Autor Wątek: system 24h na stanowiskach  (Przeczytany 19957 razy)

Offline Eqinox

• VIP
Odp: system 24h na stanowiskach
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 14, 2017, 20:44:46 »
Sytuacja była do przewidzenia. Wszystko zależy od ludzi którzy siedzą na SK , u mnie byli tacy którzy potrafili przez stacje zgłaszać do wskr że są zmęczeni i konieczna jest podmiana domagali się zastępstw  z PB. Gdy poszło na ostro( notoryczne skargi do PIP)doszło do tego iż zastępstwa wynosiły 8 h na dobę ,(max 16 godzin pracy ciągłej na stanowiskach jednoosobowych  pod warunkiem iż traktuje się ich pracę jak mającą charakter dozorowy). Panowie się tak przyzwyczaili że potrafili podpieprzać chłopaków z PB że ich nie zastępowali lub chociażby ktoś się spóźnił a akurat nie mieli akcji.
Przyszedł nowy komendant i moment rozwiązał problem wprowadzając system 12 h i kilka lat był spokój, teraz powróciliśmy do 12 ( prikaz odgórnie) ludzie na SK się nie zmienili kwestia czasu kiedy poczują się znów wyjątkowo przemęczeni swoją 24 h służbą.
To kwestia przełożonego, miałem jednego takiego malkontenta. Jest takie moje ulubione przysłowie  "Kot najdalej w trzecim locie orientuje się, że coś jest nie tak". Jak się nie podoba na 24 to bedize chodził na ósemki wtedy nie będzie przemęczony! 

Offline peterek

• Weteran
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 14, 2017, 20:45:44 »
Eqinox:
popadasz ze skrajności w skrajność.
1. nie kto jest w SWD ale kto odebrał telefon ze zgłoszeniem, na jakiej podstawie, dlaczego nie był to etatowy dyż. SK pełniący w danym dniu służbę, na czyje polecenie, za czyją zgodą to zrobił, itp. itp.
2. W ramach tzw. czasu wolnego, po zajęciach, po południu strażak jeżeli nie koliduje to z jego obowiązkami służbowymi, może mówiąc w dużym skrócie - tylko proszę nie łap mnie znowu za słowa - robić wszystko co nie wpływa na jego gotowość do natychmiastowego wyjazdu. Oczywiście nie mam na myśli używania wody do mycia prywatnych samochodów (od wielu lat u nas w jogurcie nie można myć i nikt nie myje), chcesz odkurzyć - to przynieś prywatny odkurzacz, chcesz skorzystać z warsztatu, kanału samochodowego - nie ma problemu, ale na użycie narzędzi nieraz b. drogich tylko za zgodą. Nie mów mi o prądzie, bo ładowania telefonów prywatnych z wykorzystaniem służbowego prądu też powinno się zabronić - taki żart -_-.
  Przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie zabroni korzystania dyż. SK z komputera służbowego do przeglądania internetu, czytania książek przy świetle sztucznym itp. Ale ściąganie jakichkolwiek prywatnych plików, odbieranie prywatnej poczty, robienie przelewów jest zabronione. I nikt nie chce rozliczać dyż. SK z tego że w 24 godz serfował po internecie przez 10 godz zamiast przyswajać ustawy, rozporządzenia czy materiały szkoleniowe.
3. Z tym terenem gdzie PB może robić co chce, a dyż. SK to nie może - tłumaczę jeszcze raz: niech sobie dyż. SK robi co chce ale niech nie angażuje w swoje obowiązki służbowe kolegów z PB - nie mówię tutaj o sprawach oczywistych typu potrzeby fizjologiczne, toaleta, przygotowanie posiłku. Wiesz za co odpowiada między innymi d-ca zmiany, d-ca JRG ? Za zapewnienie gotowości bojowej podległych mu ludzi, za jak najszybszy wyjazd zadysponowanych zastępów.
4. Ludzie w zdecydowanej większości szanują się z dyż. SK, robią wiele rzeczy razem, pomagają dyż., ale proszę Cię nie oczekujmy od PB wykonywania podstawowych obowiązków służbowych za dyż. KP. I nie musi przychodzić nic z góry, żadne polecenia karania. Za funkcjonowanie SK i JRG odpowiada w KM/KP z reguły 02 KM/KP i on beknie za brak nadzoru, nieprawidłowości czy mówiąc dosadnie patologie w kwestii dysponowania, wyjazdu, pełnienia służby na swoich stanowiskach. 
pozdrawiam

