gminnego.
Tak to po krótce wygląda.

Offline cuekawydruh

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Budżet z Państwa a Dysponowanie nim
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 03, 2017, 08:10:24 »
To ze Gminy maja obowiazek utrzymac Osp ok., ale w praktyce mija sie to troche z prawda, wiem ze każda Gmina jest inna, bo sa inni ludzie.  Nie nalezymy do KSRG poniewaz stosunkowo jedtesmy młoda jednostką. Reaktywowalismy ie 5 lat temu i cały czas się próbujemy rozwijac, lecz praktycznie na własną rękę. Pisiadamy samochód lekki, ktory pozyskalismy z Policji, wyremontowalismy go no i gmina go wzięła pod opiekę.  Pozyskalismy również Starra 266 z rezerw wojskowych, poprostu Pszczółka ale nie bylo kasy ani potrzeby zdaniem radnych i gminy na ten samochód,  prezes zrobił karosacje na wlasny rachunek, auto jest gotowe ale Gmina choc szybciej obiecala że go weźmie jak go zrobimy,  to teraz już znalazla brak certyfikatu ktorego co drugi sredni w Polsce nie ma.
Byłem ost.zatankowac busa i kupic benzyne do pily i pomp z pracownikiem UG. Lecz nie kupili juz mam oleju do mieszanki ani lancucha, poniewaz stwierdzili ze sekretarz Gminy twierdzi ze nie można.  Niestety pilarja i PO 5 potrzebuja smarowania a my juz mamy dość dawania swoich z domu.
To tylko przykład jeden czy dwa z wielu.
Tak  naprawde chcem sie dowiedzieć jak wygląda przekazanie na jednostke Osp dodacji, aby ta sama mogła gospodarowac dostepnymi srodkami. A co do budżetu to chodziło mi o to że Pani Wójt zawsze muwi że dostali wyznaczony budżet na straż tyle i tyle, a wiem ze w innych gminach dziela tą kasę na ilości Osp izostaje to w UG, tylko każdy wie ile jeszcze moze wykorzystać,  a juz w lutym nie usłyszy ze nie ma na olej czy jakis lacznik.
Pozdrawiam

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Budżet z Państwa a Dysponowanie nim
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 03, 2017, 08:49:51 »
Dużo emocji a mało konkretów. Ale rozumie Cię.
Wg mnie tak to jest jak urzędnik jest niedouczony lub niechętny a w OSP brak wiedzy.
A co na taki stan rzeczy Zarząd Gminny? I czy w ogóle należycie do ZOSP RP.
Ja najpierw porozmawiałbym z Zarządem Gminnym. Potem zajrzał w budżet gminny ile jest kasy na OSP i czy są jakieś uwagi tego typu, że jest to wydawane np. w formie dotacji.  Potem, jako zwykły mieszkaniec, wystąpił z zapytaniem w trybie dostępu do informacji publicznej, o to ile jest przeznaczane na OSP i jak to jest dzielone itp. I już by była jakaś wiedza. Co nie znaczy, że zaraz by się znalazła kasa. Ale coś byście już wiedzieli.
A jak wygląda sprawa finansowania innych OSP z gminy?

Offline cuekawydruh

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Budżet z Państwa a Dysponowanie nim
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 03, 2017, 09:23:51 »
U nas w Gmine są tylko dwie jednostki, ta druga to Osp z miejscowosci Gminy, czyli synowie i zięcia pań urzedniczek.
co do ZG To jestem wiceprezesem od tamteho roku, ale nic to nie zmieniło,  ciezko o co kolwiek sie dowiedzieć.
Napisales ze urzednik nie douczony albo nie chętny, jeżeli moge stwierdzic to drugie to co mam w tym przypadku robić.  Człowiek nie jest nauczony skarżyć sie innym, nawet nie wiadomo komu bylo by trzeba.
Jak mozna to ruszyc w sposób spokojny, a jak w inny?
Wiem ze lepiej zyc z nimi w zgodzie, ale jezeli jawnie wala w h... i chca ażeby my odpuścili sobie Osp.
Prosze o jakieś rady.