Autor Wątek: Pierwszy Stopień Oficerski  (Przeczytany 308945 razy)

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #350 dnia: Czerwiec 02, 2017, 18:50:00 »
PB1 jaką sile argumentów Ty tu reprezentujesz? Chcesz udowodnić, że stopnie oficerskie należą się za sam fakt ukończenia uczelni z pierwszej 10 rankingu? Co to ma być. To, że na danym kierunku jest pokrewne kilka przedmiotów to nie znaczy, że jest to wyczerpanie programu dla zawodu. Gosć, który skończył mechanikę umie wyliczyć siły w belce ale konstruktorem ma budowie być nie może. Uważam że dyskusja jest tu kretyńska. Jak komuś sie wydaje, że za sam fakt ukończenia czegoś co jest w rankingu wyżej niż SGSP, mu się coś w PSP należy, to jest w dużym błędzie. Sam jestem absolwentem SGSP choć wcześniej skończyłem cywilną uczelnię techniczną z czuba tabelki. I co z tego. Szanujmy to co mamy. Dla pewnej cześci ludzi ważne są pewne zasady. Skoro ktoś był tak zdolny, że sobie poradził na innej uczelni, która w rankingu jest wyżej to nie ma się czego bać. W SGSP tez sobie poradzi. Więc w czym problem. Ja poszedłem na inżynierkę w SGSP pomimo tego, że inżynierem byłem. Inni też mogą.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.444
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #351 dnia: Czerwiec 02, 2017, 22:42:36 »
Po pierwsze, w którym momencie napisałem, że ja nie szanuję absolwentów SGSP ( sam nim jestem, więc rodziłoby to przynajmniej dla mnie pewien niesmak), ja tylko nie uważam SGSP za jedynie słuszną i myślę, że wielu strażaków w PL się z tym zgodzi.
Po drugie nie napisałem też, że " ukończenia czegoś, co jest w rankingu wyżej niż SGSP, mu się coś w PSP należy, „ to już Ty w swoim zacietrzewieniu sobie dopowiedziałeś.

I wreszcie po trzecie nie uważam dyskusji za kretyńską ( jakiejkolwiek) każdy ma prawo wyrażać swoje opinie i proponować rozwiązania, chyba, że uznamy, iż absolwenci jedynie słusznej zawsze mają rację, ( ale takie podejście do sprawy raczej potwierdzałoby funkcjonujący w środowisku stereotyp o jej absolwentach a przynajmniej sporej ich części)

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #352 dnia: Czerwiec 05, 2017, 23:09:19 »
Wypowiedzi konstruowane w sposób odnoszący się do „słabego poziomu”  przytaczane w tym  temacie sprowadzają się do tezy, że cywilne kierunki pośrednie i częściowo nawiązujące do toku służby są czymś lepszym niż szkoła dedykowana służbie. Można odnieść wrażenie, że w zasadzie SGSP jest w ogóle niepotrzebna i jedyne co daje to stopień. To również dało się odczytać z Twojej wypowiedzi. To jest poza skalą możliwą do przyjęcia…. Tylu już było znachorów co PSP chciało uzdrowić ale prawda jest taka, że nic tak służbie nie szkodzi jak odstępstwa od zasad. To widać poprzez dawanie stopni po studiach cywilnych bez sztywnych kryteriów. To samo jest w przypadku awansów w stanowiskach  oraz w stopniach z wielokrotnego przyspieszenia. Skoro dana osoba ukończyła inną uczelnię to dlaczego nie miałaby skończyć również SGSP? Pewnie czytając ten wątek doszłaby taka osoba do wniosku, że nie …. bo po co tracić czas skoro jest taki słaby poziom, a dzięki swoim trudnym cywilnym studiom jest przecież kimś i tak lepszym. Dla mnie kreowanie takiego wizerunku prowadzi do określenia tej rozmowy słowami których użyłem wcześniej. To wszystko jest możliwe dzięki odstępstwom od zasad. Co jest paradoksem – w cywilu jest mniejsze prawdopodobieństwo, żeby w szanującej się firmie ktoś był fachowcem po kierunku niededykowanym na dane stanowisko. U nas socjolog potrafi być Dowódcą Zmiany :) UW jest bardzo wysoko w rankingach. I co z tego skoro mam wątpliwości, że taka osoba dzięki ukończonym takim studiom jest odpowiednio wyszkolona. Dla mnie stanowiska oficerskie powinny być obsadzane przez absolwentów SGSP z ewentualnym dopuszczeniem kierunków cywilnych na niektóre stanowiska w PSP ale bez pierwszego stopnia. Dzięki temu nie byłoby możliwe wstawianie ludzi po studiach cywilnych na wszystko co wolne. Nie byłaby możliwa migracja na stanowiska niezwiązane z ukończonym kierunkiem studiów. Chcesz mieć stopień – łatwa i przyjemna droga z niskim poziomem w SGSP. Miłej jazdy do Warszawki co dwa tygodnie z zajęciami w piątek od 8 i zakończeniem w niedzielę między 18 a 20.

