Autor Wątek: Kurs KPP - Pogotowie Ratunkowe. Pytanie o jego honorowanie przez OSP i PSP.  (Przeczytany 3639 razy)

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • ***
  • Wiadomości: 271
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kurs KPP - Pogotowie Ratunkowe. Pytanie o jego honorowanie przez OSP i PSP.
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 12, 2017, 21:25:11 »
Coś poszło chyba nie tak zatem może tak
http://kursyratownictwa.pl/2013/01/strazacy-ktorych-jednostki-osp-nie-naleza-do-ksrg-nie-wezma-udzialu-w-szkoleniu-kpp/
Jak wejdziecie na  stronę  po prawej będzie  ikona GALERIA są tam skany pisma z ministerstwa  przeczytać i czekam na wasze opinie co Wy na to?
Słabo, oj słabo. Pan prawnik z MZ nie potrafi poprawnie zinterpretować przepisów, czego dowód dał w ostatnim akapicie, dyskwalifikując jednostki pozasystemowe wpisane do rejestru współpracy z PRM. Dobrze że choć firma w tekście wymieniła ten wyjątek. W ustawie o PRM z września 2006 r. jest wszystko. Czytajmy:

Cytuj
Art. 13. 1. Ratownikiem może być osoba:
(...)
2)  zatrudniona lub pełniąca służbę w jednostkach współpracujących z systemem, o których mowa w art. 15, lub będąca
członkiem tych jednostek
;

Ten fragment chyba dostatecznie wyjaśnia kim musi być osoba starająca się o tytuł ratownika. Oczywiście poza innymi wymogami wymienionymi w art. 13, jak zdolność do czynności prawnych, zdrowie, itd.
I przenosimy się do art. 15, gdzie dowiemy się jakie jednostki współpracują z systemem PRM:

Cytuj
Art. 15. 1. Jednostkami współpracującymi z systemem są służby ustawowo powołane do niesienia pomocy osobom
w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, w szczególności: jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej, jednostki
ochrony przeciwpożarowej włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa górskiego na podstawie przepisów ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich, podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego na podstawie przepisów ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, inne jednostki podległe lub nadzorowane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej.
2. Jednostkami współpracującymi z systemem mogą być społeczne organizacje ratownicze, które, w ramach swoich
zadań ustawowych lub statutowych, są obowiązane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego,
jeżeli zostaną wpisane do rejestru jednostek współpracujących z systemem.

3. Jednostki współpracujące z systemem udzielają kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom znajdującym się w stanie
nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Tak więc, z systemem współpracują wyłącznie OSP KSRG oraz jednostki spoza KSRG, które zostały wpisane do ww. rejestru Wojewody, który jest usankcjonowany w art. 17. powyższej ustawy. Strażak ze 'zwykłej' OSP nie może więc uzyskać tytułu ratownika, chyba że jednocześnie jest funkcjonariuszem PSP lub strażakiem innej jednostki- tym razem współpracującej z PRM. Co jednak jest niezwykle ciekawe, w art. 17 ust. 2 pkt 2 czytamy:

Cytuj
2. Wojewoda, w drodze decyzji administracyjnej, wpisuje do rejestru jednostkę współpracującą z systemem, o której
mowa w art. 15 ust. 2, na jej wniosek, pod warunkiem, że jednostka ta:
(...)
2)  dysponuje ratownikami posiadającymi ważne zaświadczenia o ukończeniu kursu i uzyskaniu tytułu ratownika w liczbie niezbędnej do zapewnienia gotowości, o której mowa w pkt 1;

I mamy kwadraturę koła, ponieważ żeby jednostka została wpisana do rejestru współpracy z PRM musi posiadać ratowników, a żeby uzyskać tytuł ratownika trzeba pełnić służbę w jednostce wpisanej do rejestru współpracy z PRM. Nie każdy ma w szeregach osoby z tytułem ratownika uzyskanym w innym podmiocie, wniosek z tego taki że bez kombinatoryki stosowanej się nie obejdzie. To nie jedyny absurd. Osoba która ukończyła studia bądź studium na kierunku ratownictwo medyczne, również musiała odbyć ten kurs, nawet gdy wykonywała zawód ratownika medycznego. Żeby było jeszcze ciekawiej, osoby będące instruktorami kwalifikowanej pierwszej pomocy chcące pełnić służbę jako ratownicy np. w OSP, również musiały uzyskać papier z egzaminu kończącego kurs KPP.


mulat81 wydaje mi się że pismo wszystko wyjaśnia natomiast aby podpiąć się pod PRM z tego co wiem są kosmiczne wymogi.

Żeby zostać jednostką współpracującą z PRM, wymogi owszem, są kosmiczne. Ale ze względu na to, co opisałem w ostatnim akapicie.  Generalnie trzeba mieć siły i środki przewidziane do realizacji zadań z KPP. We wniosku wykazuje się środki transportu (oczywiście wozy którymi dysponuje OSP), sprzęt medyczny (zestawy, np. R1 na GBA i R0 na GLM), no i oczywiście przeszkolonych ratowników. Wypełnia się wniosek, wpłaca opłatę skarbową, zanosi kwity w odpowiednie miejsce i czeka na decyzję. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego lub trudnego, wiem bo kilka lat temu moja jednostka została wpisana do rejestru współpracy z PRM.

Tak jeszcze odnośnie zabezpieczenia medycznego meczów, festynów, itd, art. 15 ust. 3 definiuje, że KPP jest udzielana przez jednostki współpracujące z PRM osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Co więc stoi na przeszkodzie, żeby udzielić kwalifikowaną pierwszą pomoc działając w ramach takiej jednostki, po uprzednim zgłoszeniu do SK wyjazdu na zabezpieczenie danej imprezy, jeśli ktoś znajduje się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego? Oczywiście nie mówimy tu o samowolce typu 'nikt nic nie widział, nikt nic nie słyszał', czyli trener poprosił o strażaka na mecz, ten wziął torbę z samochodu i przyszedł.
Plus ratio quam vis

Offline jgk

  • Stary Wyga
  • **
  • Wiadomości: 235
Odp: Kurs KPP - Pogotowie Ratunkowe. Pytanie o jego honorowanie przez OSP i PSP.
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 12, 2017, 22:01:17 »
Zabezpieczenie  można robić  bez zgłoszenia wyjazdu,(chyba że jedzie się autem z OSP), bo co obchodzi KP, SK że robione jest zabezpieczenie.Prawda jest taka że gdyby miało się jeździć na takie imprezy wozami pierwszo wyjazdowymi obniżając tym samym zabezpieczenie rejonu obawiam się że żadna KP,i SK na to nie pójdzie.Najlepsza sytuacja kiedy ma się pozwolenie od samorządu na wykorzystywanie np  lekkiego auta jeśli OSP lub OSP posiada własny pojazd. Ostatecznie pozostaje prywatne auto.
Co do samego pisma słabo cz nie w sumie odpowiedz ministerstwa.
Co do udzielania KPP osobie poszkodowanej poza akcjami ratowniczo gaśniczymi ,oczywiście tak jak piszesz, działania muszą  się odbywać w imieniu  jednostki (nie prywatnie)Oczywiście ważne jest aby  zarząd  uchwałą przegłosował  że takowe zabezpieczenie będzie realizowane i podpisał umowę z organizatorem.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2017, 22:17:00 wysłana przez jgk »

Offline HanySAnimal

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 646
  • Płeć: Mężczyzna
  • Go Hard or Go Home ...
Odp: Kurs KPP - Pogotowie Ratunkowe. Pytanie o jego honorowanie przez OSP i PSP.
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 13, 2017, 06:15:57 »
Prawda jest taka, ze nikt nie bedzie szukał winnego kiedy będzie udzielana pomoc (PP czy KPP) chyba, że zostaną popełnione kardynalne błędy podczas udzielania pomocy i poszkodowany odniesie jeszcze wieksze obrazenia - wtedy mozna sie spodziewac interwencji prawników, ktorzy wykorzystają każdą możliwość.
“All men are created equal, and then a few become firefighters”

