Autor Wątek: system 24h na stanowiskach  (Przeczytany 38815 razy)

Offline vostro

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
system 24h na stanowiskach
« dnia: Styczeń 14, 2017, 12:55:40 »
Witam, jak u Was wygląda sprawa służby po wprowadzeniu systemu 24h na stanowiskach kierowania? U nas jest jeden dyżurny pełniący służbę na stanowisku, po wprowadzeniu systemu 24h wyznaczono po 3 osoby ze zmian podziału bojowego, które mają pełnić dyżur na stanowisku przez 4 godz w godzinach nocnych, żeby odciążyć dyżurnego, dodam że są to osoby które pełnią w tym dniu służbę na podziale bojowym i są ratownikami. Nie rozumiem dlaczego ratownik który w ciągu dnia uczestniczy w ćwiczeniach i w godzinach popołudniowych trafią się wyjazdy, jest uznawany za wypoczętego i ma iść na stanowisko pełnić dyżur. Jak to wygląda u Was i czy jest to w pełni normalne?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 14, 2017, 12:59:11 »
Nie rozumiem dlaczego ratownik który w ciągu dnia uczestniczy w ćwiczeniach i w godzinach popołudniowych trafią się wyjazdy, jest uznawany za wypoczętego i ma iść na stanowisko pełnić dyżur. Jak to wygląda u Was i czy jest to w pełni normalne?
Ale jak mu się wyjazd nie trafi to jest wypoczęty? W niedziele jak nie ma ćwiczeń jest wypoczęty?
Rozkaz jest rozkazem i tyle a te 4 godziny to klasyczny dupochron.
Aby ratownicy byli bardziej wypoczęci w twojej jednostce powinno się na PB na próbę wprowadzić 12/24/12/48.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 14, 2017, 13:18:55 »
Nie rozumiem dlaczego ratownik który w ciągu dnia uczestniczy w ćwiczeniach i w godzinach popołudniowych trafią się wyjazdy, jest uznawany za wypoczętego i ma iść na stanowisko pełnić dyżur. Jak to wygląda u Was i czy jest to w pełni normalne?
Ale jak mu się wyjazd nie trafi to jest wypoczęty? W niedziele jak nie ma ćwiczeń jest wypoczęty?
Rozkaz jest rozkazem i tyle a te 4 godziny to klasyczny dupochron.
Aby ratownicy byli bardziej wypoczęci w twojej jednostce powinno się na PB na próbę wprowadzić 12/24/12/48.

Nie za bardzo wiem o co Ci chodzi ?

Dlaczego strażak z PB ma zejść ze swojej służby i iść na SK ? Bo któryś 01 km/kp się teraz boi ? Bo któryś dyżurny SK go wystraszył mówiąc że przez 24 godz nie jest wstanie odpowiednio wykonywać swoich obowiązków ? Mógł taki 01 zgłosić swoje obiekcje dot. BHP przed zmianą systemu z 12 na 24 godz, albo jej nie wprowadzać.
Czy strażak w tej komendzie idąc na SK na 4 godz obniża automatycznie stan etatowy do wyjazdu i jest to wykazywane w SWD ? Jeżeli tak to powinien ten 01 KM/KP mieć zgodę swojego 01KW na czasowe obniżenie zatwierdzonych w województwie stanów osobowych, a jak takie "przejście 4-godz" nie jest wykazywane w SWD - to jest to zwyczajne oszustwo.
pozdrawiam

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 14, 2017, 13:27:21 »
Dlaczego strażak z PB ma zejść ze swojej służby i iść na SK ? Bo któryś 01 km/kp się teraz boi ? Bo któryś dyżurny SK go wystraszył mówiąc że przez 24 godz nie jest wstanie odpowiednio wykonywać swoich obowiązków ? Mógł taki 01 zgłosić swoje obiekcje dot. BHP przed zmianą systemu z 12 na 24 godz, albo jej nie wprowadzać.
Nie BHP, a przyzwoitość ludzka aby mógł wziąć prysznic albo zjeść cokolwiek. W wiekszości SK nie ma kuchni.
Czy strażak w tej komendzie idąc na SK na 4 godz obniża automatycznie stan etatowy do wyjazdu i jest to wykazywane w SWD ? Jeżeli tak to powinien ten 01 KM/KP mieć zgodę swojego 01KW na czasowe obniżenie zatwierdzonych w województwie stanów osobowych, a jak takie "przejście 4-godz" nie jest wykazywane w SWD - to jest to zwyczajne oszustwo.
A czy strażak idący na siłownie nie obniża stanu osobowego a dodatkowo jest zmęczony wiec dlaczego 01 na to zezwala?
Czy strażak siedzący na SK i oglądający w internecie film rożni się od tych siedzących na świetlicy i oglądających na TV? Czy 01 powinien wszystkich nie wykazywać w stanie osobowym bo przecież tylko strażacy na garażu są w PB.
Konkludując strażak na SK nie jest wliczany do stanu twoim zdaniem?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Qba77

