Autor Wątek: Pierwszy Stopień Oficerski  (Przeczytany 306852 razy)

Offline strażak1989

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #325 dnia: Maj 24, 2017, 19:19:06 »
Bardzo fajnie na temat całej akcji awansowej wypowiedział się pewien emerytowany oficer ( posiadający duże doświadczenie oraz ogromny szacunek wśród braci strażackiej mającej do czynienia z SGSP). Kto ma fb wie o kogo chodzi....

Offline Maciax

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #326 dnia: Maj 27, 2017, 17:03:47 »
Drodzy koledzy. Miałem nie pisać ale... ale nie umiem się powstrzymać. A myślę, że mój przypadek rozwiąże niektóre spory. W PSP pracuję od 21 lat. Przez 18 (czyli od początku) - na podziale - teraz biuro. Zaczynałem jako stażysta w stopniu strażaka mając średnie wykształcenie. Przez cały okres mojej służby przeszedłem szkolenie podstawowe, podoficerskie, zaliczyłem egzamin wstępny na SA w Krakowie  i skończyłem szkołę z wyróżnieniem. Potem przyszedł czas na studia - jako prawie 40 letni student czułem się w SG SP okropnie źle - matematyka, chemia,ŚRODKI GAŚNICZE!!!! (każdy wie o co chodzi), zaopatrzenie wodne, fizykochemia spalania, lasy.... Te przedmioty spędzały i sen z powiek przez 4 lata. Przez ten czas nie liczę kasy, którą wydałem na korepetycje aby nadrobić braki w swoim wykształceniu. Przez okres studiów zrobiłem ponad 60 tys. km. ale udało się i stanąłem na Placu Piłsudskiego! Czyli Panowie - DA SIĘ!  Z uwagą przeczytałem wszystkie wpisy w tym wątku i mogę podsumować je jednym zdaniem - gorycz tych, którzy uważają, że kończąc inną uczelnię należy im się **. Drodzy koledzy - uważam, że na pewno są uczelnie lepsze niż SGSP ale nie sądzę aby znalazła się taka, gdzie przedmioty pokrywają się z tymi na "jedynie słusznej uczelni". Argumenty o szkołach chemicznych - że ktoś tam jest lepszym chemikiem niż ten po SGSP - ależ oczywiście! Przecież to jest jasne! Ale w czym jest lepszy chemik potrafiący mieszać różne substancje z zamkniętymi oczami (taki po studiach chemicznych) od chemika po SGSP potrafiącego duuużo mniej ale za to z wiedzą ukierunkowaną na konkretne działania wynikające z ustaw (podstawowe czy też specjalistyczne działania ratownicze). Może być inż. budownictwa - specjalista od budowy mostów, wieżowców itp. Ale do służby w PSP wystarczy inż. po SGSP potrafiący obliczyć podstawowe wartości obciążeń i umiejący zastosować tą wiedzę podczas akcji (bądź kontroli). Takich przykładów można użyć dziesiątki. Ale nie o to chodzi. Nie jest w porządku stworzenie kursów SPF czy tez innych - będących substytutem SGSP - a potem olanie tych, którzy tracili swój czas aby je pokończyć. Jeśli już stworzono takie przepisy należy je respektować. A jeśli są niepotrzebne - należy je zlikwidować. Tutaj zgadzam się z kolegami, którzy bezskutecznie czekają na upragnione **. Chciałbym swoim przykładem pokazać młodszym kolegom, którzy ukończyli inne cywilne uczelnie, że jeśli ma się marzenia i zna się drogę do nich - należy się nią udać - nie ma sensu iść na skróty bo czasami te skróty prowadzą donikąd. Panowie nikt nie zostaje lekarzem bo ukończeniu studiów ochrony środowiska czy zarządzania! Nie ma co kombinować - trzeba spiąć poślady i wyskrobać raport o przyjęcie na SGSP - na pewno za 4 lata będziecie stali dumni w Warszawie - i na serio - wtedy z pewnym uśmieszkiem popatrzycie na tych "oficerów" stojących w drugiej kolumnie.... Swoim wpisem nie mam zamiaru nikogo urazić ani ośmieszyć - jeśli ktoś tak się poczuł - to bezzasadnie. Pozdrawiam wszystkich i życzę powodzenia i awansu! CZOŁEM!