ps. Taka przypowieść z życia wzięta - wiele, wiele lat temu jak na SK przeszedł strażak z biura wymusił on na ówczesnym 01, aby w nocy od godz 12 do godz 6 rano pełnił z nim służbę strażak z podziału bojowego (oczywiście strażak cały czas wyjazdowy). Motywy oficjalne były piękne, ale wszyscy wiedzieli w komendzie że to jest śpioch, nie wstaje i ma problemy z "ogarnięciem się" w nocy jak już się obudzi i odbierze telefon. Efekt był taki dla nas jako PB (dla mnie wielokrotnie też), że zjebany po całym dniu, nieraz po wielu wyjazdach strażak-podoficer warował na foteliku na SK, a dyż. spał wygodnie pilnowany aby nie zmoczył dupy. I ludzie woleli napieprzać warty (było kiedyś coś takiego w jrg) przez dwie godz w nocy na zmianę niż iść na SK na fotelik.     

Offline Bąbel

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 14, 2017, 20:58:06 »
Czytam i nie wierzę... róbcie zdjęcia... nie wiem czy najlepszą opcją jest uczenia młodych pod**rdalania... A co do tych 4h nie widzę jakiegoś strasznego problemu. W rozkazie stworzyć pomocnika dyżurnego tak samo jak jest strażak odpowiedzialny za porządki ktoś za pilnowanie w nocy (warty) to może być ktoś wyznaczony do pomocy. Szanujmy się trochę... Jak zaczniemy sobie skakać do gardeł to na pewno nie będzie dobrze... Wiem że i tak wielu dyżurnych nie będą potrzebowali pomocy w ciągu 24h żeby załatwić potrzeby itd. Przecież w 12h też trzeba coś zjeść i się załatwić. A w nocy jak się nic nie dzieje żaden dyżurny nie siedzi przed telefonem tylko lekko drzemie :)

Offline bombaj998

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 14, 2017, 21:29:34 »
Tak czytam i czytam i teraz doceniam moją jednostkę zmianę ludzi... Myślałem się przenieść może bliżej miejsca zamieszkania ale teraz do mnie dotarło że na normalnych ludzi to ja już nie trafię...

Offline franek78

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 14, 2017, 22:00:00 »
Czytam to wszystko i dziwię się tym DOP co pracują na 24. To zastępstwo prze 4 godz. przez PB to tylko ochronka dla 01, żeby w papierach mu się zgadzało. Nikt nikomu nie każe siedzieć w nocy 4 godziny żeby DOP mógł odpocząć bo jak jest spokój to i on oko przymknie. Kwestia zwykłego dogadania się z chłopakami z PB.Ja pracuję na 12-tki i chętnie bym przeszedł na 24, ale cóż siła wyższa. Jak jest Wam tak źle na 24 to złóżcie raport o 12-tki, wtedy przekonacie się co one oznaczają.Dlatego też doceńcie to że macie system 24 godzinny.
Pozdrawiam.

Offline jankowalski723

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 14, 2017, 22:27:00 »
Te zastępstwo na 4 godziny jest strasznym naginaniem prawa, lepiej jak by wcale tego nie było aby był zapis że w razie potrzeby dyżurny ma na zastępstwo człowieka z podziału. Jeżeli dojdzie do jakiejś sytuacji (przypału) to ten zastępca będzie się bronił. A wówczas wyjdzie że dyżurny to ma być sprawny wypoczęty, a człowiek z podziału to już się nie liczy.

Offline bombeiro

• Strażak Sam
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 15, 2017, 08:44:56 »
Popieram kolegę franek78. Powinniście docenić to, że możecie pracować na 24h a nie 12h. To jest duże udogodnienie dla dyżurnych. U nas też jest niby zastępstwo dla dyżurnego na 4h przez strażaka z podziału ale praktycznie nikt z tego nie korzysta. Jeśli dyżurny chce iść na siłownię czy pod prysznic to tylko jeśli któryś ze strażaków się na to zgodzi. Nic na siłę. Jakoś się wszyscy dogadujemy i jest git.

Offline fa1th

• Niska grupa, świeży oddech
  • Bywalec
  • *
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 15, 2017, 09:14:03 »
Witam, jestem pomocnikiem dyżurnego SK pracującego na 24h. W regulaminie SK jest zapisane 4h zastepstwa od 22 do 2 w nocy. Myśle, ze autor tematu ma pretensje, ze jego koledzy o północy smacznie "śpią" a on musi koczować na SK. Jak to mówią :) życie :) hehe Mam kilka pytań, nie jestem profesjonalnie przeszkolony, myśle o tym ze nie byłem na żadnym kursie na dyżurnych/pomocników SK. Wiem tyle co sam sie nauczyłem lub etatowy dyżurny SK mi podpowiedział. Co w takiej sytuacji gdy podejmę złą decyzje będąc na SK? Drugie pytanie co kiedy nie zastępuje dyżurnego na te 4h i w momencie kiedy coś sie zesra i w swd będzie zalogowany dyżurny SK? Pozdrawiam

Offline szeregowystr

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 15, 2017, 09:35:45 »
Ja w żadnym wypadku (no chyba, że na śnieg bo już trzeci raz odśnieżałem)... Tylko dzisiaj mi uświadomiono jedną rzecz, że szkoda sobie głowę zawracać dobrem kogokolwiek, trzeba grać do Swojej bramki i dla Swoich ludzi TYLKO i wyłącznie. Kiedyś miałem nadzieje, że jednak całej PSP trzeba pomagać a teraz to pierdole bo już wiem, że podejście strażaków do strażaków jest o wiele gorsze niż kiedyś myślałem.
Sam masz takie podejście do innych strażaków... Ciągle mówię o tym, że trzeba się szanować. Służymy w jednej formacji i podziałów nam nie trzeba.
W tym temacie popieram Eqinox-a. Zapis 4 godzinny jest tylko i wyłącznie blachą na dupę dla 01.
Jeśli się zdarzają jednostki, gdzie dyżurny robi cokolwiek innego w momencie gdy się coś dzieje to patologia i to wielka. Jeśli dyżurny poprosi kolegę ze zmiany, żeby usiadł za niego i razem z nim "czuwał" to coś złego??? Przecież tylko o to chodzi, żeby były 2 pary uszu w danej chwili bo każdy może mieć słabszy dzień (przeziębienie lub inna niedyspozycja) Dyżurny słysząc telefon spina się tak samo jak Koledzy z PB na dźwięk zapowiedzi. Nie wiem i nie potrafię sobie wyobrazić gdzie tutaj jest problem?

Online ogniomiszcz

• KLUBOWICZ
  • Weteran
  • *
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 15, 2017, 09:44:45 »
Piszcie donosy - niech wszyscy zmienią system. Zapanuje równość i nikt - nikomu nie będzie musiał pomagać ani zazdrościć. 8-godzinnych też trzeba przenieść w system. Przecież tabelki można wypełniać równie efektywnie w nocy a wydawanie gaci nocną porą może się okazać wygodniejsze niż w dzień. PSP to nie urząd gdzie przychodzą stada interesantów a nawet gdyby to  pracującemu petentowi urząd otwarty nocą będzie przyjaźniejszy niż ten który godzinami pracy pokrywa się z innymi . Sypialnie won z jednostek.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2017, 09:48:32 wysłana przez ogniomiszcz »

Offline Eqinox

• VIP
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 15, 2017, 10:04:45 »
Mam kilka pytań, nie jestem profesjonalnie przeszkolony, myśle o tym ze nie byłem na żadnym kursie na dyżurnych/pomocników SK. Wiem tyle co sam sie nauczyłem lub etatowy dyżurny SK mi podpowiedział. Co w takiej sytuacji gdy podejmę złą decyzje będąc na SK? Drugie pytanie co kiedy nie zastępuje dyżurnego na te 4h i w momencie kiedy coś sie zesra i w swd będzie zalogowany dyżurny SK? Pozdrawiam
Nic, bo zastępowanie nie uczyniło Ciebie dyżurnym. Tak jak za zmianę odpowiedzialny jest d-ca zmiany tak za SK odpowiedzialny jest dyżurny.
Te zastępstwo na 4 godziny jest strasznym naginaniem prawa, lepiej jak by wcale tego nie było aby był zapis że w razie potrzeby dyżurny ma na zastępstwo człowieka z podziału. Jeżeli dojdzie do jakiejś sytuacji (przypału) to ten zastępca będzie się bronił. A wówczas wyjdzie że dyżurny to ma być sprawny wypoczęty, a człowiek z podziału to już się nie liczy.
Radca prawny specjalizujący się w prawie pracy jasno nam wytłumaczył, że to pracodawca decyduje gdzie jest miejsce pracy pracownika. A wypoczynek o którym była mowa nie jest tożsamy ze snem. Wręcz był mocno zdziwiony, że w PSP możne spać cały stan gdyż wszyscy mają jednakowe godziny wypoczynku i zasugerował, że powinno się to zmienić. 
Także drążcie szanowni strażacy dalej ten temat....

Offline SIUSIEK

• VIP
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 15, 2017, 10:30:51 »
Radca prawny specjalizujący się w prawie pracy jasno nam wytłumaczył, że to pracodawca decyduje gdzie jest miejsce pracy pracownika. A wypoczynek o którym była mowa nie jest tożsamy ze snem. Wręcz był mocno zdziwiony, że w PSP możne spać cały stan gdyż wszyscy mają jednakowe godziny wypoczynku i zasugerował, że powinno się to zmienić.
Także drążcie szanowni strażacy dalej ten temat....
A widziałeś kiedyś książkę podziału bojowego....Służba dyżurna w osobach podoficera i strażaka dyżurnego...służba wartownicza rozpisywana przez dowódcę zmiany.

Offline Eqinox

• VIP
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 15, 2017, 10:37:08 »
A widziałeś kiedyś książkę podziału bojowego....Służba dyżurna w osobach podoficera i strażaka dyżurnego...służba wartownicza rozpisywana przez dowódcę zmiany.
No i? Ja tylko mówię co powiedział prawnik.
Widziałem, wypisywałem...

Offline SIUSIEK

• VIP
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 15, 2017, 10:39:45 »
No i? Ja tylko mówię co powiedział prawnik.
Widziałem, wypisywałem...
To niezły ten prawnik..

Offline Eqinox

• VIP
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 15, 2017, 10:47:23 »
To niezły ten prawnik..
Widzisz ważność niektórych dokumentów jest "nieco" wyższa niż wpisu d-cy zmiany w książce. Regulamin pełnienia służby zatwierdza KM/KP czyli pracodawca a d-ca zmiany to tylko pracownik. Zanieśliśmy mu wszystko łącznie z rozporządzeniami (fakt książki PB nie)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2017, 10:52:05 wysłana przez Eqinox »

Offline Zbrodniarz

• Strażak Sam
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 15, 2017, 11:13:40 »
Jedynym wyjściem z tej sytuacji są dwuosobowe SK z etatowymi dyżurnymi. Na stanowiskach kierowania w innych formacjach mundurowych obsady są min. 2 osobowe, tylko jak zwykle PSP musi się odróżniać jakąś głupotą i idiotyzmem.

Offline Eqinox

• VIP
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 15, 2017, 11:15:36 »
Jedynym wyjściem z tej sytuacji są dwuosobowe SK z etatowymi dyżurnymi. Na stanowiskach kierowania w innych formacjach mundurowych obsady są min. 2 osobowe, tylko jak zwykle PSP musi się odróżniać jakąś głupotą i idiotyzmem.
PSP też miała dwuosobowe SK teraz etaty zabrane z SK są na PB. A niektórym strażakom przeszkadza, że musza zastępować dyżurnego a  w najmniejszych JRG 10% z nich służy dzięki etatom zabranym z SK.

Offline Zbrodniarz

• Strażak Sam
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 15, 2017, 11:36:12 »
To trzeba zrobić wszystko aby powrócić do poprzedniego stanu rzeczy. Związki do roboty.

Offline Eqinox

• VIP
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 15, 2017, 11:38:46 »
To trzeba zrobić wszystko aby powrócić do poprzedniego stanu rzeczy. Związki do roboty.
Zabrać  około 600 etatów z JRG :)
To wymyśliłeś, nawet Ja nie jestem tak szurnięty aby to zaproponować.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2017, 11:49:13 wysłana przez Eqinox »

Offline madmax29

• VIP
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 15, 2017, 11:46:50 »
Ludzie, a jak było kiedyś gdy było 24 na PSK? Jak dyżurny chciał "usiąść na tronie", albo z innych powodów, to nikt z podziału za niego nie siadał? Może to dobry sposób na poznanie roboty z punktu widzenia dyżurnego i chyba niektórym się to przyda.