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 14, 2017, 15:09:53 »
 
Nie rozumiem dlaczego ratownik który w ciągu dnia uczestniczy w ćwiczeniach i w godzinach popołudniowych trafią się wyjazdy, jest uznawany za wypoczętego i ma iść na stanowisko pełnić dyżur.
A czy taki strażak, po tak "ciężkim" dniu wyjeżdża do akcji w godzinach nocnych?? Czy uważasz, że praca dyżurnego jest lekka i przyjemna i on się nie męczy??
wyznaczono po 3 osoby ze zmian podziału bojowego, które mają pełnić dyżur na stanowisku przez 4 godz w godzinach nocnych
Chyba raczej pomagać niż pełnić służbę. Nie chcesz chyba powiedzieć, że dyżurny w tym czasie idzie za Ciebie na PB i jedzie do akcji...
Pamiętaj, że wszyscy jedziemy na tym samym wózku i za chwilę może się okazać, że każdy jest zmęczony po 12 godz. i służba nie powinna trwać 24h

Offline maniek1981

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 14, 2017, 15:11:34 »
Eqinox ty to jednak pieniacz jesteś  :straz: SK lub PB jest chyba różnica, a 01 powinien dać dwóch na SK i tyle w tym temacie to jego obowiązek  :gwiazdki: i nie wiem gdzie ty pracowałeś ale na większości SK jest social

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 14, 2017, 15:43:23 »
Eqinox:
1. kolega vostro mówi o obowiązku zastępowania w godzinach nocnych - przez 4 godz !!! Dyż SK z pewnością nie czeka z niecierpliwością kilkanaście godzin na zjedzenie czegoś w nocy.
2. wziąć prysznic ? czy raczej umyć się sprawnie. Nie raz i nie dwa byłem świadkiem jak pan dyż SK wołał strażaka na zastępstwo bo on musi wziąć prysznic (SK klimatyzowane), a strażak który za niego poszedł był zapocony i "ujeb..ny" bo zaliczył kilka "głupich" ściernisk z tłumicą.
3. strażak PB idący na siłownię, p. nożną/siatkową czy inny sport ma obowiązek zapewnić jak najszybszy wyjazd wozu na którym jest obsadzony. Tylko debil będzie się tłumaczył, że był spocony bo zrobił właśnie dziesięć powtórzeń na ławeczce i dlatego nie zdążył na wyjazd np. GBA, a d-ca zastępu nakazał odjazd w niepełnym składzie. Zakładam że wszyscy wiemy co to znaczy "pozostawanie w stałej gotowości do podjęcia działań rat-gaśn".
4. nie wiem jak dla Ciebie ale dla mnie i moich kolegów-strażaków b. istotne jest czy stan zmiany wynosi 7 z PB + 2 z SK (nawet na pół godz) czy wynosi 8 z PB + 1 z SK. Niby suma ta sama  - dziewięciu, ale dla wyjeżdżających do akcji niezwykle istotna...
5. zapewne znamy wszyscy "procedurę przyjęcia zgłoszenia". Z tego co wiem nie ma w niej mowy o przyjęciu zgłoszenia przez np. podoficera z PB który "ogląda TV na SK", przyjmuje zgłoszenie, dysponuje odpowiednie wozy z PB, a następnie czeka na dyż. SK - który właśnie je obiad na stołówce oddalonej od SK o np. 40m lub się kąpie - przekazuje mu informacje o zgłoszeniu jak już ten dyżurny przyjdzie na SK i dopiero leci do garażu na złamanie karku. Takie sytuacje to patologia i powinny być eliminowane z naszego życia zawodowego.
6. nie wiem czy miałeś "przyjemność" być rozliczany z każdej sekundy w ramach np. sprawy sądowej lub sporządzanej analizy ze zdarzenia łącznie z analizowaniem długości przyjmowania zgłoszenia przez dyż. SK, udzielaniem odpowiedzi dlaczego GBA było 2 minuty wcześniej przy zdarzeniu od GCBA skoro ogłoszony alarm był dla dwóch wozów. Ja wiem co to znaczy. A jak rozmawiałem ze znajomym prokuratorem o sytuacji gdy wpływa na Policję zawiadomienie od rodziny liczącej na wysokie odszkodowanie za wg nich spartoloną przez strażaków akcję (odpukać trup) lub straty idące w miliony, to nawet dojdzie do analizy głosów w tle przyjmującego zgłoszenie i całego postępowania od chwili przyjęcia zgłoszenia.
pozdrawiam