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #327 dnia: Maj 27, 2017, 17:39:06 »
Gratuluje. Głos rozsądku.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #328 dnia: Maj 27, 2017, 18:11:35 »
@Maciax i tak i nie, powiedz mi jak teraz dostać na na sgsp jak przyszedł przydział miejsc na komendę i moja ma 0, specjalnie pisałem extra maturę żeby mieć przedmioty których nie miałem na starej i teraz to zbędne, 😔, a jak wcześnie 01 wyraził mi zgodę to zrobili zmianę przelicznika i mimo 117 punktów się nie dostałem a w wytycznych mieli przyjmować od 90, od taki kabarecik, teraz 16 latek służby, między czasie wyższe przed SA gdyż tam również ciężko było się dostać taka jednostką....,  I co teraz poradzisz kolego, a szczególnie interesuje mnie zdanie @Eqinox,  tylko nie pisz żebym się przenosił tam gdzie są skierowania, w naszej służbie się obecnie mega pierd...... 🗣
PS. Na spo wcześniej spf poprzedni 01 nie wyrażał zgody tlumaczac że nie ma kasy bo przyjmował ** po dziennej..

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #329 dnia: Maj 27, 2017, 18:16:02 »
@Maciax i tak i nie, powiedz mi jak teraz dostać na na sgsp jak przyszedł przydział miejsc na komendę i moja ma 0, specjalnie pisałem extra maturę żeby mieć przedmioty których nie miałem na starej i teraz to zbędne, 😔, a jak wcześnie 01 wyraził mi zgodę to zrobili zmianę przelicznika i mimo 117 punktów się nie dostałem a w wytycznych mieli przyjmować od 90, od taki kabarecik, teraz 16 latek służby, między czasie wyższe przed SA gdyż tam również ciężko było się dostać taka jednostką....,  I co teraz poradzisz kolego, a szczególnie interesuje mnie zdanie @Eqinox,  tylko nie pisz żebym się przenosił tam gdzie są skierowania, w naszej służbie się obecnie mega pierd...... 🗣
Poproś o to pismo z przydziałem swojego 01 a się zdziwisz bo to trochę inaczej wygląda. Do KM/KP przyszło pismo aby wskazać liczbę ludzi których planuje się do wysłania do SGSP i prawdopodobnie nie wykazano nikogo.  Powiem ci więcej były tam dwie kategorie ludzi czyli spełniający próg punktowy i niespełniający progu punktowego których planuje się skierować. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #330 dnia: Maj 27, 2017, 18:28:34 »
Pismo widziałem w którym pisze o rozdziele miejsc na studia niestacjonarne I stopnia dla str w sł. stałej i moja kom ma ZERO a na dzień dzisiejszy brakuje 3 oficerów,  jeden jest  na sgsp, a w tym roku na jesień odchodzi jeden ****, a na drugi rok zapisało się 3 oficerów na emkę, więc wątpię żeby wskazał 0, a tak przy okazji to mam rozumieć że nie będzie egzaminów wstępnych tylko przydział miejsc????

