Autor Wątek: Pierwszy Stopień Oficerski  (Przeczytany 306905 razy)

Offline firesam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Pierwszy Stopień Oficerski
« dnia: Grudzień 22, 2016, 15:35:14 »
Pełnie służbę w JRG Komendy Miejskiej w Podziale Bojowym na stanowisku Dowódcy sekcji w stopniu starszego ogniomistrza. Jestem absolwentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, posiadam tytuł zawodowy magister inżynier w zakresie Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego, ukończyłem studia podyplomowe dla strażaków ubiegających się o zajmowanie stanowisk oficerskich związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi. Czy w powyższym przypadku może mi być nadany pierwszy stopień oficerski ? Czy też żebym mógł uzyskać pierwszy stopień oficerski muszę zajmować stanowisko oficerskie ?
Dziękuje za wszelką pomoc.
Pozdrawiam

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 22, 2016, 16:50:51 »
Oficerskie ale nie z takimi kwitami dostawali więc bądź dobrej myśli chociaż będzie trudno 😑

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.322
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 22, 2016, 16:56:30 »
Szanse oceniam na jakieś 70%.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Nostra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 22, 2016, 17:01:05 »
Art. 53. 1. Pierwszy stopień oficerski nadaje się strażakowi, który:
1) ukończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej w ramach służby kandydackiej albo
2) uzyskał tytuł zawodowy technik pożarnictwa w szkole aspirantów Państwowej Straży Pożarnej lub w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej i tytuł zawodowy inżynier pożarnictwa w ramach skierowania do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.
2. Pierwszy stopień oficerski może być nadany strażakowi, który spełnia wymagania określone w art. 36 ust. 3.

Art. 36. 1. Mianowanie lub powołanie strażaka na określone stanowisko służbowe w Państwowej Straży Pożarnej jest uzależnione od posiadanego wykształcenia, kwalifikacji oraz stażu służby albo pracy.
2. Stanowiska służbowe dzieli się na oficerskie, aspiranckie, podoficerskie i szeregowe.
3. Na stanowisko oficerskie mianuje się lub powołuje się strażaka, który:
(...)
3) posiada tytuł zawodowy inżynier w zakresie inżynierii bezpieczeństwa w specjalności inżynieria bezpieczeństwa pożarowego uzyskany w Szkole Głównej Służby Pożarniczej oraz kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu strażak i ukończył przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi

Stopień może być nadany. Nigdzie nie ma mowy o tym, że musisz zajmować stanowisko oficerskie.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.322
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 22, 2016, 17:07:56 »
Stopień może być nadany. Nigdzie nie ma mowy o tym, że musisz zajmować stanowisko oficerskie.
Stąd szanse oceniam na 70% swego czasu w kadrach w "mojej" KW służył gość co nie wysyłał dalej wniosków osób bez stanowiska. Ale to było jego widzimisie.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2016, 18:12:43 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline MetFis

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 23, 2016, 18:15:44 »
SGSP cywilnie?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.322
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 23, 2016, 18:21:14 »
SGSP cywilnie?
Twoje pytanie jest niesamowicie niemądre.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline MetFis

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 30, 2016, 11:19:26 »
czyli cywilne.

Offline Grefer

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 19, 2017, 15:00:40 »
Ja jestem dowódcą zastępu, st.asp po SPF i studiach cywilnych BHP, wniosek wczoraj wysłany do KW. Nie trzeba zajmować stanowiska aby dostać pierwszy stopień oficerski , a już na pewno nie trzeba mieć stanowiska aby wysłać wniosek.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2017, 16:32:48 wysłana przez Grefer »

Offline młody16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 19, 2017, 15:10:25 »
Ja jestem dowódcą zastępu, st.asp po SPF i studiach cywilnych, wniosek wczoraj wysłany do KW. Nie trzeba zajmować stanowiska aby dostać mł. kpt.

To jest pytanie czy stwierdzenie?

Offline Zuzin

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 166
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 19, 2017, 15:55:03 »
A to akcja awanse 2017 już ruszyła?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.322
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 19, 2017, 16:09:55 »
A to akcja awanse 2017 już ruszyła?
Tak, gdzieś niedługo termin wysłania pierwszych wniosków.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Grefer

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 19, 2017, 16:13:52 »
W moim województwie dla podoficerów i aspirantów już się skończyła, oficerowie chyba do końca lutego.

Offline firesam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 22, 2017, 10:14:35 »
Dziękuję bardzo szanowni koledzy za wpisy.

Offline Nostra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 22, 2017, 11:52:11 »
Dziękuję bardzo szanowni koledzy za wpisy.
I jak wygląda sytuacja u Ciebie? Wniosek o stopień napisany?  :kwit:

Offline młody16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 22, 2017, 11:58:56 »

Stopień może być nadany. Nigdzie nie ma mowy o tym, że musisz zajmować stanowisko oficerskie.

Masz rację, nie ma o tym mowy, ale KG tak jak to w latach poprzednich z automatu będzie odrzucać wnioski osób, które nie mają stanowiska. I taka to polityka KG...

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.322
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 22, 2017, 12:44:14 »
Masz rację, nie ma o tym mowy, ale KG tak jak to w latach poprzednich z automatu będzie odrzucać wnioski osób, które nie mają stanowiska. I taka to polityka KG...
Nie prawda, przez ostatnie 8 lat to była walka plecaków. Stanowisko nie było wymagane.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 22, 2017, 13:16:23 »
Chyba masz na myśli przedostatnie 8 .... a jak było w ostatnim roku? Nastąpiły jakieś zmiany w tym zakresie?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.322
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 22, 2017, 16:04:26 »
Chyba masz na myśli przedostatnie 8 .... a jak było w ostatnim roku? Nastąpiły jakieś zmiany w tym zakresie?
Przepis się zmienił i bardzo mała grupa dostała, szczerze to nie znam żadnego z nowych oficerów (rocznik 2016) z wyjątkiem absolwentów SGSP, a to pierwszy taki rok. Ale winna jest zmiana art.36 przygotowana przez poprzedniego KG.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2017, 18:03:37 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 22, 2017, 21:00:35 »
Najlepiej to zwalić na poprzedników. Nie wiem czy w 2016 byli jacyś mianowani z tej grupy ale zakładam, że byli. Wiem, że zmienił się przepis i nie mnie oceniać czy słusznie ale ważne są zasady na jakich były / są rozpatrywane wnioski tych, którzy "mieszczą się" w przepisie. Ktoś znał te zasady w (przed)ostatnich latach albo zna teraz?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2017, 21:12:26 wysłana przez ogniomiszcz »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.322
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 22, 2017, 21:31:42 »
Najlepiej to zwalić na poprzedników.
Sprawca jest sprawcą i to nie jest zwalanie winy tylko bezzasadne zaostrzenie wymogów.
Wiem, że zmienił się przepis i nie mnie oceniać czy słusznie ale ważne są zasady na jakich były / są rozpatrywane wnioski tych, którzy "mieszczą się" w przepisie. Ktoś znał te zasady w (przed)ostatnich latach albo zna teraz?
Nie było żadnych zasad sprawdziłem to na kilku ludziach, nie decydowało wykształcenie, staż służby ani zajmowane stanowisko!
 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 22, 2017, 21:47:33 »
No właśnie... ale czy w 2016 już były zasady? Albo czy są znane na 2017?

Offline młody16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 29, 2017, 14:53:25 »
Czy ktoś z Was się orientuje do kiedy wnioski awansowe (mł. kpt.) mają wpłynąć do KG z poszczególnych województw? Dzięki za info.

Offline administrator1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 30, 2017, 08:32:00 »
1. Pierwszy stopień nadadzą jak będzie stanowisko, tak wnioski przepadają
2. Wnioski oficerskie i aspiranckie do końca stycznia z KM/KP musza trafić do KW a tam z końcem lutego do KG które musi cześć przedstawić do MSWiA. Podoficerów miesiąc pózniej bo nie mają takiej drogi przedkładania. Jesli chodzi o awans w stopniu i w tym samym czasie na pierwszy oficerski lub na aspirancki to składa sie dwa wnioski, na stopień kolejny i na stopień dla absolwenta ze względu to co w pkt.1 jak odrzuca to chociaż w stopniu dadzą. Pojawiły sie nowe stanowiska, komendy powinny zmienić regulamin, stanowiska równorzędne do D-cy sekcji aby moc nadawać stopnie oficerskie, bo będzie można wyznaczyć strażaka z niższym stopniem aby objął stanowisko i mając stanowisko będzie mógł otrzymać stopień, oraz dla absolwentów oficerów którym powinno sie dawać stanowisko D-cy sekcji po ukończeniu szkoly ale wiadomo ze nik nie da żółtodziobowi takiej odpowiedzialności.

Offline asp2020

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 13, 2017, 15:56:22 »
No właśnie... ale czy w 2016 już były zasady? Albo czy są znane na 2017?

Zasady na ten rok :-): spf i mgr