Autor Wątek: Punkty edukacyjne do doskonalenia zawodowego ratowników medycznych  (Przeczytany 4512 razy)

Offline StrażakNieSam

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Czy jako ratownicy medyczni pracujący w PSP zbieracie punkty edukacyjne w ramach doskonalenia zawodowego?
Jeśli uznacie że warto być przygotowanym na ewentualne egzekwowanie tego obowiązku (wiem, że w jednostkach ratownictwa medycznego kładą na to większy nacisk) tutaj możecie sprawdzić jakie są aktualne sposoby uzyskania takich punktów: http://punktydlaratownikow.uratuj.com.pl/sposoby-uzyskiwania-punktow-edukacyjnych/

Jeśli natomiast nie zbieracie punktów do doskonalenia zawodowego, napiszcie poniżej dlaczego. Czy wasi przełożeni jak na razie nie wymagają realizacji doskonalenia ratowników medycznych dokumentowanego w ten sposób? Jak jest u Was?
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2016, 10:39:51 wysłana przez StrażakNieSam »

Offline młody998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: Punkty edukacyjne do doskonalenia zawodowego ratowników medycznych
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 04, 2016, 21:07:30 »
A czemu komendant miałby wymagać kolekcjonowania punktów? Przecież póki co nie ma stanowiska ratownik medyczny. Dobra ok jest ale tylko w teorii. Dopóki nie dadzą nam tego stanowiska nawet nie powinni odzywać się w tym temacie, no chyba że komuś sponsorowali szkołę (znam taki przypadek) wtedy mogą chcieć coś w zamian.

Offline StrażakNieSam

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Punkty edukacyjne do doskonalenia zawodowego ratowników medycznych
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 04, 2016, 22:19:40 »
Proces zbierania punktów w jednym cyklu trwa kilka lat (chociaż w rok można się uwinąć i zdobyć 200), dlatego mimo braku stosownych regulacji koledzy z którymi mam kontakt zbierają punkty, żeby nie obudzić się z ręką w nocniku. Ci co pracują w zespołach ratownictwa medycznego też nie mają wszystkich regulacji (np. co jeśli nie zdobędą punktów), jednak ich dyrektorzy wymagają już ich praktycznie w całym kraju.
Moje pytanie pojawiło się w związku ze zmianą uprawnień ratowników medycznych pracujących w straży. Ktoś już to pisał gdzieś tutaj na forum, chodziło o to że w akcji oraz podczas ćwiczeń prowadzonych przez PSP ratownik medyczny pracujący w PSP może wykonywać medyczne czynności ratunkowe. Więc co jeśli wykona takie czynności, coś pójdzie nie tak (nie koniecznie z jego winy), będzie śledztwo i prokurator dopatrzy się że nie miał na na bieżąco prowadzonego doskonalenia zawodowego? Z interpretacji prawników jasno wynika że ratownicy medyczni aby wykonywać swój zawód muszą mieć udokumentowane doskonalenie zawodowe.
Słyszałem że były takie sytuacje  w zespołach RM, w straży o niczym takim nie słyszałem. A jakie są wasze doświadczenia z tym związane? Jak sądzę temat wymaga głębszej analizy.

Offline StrażakNieSam

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Punkty edukacyjne do doskonalenia zawodowego ratowników medycznych
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 05, 2016, 11:29:14 »
A czemu komendant miałby wymagać kolekcjonowania punktów? Przecież póki co nie ma stanowiska ratownik medyczny. Dobra ok jest ale tylko w teorii. Dopóki nie dadzą nam tego stanowiska nawet nie powinni odzywać się w tym temacie, no chyba że komuś sponsorowali szkołę (znam taki przypadek) wtedy mogą chcieć coś w zamian.
Właśnie rozmawiałem z prawnikiem (nie jest to żadna interpretacja oficjalna), twierdził że jedynie ratownicy medyczni którzy w trakcie rekrutacji do PSP ani później już w trakcie pracy nie podali informacji o swoim zawodzie (ratownik medyczny) mogą odpuścić zbieranie punktów edukacyjnych w ramach doskonalenia zawodowego. Drugi wariant jest taki że trzeba poinformować jednostkę o niedopełnianiu obowiązku.   Hmmm, chyba pora napisać prośbę o interpretację do jakiegoś ministra. Może już ktoś z Was taką posiada?

Offline marc

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Punkty edukacyjne do doskonalenia zawodowego ratowników medycznych
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 01, 2017, 12:46:30 »
Ciekawe kto miałby płacić za kursy i inne formy doskonalenia, bo jeżeli ja z własnej kieszeni to z góry dziękuje. Wątpię żeby 01 zgodził się na finansowanie takich kursów dla rat. medycznych ze swojej KM