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #331 dnia: Maj 27, 2017, 18:33:12 »
Pismo widziałem w którym pisze o rozdziele miejsc na studia niestacjonarne I stopnia dla str w sł. stałej i moja kom ma ZERO a na dzień dzisiejszy brakuje 3 oficerów,  jeden jest  na sgsp, a w tym roku na jesień odchodzi jeden ****, a na drugi rok zapisało się 3 oficerów na emkę, więc wątpię żeby wskazał 0, a tak przy okazji to mam rozumieć że nie będzie egzaminów wstępnych tylko przydział miejsc????
No to z ciekawość zapytaj. Bo coś czuje, że może być rożnie. Egzaminów wstępnych??
Poproś swojego 01 o skierowanie i zawieź kwity do Warszawy. Skoro jest tak jak mówi to po prostu na swój koszt przejedziesz się do SGSP i nic nie ryzykujesz. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #332 dnia: Maj 27, 2017, 19:07:29 »
Znając życie zwali na poprzednika, bo dobra zmiana obsadziła go kilka miesięcy temu, już ostatnio kolega był pytać o SA to tak załatwił sprawę, a nie bardzo rozumiem jak może mi wystawić skierowanie na SGSP skoro od wierchuszki dostał ZERO na piśmie, Ty byś tak zrobił???  Obecny na podyplomowe kieruje trzy osoby (zastępca dowódcy zmiany i 2 DOP)  bo mają aspiranckie stopnie a zajmują stanowiska ** które dał im przed wygaśnięciem załącznika podajże 6, a teraz jeszcze się okazało, że nawet strażacy po spf , spełniają kwalifikacje nie dostają  :gwiazdki: :gwiazdki:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #333 dnia: Maj 27, 2017, 19:22:43 »
Znając życie zwali na poprzednika, bo dobra zmiana obsadziła go kilka miesięcy temu, już ostatnio kolega był pytać o SA to tak załatwił sprawę, a nie bardzo rozumiem jak może mi wystawić skierowanie na SGSP skoro od wierchuszki dostał ZERO na piśmie, Ty byś tak zrobił???  Obecny na podyplomowe kieruje trzy osoby (zastępca dowódcy zmiany i 2 DOP)  bo mają aspiranckie stopnie
Przeczytaj zasady rekrutacji. Tam nic nie ma o limicie miejsc na inżynierskie studia a  przypadku spo jest inaczej. Ja bym próbował do skutku. Zadzwoń do SGSP i się zapytaj.
« Ostatnia zmiana: Maj 27, 2017, 19:32:13 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Nowak 998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #334 dnia: Maj 28, 2017, 01:51:30 »
Panowie i Panie

Czy zamiast płakać nie lepiej coś w tym temacie zrobić?
Szkoły malowania pasów czy literatury niebiańskiej nie wystarczą.
Skończcie SGSP lub ... SGSP. I bez płakania będzie stopień i wymarzona kariera.
Wiem, że studia cywilne łatwiejsze, tez byłem. Wymóg jest SGSP to po co pytanie kiedy...
Bądź teraz z PIS to będzie łatwiej

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #335 dnia: Maj 28, 2017, 11:12:47 »
Cytuj
Wiem, że studia cywilne łatwiejsze, tez byłem.
Łatwiejsze? :rofl: To idź na politechnikę,  :straz:

Offline Fenix

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #336 dnia: Maj 30, 2017, 22:04:49 »
Dla tych co nie wiedzą jak to teraz jest z przyjęciem na niestacjonarne studia na sgsp!!!!
Do komend wplywa zapytanie o zapotrzebowanie na ww studia. Komendant Powiatowy/Miejski podaje liczbę chętnych ( tak samo jest w przypadku podyplomowek). Za jakiś czas KW przysyła ilość miejsc - najczęściej 0 gdyż na województwo dostaje się różne ale średnio 3-5 miejsc. W przypadku niestacjonarnych można prosić osobiście o przyjęcie ale trzeba mieć zgodę komendanta że będzie etat dla siebie po ukończeniu. I tu UWAGA jeśli komendant to podpisuje to wiąże się z tym że  uczestniczy w kosztach tj delegacja itp. A niewielu jest w stanie sobie na to pozwolić bo i trzeba urlop szkolny wtedy dać i koszty ponosi się przez 4lata. A nie wiem czy wiecie że teraz dobra zmiana mówi że jest za dużo oficerów (patrz awanse na dzień strażaka) więc żaden myślący 01 nie pośle kogoś na studia skoro jest za dużo obecnych już. Gorzej że są to ludzie bez doświadczenia - a o tym się nie mówi. Także nie wiem kto Wam jak posiadał że na studia można samemu iść? Trzeba mieć kwit a samemu to co najwyżej można koszty ponieść !

