Autor Wątek: Selektywne bez sygnału.  (Przeczytany 4535 razy)

Offline spedek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Selektywne bez sygnału.
« dnia: Grudzień 31, 2016, 03:02:40 »
Czołem!

W 2011 roku jednostka, do której należę, przeszła modernizację oraz dołączyliśmy do KSRG. Przy wykorzystaniu środków gminnych i unijnych została wyremontowana nasza remiza. Dotychczas remiza składała się z dwóch boksów garażowych, po modernizacji mamy 3 (z czego jeden obecnie służy na przechowywanie marchwi, a wcześniej jabłek z gminy). W ramach projektu udało się sfinansować GBA 2,5 / 28 z wyposażeniem oraz Selektywne wywoływanie (modelu nie znam), które od 2011 leży "na kaloryferze". Z tego co wiem to były próby jego podłączenia, lecz przy pomiarze sygnału do PSK okazuje się, że jest zbyt słaby? albo w ogóle go niema. Moja jednostka ulokowana jest w terenie górzystym (Beskid Niski / Bieszczady) gdzie faktycznie - mimo to, że remiza po modernizacji otrzymała dodatkowe użytkowe piętro, to budynek nadal jest zbyt niski, by sygnał do przekaźnika docierał. Nawet, gdyby przymocować go do syreny znajdującej się na dachu.

Słyszałem, że jedyną możliwością jest postawienie nowego masztu z fundamentem za remizą i wyciągnięcie go w górę na kilka metrów ponad remizę, gdyż umiejscowienie na dachu masztu może się okazać niestabilne. Nie znam się na prawach budowlanych, ale zaczynam się niepokoić trochę tym co mówią koledzy z jednostki, że "skoro i tak nie korzystamy z selektywnego, to może by go sprzedać i za te pieniądze kupić coś z czego będziemy korzystać".
Nie chcę wyjść tutaj na jakiegoś skąpca z zaściankowymi poglądami, ale długo walczyliśmy żeby naszą jednostkę doprowadzić do ładu, więc nie chciałbym, żeby teraz sprzęt, który docelowo ma nam pomóc, został rozdany. Korzystamy na razie z aplikacji e-remiza, która raz jest wykorzystywana przez PSK, a innym razem wysłane są tylko alarmowe SMSy.

Wiem, że jest możliwość podłączenia selektywnego, jako działające z PSK w innym powiecie ("bo góry nie zasłaniają") z przekierowaniem sygnału do PSK mojego powiatu. Ale w tym celu nasze PSK musi też się przełączać i przez to traci możliwość odbierania sygnału od reszty jednostek w powiecie. - Przynajmniej tak to zrozumiałem.

Po tym przydługawym wstępie, czy miał ktoś z Was podobny problem? Jak sobie z nim poradziliście? Czy wg. Was istnieje inna możliwość niż stawianie dodatkowego masztu?

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Selektywne bez sygnału.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 31, 2016, 10:09:02 »
Nie wiem jak jest u Was ale jeśli u Was SK PSP nie ma oporów przed e-Remizą, wysłaniem smsa lub zadzwonieniem na ustalony numer to bez problemu ogarniecia uruchomienie syreny przy pomocy terminala do systemu alarmowego albo innej tego typu zabawki. Podejdź do pierwszego lepszego sklepu z systemami alarmowym i zapytaj. Niestety, będziecie narażeni na kłopoty z publicznymi sieciami telekomunikacyjnym. Czasem może nie zadziałać.
Możecie oczywiście spróbować z masztem, są standardowe kratownicowe. Kwestia projektu i pozwolenia budowolnego to musisz się dowiedzieć, pewnie coś trzeba ogarnąć. Jak się zaangażujesz to na pewno idzie załatwić. Pytanie jak wysoki ten maszt by musiał być i ile by kosztował?
Inne rozwiązanie to przeniesienie dsp i syreny w jakieś lepsze miejsce, tak żeby odbierała sygnał a jednocześnie by syrena była słyszalny (kościół, budynek gminny, szkoła).
Jeszcze inne (to już może być kosztowne) to przemiennik radiowy, zlokalizowany tak, by odbierał sygnał z SK i przesyłam do Was.To już wymaga uzgodnień, specjalistycznej firmy i zgody kogoś na postawienie przemienia - raczej kosztowne rozwiązanie.