ps. na marginesie: znam przypadek z przed wielu lat, że dyż. SK beknął na swojej komisji dyscyplinarnej za "brak prowadzenia akcji" bo spał, a akcję prowadził w nocy pomocnik dyż. SK.

ps. oczywiście tzw. przyzwoitość ludzka jest b. ważna na styku SK - PB. Jest b. ważne aby było zgranie zmiany ze swoim dyż. SK, ale to nie znaczy że strażak z podziału bojowego ma siedzieć na SK bo do dyż. przyszła rodzina i poszedł sobie na ławki przed strażą, albo czyści sobie samochód przez 2 godz.       

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 14, 2017, 16:37:06 »
Nie wiem dlaczego opluwacie @Eqinoxa.
Te 4 godziny to oczywisty dupochron dla komendanta.
Nikt nie przychodzi do dyżurnego (przynajmniej u nas - zapis martwy). Mogę pojedyncze przypadki zliczyć, że dyżurny poprosi o coś, a i nie koniecznie w wyznaczonych godzinach.
Niby dyżur wyznaczony 18-22. (wpisywany do SWD w uwagach do przebiegu służby - kontrole KG i KW nie kwestionują zapisu)
Dyżurny zawsze przebywa na SK, nie ma takiej możliwości, żeby go opuścił. Jeżeli chce opuścić wzywa kumpla dyżurnego lub Naczelnika Op.
Dyżurny zawsze ma obowiązek przez 24h przejmować inicjatywę związaną z przyjęciem, dysponowaniem, niby dubler strażak z podziału nigdy nie zostaje na SK (nawet jak się na dyżurce SK znajduje), śmiga do akcji. Tarcia między strażakami SK i PB, są sporadyczne, ba, stanowią margines - nie da się się ich czasami wyeliminować.
Pozdrawiam

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.912
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 14, 2017, 17:07:45 »
Eqinox ty to jednak pieniacz jesteś  :straz: SK lub PB jest chyba różnica, a 01 powinien dać dwóch na SK i tyle w tym temacie to jego obowiązek  :gwiazdki: i nie wiem gdzie ty pracowałeś ale na większości SK jest social
Tu się zgadzam. Przygotowując regulamin musi to uwzględnić a jeśli nawet nie ma związków to BHP się kłania.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 14, 2017, 17:13:04 »
Eqinox ty to jednak pieniacz jesteś  :straz: SK lub PB jest chyba różnica, a 01 powinien dać dwóch na SK i tyle w tym temacie to jego obowiązek  :gwiazdki: i nie wiem gdzie ty pracowałeś ale na większości SK jest social
Ile masz lat służby? Obsada 2 osobowa była!
Niech 01 odda etaty do wydziału operacyjnego, które zabrano bodajże w 2006 r. ! 3 z PB trafi na SK z powrotem i będzie po problemie. Będzie dwuosobowa obsada! Z całego serca życzę Ci abyś to był Ty i były tam 12/24/12/48.
ps. na marginesie: znam przypadek z przed wielu lat, że dyż. SK beknął na swojej komisji dyscyplinarnej za "brak prowadzenia akcji" bo spał, a akcję prowadził w nocy pomocnik dyż. SK.
A ja znam przypadek, że zmiana siedziała na zabezpieczeniu imprezy masowej i z drugiej jednostki wezwałem ludzi bo tak tamtą zmianę wciągnęły popisy kaskaderów, że się nie odzywali na radiu! A jakie to było zdarzenie to nie powiem bo by skończyli niektórzy w wiezieniu prawdopodobnie  (a na pewno poza służbą)!
ps. oczywiście tzw. przyzwoitość ludzka jest b. ważna na styku SK - PB. Jest b. ważne aby było zgranie zmiany ze swoim dyż. SK, ale to nie znaczy że strażak z podziału bojowego ma siedzieć na SK bo do dyż. przyszła rodzina i poszedł sobie na ławki przed strażą, albo czyści sobie samochód przez 2 godz.       
Wow. A PB może czyścic auta na służbie ale dyżurny to parias PSP nie ma  żadnych praw! Szanowny kolego kierowco przeszkadzają ci jazdy doszkalające przeszkadza ci wykonywanie poleceń 01 to może zmień pracę!
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.912
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 14, 2017, 17:15:43 »
Czemu się denerwujesz...