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #337 dnia: Maj 30, 2017, 22:32:48 »
W przypadku niestacjonarnych można prosić osobiście o przyjęcie ale trzeba mieć zgodę komendanta że będzie etat dla siebie po ukończeniu. I tu UWAGA jeśli komendant to podpisuje to wiąże się z tym że  uczestniczy w kosztach tj delegacja itp. A niewielu jest w stanie sobie na to pozwolić bo i trzeba urlop szkolny wtedy dać i koszty ponosi się przez 4lata. A nie wiem czy wiecie że teraz dobra zmiana mówi że jest za dużo oficerów (patrz awanse na dzień strażaka) więc żaden myślący 01 nie pośle kogoś na studia skoro jest za dużo obecnych już.
Od jak dawna jest wymagana zgoda KP/KM  aby zacząć studia w SGSP? Naście może więcej lat... Co do kosztów SGSP to wcześniejsze czasy były najbardziej po***lone gdyż aspirantka gwarantowała pokrycie wszystkich kosztów a oficerka NIC! można było się uczyć zaocznie/przemienię za "swoje" w SGSP a w SA opłacone wszystko. Dobra zmiana ma tyle wspólnego z liczbą oficerów w PSP co ja z Afryką czyli wiem, że jest taki kontynent ale nigdy nie byłem.  10 000 oficerów na 30 000 funkcjonariuszy.... Nie za dużo?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #338 dnia: Maj 31, 2017, 15:25:22 »
Zgadzam się w pełni z Maciax!!!!! Wkurza mnie to biadolenie strażaków nie mogących dostać gwaizdek. Dlaczego? bo tak jak napisał Maciax idą na skróty, co wg mnie oznacza że jest to rodzaj lenia, kombinatora etc. Ja pragnąc zostac sttrażakiem długo sie zastanawiałem nad przyszłością. Co zrobić, jak zrobic itp. Mogłem iść na skróty tak jak obecni, czyli najpierw załapac sie na szeregowego (wówczas było łatwiej- nie trzeba było prawka C, a najlepiej jeszcze E, różnorakiego kursu itp.). Podjęłe cięższą drogę czyli Warszawka ( chorążówki też należały do łatwiejszych). Skończyłem, dostałem gwiazdki i chcąc się uczyć miałem wiedzę. Dla niektórych oczywiście szeregowych tych co wybrali łatwą drogę, uważany za kolejnego madrola, któremu trzeba pokazać miejsce. Już o tym pisałem jakich rżneli cwaniaków przy wyjazdach (zwłaszcza tych do śmietnika itp.) . Dopiero jak zajechaliśmy do palącej się cysterny to srali po majtkach :rofl: I ten ciągły płacz jak to im jest zamnknieta droga do awansu, zdobycia gwiazdek i stanowisk. Pokory koledzy, jeszcze raz pokory. O sposobie takiego jednego, który w taki sposób dostał oficera i jest teraz z-cą komendanta to nie chce mi sie pisać. dziwi mnie jak do tego doszedł. Jak skończył studia!!!! Meldunek pisał przez "ó"  i gamoń nad gamoniami. Takich właśnie macie oficerów po "skrótach". Dodam tylko , że zaliczał sie do tych co srali po gaciach przy palacej się cysternie, a reza rżnie cwaniak i gada młodym jak to musiał się starać.
Maciax chylę czoła przed Tobą i tylko dodam, że wieżąc o tweoim cięzkim dojsciu mniej na uwadze, że dzienne SGSP jest jeszcze trudniejszą przeprawą.

Offline marwit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #339 dnia: Maj 31, 2017, 16:33:33 »
Błazenada. Cieżko to jest się tylko dostać na dzienne, dalej sami pchają. Więc nie pietdol głupot. Widziałem co tam się dzieje.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #340 dnia: Maj 31, 2017, 21:24:22 »
Cytuj
mniej na uwadze, że dzienne SGSP jest jeszcze trudniejszą przeprawą
Litości podpuszczasz czy naprawdę uwierzyłeś, że SGSP ( byłem skończyłem) oferuje wysoki poziom nauczania, jeśli tak to zapraszam na polibudę lub uniwerek dowolny z pierwszej dziesiątki rankingu uczelni a będziesz miał porównanie.  Ja to porównanie mam i uwierz na SGSP nie ma nic wyjątkowego poza możliwością uzyskania stopnia, jeśli chodzi o poziom nauczania to jest słabo i jest to zasługą głównie wykładowców, w całej uczelni może troje czworo prowadzi swoje przedmioty na naprawdę dobrym poziomie.