Offline fuckthesystem

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #353 dnia: Czerwiec 06, 2017, 14:13:25 »
Jeden "krotki" wpis, każda szkoła ma plusy i minusy. Raz wyższy raz niższy poziom. Kształcenie powinno byc od zera - tylko problem z poprawną opinią bezpośredniego przełożonego. Fakt jest taki ze psim swędem udało mi się załapać na inż pożarnictwa mimo że zaczynałem jako cywil i teraz uwaga będąc w służbie, przez 4 lata (przepraszam 5 bo mgr;)) jeździłem do wawy za własne pieniądze 450km w jedną stronę, samemu się żywiąc i szukając noclegu (służby dogadywałem z chłopakami ze zmiany, przecież jeżeli widzą w TOBIE DROGI KOLEGO dobrego oficera to umożliwią CI to). 01 nic nie płacił dopłacał. Stopień otrzymałem po 8 latach służby wiec zerowej wiedzy nie miałem. Jak powinno byc... nie wiem. Ale tłumaczyć nikogo nie może brak czasu czy chęci albo komendant powiedział nie...(od niedawna chyba nie można mieć inz pożarnictwa nie będąc skierowanym wiec teraz to już troszkę jest inna sprawa) wracając do tematu z SGSP wychodzą fajne chlopaki... z wiedza i charyzma (doświadczenie lepsze czy gorsze każdy znasz zdobywa) ale i tez słabsza strona... Na podziale są mega inteligentni podoficerowie... tylko jedna rzecz co było wspomniane mnie ciekawi kończysz szkole z top10 i idziesz do strazy? wiec w tym top 10 nie uczą myślenia o życiu.. bo najpierw kasa na utrzymanie rodziny a pozniej przyjemnosc z tego co robisz... (zawsze mozesz byc projektantem a jeździc w OSP) koncząc od 2015 SPO?SPF to podyplomowka do zajmowania stanowiska a nie stopnia wiec rozumnie czytajaca osoba moge dostac 10 grupe bedac asp/podof. a to co najwazniejsze w zyciu to zdrowie, rodzina i we wszystkim trzeba miec troszkę szczescia!:) p.s. przepraszam za bledy bo widze ze dla strazakow to najwazniejsze (to forum nie obowiazuje pisowania oficjalna:))

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #354 dnia: Czerwiec 06, 2017, 15:55:02 »
Rzygać mi się chce jak czytam te komentarze o uzdrowieniu PSP, sposobie kształcenia etc. Wkujcie sobie do głów, że aby dostać oficera bezpośrednio po studiach to trzeba skończyć SGSP. Trzeba takjego oficera szanować!!!!!!!!!!!!!!!!!! jak ja szanowałem chorążego po Chorążówce , podoficera po POdoficerce. Żałośni jesteście ludzie chcacy cos osiągnąć na skróty i cieszcie sie , że juz ze mna nie macie do czynienia. Jebałbym takich ludzi jak i mnie ganiano na kandydatce!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pokory i jeszcze raz pokory!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pamietajcie oficer= SGSP, aspirant = SAP (dla mnie zbyteczna Częstochowa, która powinna byc Podoficerką), podoficer to szkoła Podoficerów tak jak była w Bydgoszczy + powinna byc Częstochowa. Możliwość kończenia zaocznie tych Szkół to w takim nauczaniu aby Aspirant aby dostać oficera to przynajmniej 3 krotne zjazdy 4 miesięczne- to samo dotyczy pozostałych korpusów. A nie tak jak tera parę zjazdów i oczekiwanie na stopień. Jeszcze raz pracowitych do szkół (i tu popis dla przełożonych) a leni do koszenia trawy i odśnieżania śniegu.

Offline Zuzin

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 166
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #355 dnia: Czerwiec 06, 2017, 17:14:19 »
Panowie dajmy juz spokój Akcja Awansowa juz się skończyła. Kto miał dostać dostał kto nie to nie dostał i kropka.Pierd....ie kto powinien a kto może po jakiej szkole tego się czytać już nie da.TEMAT DO ZAMKNIĘCIA.PAMIĘTAJMY TO JEST PSP :wall:

Offline bonzo19

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #356 dnia: Wrzesień 13, 2017, 19:51:31 »
witam. Czy osoba robiąc zaoczne inż. mając zgodę dostaje "z urzędu" mł. kpt. czy komendant musi napisać wniosek?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.350
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #357 dnia: Wrzesień 13, 2017, 19:56:23 »
witam. Czy osoba robiąc zaoczne inż. mając zgodę dostaje "z urzędu" mł. kpt. czy komendant musi napisać wniosek?
Musi ale nie może odmówić ludziom którzy zostali skierowania. Natomiast tym ze zgodą może odmówić wniosku ale to bardzo rzadkie.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 13, 2017, 20:04:09 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #358 dnia: Wrzesień 13, 2017, 20:13:16 »
witam. Czy osoba robiąc zaoczne inż. mając zgodę dostaje "z urzędu" mł. kpt. czy komendant musi napisać wniosek?
Musi ale nie może odmówić ludziom którzy zostali skierowania. Natomiast tym ze zgodą może odmówić wniosku ale to bardzo rzadkie.

Pewny jesteś, że nie może odmówić nawet jak nie będzie miał stanowiska oficerskiego? W ogóle to komendant nie odmawia, tylko nie pisze wniosku o awans

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.350
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #359 dnia: Wrzesień 13, 2017, 20:17:43 »
Pewny jesteś, że nie może odmówić nawet jak nie będzie miał stanowiska oficerskiego? W ogóle to komendant nie odmawia, tylko nie pisze wniosku o awans
A co ma stanowisko do do promocji na I stopień?
Art. 53. 1. Pierwszy stopień oficerski nadaje się strażakowi, który:
1) ukończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej w ramach służby kandydackiej albo
2) uzyskał tytuł zawodowy technik pożarnictwa w szkole aspirantów Państwowej
Straży Pożarnej lub w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej i tytuł
zawodowy inżynier pożarnictwa w ramach skierowania do Szkoły Głównej
Służby Pożarnicze
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.137
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #360 dnia: Wrzesień 13, 2017, 20:36:35 »
a po co ma pisać wniosek skoro stopień "nadaje się" a nie "można nadać"?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.350
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #361 dnia: Wrzesień 13, 2017, 20:52:42 »
a po co ma pisać wniosek skoro stopień "nadaje się" a nie "można nadać"?
Nie wiem być może taka procedura... Albo MSWiA wymaga aby wydać rozkaz personalny.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 897
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #362 dnia: Wrzesień 13, 2017, 21:30:26 »
Zwracam tylko uwagę na zwrot: "(...) w ramach skierowania (...)" z art. 53 ust. 1 pkt 2 ustawy o PSP - jak jesteś skierowany przez swojego 01, to obligatoryjnie (zgodnie z brzmieniem przepisu) dostajesz gwiazdki. Natomiast jak masz tylko zgodę, to gwiazdki możesz dostać. Tak należy czytać ten przepis.
Si vis pacem, para bellum

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.444
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #363 dnia: Wrzesień 13, 2017, 23:38:55 »
Gwarantuje Ci ze nie ma żadnego obligu czy to za zgodą czy ze skierowaniem. Stopień to nie jest oblig i zawsze mogą pojawić się przesłanki powodujące, że osoba nie otrzyma wyższego stopnia służbowego. Osobiście na przestrzeni kilku lat znam, co najmniej 3 takie przypadki jeden zakończony sprawą sądową, która i tak nic nie dała potwierdziła tylko, że nie ma obligu.

Przykład z życia gość chodzi na szkołę kończy ją (miał skierowanie) i nagle odpierdziela zwody ( ostro podpadł) i co twoim zdaniem nadal masz obowiązek napisać wniosek o nadanie mu stopnia?. Otóż nie w tym wypadku poszło nawet dalej, bo wniosek o stopień poszedł tylko został wycofany już po wyjściu z KG. Da się?. Da jak komendant chce utemperować gościa to nie ma z tym żadnego problemu.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 13, 2017, 23:49:59 wysłana przez pb11 »

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 897
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #364 dnia: Wrzesień 14, 2017, 10:03:12 »
@pb11 piszesz o skrajnym przypadku. Co do zasady komendant podpisze wniosek awansowy strażaka, którego sam wysłał do szkoły. Moją intencją było zwrócenie uwagi na fakt, że nie w każdym przypadku ukończenie SGSP jest równoznaczne z otrzymaniem pierwszego stopnia oficerskiego.
Si vis pacem, para bellum

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.444
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #365 dnia: Wrzesień 14, 2017, 12:09:29 »
Natomiast moją wskazanie że ukończenie SGSP nawet  będąc skierowanym nie czyni z automatu ( bez względu na sytuację ) mł.kpt. 
Czyli pełna zgoda
Pozdrawiam

