Autor Wątek: Zwrot kosztów dojazdu  (Przeczytany 8455 razy)

Offline samsung

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Zwrot kosztów dojazdu
« dnia: Grudzień 19, 2016, 23:24:57 »
Cześć, mam pytanko jak wygląda sprawa ze zwrotem kosztów dojazdu do jednostki?  Mam około 50 km a czas podróży autobusem wynosi 1,4h w jedną stronę. Czy jest szansa że oddadzą mi za to pieniądze?  Dodam że jestem młodym strażakiem zaczynajacym służbę z naboru z ulicy.

Offline qba90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Zwrot kosztów dojazdu
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 29, 2016, 14:13:18 »
Również mam kilka wątpliwości i podkreślę, że czytałem już inne wątki tu na forum.
Chodzi o przyznanie równoważnika za brak lokalu z powodu jego braku w miejscowości pobliskiej.

Niech mi ktoś wyjaśni kilka wątpliwości. Mieszkam 40km od jednostki, do dworca pkp mam około 15km, a pociąg jedzie 30min. Wiem, że nie liczy się czas drogi do pierwszego przystanku i od tego w miejscowości pracy do jednostki. Jak więc to interpretować?

1. Czy jeżeli mieszkam na wsi i jest połączenie autobus -> dworzec to moim pierwszym przystankiem do którego czasu nie liczę jest ten autobusowy?
2. Czy jeżeli wybieram że chcę dojechać w sposób wyżej opisany to czas oczekiwania pomiędzy dojazdem do dworca, a odjazdem pociągu jest liczony np. przesiadka trwająca 20min. (rozbieżność autobus/pociąg)
3. Czy tak samo ma się sprawa powrotu? Wsiadam do autobusu na przystanku przy jednostce i już mi się liczy czas podróży, który chce wykazać?
4. Co jeżeli ze swojej miejscowości nie mam połączenia autobusowego do dworca, który jest oddalony o 15km od domu? Jestem zmuszony sam dojechać na dworzec prywatnym samochodem i wtedy ten czas mi się nie liczy...? Czy dla swojej korzyści mogę szukać pobliskiej wsi, z której taki autobus dojeżdża i wykazać, że jeżdżę w ten sposób?
5. Jak się ma pobieranie takiego równoważnika, a dojazd samochodem prywatnym?
6. Czy trzeba wykazać najszybsze z możliwych połączeń?

Interesuje mnie jak to wygląda u Was. Fajnie gdyby ktoś potrafił na prawdę jasno odpowiedzieć na te wątpliwości.
Kumpel ma podobną odległość do pracy i ze swojej miejscowości do dworca, a pociąg jedzie o połowę krócej niż u mnie. Mimo to wykazał takie połączenie, że mu się należy.

Pozdrawiam.


siwiak

  • Gość
Odp: Zwrot kosztów dojazdu
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 29, 2016, 16:25:56 »
Cześć, mam pytanko jak wygląda sprawa ze zwrotem kosztów dojazdu do jednostki?  Mam około 50 km a czas podróży autobusem wynosi 1,4h w jedną stronę. Czy jest szansa że oddadzą mi za to pieniądze?  Dodam że jestem młodym strażakiem zaczynajacym służbę z naboru z ulicy.
Kolego jak jesteś na stażu to nic Ci się nie należy.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Zwrot kosztów dojazdu
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 29, 2016, 18:15:45 »
Cześć, mam pytanko jak wygląda sprawa ze zwrotem kosztów dojazdu do jednostki?  Mam około 50 km a czas podróży autobusem wynosi 1,4h w jedną stronę. Czy jest szansa że oddadzą mi za to pieniądze?  Dodam że jestem młodym strażakiem zaczynajacym służbę z naboru z ulicy.
Po mianowaniu  w służbie stałej będzie przysługiwał Ci dodatek z tytułu braku lokalu w miejscu pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej. W PSP nie ma zwrotu kosztów dojazdu ani tego typu dodatku za dojazdy.
Stażyście te świadczenie nie przysługuje.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline maniek1981