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #341 dnia: Czerwiec 01, 2017, 09:47:07 »
Jakie to ma znaczenie, że gdzieś jest trudniej skoro program nie jest dostosowany do zawodu. Co za kretyńskie wpisy.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2017, 10:46:48 wysłana przez Siedem »

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #342 dnia: Czerwiec 01, 2017, 17:10:13 »
pb 11 nie wiem kiedy kończyłeś, ale za moich czasów poziom był wysoki. Nie wiem dlaczego w tym przypadku porównujesz polibudy, bo ja takiego nie robiłem i nie pisałem, że SGSP jest lepsza. Jeżeli nie miałeś doczynienia z Walczykiem, Krodkiewskim , Cegielką, Wojciechowską, , duetem a nawet trio środków gaśniczych to zrozumię Twój wpis, podobnie jak i wpis przedmówcy.
Błazenady nie piszę tylko odnoszę sie do swoich przeżyć. Tyle w temacie

Offline novec112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #343 dnia: Czerwiec 01, 2017, 19:00:50 »
pb 11 nie wiem kiedy kończyłeś, ale za moich czasów poziom był wysoki. Nie wiem dlaczego w tym przypadku porównujesz polibudy, bo ja takiego nie robiłem i nie pisałem, że SGSP jest lepsza. Jeżeli nie miałeś doczynienia z Walczykiem, Krodkiewskim , Cegielką, Wojciechowską, , duetem a nawet trio środków gaśniczych to zrozumię Twój wpis, podobnie jak i wpis przedmówcy.
Błazenady nie piszę tylko odnoszę sie do swoich przeżyć. Tyle w temacie
Prawda
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2017, 19:05:52 wysłana przez novec112 »

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 607
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #344 dnia: Czerwiec 01, 2017, 19:54:50 »
Ja rozumiem, że gaszenia płonącej cysterny to uczą już na kandydatce. A potem obowiązkowo zdaje się z tego egzaminy praktyczne poprzedzone teorią. Znam kilkunastu jak nie więcej absolwentów "Alma Mater", którzy w takiej sytuacji też mieliby pełno pod nomexem.

Ale jak czytam, to gaszenia płonącej cysterny cię nauczyli, ale pisanie w języku ojczystym już nie. Szkoda.

Zgadzam się w pełni z Maciax!!!!! Wkurza mnie to biadolenie strażaków nie mogących dostać gwaizdek. Dlaczego? bo tak jak napisał Maciax idą na skróty, co wg mnie oznacza że jest to rodzaj lenia, kombinatora etc. Ja pragnąc zostac sttrażakiem długo sie zastanawiałem nad przyszłością. Co zrobić, jak zrobic itp. Mogłem iść na skróty tak jak obecni, czyli najpierw załapac sie na szeregowego (wówczas było łatwiej- nie trzeba było prawka C, a najlepiej jeszcze E, różnorakiego kursu itp.). Podjęłe cięższą drogę czyli Warszawka ( chorążówki też należały do łatwiejszych). Skończyłem, dostałem gwiazdki i chcąc się uczyć miałem wiedzę. Dla niektórych oczywiście szeregowych tych co wybrali łatwą drogę, uważany za kolejnego madrola, któremu trzeba pokazać miejsce. Już o tym pisałem jakich rżneli cwaniaków przy wyjazdach (zwłaszcza tych do śmietnika itp.) . Dopiero jak zajechaliśmy do palącej się cysterny to srali po majtkach :rofl: I ten ciągły płacz jak to im jest zamnknieta droga do awansu, zdobycia gwiazdek i stanowisk. Pokory koledzy, jeszcze raz pokory. O sposobie takiego jednego, który w taki sposób dostał oficera i jest teraz z-cą komendanta to nie chce mi sie pisać. dziwi mnie jak do tego doszedł. Jak skończył studia!!!! Meldunek pisał przez "ó"  i gamoń nad gamoniami. Takich właśnie macie oficerów po "skrótach". Dodam tylko , że zaliczał sie do tych co srali po gaciach przy palacej się cysternie, a reza rżnie cwaniak i gada młodym jak to musiał się starać.
Maciax chylę czoła przed Tobą i tylko dodam, że wieżąc o tweoim cięzkim dojsciu mniej na uwadze, że dzienne SGSP jest jeszcze trudniejszą przeprawą.