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 14, 2017, 17:35:34 »
Czemu się denerwujesz...
Ja w żadnym wypadku (no chyba, że na śnieg bo już trzeci raz odśnieżałem)... Tylko dzisiaj mi uświadomiono jedną rzecz, że szkoda sobie głowę zawracać dobrem kogokolwiek, trzeba grać do Swojej bramki i dla Swoich ludzi TYLKO i wyłącznie. Kiedyś miałem nadzieje, że jednak całej PSP trzeba pomagać a teraz to pierdole bo już wiem, że podejście strażaków do strażaków jest o wiele gorsze niż kiedyś myślałem.
 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2017, 17:40:34 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 14, 2017, 17:44:14 »
Wow. A PB może czyścic auta na służbie ale dyżurny to parias PSP nie ma  żadnych praw! Szanowny kolego kierowco przeszkadzają ci jazdy doszkalające przeszkadza ci wykonywanie poleceń 01 to może zmień pracę!
Eqinox - nie denerwuj się. Nie wkładaj w moje usta słów których nie powiedziałem.
   Jak dyżurny w obsadzie jednoosobowej chce sobie wyczyścić samochód swój prywatny na służbie w ramach pełnionej służby na SK to niech na to SK sobie nim wjedzie albo go wniesie.  :wacko: Ewentualnie jak ma SK na parterze i może podjechać pod okno SK, wziąć telefon bezprzewodowy to niech robi co chce ale ma odebrać i przyjąć zgłoszenie.

   Co do jazd doszkalających - nie mam zamiaru zmienić pracy, ani nie mam zamiaru odmówić wykonywania poleceń 01.    Ale jak zapewne doczytałeś w moim poście dot. tego tematu - chcę wraz z moimi kolegami-kierowcami być profesjonalnie przeszkolony w zakresie jazdy w trudnych warunkach pogodowych. To co jest robione obecnie to jest podcieranie dupy szkłem. Chcę być poważnie traktowany, a nie jak odpukać coś złego mi się przytrafi podczas jazdy alarmowej (np. delikatnie zarysuję zderzak bo było kurew...o ślisko) to jakiś idiota napisze pod moją notatką wyjaśniającą - "strażak XY pomimo przeprowadzonych 3 jazd doszkalających w trudnych warunkach zimowych nie zachował należytej staranności w wykonywaniu obowiązków służbowych". Powtórzę jeszcze raz za swoim d-cą: "kierowcy na PB są najbardziej zaniedbaną grupą zawodową w PSP pod względem szkoleń i kursów przygotowujących do służby".
pozdrawiam

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 14, 2017, 17:53:18 »
   Jak dyżurny w obsadzie jednoosobowej chce sobie wyczyścić samochód swój prywatny na służbie w ramach pełnionej służby na SK to niech na to SK sobie nim wjedzie albo go wniesie.  :wacko:
W takim wypadku należy sprawę przedstawić inaczej, że żaden strażak nie ma prawa  umyć/posprzątać auta w godzinach służby! A każdy który to robi powinien być ukarany ponieważ marnotrawi czas przewidziany przez pracodawcę na pracę.
Jeśli strażak wstawi do państwowego garażu prywatne auto powinien za to zapłacić, jeśli zużywa wodę za którą płaci PSP do prywatnych celów to poza płaceniem powinien zostać wywalony z roboty bo kradnie!
 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline siema

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 14, 2017, 18:35:12 »
Dziwny wątek, ale skoro jest to proszę jak jest i jak by mogło być. W mojej KP SK jest jednoosobowe. Nie ma problemu, żeby ktoś zamienił DOP w godzinach dziennych, kiedy są biura. Są to: D-cy JRG, Operacyjna, Prewencja. Natomiast nie wyobrażam sobie sytuacji w której dochodzi do przyjęcia zgłoszenia i DOPa  nie ma u siebie niezwłocznie.  Wnioskuje również że te cztery godziny rozpisane jako dyżur kogoś z PB nie oznaczają, ze dyżurny fizycznie opuszcza SKKP. Po 15.30 i w dni wolne też nie ma problemu zastępstwem krótkotrwałym. Z-ca dyż., d-ca zmiany. A z tą prywatą to dajcie spokój.

Offline pszczola

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 14, 2017, 18:52:49 »
Witam, jak u Was wygląda sprawa służby po wprowadzeniu systemu 24h na stanowiskach kierowania? U nas jest jeden dyżurny pełniący służbę na stanowisku, po wprowadzeniu systemu 24h wyznaczono po 3 osoby ze zmian podziału bojowego, które mają pełnić dyżur na stanowisku przez 4 godz w godzinach nocnych, żeby odciążyć dyżurnego, dodam że są to osoby które pełnią w tym dniu służbę na podziale bojowym i są ratownikami. Nie rozumiem dlaczego ratownik który w ciągu dnia uczestniczy w ćwiczeniach i w godzinach popołudniowych trafią się wyjazdy, jest uznawany za wypoczętego i ma iść na stanowisko pełnić dyżur. Jak to wygląda u Was i czy jest to w pełni normalne?

Z tym zastępstwem przez PB to chyba jaja robisz?

Offline qba90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 14, 2017, 19:18:12 »
Te zastępstwa są na takiej zasadzie, że ktoś tam fizycznie jest, a DOP liczy się z tym, że w ciągu sekundy musi się pojawić i pracować. Jeżeli funkcjonuje to inaczej to brak słów. Kto beknie w przypadku błędu...

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 14, 2017, 19:25:57 »
Kto beknie w przypadku błędu...
A kto jest w SWD?
Z tym zastępstwem przez PB to chyba jaja robisz?
Dlaczego?
A z tą prywatą to dajcie spokój.
Dlaczego przecież kolega @peterek jasno się określił, że PB może robić jak uważa na służbowym terenie ale dla dyżurnego to tylko SK :
   Jak dyżurny w obsadzie jednoosobowej chce sobie wyczyścić samochód swój prywatny na służbie w ramach pełnionej służby na SK to niech na to SK sobie nim wjedzie albo go wniesie.  :wacko: Ewentualnie jak ma SK na parterze i może podjechać pod okno SK, wziąć telefon bezprzewodowy to niech robi co chce ale ma odebrać i przyjąć zgłoszenie.
Jak tak szanuje jeden strażak szanuje drugiego to będę powtarzał to na tym forum do czasu aż nie przyjdzie pismo z samej góry które nakaże karać tego typu sytuacje....
I pamiętajcie komu to będziecie zawdzięczać, że auta przy -30 będą stać na mrozie a garaże ogrzewane będą puste. 
PS. każdy młody "gnębiony" przez starego niech wie, że za używanie służbowej wody do mycia auta przez starego należy się kara dyscyplinarna więc róbcie zdjęcia....
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 14, 2017, 19:32:25 »
U mnie na każdej zmianie PB jest przynajmniej dwóch pomocników dyżurnego, którzy w razie np. chorobowego, szkoleń, itp. zastępują dyżurnego (przychodzą na całą służbę) oczywiście wszyscy po szkoleniu dyżurnych. Taki pomocnik w razie potrzeby dyżurnego przychodzi na SK (WC, prysznic, siłownia, obiad, czyli to wszystko co PB robić również wolno). Podczas zgłoszenia pomocnik przyjmuje zgłoszenie, alarmuje jednostki, a dyżurny udaje się na SK. Nie widzę, w tym nic dziwnego.  SK pracuje 12/24/12/48

Ciekaw jestem jak wyglądałaby służba 24h na SK. Gdzie konkretnie jest zapisane te 4godziny przerwy, o które się rozchodzi? Z tego co wiem nie we wszystkich komendach, gdzie jest 1-osobowa obsada na SK 24h jest zastępstwo na te 4godz....

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 14, 2017, 20:39:28 »
Sytuacja była do przewidzenia. Wszystko zależy od ludzi którzy siedzą na SK , u mnie byli tacy którzy potrafili przez stacje zgłaszać do wskr że są zmęczeni i konieczna jest podmiana domagali się zastępstw  z PB. Gdy poszło na ostro( notoryczne skargi do PIP)doszło do tego iż zastępstwa wynosiły 8 h na dobę ,(max 16 godzin pracy ciągłej na stanowiskach jednoosobowych  pod warunkiem iż traktuje się ich pracę jak mającą charakter dozorowy). Panowie się tak przyzwyczaili że potrafili podpieprzać chłopaków z PB że ich nie zastępowali lub chociażby ktoś się spóźnił a akurat nie mieli akcji.

Przyszedł nowy komendant i moment rozwiązał problem wprowadzając system 12 h i kilka lat był spokój, teraz powróciliśmy do 24 ( prikaz odgórnie) ludzie na SK się nie zmienili kwestia czasu kiedy poczują się znów wyjątkowo przemęczeni swoją 24 h służbą.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 14, 2017, 20:44:46 »
Sytuacja była do przewidzenia. Wszystko zależy od ludzi którzy siedzą na SK , u mnie byli tacy którzy potrafili przez stacje zgłaszać do wskr że są zmęczeni i konieczna jest podmiana domagali się zastępstw  z PB. Gdy poszło na ostro( notoryczne skargi do PIP)doszło do tego iż zastępstwa wynosiły 8 h na dobę ,(max 16 godzin pracy ciągłej na stanowiskach jednoosobowych  pod warunkiem iż traktuje się ich pracę jak mającą charakter dozorowy). Panowie się tak przyzwyczaili że potrafili podpieprzać chłopaków z PB że ich nie zastępowali lub chociażby ktoś się spóźnił a akurat nie mieli akcji.
Przyszedł nowy komendant i moment rozwiązał problem wprowadzając system 12 h i kilka lat był spokój, teraz powróciliśmy do 12 ( prikaz odgórnie) ludzie na SK się nie zmienili kwestia czasu kiedy poczują się znów wyjątkowo przemęczeni swoją 24 h służbą.
To kwestia przełożonego, miałem jednego takiego malkontenta. Jest takie moje ulubione przysłowie  "Kot najdalej w trzecim locie orientuje się, że coś jest nie tak". Jak się nie podoba na 24 to bedize chodził na ósemki wtedy nie będzie przemęczony! 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 14, 2017, 20:45:44 »
Eqinox:
popadasz ze skrajności w skrajność.
1. nie kto jest w SWD ale kto odebrał telefon ze zgłoszeniem, na jakiej podstawie, dlaczego nie był to etatowy dyż. SK pełniący w danym dniu służbę, na czyje polecenie, za czyją zgodą to zrobił, itp. itp.
2. W ramach tzw. czasu wolnego, po zajęciach, po południu strażak jeżeli nie koliduje to z jego obowiązkami służbowymi, może mówiąc w dużym skrócie - tylko proszę nie łap mnie znowu za słowa - robić wszystko co nie wpływa na jego gotowość do natychmiastowego wyjazdu. Oczywiście nie mam na myśli używania wody do mycia prywatnych samochodów (od wielu lat u nas w jogurcie nie można myć i nikt nie myje), chcesz odkurzyć - to przynieś prywatny odkurzacz, chcesz skorzystać z warsztatu, kanału samochodowego - nie ma problemu, ale na użycie narzędzi nieraz b. drogich tylko za zgodą. Nie mów mi o prądzie, bo ładowania telefonów prywatnych z wykorzystaniem służbowego prądu też powinno się zabronić - taki żart -_-.
  Przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie zabroni korzystania dyż. SK z komputera służbowego do przeglądania internetu, czytania książek przy świetle sztucznym itp. Ale ściąganie jakichkolwiek prywatnych plików, odbieranie prywatnej poczty, robienie przelewów jest zabronione. I nikt nie chce rozliczać dyż. SK z tego że w 24 godz serfował po internecie przez 10 godz zamiast przyswajać ustawy, rozporządzenia czy materiały szkoleniowe.
3. Z tym terenem gdzie PB może robić co chce, a dyż. SK to nie może - tłumaczę jeszcze raz: niech sobie dyż. SK robi co chce ale niech nie angażuje w swoje obowiązki służbowe kolegów z PB - nie mówię tutaj o sprawach oczywistych typu potrzeby fizjologiczne, toaleta, przygotowanie posiłku. Wiesz za co odpowiada między innymi d-ca zmiany, d-ca JRG ? Za zapewnienie gotowości bojowej podległych mu ludzi, za jak najszybszy wyjazd zadysponowanych zastępów.
4. Ludzie w zdecydowanej większości szanują się z dyż. SK, robią wiele rzeczy razem, pomagają dyż., ale proszę Cię nie oczekujmy od PB wykonywania podstawowych obowiązków służbowych za dyż. KP. I nie musi przychodzić nic z góry, żadne polecenia karania. Za funkcjonowanie SK i JRG odpowiada w KM/KP z reguły 02 KM/KP i on beknie za brak nadzoru, nieprawidłowości czy mówiąc dosadnie patologie w kwestii dysponowania, wyjazdu, pełnienia służby na swoich stanowiskach. 
pozdrawiam

