Autor Wątek: Przeniesienie z innych formacji mundurowych do służby w PSP  (Przeczytany 12322 razy)

Offline gamielus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Przeniesienie z innych formacji mundurowych do służby w PSP
« dnia: Styczeń 17, 2017, 20:11:56 »
Witam.
Tak ja w temacie mam pytanie odnośnie przeniesienia z jednej służby mundurowej do drugiej.
W moim przypadku jest to zmiana z żołnierza na strażaka.
Moje pytanie brzmi jak to wygląda?  Czy jest jakieś prawo czy też ustawa? Jeżeli nie to jak to można zrobić?

Offline strazakuem

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Przeniesienie z innych formacji mundurowych do służby w PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 17, 2017, 21:26:58 »
Musisz przejsc normalny nabor. Zreszta co ma wojsko  do strazy:)

Offline gamielus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Przeniesienie z innych formacji mundurowych do służby w PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 17, 2017, 22:56:11 »
Nie zadałem pytania o powiązanie wojska ze strażą tylko o przeniesienie z jednej służby do drugiej czy jest możliwe i jak to wygląda w praktyce ;)

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Przeniesienie z innych formacji mundurowych do służby w PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 17, 2017, 23:12:02 »
na podoficerce miałem 2 żołnierzy z różnych części Polski. Oboje wzięli udział w naborach i się dostali, zrezygnowali z MONu i mając spełnioną ciągłość służby zaczęli na kolejne lata działać w Straży (wyższy dodatek za staż). Po za tym to "normalni" stażyści.
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline gamielus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Przeniesienie z innych formacji mundurowych do służby w PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 18, 2017, 05:31:57 »
Właśnie o to mi chodziło, czyli nie ma żadnej ustawy co do przeniesienia z MON-u do PSP, biorę normalnie udział w naborze, wygrywa go i co wtedy?  Gdy jeszcze został mi okolo rok kontraktu? Muszę się zwolnić z MON?  Np. Wygrałem nabór, rozpoczynam służbę w psp 17.02.2017,  ale słyszałem że zwolnienie z wojska może trwać nawet pół roku :/

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Przeniesienie z innych formacji mundurowych do służby w PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 18, 2017, 10:10:13 »
To już pisz papier o zwolnienie że służby w MON, nie wiem na co czekasz. Jak nie masz sprzętu na stanie i normalnych przełożonych to nie powinno być problemu. 

Offline gamielus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Przeniesienie z innych formacji mundurowych do służby w PSP
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 18, 2017, 13:54:56 »
A czy jest tu ktoś na forum, kto dokonał takiego przeniesienia?

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Przeniesienie z innych formacji mundurowych do służby w PSP
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 18, 2017, 15:20:13 »
  W 2002 roku kończyłem służbę nadterminową, badania do PSP miałem za sobą i decyzję KP , że zostanę przyjęty jak tylko przyjdą dokumenty z KG. Udałem się na rozmowę do Szefa Sztabu JW, przedstawiłem sytuację i poprosiłem o jak najszybsze zwolnienie ze służby w JW, jeśli będzie taka potrzeba. Jednakże służbę w wojsku zdążyłem skończyć ze względu na wygaśnięcie umowy , służbę w PSP rozpocząłem miesiąc później. Kolega z sąsiedniej KM odszedł z wojska w stopniu chorążego , zaczynał od zera, od strażaka - przyjęty na postawie naboru, z innymi , jak równy z równym.
  Nadal mylisz pojęcia - nie jest to przeniesienie, po prostu zostaniesz przyjęty do służby bo zakwalifikowałeś się, zaczynasz od zera, bez względu na posiadany stopień wojskowy.
  Nie wiem czy byłeś na rozmowie w JW na temat twojego odejścia, jeśli nie , to nie wiem na co czekasz.
  Powodzenia.

