Autor Wątek: system 24h na stanowiskach  (Przeczytany 19337 razy)

Offline Eqinox

 • VIP
 • *****
 • Wiadomości: 4.910
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 14, 2017, 20:44:46 »
Sytuacja była do przewidzenia. Wszystko zależy od ludzi którzy siedzą na SK , u mnie byli tacy którzy potrafili przez stacje zgłaszać do wskr że są zmęczeni i konieczna jest podmiana domagali się zastępstw  z PB. Gdy poszło na ostro( notoryczne skargi do PIP)doszło do tego iż zastępstwa wynosiły 8 h na dobę ,(max 16 godzin pracy ciągłej na stanowiskach jednoosobowych  pod warunkiem iż traktuje się ich pracę jak mającą charakter dozorowy). Panowie się tak przyzwyczaili że potrafili podpieprzać chłopaków z PB że ich nie zastępowali lub chociażby ktoś się spóźnił a akurat nie mieli akcji.
Przyszedł nowy komendant i moment rozwiązał problem wprowadzając system 12 h i kilka lat był spokój, teraz powróciliśmy do 12 ( prikaz odgórnie) ludzie na SK się nie zmienili kwestia czasu kiedy poczują się znów wyjątkowo przemęczeni swoją 24 h służbą.
To kwestia przełożonego, miałem jednego takiego malkontenta. Jest takie moje ulubione przysłowie  "Kot najdalej w trzecim locie orientuje się, że coś jest nie tak". Jak się nie podoba na 24 to bedize chodził na ósemki wtedy nie będzie przemęczony! 
"Człowiek, który zgadza się ze wszystkimi, nie zasługuje na to, by ktokolwiek się z nim zgadzał."
"Psy patrzą na nas z szacunkiem, koty z pogardą, a świnie jak na równych sobie."
Winston Churchill

Offline peterek

 • Weteran
 • ****
 • Wiadomości: 936
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 14, 2017, 20:45:44 »
Eqinox:
popadasz ze skrajności w skrajność.
1. nie kto jest w SWD ale kto odebrał telefon ze zgłoszeniem, na jakiej podstawie, dlaczego nie był to etatowy dyż. SK pełniący w danym dniu służbę, na czyje polecenie, za czyją zgodą to zrobił, itp. itp.
2. W ramach tzw. czasu wolnego, po zajęciach, po południu strażak jeżeli nie koliduje to z jego obowiązkami służbowymi, może mówiąc w dużym skrócie - tylko proszę nie łap mnie znowu za słowa - robić wszystko co nie wpływa na jego gotowość do natychmiastowego wyjazdu. Oczywiście nie mam na myśli używania wody do mycia prywatnych samochodów (od wielu lat u nas w jogurcie nie można myć i nikt nie myje), chcesz odkurzyć - to przynieś prywatny odkurzacz, chcesz skorzystać z warsztatu, kanału samochodowego - nie ma problemu, ale na użycie narzędzi nieraz b. drogich tylko za zgodą. Nie mów mi o prądzie, bo ładowania telefonów prywatnych z wykorzystaniem służbowego prądu też powinno się zabronić - taki żart -_-.
  Przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie zabroni korzystania dyż. SK z komputera służbowego do przeglądania internetu, czytania książek przy świetle sztucznym itp. Ale ściąganie jakichkolwiek prywatnych plików, odbieranie prywatnej poczty, robienie przelewów jest zabronione. I nikt nie chce rozliczać dyż. SK z tego że w 24 godz serfował po internecie przez 10 godz zamiast przyswajać ustawy, rozporządzenia czy materiały szkoleniowe.
3. Z tym terenem gdzie PB może robić co chce, a dyż. SK to nie może - tłumaczę jeszcze raz: niech sobie dyż. SK robi co chce ale niech nie angażuje w swoje obowiązki służbowe kolegów z PB - nie mówię tutaj o sprawach oczywistych typu potrzeby fizjologiczne, toaleta, przygotowanie posiłku. Wiesz za co odpowiada między innymi d-ca zmiany, d-ca JRG ? Za zapewnienie gotowości bojowej podległych mu ludzi, za jak najszybszy wyjazd zadysponowanych zastępów.
4. Ludzie w zdecydowanej większości szanują się z dyż. SK, robią wiele rzeczy razem, pomagają dyż., ale proszę Cię nie oczekujmy od PB wykonywania podstawowych obowiązków służbowych za dyż. KP. I nie musi przychodzić nic z góry, żadne polecenia karania. Za funkcjonowanie SK i JRG odpowiada w KM/KP z reguły 02 KM/KP i on beknie za brak nadzoru, nieprawidłowości czy mówiąc dosadnie patologie w kwestii dysponowania, wyjazdu, pełnienia służby na swoich stanowiskach. 
pozdrawiam