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.137
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #366 dnia: Wrzesień 14, 2017, 17:45:03 »
Dziwne to troche co piszecie... przecież ten sam zapis (co skierowanych) dotyczy też dziennych w SGSP a tu promocja jest raczej z automatu (bez wniosków). Ten sam przepis a inna procedura?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.350
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #367 dnia: Wrzesień 14, 2017, 18:32:20 »
Dziwne to troche co piszecie... przecież ten sam zapis (co skierowanych) dotyczy też dziennych w SGSP a tu promocja jest raczej z automatu (bez wniosków). Ten sam przepis a inna procedura?
Niestety ale mają rację jeśli w trakcie skierowania do SA PSP (art.52 ust. 2 ustawy o PSP) załapiesz karę dyscyplinarną możesz nie dostać stopnia a potem nie idziesz w tym trybie tylko trybem art. 52 ust. 3 zamiast nadaje się pojawia się słowo klucz może być nadany.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Marcin92

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #368 dnia: Wrzesień 15, 2017, 18:05:11 »
Panowie może nie w tym temacie napiszę, jeżeli tak to proszę o skierowanie pytania do odpowiedniego działu.
Chodzi mi o instruktorów medycznych na powiatach w jednostkach KP. W najnowszym rozporządzeniu jest napisane że jest to grupa 7 i stanowisko oficerskie. Wymagania szkoła do wykonywania zawodu ratownika i 5 lat służby. I teraz zaczyna się całe moje gdybanie. Aktualnie stopień st.sekcyjny. Szkołę ratowników kończę za rok. I jak działać żeby stopień otrzymać? Czy są jeszcze jakieś inne regulacje które coś o tym mówią? Czy trzeba też będzie mieć skończone SGSP żeby dostać gwiazdki? Liczę na Waszą pomoc. Dzięki

Offline Zuzin

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 166
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #369 dnia: Wrzesień 15, 2017, 18:43:28 »
SGSP

Offline Marcin92

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #370 dnia: Wrzesień 15, 2017, 20:50:09 »
Ale jakaś podstawa prawna czy coś?

Offline młody16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #371 dnia: Wrzesień 15, 2017, 22:22:36 »
Ale jakaś podstawa prawna czy coś?

Marcinie92... Jeśli na prawdę ciężko zajrzeć Ci do ustawy o PSP, jakie wymagania trzeba spełnić na stanowisko oficerskie to chociaż przeczytaj kilka postów wyżej czy to w wątku "Pierwszy Stopień Oficerski" czy "Przepis Kwalifikacyjny". Zajmie Ci to moment. Wybacz mi moje podejście, ale ręce opadają jak niektórym forumowicza trzeba wszystko podać na tacy, a do takich rzeczy zalicza się twoje pytanie... Pozdrawiam i życzę powodzenia w dążeniu do stanowiska oficerskiego poprzez inż. poż. bądź SPO, SPK/SPF w SGSP.

Offline Grefer

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #372 dnia: Wrzesień 20, 2017, 14:12:43 »
Jeśli chodzi o pierwszy stopień oficerski to KG zadeklarował, że strażacy którzy zostali pominięci w maju ,a mają stanowisko  i podyplomówki z SGSP dostaną pierwszy stopień oficerski. Powinni wyrównać tym strażakom którzy zaczynali na tych zasadach naukę, sam skończyłem SPF i parę lat nie mogłem wywalczyć stopnia. Jeżeli pozwalają na otwarcie takiego kierunku, tracisz kupę czasu, pieniędzy itp. nie widzę przyczyny dlaczego nie mieli by dostać **

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 897
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #373 dnia: Wrzesień 20, 2017, 16:41:36 »
(...) Jeżeli pozwalają na otwarcie takiego kierunku, tracisz kupę czasu, pieniędzy itp. nie widzę przyczyny dlaczego nie mieli by dostać **
Święte słowa! Można się pokusić o stwierdzenie, że wszyscy, którzy zostali skierowani na wszelkiej maści podyplomówki w SGSP dopłacają do interesu. Nie chce mi się wierzyć, że ktokolwiek ma 100 % zwrotu kosztów za wyjazd na studia do W-wy.
W kontekście tego chociażby należą się ludziom te gwiazdki.
Si vis pacem, para bellum

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #374 dnia: Wrzesień 20, 2017, 17:04:27 »
Pewnie, każdemu oficera, a robić nie ma komu... Już są sytuację gdzie w zastępie jedzie kapitan(dowódca), aspirant(kierowca), mł. kpt , 2x asp. z tyłu i sekcyjny, wyjazdów w takiej obsadzie 5 w ciągu dnia i zgadnijcie kto robi a kto lepi kulki w nosie?

Też skończyłem studia ratownicze i nie widzę z tego żadnych możliwości awansu w chwili obecnej po rozmowie z przełożonym.
Nie to że żałuje komuś stopnia, ale ludzie... trochę realistyki.