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Selektywne bez sygnału.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 31, 2016, 11:52:58 »
Nie mam szczególnie wiedzy w tym zakresie ale pogadaj z firmami zajmującymi się budową łączności np karisma napewno znajdą rozwiązanie, czy to anteny kierunkowe urządzenie do retransmisji przez inną jednostkę osp lub UG  po drodze u nas coś takiego funkcjonuje i jednostki do których sygnał nie docierał sie rozwiązał,   budowa masztu = budowa remizy taki koszt prócz pozwoleń, projektów itp
« Ostatnia zmiana: Grudzień 31, 2016, 13:57:30 wysłana przez mulat81 »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Selektywne bez sygnału.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 31, 2016, 12:08:06 »
Skąd pomysł że budowa masztu = budowa remizy?
Nie są to małe pieniądze ale xhyba też można rozważać? http://www.korpol.pl/index.php?p1277,maszt-aluminiowy-kratownicowy-420x420x4000mm

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Selektywne bez sygnału.
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 31, 2016, 13:54:59 »
Twoja propozycja 4 m, a kolega pisze ze maja remizy i pomieszczenia nad nią oraz jest to teren górski więc i dach bystry dlatego wysokość budynku wynosi pewno ze 12 m z wiezyczką bo pewno takowa się znajduje skoro to remiza u góralu i skoro potrzeba jeszcze kilka metrów więc wywnioskowałem że pewno min będzie ponad 20 metrów a to już byle kratownica nie wystarczy,  a montaż na dachu dodatkowego masztu chyba nie wchodzi w rachubę tak wynika z pierwszego wpisu "Spedka"
« Ostatnia zmiana: Grudzień 31, 2016, 13:59:09 wysłana przez mulat81 »

Offline spedek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Selektywne bez sygnału.
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 31, 2016, 16:20:54 »
Dziękuję wszystkim za odpowiedź.

 
Nie wiem jak jest u Was ale jeśli u Was SK PSP nie ma oporów przed e-Remizą, wysłaniem smsa lub zadzwonieniem na ustalony numer to bez problemu ogarniecia uruchomienie syreny przy pomocy terminala do systemu alarmowego albo innej tego typu zabawki.
Ogólnie oporów nie ma, bo jest to jedyny sposób, żeby nas zaalarmować. Problem jest taki, że nigdy nie wiemy czy będzie to SMS, czy e-remiza, czy do naczelnika zadzwonią i ten załączy syrenę. Więc najlepszym rozwiązaniem byłoby selektywne.
Możecie oczywiście spróbować z masztem, są standardowe kratownicowe. Kwestia projektu i pozwolenia budowolnego to musisz się dowiedzieć, pewnie coś trzeba ogarnąć. Jak się zaangażujesz to na pewno idzie załatwić. Pytanie jak wysoki ten maszt by musiał być i ile by kosztował?
Rozumiem, że chodzi Ci o maszt na dach. Nie znam prawdziwego powodu, ale z na dachu nie ma możliwości postawienia drugiego masztu lub podwyższenie tego na którym przymocowana jest syrena.
Inne rozwiązanie to przeniesienie dsp i syreny w jakieś lepsze miejsce, tak żeby odbierała sygnał a jednocześnie by syrena była słyszalny (kościół, budynek gminny, szkoła).
Jeszcze inne (to już może być kosztowne) to przemiennik radiowy, zlokalizowany tak, by odbierał sygnał z SK i przesyłam do Was.To już wymaga uzgodnień, specjalistycznej firmy i zgody kogoś na postawienie przemienia - raczej kosztowne rozwiązanie.
Były próby mierzenia sygnału z budynku gminy, który ponoć też jest zbyt niski (4 piętra) lub ze szkoły (2 piętra) i też licho. Więc "najlepszym rozwiązaniem" wg. kolegów z jednostki (czy firmy, która nam to mierzyła - nie wiem)  byłoby postawienie nowego masztu.
Nie mam szczególnie wiedzy w tym zakresie ale pogadaj z firmami zajmującymi się budową łączności np karisma napewno znajdą rozwiązanie, czy to anteny kierunkowe urządzenie do retransmisji przez inną jednostkę osp lub UG  po drodze u nas coś takiego funkcjonuje i jednostki do których sygnał nie docierał sie rozwiązał,   budowa masztu = budowa remizy taki koszt prócz pozwoleń, projektów itp
Nie mam 100 procentowej pewności, ale próba przekierowania sygnału z innej jednostki osp w naszym powiecie / gminie też odpada, mimo to że najbliższa korzystająca osp z selektywnego jest oddalona od nas o 8 - 9 km. Podobna sytuacja jak z PSK, góra zasłania.
Twoja propozycja 4 m, a kolega pisze ze maja remizy i pomieszczenia nad nią oraz jest to teren górski więc i dach bystry dlatego wysokość budynku wynosi pewno ze 12 m z wiezyczką bo pewno takowa się znajduje skoro to remiza u góralu i skoro potrzeba jeszcze kilka metrów więc wywnioskowałem że pewno min będzie ponad 20 metrów a to już byle kratownica nie wystarczy,  a montaż na dachu dodatkowego masztu chyba nie wchodzi w rachubę tak wynika z pierwszego wpisu "Spedka"
Nie znalazłem aktualniejszego zdjęcia (naszej) remizy, na którym byłoby widać kawałek syreny.
Jak pisałem wyżej, z nieznanych mi przyczyn nie można postawić ani zmodernizować obecnego masztu.