ps. Taka przypowieść z życia wzięta - wiele, wiele lat temu jak na SK przeszedł strażak z biura wymusił on na ówczesnym 01, aby w nocy od godz 12 do godz 6 rano pełnił z nim służbę strażak z podziału bojowego (oczywiście strażak cały czas wyjazdowy). Motywy oficjalne były piękne, ale wszyscy wiedzieli w komendzie że to jest śpioch, nie wstaje i ma problemy z "ogarnięciem się" w nocy jak już się obudzi i odbierze telefon. Efekt był taki dla nas jako PB (dla mnie wielokrotnie też), że zjebany po całym dniu, nieraz po wielu wyjazdach strażak-podoficer warował na foteliku na SK, a dyż. spał wygodnie pilnowany aby nie zmoczył dupy. I ludzie woleli napieprzać warty (było kiedyś coś takiego w jrg) przez dwie godz w nocy na zmianę niż iść na SK na fotelik.     

Offline Bąbel

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 57
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 14, 2017, 20:58:06 »
Czytam i nie wierzę... róbcie zdjęcia... nie wiem czy najlepszą opcją jest uczenia młodych pod**rdalania... A co do tych 4h nie widzę jakiegoś strasznego problemu. W rozkazie stworzyć pomocnika dyżurnego tak samo jak jest strażak odpowiedzialny za porządki ktoś za pilnowanie w nocy (warty) to może być ktoś wyznaczony do pomocy. Szanujmy się trochę... Jak zaczniemy sobie skakać do gardeł to na pewno nie będzie dobrze... Wiem że i tak wielu dyżurnych nie będą potrzebowali pomocy w ciągu 24h żeby załatwić potrzeby itd. Przecież w 12h też trzeba coś zjeść i się załatwić. A w nocy jak się nic nie dzieje żaden dyżurny nie siedzi przed telefonem tylko lekko drzemie :)

Offline bombaj998

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 146
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 14, 2017, 21:29:34 »
Tak czytam i czytam i teraz doceniam moją jednostkę zmianę ludzi... Myślałem się przenieść może bliżej miejsca zamieszkania ale teraz do mnie dotarło że na normalnych ludzi to ja już nie trafię...

Offline franek78

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 7
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 14, 2017, 22:00:00 »
Czytam to wszystko i dziwię się tym DOP co pracują na 24. To zastępstwo prze 4 godz. przez PB to tylko ochronka dla 01, żeby w papierach mu się zgadzało. Nikt nikomu nie każe siedzieć w nocy 4 godziny żeby DOP mógł odpocząć bo jak jest spokój to i on oko przymknie. Kwestia zwykłego dogadania się z chłopakami z PB.Ja pracuję na 12-tki i chętnie bym przeszedł na 24, ale cóż siła wyższa. Jak jest Wam tak źle na 24 to złóżcie raport o 12-tki, wtedy przekonacie się co one oznaczają.Dlatego też doceńcie to że macie system 24 godzinny.
Pozdrawiam.