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Zwrot kosztów dojazdu
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 29, 2016, 18:32:41 »
to i Ja mam pytanie, Jezeli mieszkam w pobliskiej miejscowości koło dużego miasta  i przesiadam się w komunikację miejską na terenie tego miasta a czas przekracza 120 minut w te i nazat. Należy mi się czy nie ponieważ prawnik komendziany twierdzi że nie, a przepisy nie widza rozróżnienia na miejski autobus vczy PKS lub PKP  :kwit:

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Zwrot kosztów dojazdu
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 29, 2016, 18:40:09 »
to i Ja mam pytanie, Jezeli mieszkam w pobliskiej miejscowości koło dużego miasta  i przesiadam się w komunikację miejską na terenie tego miasta a czas przekracza 120 minut w te i nazat. Należy mi się czy nie ponieważ prawnik komendziany twierdzi że nie, a przepisy nie widza rozróżnienia na miejski autobus vczy PKS lub PKP  :kwit:
Nie ma szans aby miejską komunikacją do pierwszego przystanku w mieście było 120 minut.
Pamiętajcie nie liczy się przystanek docelowy a pierwszy na terenie miasta w którym jest JRG.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline maniek1981

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Zwrot kosztów dojazdu
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 03, 2017, 14:25:47 »
A ja znalazłem interpretacje taką:  :kwit:
http://prawnakancelaria.eu/teksty/praca/miejscowoscpobliska.html

4. W przypadku gdy z miejscowości, o których mowa w ust. 3, istnieje różne możliwości dojazdu, do obliczenia czasu przyjmuje się czas jazdy ze stacji (przystanku) o najdogodniejszym połączeniu.

Z powyższego przepisu jednoznacznie wynika, że według ustawy o P.S.P za miejscowość pobliską uważa się taką miejscowość, w której mieszka strażak, a dojazd do miejsca wykonywania swoich obowiązków uważa się miejscowość, do której czas dojazdu publicznymi środkami transportu przewidziany w rozkładzie jazdy, łącznie z przesiadkami, nie przekracza w obie strony dwóch godzin, licząc od stacji (przystanku) najbliższej miejsca pełnienia służby do stacji (przystanku) najbliższej miejsca zamieszkania.

Warte uwagi jest to, że w zdaniu drugim art. 74. ust. 3. P.S.P ustawodawca jednoznacznie określił, że do czasu dojazdu nie wlicza się czasu dotarcia strażaka do punktu, od którego rozpoczyna on dojazd do miejsca pełnienia służby. Nie oznacza to jednak, że droga strażaka do pracy tj. do miejsca pełnienia służby rozpoczyna się od punktu, w którym zacznie on korzystać ze środków komunikacji publicznej. Pojęcie drogi do pracy zostało zdefiniowane w ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zwanej ustawą wypadkową[15]. Problematyka ta zostanie pominięta teraz i w dalszych rozważaniach, gdyż nie jest bezpośrednio związana z przedmiotem rozważań.

Samo pojęcie czasu dojazdu, użyte w definicji miejscowości pobliskiej, powinno uwzględniać najdogodniejsze dla strażaka połączenia w powiązaniu z godzinami jego służby, tak aby czas pozostawania poza miejscem zamieszkania był jak najkrótszy
i co wy na to :fiuu:

Offline qba90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Zwrot kosztów dojazdu
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 03, 2017, 20:53:48 »
to i Ja mam pytanie, Jezeli mieszkam w pobliskiej miejscowości koło dużego miasta  i przesiadam się w komunikację miejską na terenie tego miasta a czas przekracza 120 minut w te i nazat. Należy mi się czy nie ponieważ prawnik komendziany twierdzi że nie, a przepisy nie widza rozróżnienia na miejski autobus vczy PKS lub PKP  :kwit:
Nie ma szans aby miejską komunikacją do pierwszego przystanku w mieście było 120 minut.
Pamiętajcie nie liczy się przystanek docelowy a pierwszy na terenie miasta w którym jest JRG.

Na jakiej podstawie twierdzisz, że nie liczy się przystanek docelowy, a pierwszy na terenie miasta w którym jest JRG?
Czyli jak dojadę pociągiem na dworzec PKP, z którego mam 5km do JRG to mam iść pieszo, a dlaczego?
W ustawie o PSP jest napisane wyraźnie "licząc od stacji (przystanku) najbliżej miejsca pełnienia służby do stacji (przystanku) najbliżej miejsca zamieszkania.
Skąd taka interpretacja?