Dziękuję za pomoc :) Wszystkie Wasze wskazówki zapisałem i przekażę dalej, może temat jakoś ruszy. :) Dzięki jeszcze raz.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Selektywne bez sygnału.
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 31, 2016, 17:07:45 »
Twoja propozycja 4 m, a kolega pisze ze maja remizy i pomieszczenia nad nią oraz jest to teren górski więc i dach bystry dlatego wysokość budynku wynosi pewno ze 12 m z wiezyczką bo pewno takowa się znajduje skoro to remiza u góralu i skoro potrzeba jeszcze kilka metrów więc wywnioskowałem że pewno min będzie ponad 20 metrów a to już byle kratownica nie wystarczy,  a montaż na dachu dodatkowego masztu chyba nie wchodzi w rachubę tak wynika z pierwszego wpisu "Spedka"
To przykładowy moduł. Z podobnych modułów się składa maszty do mierzenia prędkości wiatru - https://pl.wikipedia.org/wiki/Maszt_pomiarowy, tam w linku jest przykład na 12 metrów. U nas na szkole stoi podobny masz (tak ze 3 metry nad wysoki komin) do poprawy jakości sygnału internetu (szkoła chyba się dogadała z firmą i udostępnia dach za jakieś gratyfikacje). Cena na pewno będzie rosła z wysokością i na pewno będzie to kosztowało więc to nie musi być optymalne rozwiązanie.  Oczywiście obowiązkowo dobra ochrona odgromowa do takiego masztu musi być.

Offline eddie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • Platforma Alarmowania Strażaków
Odp: Selektywne bez sygnału.
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 01, 2017, 15:12:52 »
Witam
Proponuję zamontować do DSP Terminal GSM który po odebraniu połączenia telefonicznego załączy całą sekwencję alarmowania w DSP i ewentualnie jeżeli będziecie chcieli to zainicjuje rozdzwanianie telefonów strażaków.

W PSP powiedzcie że mają was alarmować wyłącznie przez zadzwonienie na określony numer telefonu, jeżeli jako numer uprawniony do włączenia syreny ustawicie E-Remizę to wtedy też włączy wam syrenę.

W razie pytań chętnie służę pomocą. (niezależnie od tego czy zdecydujecie się na Platformę Alarmowania Strażaków). Mogę podesłać zaprogramowany terminal wraz z instrukcją samodzielnego montażu. Koszt całościowy terminala to ok 400zł. 
Platforma Alarmowania Strażaków - www.pasosp.pl

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Selektywne bez sygnału.
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 01, 2017, 17:15:40 »
Gorzej jak będzie u nich problem z zasięgiem, syrena nie pójdzie i telefony
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline eddie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • Platforma Alarmowania Strażaków
Odp: Selektywne bez sygnału.
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 01, 2017, 20:52:15 »
Spotkałem się też z innym rozwiązaniem.
W jednostce która posiada Stację Obiektową DSP52 oraz terminal SMS DTG52 lub 53, do stacji obiektowej przypisuje się dwa "numery wywoławcze" w zależności jaki numer zostanie wywołany terminal SMS wysyła wiadomość na  drugi dowolny terminal SMS w innej jednostce OSP i ten włącza tam syrenę.
Dokładnych szczegółów nie znam ale wiem rozmawiałem z osp która ma tak zrobione.
Plusem tego rozwiązania jest to, że alarmowanie przez PSP jest takie samo jak każdej innej jednostki z DSP.
Minus to ze trzeba ponosić koszty karty SIM oraz dalej działamy na sieci GSM.
Platforma Alarmowania Strażaków - www.pasosp.pl