Offline gamielus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Przeniesienie z innych formacji mundurowych do służby w PSP
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 18, 2017, 18:30:28 »
Pytam o przeniesienie ponieważ znalazłem na internecie że pewna osoba przeniosła się z wojska do policji dlatego pytam czy jest taka możliwość z przejściem do PSP. Ale z tego co tu piszesz wychodzi na to że trzeba wystartować, wygrać nabór i jednocześnie zwolnić się z służby w wojsku. Dzięki za informację i miłego wieczoru :)

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Przeniesienie z innych formacji mundurowych do służby w PSP
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 18, 2017, 19:19:29 »
....do Policji, owszem , ale ich ustawa ,ich prawo. Nasza ustawa nie przewiduje takiej opcji, zerujesz licznik na dzień dobry, tylko staż pracy w mundurze się wlicza do wysługi i do naliczania emerytury. Dziękuję i wzajemnie.

Offline b3tomek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 466
Odp: Przeniesienie z innych formacji mundurowych do służby w PSP
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 18, 2017, 19:53:54 »
....do Policji, owszem , ale ich ustawa ,ich prawo. Nasza ustawa nie przewiduje takiej opcji, zerujesz licznik na dzień dobry, tylko staż pracy w mundurze się wlicza do wysługi i do naliczania emerytury. Dziękuję i wzajemnie.

Policja ,PSP, SG, BOR. to nie jedna taczka ?

Offline gamielus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Przeniesienie z innych formacji mundurowych do służby w PSP
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 18, 2017, 21:16:52 »
Nie, właśnie znalazłem że ustawa o Państwowej Straży Pożarnej nie zawiera żadnego art. na temat przeniesienia, a w Policji jest

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Przeniesienie z innych formacji mundurowych do służby w PSP
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 18, 2017, 22:45:37 »
Nie wiem czemu taczka,  ale niech Ci będzie.....  Nie,  to nie jest to samo,  każda formacja ma własną ustawę a nie jedną wspólną. Warto stworzyć sobie na dysku folder z ustawą i rozporządzeniami,  które są przydatne....  Aby nie działać po omacku,  lecz mieć świadomość jakie mamy obowiązki i oczywiście prawa.  Itd.

Offline pepek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
Odp: Przeniesienie z innych formacji mundurowych do służby w PSP
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 18, 2017, 23:03:07 »
Hopy piszcie do odpowiedniego ministra o przeniesienie......

Offline b3tomek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 466
Odp: Przeniesienie z innych formacji mundurowych do służby w PSP
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 18, 2017, 23:41:13 »
i ze z MON gość się przeniosł do Policji ? bez rekrutacji etc ?

Offline gamielus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Przeniesienie z innych formacji mundurowych do służby w PSP
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 19, 2017, 09:09:03 »
Dokładnie tak bez rekrutacji, ponieważ potwierdzono jego zdolność psychiczną i fizyczna w wojsku.

Offline b3tomek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 466
Odp: Przeniesienie z innych formacji mundurowych do służby w PSP
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 19, 2017, 20:26:45 »
w mojej powiatówce jest Policjant który kiedys służył w BOR ( stał w ambasadzie ) i przyszedł do firmy bez szkółki. Nawet z ptaszkiem na ramieniu już :)

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Przeniesienie z innych formacji mundurowych do służby w PSP
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 19, 2017, 21:20:52 »
Wszystko się zgadza , jednakże pytanie padło o przeniesienie do PSP, a takiej formy podjęcia służby u nas nie ma. :straz:

Offline eReN

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Przeniesienie z innych formacji mundurowych do służby w PSP
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 19, 2017, 23:44:29 »
Nie ma możliwości przeniesienia się z MON do PSP.
Chcąc służyć w PSP musisz przejść normalny nabór tak jak chciałbyś wystartować z cywila.
Nie zachowasz również stopnia z wojska więc w PSP będziesz strażakiem - stażystą.
Jedyne co zachowasz to procent za wysługę lat.

Nie wiem jak mówi prawo, ale jeśli w MON mogłeś wypracować 15 lat do emerytury minimalnej to w PSP już leży to w gestii komendanta czy zostawi Cię z tym samym prawem czy będziesz pracował do 25 lat.

W MON wypowiedzenie masz 3 lub 6 miesięczne ale wiem że za porozumieniem dowódcy można zwolnić się w miesiąc.
Ja tak zrobiłem chociaż nie było to łatwe.

No i nabory nie trwają tak długo więc może być tak że zanim skończy się nabór Ty już będziesz miał złożony papier o zwolnienie z MON, także ryzyko spore chyba ze jesteś pewny że Cię przyjmą do PSP.