Offline jankowalski723

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 67
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 14, 2017, 22:27:00 »
Te zastępstwo na 4 godziny jest strasznym naginaniem prawa, lepiej jak by wcale tego nie było aby był zapis że w razie potrzeby dyżurny ma na zastępstwo człowieka z podziału. Jeżeli dojdzie do jakiejś sytuacji (przypału) to ten zastępca będzie się bronił. A wówczas wyjdzie że dyżurny to ma być sprawny wypoczęty, a człowiek z podziału to już się nie liczy.

Offline bombeiro

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 270
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 15, 2017, 08:44:56 »
Popieram kolegę franek78. Powinniście docenić to, że możecie pracować na 24h a nie 12h. To jest duże udogodnienie dla dyżurnych. U nas też jest niby zastępstwo dla dyżurnego na 4h przez strażaka z podziału ale praktycznie nikt z tego nie korzysta. Jeśli dyżurny chce iść na siłownię czy pod prysznic to tylko jeśli któryś ze strażaków się na to zgodzi. Nic na siłę. Jakoś się wszyscy dogadujemy i jest git.

Offline fa1th

 • Niska grupa, świeży oddech
 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 91
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 15, 2017, 09:14:03 »
Witam, jestem pomocnikiem dyżurnego SK pracującego na 24h. W regulaminie SK jest zapisane 4h zastepstwa od 22 do 2 w nocy. Myśle, ze autor tematu ma pretensje, ze jego koledzy o północy smacznie "śpią" a on musi koczować na SK. Jak to mówią :) życie :) hehe Mam kilka pytań, nie jestem profesjonalnie przeszkolony, myśle o tym ze nie byłem na żadnym kursie na dyżurnych/pomocników SK. Wiem tyle co sam sie nauczyłem lub etatowy dyżurny SK mi podpowiedział. Co w takiej sytuacji gdy podejmę złą decyzje będąc na SK? Drugie pytanie co kiedy nie zastępuje dyżurnego na te 4h i w momencie kiedy coś sie zesra i w swd będzie zalogowany dyżurny SK? Pozdrawiam

Offline szeregowystr

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 33
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 15, 2017, 09:35:45 »
Cytuj
Ja w żadnym wypadku (no chyba, że na śnieg bo już trzeci raz odśnieżałem)... Tylko dzisiaj mi uświadomiono jedną rzecz, że szkoda sobie głowę zawracać dobrem kogokolwiek, trzeba grać do Swojej bramki i dla Swoich ludzi TYLKO i wyłącznie. Kiedyś miałem nadzieje, że jednak całej PSP trzeba pomagać a teraz to pierdole bo już wiem, że podejście strażaków do strażaków jest o wiele gorsze niż kiedyś myślałem.
Sam masz takie podejście do innych strażaków... Ciągle mówię o tym, że trzeba się szanować. Służymy w jednej formacji i podziałów nam nie trzeba.
W tym temacie popieram Eqinox-a. Zapis 4 godzinny jest tylko i wyłącznie blachą na dupę dla 01.
Jeśli się zdarzają jednostki, gdzie dyżurny robi cokolwiek innego w momencie gdy się coś dzieje to patologia i to wielka. Jeśli dyżurny poprosi kolegę ze zmiany, żeby usiadł za niego i razem z nim "czuwał" to coś złego??? Przecież tylko o to chodzi, żeby były 2 pary uszu w danej chwili bo każdy może mieć słabszy dzień (przeziębienie lub inna niedyspozycja) Dyżurny słysząc telefon spina się tak samo jak Koledzy z PB na dźwięk zapowiedzi. Nie wiem i nie potrafię sobie wyobrazić gdzie tutaj jest problem?