Offline spedek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Selektywne bez sygnału.
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 02, 2017, 04:46:05 »
@eddie Obawiam się, że tak jak pisze @piotr92strazak - problem może się pojawić z sygnałem GSM - niby zawsze jest, ale u nas nigdy nic nie wiadomo. Pomysł w sumie też wydaje się jakimś rozwiązaniem, bo maszt - jak pisali koledzy wyżej - wiąże się z dużo większymi kosztami. Również podrzucę pomysł w jednostce :) Dzięki :)

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Selektywne bez sygnału.
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 02, 2017, 08:48:10 »
Zasięg GSM faktycznie może powodować kłopot, alarmowanie jest uzależnione od sieci GSM - dlatego między innymi pisałem o tym maszcie który faktycznie wyjdzie drogo w porównaniu z liniami telefonicznymi. DSP też czasem  nie alarmuje - było sporo różnych przypadków.
Jeśli są problemy z sygnałem GSM można też włączyć alarmowanie po linii telefonii stacjonarnej  (niektóre centrale to chyba miały w standardzie np http://www.satel.pl/pl/product/145/CA-6%20P,Centrala-alarmowa) - może jeszcze się znajdą takie terminale w firmach od alarmów ochrony mienia. Można szukać modułu gsm na 2 karty sim (2 różnych operatorów, 2 numery tel).

Koszt utrzymania karty sim w prepaidzie teraz zaczyna się od 5 zł na rok - to nie jest problem.

W przypadku podłączenia do e-Remizy pewną niedogodnością jest to, że syrena będzie wyła po każdym podłączeniu jednostki do karty wyjazdowej  - alarm ale także przedysponowanie do innego zdarzenia (np jak po nawałnicy będziecie jeździć od drzewa do drzewa to za każdym razem kiedy PSP Was podepnie pod kartę wyjazdową będzie wyło), zabezpieczenie, ćwiczenia. e-Remiza nie rozróżnia jeśli dyspozytor nie jest świadomy i nie wyłączy alarmowania.

Jeśli SK PSP się zgodzi to lepiej, żeby wdzwaniali się bezpośrednio na wskazane przez Was numery:
1. terminala
2. systemu alarmowania jednoczesnego np https://pasosp.pl/.
może nawet lepiej w odwrotnej kolejności?
Warunek, że PSP będzie to robiło z jednego lub dwóch zawsze tych samych numerów telefonów bo identyfikacja alarmowania jest najczęściej właśnie po numerze dzwoniącym.
Dodatkowo możecie podać numery do 2, 3 osób funkcyjnych, które także będą miały uprawnienia do alarmowania i to powinno Wam zapewnić pewnie ponad 95% skuteczności alarmowania.

Offline eddie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • Platforma Alarmowania Strażaków
Odp: Selektywne bez sygnału.
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 02, 2017, 18:27:28 »
Z doświadczenia powiem, że nie można porównywać terminali GSM z zwykłymi telefonami.
Do terminali jest dołączona zewnętrzna antena, ustawiona na stałe w jednym miejscu.
Również anten mamy pełny wybór.
W jednej OSP która też miała podobny problem z DSP (raz działał a raz nie), żeby porozmawiać przez telefon trzeba było wychodzić na dwór i stać nieruchomo. Zamontowaliśmy antenę na kominie na 20 metrowym kablu i stabilne 2 kreski GSM są cały czas.
Generalnie sieć GSM  pada ostatnia. Podczas powodzi w 97r w Raciborzu działały tylko telefony komórkowe bo sieć stacjonarna była pozalewana.
Platforma Alarmowania Strażaków - www.pasosp.pl