pb 11 nie wiem kiedy kończyłeś, ale za moich czasów poziom był wysoki. Nie wiem dlaczego w tym przypadku porównujesz polibudy, bo ja takiego nie robiłem i nie pisałem, że SGSP jest lepsza. Jeżeli nie miałeś doczynienia z Walczykiem, Krodkiewskim , Cegielką, Wojciechowską, , duetem a nawet trio środków gaśniczych to zrozumię Twój wpis, podobnie jak i wpis przedmówcy.
Błazenady nie piszę tylko odnoszę sie do swoich przeżyć. Tyle w temacie

Chciałbym, żeby na tym forum wypowiedział się twój d-ca zmiany, koledzy ze zmiany. Żeby obnażyć, jaki to byleś naładowany wiedzą i doświadczeniem w pierwszych latach swojej służby. Jak to jednym dmuchnięciem nosem gasiłeś śmietniki. Ze strażakiem jest jak z wędkarzem. Jak ktoś nie widział to ugasił i uratował całe osiedle, albo złowił rekordowego suma lub szczupaka.

A tak na marginesie, to czas najwyższy chyba, żeby całkowicie zmienić system kształcenia. Są już w Polsce przypadki gdzie zastęp liczy:dowódca - oficer; kierowca - aspirant; I rota - 2 oficerów; II rota - 2 aspirantów. A gdzie podoficerowie. Nie tak dawno byłem na szkoleniu w SGSP. Na zaocznych są głównie ludzie z mł. asp. i doświadczeniem 1 lub 2 letnim.
Osobiście uważam, że SGSP powinna pozostać jedynie zaoczna. Kształcenie w PSP powinno rozpoczynać się od poziomu "0" z naborem z ulicy i szkoleniem w jednostce, potem podoficerka, następnie aspirantka (jeśli rokujesz) i na sam koniec oficerka. Niedługo aspiranci i oficerowie zaleją PSP. Zanika szacunek do stopnia oficerskiego. 
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2017, 20:09:51 wysłana przez strazak998 »

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #345 dnia: Czerwiec 01, 2017, 20:41:16 »
Jak podoficer będzie nadal zarabiał mniej niż kasjerka w popularniej sieci marketów to nic się w tej kwestii nie zmieni. Każdy będzie chciał być oficerem. Błędne założenie z początków PSP: "oficer na każdym samochodzie" zbiera żniwo do dzi

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #346 dnia: Czerwiec 01, 2017, 22:40:48 »
Do Siedem
Cytuj
Co za kretyńskie wpisy.
Siła argumentów po twojej stronie nic dodać, nic ująć, sam wystawiasz sobie świadectwo.

Do officera
Pisząc w swoim poście "w całej uczelni może troje, czworo prowadzi swoje przedmioty na naprawdę dobrym poziomie", miałem troje z tych Państwa których wymieniłeś na myśli
Cytuj
Walczykiem, Krodkiewskim , Cegielką, Wojciechowską,
+ moim zdaniem jeszcze jeden Pan od środków i może termodynamiki, i to tyle troszkę za mało jak na  jedynie słuszną uczelnię.

Panowie bez urazy nikomu nie mówię, że wie więcej lub mniej, ale prawda jest taka, iż jedyny powód wywierania presji na strażaków, aby ta szkoła była jedyną słuszną wynika ze strachu władz, iż drastycznie spadnie liczba chętnych na nią. Przecież jest to uczelnia techniczna i w 80 % uczy tego, co inne techniczne pozostałe 20 % z powodzeniem szłoby załatwić właśnie w formie podyplomówek. Jednak u nas w PSP się nie da należy utrzymywać archaiczny system kształcenia, zamykać się na inne specjalizacje, i uważać że nauczy się młodego człowieka na szkole być dowódcą, bo przecież to nie wynika z predyspozycji i charyzmy, umiejętności budowania własnej pozycji tylko z wiedzy o tym jak obliczyć KKO.

Moim skromnym zdaniem decyzja o tym czy ktoś będzie oficerem czy nie, nie powinna być ściśle powiązana z tym, kto co skończył tylko wynikać z opinii przełożonych na temat predyspozycji konkretnego strażaka do bycia dowódcą określonego szczebla + np. wymóg wykształcenia wyższego z naciskiem na inż. Ponadto powinien istnieć wymóg ustawicznego doskonalenia się kadry dowódczej poprzez kursy, szkolenia, studia podyplomowe itp., bo obecnie ktoś kończy szkołę dajmy na to SGSP a potem uznaje się, iż do końca swych dni wie wszystko i o wszystkim, tak jakby PSP stała w miejscu.


Offline RezO

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
  • Nie zabija się legendy.
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #347 dnia: Czerwiec 02, 2017, 10:37:15 »
Uwielbiam ten argument, że na SGSP jest łatwo, bo gdzieś na innej uczelni jest ciężko. Chciałbym zwrócić uwagę, że poza TOP 10 szkół wyższych w tym kraju jest całe stado uczelni, gdzie jest dużo lżej pod względem nauki. Najczęściej przychodzą do SGSP osoby które studiowały na AGH etc. i twierdzą, że jest łatwo - może i tak, ale nie do końca :) No i dla większości dostać się do SGSP kosztuje dużo wysiłku i trudu.
Może nie zro­bimy więcej niż jes­teśmy w sta­nie, ale pos­ta­raj­my się, żeby to nie było dużo mniej.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #348 dnia: Czerwiec 02, 2017, 14:21:43 »
strazak998 jak czytam twoją odpowiedź to mam przed oczyma właśnie takich "strażaków", którzy na dzień dobry chcieli dokopac młodemu oficerowi nie znając co on potrafi. Z góry narzucili tak jak obecnie, że po SGSP to sami idioci, debile. plecaki, a oni to już elita Straży. To własnie też jest obecnie. Po prostu szuka się najłatwiejszej mozliwości bycia oficerem, czyli załapka do Straży, kursik, aspirantka zaoczna (jak wyglada to śmiech na sali), potem wyższe na jeszcze śmieszniejszej uczelni (oczywiście zaocznie), a potem uważa że powinien dostać gwiadki. Możesz teraz poprawiać błędy, bo może jesteś po zaocznej politologii (och jak tam jest trudno, SGSP to pikuś w porównaniu). Strażaku pomimo, że dostałem niemalże na wejściu d-cę zmiany to poprosiłem d-cę JRG o możliwość jeżdzenia w rocie, nie ze strachu tylko w celu poznania zasad w danej JRG, zmianie. Tak jak pisałem cwaniaków z bańką pod nosem było wielu, ale w kulminacyjnym miejscu stwierdzili, że sie mylą. Do dziś są moimi kolegami i przy "orenżadzie" wspominają dawne czasy, a gdy więcej wypiją to i zdobywaja sie na przeprosiny za swój sposób postępowania
PS. gaszenia cysterny to mnie nauczył podczas studiów niejaki dr. płk Zalewski- dla mnie wzorzec wykładowcy. Być może jak bym się wzorował, tak jak piszesz na ćwiczeniach na kandydatce to zapewne od 20 lat wąchałbym kwiatki od spodu. Gaszenie cysterny to najpierwszy przykład gdy moi podwładni nie wiedzieli co robić!!!!!!!!!!!!
Pb11 z twoją propozycją się nie zgadzam, bo jak widzę co się dzieje z obecną "dobrą zmianą" to SGSP powinna się nazywać Szkoła Pożarnicza ZZ Solidarność. :rofl:

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #349 dnia: Czerwiec 02, 2017, 17:18:03 »

Moim skromnym zdaniem decyzja o tym czy ktoś będzie oficerem czy nie, nie powinna być ściśle powiązana z tym, kto co skończył tylko wynikać z opinii przełożonych na temat predyspozycji konkretnego strażaka do bycia dowódcą określonego szczebla + np. wymóg wykształcenia wyższego z naciskiem na inż. Ponadto powinien istnieć wymóg ustawicznego doskonalenia się kadry dowódczej poprzez kursy, szkolenia, studia podyplomowe itp., bo obecnie ktoś kończy szkołę dajmy na to SGSP a potem uznaje się, iż do końca swych dni wie wszystko i o wszystkim, tak jakby PSP stała w miejscu.

No wszystko fajnie, tylko wiadomo jak by wyglądało opiniowanie. W większości przypadków karierę robiłyby przydupasy, a nie ludzie, którzy się nadają. Taka jest smutna prawda.