Autor Wątek: lokalizacja budynku a ściany ppoż  (Przeczytany 4154 razy)

Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
lokalizacja budynku a ściany ppoż
« dnia: Grudzień 12, 2016, 12:15:50 »
Witam
prosiłbym o pomoc w interpretacji w stosunku do takowej sytuacji ( zdjecie w zalaczniku) projektuje budynek mieszkalny wg przedstawionego rzutu. Czerwona kreska to granica działki w której w narozniku znajduje się budynek I3. Moj budynek stawiam 4m od granicy ale odległość miedzy budynkami w mysl przepisu par 271 ust 1 musi wynosic 8m. Dlatego w mysl przepisu par 271 ust 10 w pasie terenu 8 od budynku istniejącego muszę zastosować scianę spelniajaca warunki sciany oddzielenia pozarowego. Jak ją wyznaczyć w tym momenncie?? Chodzi mi dokładnie o to czy na całej długości musi byc taka ściana czy obrysowujac budynek istniejacy i odsuwajac linie 8m to w tej powierzchni tylko?? no i oczywiscie w 50% odległości dla ścian pod kątem 90 stopni do siebiey poda katem 90 stopni

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: lokalizacja budynku a ściany ppoż
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 14, 2016, 15:43:02 »
Czy ktoś jest w stanie mi pomóc??

Offline Jefferson21

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: lokalizacja budynku a ściany ppoż
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 14, 2016, 18:57:50 »
Tak zadałeś pytanie, że chyba nikomu po prostu nie chce się pisać. Generalnie dobrze kombinujesz ale nanieś na rysunek oznaczenie ściany oddzielenia przeciwpożarowego z wymiarami odległości od obiektów sąsiadujących a my ci powiemy czy dobrze wymyśliłeś. Nie oczekuj że inni będą proponować Ci gotowe rozwiązania.

Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: lokalizacja budynku a ściany ppoż
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 16, 2016, 09:24:32 »
Jefferson a wiec zalaczam jeszcze raz plik i opisuje jak jak to interpretuje Mam dwa warianty:
1. Bardziej bezpieczny -  Krawędzie budynku istniejącego D,E,F obrysowuje i odsuwam na 8m. zaznaczone jest to linia zieloną. Wszystko co mi wchodzi w tą linię zielona czyli krawedzie budynku istniejacego A,B,C robie jakościane spełniajaca wymagania z par 232 dla scian odzielenia przeciwpożarowego.

2. - Sciana budynku istniejacego D-E tworzy ze scianą budynku projektowanego na odcinku kąt około 15 stopni a wiec scianę znów odsuwam na odległośc 8m i zachacza mi budynek projektowany na odcinku B-C'(prim) i to robie ściane z par 232
- Ściana E-F w stosunku do ściany B-C tworzy kąt parwie 90 stopni wiec odległośc zmniejszam o 50% zgodnie z par 271 ust 11 i ścoiana ta zachodzi na budynek projektowany na odcinku C'-C na długości 1m i na tym odccinku robie sciane z par 232
- Sciana A-B ze sciana E-d tworzy kat 105 stopni a wiec odległośc zmniejszam o połowę czyli odsuwam sciane D-E o 4m i zachodzi na na scianę A-B na długości 1m i na ten długości robie ściane z par 232

załaczam rysunek



[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Jefferson21

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: lokalizacja budynku a ściany ppoż
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 19, 2016, 08:10:24 »
pkt. 2 OK

Offline mateuszkol1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: lokalizacja budynku a ściany ppoż
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 21, 2016, 09:44:49 »
Witam. Jeszcze co do drugiego wariantu to się zastanawiam czy pas terenu nie powinien być mierzony "promieniem". Tzn. par. 271 ust.1 mówi o pasie terenu otaczającym ściany zewnętrzne budynku. Wyznaczamy go odsuwając się 8 metrów od ściany ale od narożnika to chyba wyznaczmy promieniem. Czyli ściana BC tworzy z przedłużeniem DE kąt 15 st. to wyznaczamy pas terenu 8 m wokół ściany DE, co prawda pokryje się to z wariantem pierwszym.  Bo jeśli byś chciał scianę  DE odsunąć na odległość 8m i zahaczy  budynek projektowany na odcinku B-C'(prim) i zrobisz na odcinku B-C' ścianę z par 232, to co wtedy z ścianą na prawo od punktu C'. Jest zbliżenie dwóch ścian równoległych ? . Analogicznie z pozostałymi ścianami. Ale nie wiem czy dobrze myślę na 100 %. Proszę o komentarz. W załączaniu rys. - obrazuje o co mi chodzi. Pozdrawiam

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: lokalizacja budynku a ściany ppoż
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 21, 2016, 14:27:08 »
No własnie też już sam nie wiem jak to interpetować?? Jefferson napisał jednak iż punkt 2 mojej analizy jest dobry i to samo potwierdził mi wczoraj strażak czyli chyba nie liczymy promieniem.

Offline mateuszkol1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: lokalizacja budynku a ściany ppoż
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 22, 2016, 09:11:15 »
To jeszcze jedno pytanie. W jaki sposób przesuwasz ścianę DE o 8 m , że zahacza Ci o budynek projektowy w pkt. C',  Jak to interpretujesz ?? Zgodnie z przedłużeniem EF ?? Czy poprostu na dół przesuwasz?? Chodzi mi o to dlaczego ta ściana zahacza projektowany budynek akurat w pkt C'? Bo jeśli zgodnie z przedłużeniem FE to w przypadku innego położenia ściany FE ( np. pkt F bardziej będzie przesunięty w prawo ) to przesuwając ścianę DE nie zahaczy budynku projektowanego. I co wtedy nie zrobisz ściany BC w klasie ppoż.? a przecież będzie zbliżenie z uwagi na ścianę DE istniejącą a projektowaną BC i właśnie dlatego wydaje mi się że chodzi o promień w wyznaczaniu odległości;) Ale też nie jestem na 100 % pewien ;)

Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: lokalizacja budynku a ściany ppoż
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 28, 2016, 10:32:40 »
W tym tygodniu bede sie widział, ze strażakiem rzeczoznawcą. Zobaczymy co dokładnie powie

Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: lokalizacja budynku a ściany ppoż
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 19, 2017, 09:12:27 »
Dokładnie tak  jak zwrociłeś uwage tworzymy promieniem z narożnika 8m. Lecz na prawo od punktu C prim już robimy zwykła ścianę. CZasem podobno strazacy w takich przypadkach dla bezpieczeństwa chcą cała sciane robic ppoz ale to jest dla ich bezpieczeństwa.