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • Global Moderator
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.524
  • Płeć: Mężczyzna
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Kurs KPP - Pogotowie Ratunkowe. Pytanie o jego honorowanie przez OSP i PSP.
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 13, 2017, 08:16:23 »
Cytuj
I mamy kwadraturę koła, ponieważ żeby jednostka została wpisana do rejestru współpracy z PRM musi posiadać ratowników, a żeby uzyskać tytuł ratownika trzeba pełnić służbę w jednostce wpisanej do rejestru współpracy z PRM. Nie każdy ma w szeregach osoby z tytułem ratownika uzyskanym w innym podmiocie, wniosek z tego taki że bez kombinatoryki stosowanej się nie obejdzie. To nie jedyny absurd. Osoba która ukończyła studia bądź studium na kierunku ratownictwo medyczne, również musiała odbyć ten kurs, nawet gdy wykonywała zawód ratownika medycznego. Żeby było jeszcze ciekawiej, osoby będące instruktorami kwalifikowanej pierwszej pomocy chcące pełnić służbę jako ratownicy np. w OSP, również musiały uzyskać papier z egzaminu kończącego kurs KPP.

o tej kwadraturze koła wiemy od dawna. ministerstwa to nie interesuje. kolejne nowelizacje ciągle podobne dziwne zapisy. za to jak przechowywac testy naście akapitów. ale co z nimi zrobić po- nic. zero info o protokołach, zgłoszeniach. jakieś losowe zagadnienia z kpp w ramach egzaminu. przeciez to moze byc założenie plastra albo założenie lma.
ratmedzi nie musza mieć kpp żeby należeć do osp, zwyczajnie sie ich nie wykazuje jako ratowników :)
natomiast na pytanie czy ratmed w swojej jednostce powinien konczyc kpp odpowiadam, ze wypadałoby bo po pierwsze
-pokaże co umie
-zobaczy co umieja inni
-zunifikuje się z kolegami
-wesprze kolegów
-stanie sie realnym autorytetem a nie papierowym.

a do prowadzenia kursu kpp nie trzeba miec kpp :D
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline jgk

  • Stary Wyga
  • **
  • Wiadomości: 235
Odp: Kurs KPP - Pogotowie Ratunkowe. Pytanie o jego honorowanie przez OSP i PSP.
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 13, 2017, 12:57:00 »
Nie pisałem że "rat medzi" mam na myśli ratowników medycznych nie  mogą być w osp oczywiście mogą tak samo jak osoby które prawidłowo zdobyły tytuł ratownika KPP tylko nie mają uprawnień do udzielania KPP.Tak przynajmniej było, miały wejść zmiany zarówno  PSP jaki i OSP aby ratownik medyczny mógł działać w zakresie swojej wiedzy ale z tego co wiedzę w PSP trwa walka  o  grupy zaszeregowania, dodatki itd czyli kasę  z tego tytułu, zatem chyba na konkretne wytyczne w tej sprawie trzeba będzie poczekać.

Co do prowadzenia kursu KPP ciekawe rzeczy piszesz według mnie głupoty:

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 19 marca 2007 r.
w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy

Na podstawie art. 13 ust. 8 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz.1410) zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)    ramowy program kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, zwanego dalej ,,kursem”;
2)    kwalifikacje kadry dydaktycznej prowadzącej kurs;
3)    sposób przeprowadzania egzaminu kończącego kurs;
4)    skład, tryb powoływania i odwoływania komisji egzaminacyjnej;
5)    okres ważności i wzór zaświadczenia o ukończeniu kursu i uzyskaniu tytułu ratownika, zwanego dalej ,,zaświadczeniem”.
§ 2.
Ramowy program kursu stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 3.
1. Zajęcia teoretyczne i praktyczne kursu prowadzi lekarz systemu, pielęgniarka systemu albo ratownik medyczny, posiadający aktualną wiedzę i umiejętności z zakresu objętego ramowym programem kursu oraz co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe w wykonywaniu medycznych czynności ratunkowych.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2017, 13:14:33 wysłana przez jgk »