Offline ogniomiszcz

 • KLUBOWICZ
 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 829
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 15, 2017, 09:44:45 »
Piszcie donosy - niech wszyscy zmienią system. Zapanuje równość i nikt - nikomu nie będzie musiał pomagać ani zazdrościć. 8-godzinnych też trzeba przenieść w system. Przecież tabelki można wypełniać równie efektywnie w nocy a wydawanie gaci nocną porą może się okazać wygodniejsze niż w dzień. PSP to nie urząd gdzie przychodzą stada interesantów a nawet gdyby to  pracującemu petentowi urząd otwarty nocą będzie przyjaźniejszy niż ten który godzinami pracy pokrywa się z innymi . Sypialnie won z jednostek.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2017, 09:48:32 wysłana przez ogniomiszcz »

Offline Eqinox

 • VIP
 • *****
 • Wiadomości: 4.910
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 15, 2017, 10:04:45 »
Mam kilka pytań, nie jestem profesjonalnie przeszkolony, myśle o tym ze nie byłem na żadnym kursie na dyżurnych/pomocników SK. Wiem tyle co sam sie nauczyłem lub etatowy dyżurny SK mi podpowiedział. Co w takiej sytuacji gdy podejmę złą decyzje będąc na SK? Drugie pytanie co kiedy nie zastępuje dyżurnego na te 4h i w momencie kiedy coś sie zesra i w swd będzie zalogowany dyżurny SK? Pozdrawiam
Nic, bo zastępowanie nie uczyniło Ciebie dyżurnym. Tak jak za zmianę odpowiedzialny jest d-ca zmiany tak za SK odpowiedzialny jest dyżurny.
Te zastępstwo na 4 godziny jest strasznym naginaniem prawa, lepiej jak by wcale tego nie było aby był zapis że w razie potrzeby dyżurny ma na zastępstwo człowieka z podziału. Jeżeli dojdzie do jakiejś sytuacji (przypału) to ten zastępca będzie się bronił. A wówczas wyjdzie że dyżurny to ma być sprawny wypoczęty, a człowiek z podziału to już się nie liczy.
Radca prawny specjalizujący się w prawie pracy jasno nam wytłumaczył, że to pracodawca decyduje gdzie jest miejsce pracy pracownika. A wypoczynek o którym była mowa nie jest tożsamy ze snem. Wręcz był mocno zdziwiony, że w PSP możne spać cały stan gdyż wszyscy mają jednakowe godziny wypoczynku i zasugerował, że powinno się to zmienić. 
Także drążcie szanowni strażacy dalej ten temat....
"Człowiek, który zgadza się ze wszystkimi, nie zasługuje na to, by ktokolwiek się z nim zgadzał."
"Psy patrzą na nas z szacunkiem, koty z pogardą, a świnie jak na równych sobie."
Winston Churchill

Offline SIUSIEK

 • VIP
 • *****
 • Wiadomości: 2.131
 • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 15, 2017, 10:30:51 »
Cytuj
Radca prawny specjalizujący się w prawie pracy jasno nam wytłumaczył, że to pracodawca decyduje gdzie jest miejsce pracy pracownika. A wypoczynek o którym była mowa nie jest tożsamy ze snem. Wręcz był mocno zdziwiony, że w PSP możne spać cały stan gdyż wszyscy mają jednakowe godziny wypoczynku i zasugerował, że powinno się to zmienić.
Także drążcie szanowni strażacy dalej ten temat....
A widziałeś kiedyś książkę podziału bojowego....Służba dyżurna w osobach podoficera i strażaka dyżurnego...służba wartownicza rozpisywana przez dowódcę zmiany.

Offline Eqinox

 • VIP
 • *****
 • Wiadomości: 4.910
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 15, 2017, 10:37:08 »
A widziałeś kiedyś książkę podziału bojowego....Służba dyżurna w osobach podoficera i strażaka dyżurnego...służba wartownicza rozpisywana przez dowódcę zmiany.
No i? Ja tylko mówię co powiedział prawnik.
Widziałem, wypisywałem...
"Człowiek, który zgadza się ze wszystkimi, nie zasługuje na to, by ktokolwiek się z nim zgadzał."
"Psy patrzą na nas z szacunkiem, koty z pogardą, a świnie jak na równych sobie."
Winston Churchill

Offline SIUSIEK

 • VIP
 • *****
 • Wiadomości: 2.131
 • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 15, 2017, 10:39:45 »
A widziałeś kiedyś książkę podziału bojowego....Służba dyżurna w osobach podoficera i strażaka dyżurnego...służba wartownicza rozpisywana przez dowódcę zmiany.
No i? Ja tylko mówię co powiedział prawnik.
Widziałem, wypisywałem...
To niezły ten prawnik..

Offline Eqinox

 • VIP
 • *****
 • Wiadomości: 4.910
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 15, 2017, 10:47:23 »
To niezły ten prawnik..
Widzisz ważność niektórych dokumentów jest "nieco" wyższa niż wpisu d-cy zmiany w książce. Regulamin pełnienia służby zatwierdza KM/KP czyli pracodawca a d-ca zmiany to tylko pracownik. Zanieśliśmy mu wszystko łącznie z rozporządzeniami (fakt książki PB nie)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2017, 10:52:05 wysłana przez Eqinox »
"Człowiek, który zgadza się ze wszystkimi, nie zasługuje na to, by ktokolwiek się z nim zgadzał."
"Psy patrzą na nas z szacunkiem, koty z pogardą, a świnie jak na równych sobie."
Winston Churchill

Offline Zbrodniarz

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 330
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 15, 2017, 11:13:40 »
Jedynym wyjściem z tej sytuacji są dwuosobowe SK z etatowymi dyżurnymi. Na stanowiskach kierowania w innych formacjach mundurowych obsady są min. 2 osobowe, tylko jak zwykle PSP musi się odróżniać jakąś głupotą i idiotyzmem.

Offline Eqinox

 • VIP
 • *****
 • Wiadomości: 4.910
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 15, 2017, 11:15:36 »
Jedynym wyjściem z tej sytuacji są dwuosobowe SK z etatowymi dyżurnymi. Na stanowiskach kierowania w innych formacjach mundurowych obsady są min. 2 osobowe, tylko jak zwykle PSP musi się odróżniać jakąś głupotą i idiotyzmem.
PSP też miała dwuosobowe SK teraz etaty zabrane z SK są na PB. A niektórym strażakom przeszkadza, że musza zastępować dyżurnego a  w najmniejszych JRG 10% z nich służy dzięki etatom zabranym z SK.
"Człowiek, który zgadza się ze wszystkimi, nie zasługuje na to, by ktokolwiek się z nim zgadzał."
"Psy patrzą na nas z szacunkiem, koty z pogardą, a świnie jak na równych sobie."
Winston Churchill

Offline Zbrodniarz

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 330
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 15, 2017, 11:36:12 »
To trzeba zrobić wszystko aby powrócić do poprzedniego stanu rzeczy. Związki do roboty.

Offline Eqinox

 • VIP
 • *****
 • Wiadomości: 4.910
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 15, 2017, 11:38:46 »
To trzeba zrobić wszystko aby powrócić do poprzedniego stanu rzeczy. Związki do roboty.
Zabrać  około 600 etatów z JRG :)
To wymyśliłeś, nawet Ja nie jestem tak szurnięty aby to zaproponować.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2017, 11:49:13 wysłana przez Eqinox »
"Człowiek, który zgadza się ze wszystkimi, nie zasługuje na to, by ktokolwiek się z nim zgadzał."
"Psy patrzą na nas z szacunkiem, koty z pogardą, a świnie jak na równych sobie."
Winston Churchill

Offline madmax29

 • VIP
 • *****
 • Wiadomości: 2.423
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 15, 2017, 11:46:50 »
Ludzie, a jak było kiedyś gdy było 24 na PSK? Jak dyżurny chciał "usiąść na tronie", albo z innych powodów, to nikt z podziału za niego nie siadał? Może to dobry sposób na poznanie roboty z punktu widzenia dyżurnego i chyba niektórym się to przyda.