ps. Taka przypowieść z życia wzięta - wiele, wiele lat temu jak na SK przeszedł strażak z biura wymusił on na ówczesnym 01, aby w nocy od godz 12 do godz 6 rano pełnił z nim służbę strażak z podziału bojowego (oczywiście strażak cały czas wyjazdowy). Motywy oficjalne były piękne, ale wszyscy wiedzieli w komendzie że to jest śpioch, nie wstaje i ma problemy z "ogarnięciem się" w nocy jak już się obudzi i odbierze telefon. Efekt był taki dla nas jako PB (dla mnie wielokrotnie też), że zjebany po całym dniu, nieraz po wielu wyjazdach strażak-podoficer warował na foteliku na SK, a dyż. spał wygodnie pilnowany aby nie zmoczył dupy. I ludzie woleli napieprzać warty (było kiedyś coś takiego w jrg) przez dwie godz w nocy na zmianę niż iść na SK na fotelik.     

Offline Bąbel

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 14, 2017, 20:58:06 »
Czytam i nie wierzę... róbcie zdjęcia... nie wiem czy najlepszą opcją jest uczenia młodych pod**rdalania... A co do tych 4h nie widzę jakiegoś strasznego problemu. W rozkazie stworzyć pomocnika dyżurnego tak samo jak jest strażak odpowiedzialny za porządki ktoś za pilnowanie w nocy (warty) to może być ktoś wyznaczony do pomocy. Szanujmy się trochę... Jak zaczniemy sobie skakać do gardeł to na pewno nie będzie dobrze... Wiem że i tak wielu dyżurnych nie będą potrzebowali pomocy w ciągu 24h żeby załatwić potrzeby itd. Przecież w 12h też trzeba coś zjeść i się załatwić. A w nocy jak się nic nie dzieje żaden dyżurny nie siedzi przed telefonem tylko lekko drzemie :)

Offline bombaj998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 14, 2017, 21:29:34 »
Tak czytam i czytam i teraz doceniam moją jednostkę zmianę ludzi... Myślałem się przenieść może bliżej miejsca zamieszkania ale teraz do mnie dotarło że na normalnych ludzi to ja już nie trafię...

Offline franek78

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 14, 2017, 22:00:00 »
Czytam to wszystko i dziwię się tym DOP co pracują na 24. To zastępstwo prze 4 godz. przez PB to tylko ochronka dla 01, żeby w papierach mu się zgadzało. Nikt nikomu nie każe siedzieć w nocy 4 godziny żeby DOP mógł odpocząć bo jak jest spokój to i on oko przymknie. Kwestia zwykłego dogadania się z chłopakami z PB.Ja pracuję na 12-tki i chętnie bym przeszedł na 24, ale cóż siła wyższa. Jak jest Wam tak źle na 24 to złóżcie raport o 12-tki, wtedy przekonacie się co one oznaczają.Dlatego też doceńcie to że macie system 24 godzinny.
Pozdrawiam.