Offline Malinowylol

  • Naczos
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Selektywne bez sygnału.
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 10, 2017, 18:54:52 »
Pomysł. Z masztem jest lichy. GSM to tez słabe rozwiązanie ze względu na zawodnosc. Operatorzy niejednokrotnie ie w trakcie silnej burzy wyłączają nadajniki. Zostają dwie opcje. Za pomocą łączą kablowego  np ISDN. ADSL  (tutaj trzeba skorzystać z serwisu typu dyndns) albo na szczycie wzniesienia w kierunku punktu z ktorego was alarmują postawić przekaźnik. Ostatnie rozwiązanie jest praktycznie bezobslugowe i nie generuje kosztów eksploatacyjnych. Jest też najprostsze do zorganizowania. Może być problem znaleźć kogoś kto w uczciwych pieniądzach napisze lub spolszczy soft do alarmowania przez sieć teleinformatyczną.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Selektywne bez sygnału.
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 12, 2017, 20:11:31 »
W jaki sposób przekonasz PSP żeby alarmowała jednostkę przez ADSL?  Jakie zmiany w infrastrukturze i oprogramowaniu PSP  i jednostki są potrzebne i ile one kosztują?
Co masz na myśli pod stwierdzeniem "postawić na szczycie wzniesienia przekaźnik"? Z czego ten "przekaźnik" ma się składać i ile powinien kosztować?

Offline Malinowylol

  • Naczos
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Selektywne bez sygnału.
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 18, 2017, 21:07:36 »
Nie przekonasz. Co do przekaźnika są dwie opcje.
1.bieda edyszyn dwie stare radiostacjie ze sprzężonym in/out na za wzmakiem odbioru/przed wzmakiem nadawania. Generalnie każdy "cbhacker " itp zrobi to za flaszkę. Dwie anteny. Myślę że koszt to materiały i czas poświęcony na ogarnięcie tematu. Komary gościu bez pojęcia o tym z pomocą internetów zrobi to w dwa miesiące. Wliczając w to naukę podstaw. I trzeba pamiętać że w miejscu zamontowania musi być prąd. Za anteną nadawczą w stronę skkp trzeba postawić ekran żeby sygnał w miejscach zasięgu jednego i drugiego się nie dubrowar.  Rozwiązanie ma generalnie sporo wad ale jest tanie.
2. Digitex itp. Pozwól po firmach które się zajmują łączłością tego typu. Myślę że 4 tysie z osprzętem to uczciwa cena.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Selektywne bez sygnału.
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 18, 2017, 22:11:29 »
To co opisujesz to przemiennik radiowy a nie przekaźnik.
Po pierwsze to czy każdy ot tak sobie może postawić taki przemiennik poskładany z starych radiotelefonów i włączyć go w sieci radiowej PSP bez zgód i uzgodnień? Może zapytaj łącznościowców w KM/KP co o tym myślą. 
Sprawy techniczne - pamiętaj, że w DSP sygnał idzie w dwie strony - w jedną alarm a w drugą potwierdzenie odbioru więc trzeba to rozsądnie oprogramować, żeby się w czasie wyrabiało. Co będzie jak się coś zablokuje i przemiennik na kilka dni zablokuje kanał i możliwość alarmowania w całym powiecie?
Moim zdaniem jednak pierwszy lepszy "cbhacker" to trochę za mało.
Dobrze, że wspomniałeś o prądzie - przecież jakoś trzeba to zasilić na tym wzgórzu, tak, żeby to działało niezawodnie. Można ze słoneczka... ale to dodatkowo ponad tysiak (panel, regulator ładowania, akumulator, instalacja) no i jak ktoś zobaczy, że takie bezpańskie stoi na górce to może go to zainteresować.
I tak dochodzimy do kolejnej sprawy - udostępnienie terenu i jego zabezpieczenie (dlatego pytałem o szkołę, gminę czy inna instytucję wcześniej) . Przecież chyba nie postawimy tego w szczerym polu bez nadzoru?
Żeby to poskładać to trzeba specjalistyczną firmę a taka to za flaszkę nie pracuje.

PS: relacja z budowy amatorskiego przemiennik znaleziona w sieci
http://sp5zbl.prv.pl/galerie/SR5LW.html
http://sp5zbl.prv.pl/galerie/montazsr5lw.html

Offline Malinowylol

  • Naczos
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Selektywne bez sygnału.
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 22, 2017, 08:04:03 »