Warte uwagi jest to, że w zdaniu drugim art. 74. ust. 3. P.S.P ustawodawca jednoznacznie określił, że do czasu dojazdu nie wlicza się czasu dotarcia strażaka do punktu, od którego rozpoczyna on dojazd do miejsca pełnienia służby. Nie oznacza to jednak, że droga strażaka do pracy tj. do miejsca pełnienia służby rozpoczyna się od punktu, w którym zacznie on korzystać ze środków komunikacji publicznej. Pojęcie drogi do pracy zostało zdefiniowane w ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zwanej ustawą wypadkową[15]. Problematyka ta zostanie pominięta teraz i w dalszych rozważaniach, gdyż nie jest bezpośrednio związana z przedmiotem rozważań.

Co przez to rozumiesz lub co przez to rozumieć?

Offline maniek1981

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Zwrot kosztów dojazdu
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 03, 2017, 21:07:46 »
patrz ustawa
http://kppspzdunskawola.binp.info/kppspzdunskawola/?id=118
i czytamy ze zrozumieniem od stacji (przystanku) najbliższej miejsca pełnienia służby do stacji (przystanku) najbliższej miejsca zamieszkania.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2017, 21:11:10 wysłana przez maniek1981 »

Offline qba90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Zwrot kosztów dojazdu
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 03, 2017, 21:37:06 »
No czytałem.
Dla mnie w tym przypadku najbliższym przystankiem byłby autobusowy w okolicy JRG. Dojeżdżam PKP i przesiadam się na autobus miejski i wysiadam na przystanku najbliżej miejsca pełnienia służby.
Chyba, że mam rozumieć, że przez miejsce pełnienia służby rozumie się miejscowość? No chyba nie Panowie, gdyby to była miejscowość to tak by było napisane, a miejsce pełnienia służby to według mnie JRG.

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Zwrot kosztów dojazdu
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 03, 2017, 21:42:45 »
No czytałem.
Dla mnie w tym przypadku najbliższym przystankiem byłby autobusowy w okolicy JRG. Dojeżdżam PKP i przesiadam się na autobus miejski i wysiadam na przystanku najbliżej miejsca pełnienia służby.
Chyba, że mam rozumieć, że przez miejsce pełnienia służby rozumie się miejscowość? No chyba nie Panowie, gdyby to była miejscowość to tak by było napisane, a miejsce pełnienia służby to według mnie JRG.
Według mojej wiedzy miasto w którym JRG się znajduje, i to pierwszy przystanek w tym mieście.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pszczola

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Zwrot kosztów dojazdu
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 04, 2017, 12:00:41 »
Cześć, mam pytanko jak wygląda sprawa ze zwrotem kosztów dojazdu do jednostki?  Mam około 50 km a czas podróży autobusem wynosi 1,4h w jedną stronę. Czy jest szansa że oddadzą mi za to pieniądze?  Dodam że jestem młodym strażakiem zaczynajacym służbę z naboru z ulicy.

Swego czasu czytałem wykładnię stanowiącą, że czas dojazdu (poniżej 2h w obie strony łącznie) zapewniony musi być w każdy dzień ( czyli też w soboty i niedziele), inaczej równoważnik się należy.

Offline qba90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Zwrot kosztów dojazdu
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 04, 2017, 12:13:55 »
Możliwe, zarówno z tym jak i z miejscem najbliżej pełnienia służby trzeba chyba zapytać radcę prawnego.

"...łącznie z przesiadkami, nie przekracza w obie strony dwóch godzin, licząc od stacji (przystanku) najbliższej miejsca pełnienia służby do stacji (przystanku) najbliższej miejsca zamieszkania..."

Ja uważam, że miejsce pełnienia służby to JRG. Inaczej byłoby raczej napisane od pierwszej stacji (przystanku) w miejscowości pełnienia służby.



Offline maniek1981

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Zwrot kosztów dojazdu
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 04, 2017, 19:58:45 »
Ja mam takie samo zdanie radca prawny KM tak już nie uważa,  :gwiazdki: wydaje mi śie że wyraźnie jest napisane  :cooo: