Autor Wątek: Strażacy a zabezpieczanie imprez????  (Przeczytany 24177 razy)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Strażacy a zabezpieczanie imprez????
« Odpowiedź #75 dnia: Kwiecień 22, 2011, 16:57:39 »
Mi się przypomina przy okazji tej dyskusji jak w tym roku zabezpieczaliśmy imprezę sportową na zamkniętej hali... 6 osób (z czego tylko 4 zdolne do działania właściwie) musiało nie tyle nawet pilnować czy nie występują zagrożenia pożarowe, co pilnować  właściwie wszystkiego - impreza z małymi dziećmi pozostawionymi bez nadzoru to tragedia - nie da się nad takim tłumem zapanować :/
Wybryków było sporo, ale do najgorszego doszło w czasie przerwy obiadowej (połowa obsady w restauracji, połowa pilnuje hali) - jakiś gówni.rz zbił ROP-a, prawie się udławiłem jak usłyszałem alarm z hali, oczywiście nie udało się zapobiec interwencji PSP... :rolleyes:
Straż nie może być od wszystkiego...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Strażacy a zabezpieczanie imprez????
« Odpowiedź #76 dnia: Kwiecień 22, 2011, 17:25:14 »
Przede wszystkim jak już się zgadzacie na takie zabezpieczenia to bierzcie za to kasę, bo można zarobić i to nie mało. U mnie zabezpieczenia imprez masowych są na porządku dziennym. Można wręcz powiedzieć, że moja jednostka się tym specjalizuje lecz tak jak @Miko powiedział, są to zabezpieczenia ppoż. Jak ktoś tego nie akceptuje, to niech szuka firmy ochroniarskiej.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Strażacy a zabezpieczanie imprez????
« Odpowiedź #77 dnia: Kwiecień 22, 2011, 17:45:33 »
Cytuj
tak jak @Miko powiedział, są to zabezpieczenia ppoż. Jak ktoś tego nie akceptuje, to niech szuka firmy ochroniarskiej

zabezpieczenie imprezy masowej pod kątem ppoż to jeden z wielu elementów kompleksowego zabezpieczenia imprezy masowej. Firma ochroniarska tak, czy tak musi być. Często jest tak, że w firmie ochroniarskiej pracują osoby z uprawnieniami inspektora ppoż. Nie wiem po co na imprezie masowej straż pożarna (poza przypadkami, gdzie występuje duże prawdopodobieństwo powstania pożaru podczas imprezy). Wg mnie do zabezpieczenia wystarczy dobra firma ochroniarska.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Strażacy a zabezpieczanie imprez????
« Odpowiedź #78 dnia: Kwiecień 22, 2011, 17:57:26 »
Tak, obowiązuje nowa zmieniona ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych z nowymi rozporządzeniami:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20090620504

Rozdział 2, Art. 6, podpunkt 7.
________________________

Jak my jedziemy zabezpieczyć imprezę to tylko pod względem ochony przeciwpożarowej. Jak pod innymi względami impreza będzie zabezpieczona nas nie powinno obchodzić lecz organizatora, bo to jego problem.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Strażacy a zabezpieczanie imprez????
« Odpowiedź #79 dnia: Kwiecień 22, 2011, 18:03:30 »
Tak, obowiązuje nowa zmieniona ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych z nowymi rozporządzeniami:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20090620504

Rozdział 2, Art. 6, podpunkt 7.
________________________

Jak my jedziemy zabezpieczyć imprezę to tylko pod względem ochony przeciwpożarowej. Jak pod innymi względami impreza będzie zabezpieczona nas nie powinno obchodzić lecz organizatora, bo to jego problem.

co do art 6 pkt 7...Jeżeli organizator ma kasę to wynajmie straż. Wszystko zależy od charakteru imprezy. Zazwyczaj wystarczają gaśnice rozmieszczone na terenie imprezy.

Offline GOLDEN AIR

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Strażacy a zabezpieczanie imprez????
« Odpowiedź #80 dnia: Kwiecień 22, 2011, 23:06:39 »
Ze swojego skromnego doświadczenia proponuje nie brać się za nic innego niż ppoż. Rozdzielanie wypitych i sprzątanie to nie nasze zadania. Na dłuższych imprezach wynegocjować ciepły posiłek dla strażaków bo nie zawsze się dostanie. I przy większych imprezach proponuje zapytać o obstawe medyczną bo zdarzyło mi się być na pikniku lotniczym (80 000 osób) - jeden ZRM i chyba z 10 osób z PCK czy czegoś podobnego gdzie jedna osoba była ratownikiem, jedna po KPP a reszta po ich wewnętrznym jakimś szkoleniu.
Pozdrawiam :) 
Bogu na chwałę, ludziom na ratunek.

Offline kapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 298
Odp: Strażacy a zabezpieczanie imprez????
« Odpowiedź #81 dnia: Luty 20, 2017, 13:30:15 »
Witam,
Postanowiłem trochę odkopać wątek bo mam parę pytań. Moja jednostka OSP często uczestniczy w małych imprezach (nie masowych) np. w parku jakaś zabawa dla dzieci. Zawsze jest wystosowane odpowiedni pismo pod naszym adresem o wystawienie kilku osób do zabezpieczenia takiej imprezy. Z tego co czytam to OSP może jedynie zabezpieczać imprezę jedynie pod kątem p poż oraz medycznym, ewentualnie kierowanie ruchem. Czy do tego wszystkie potrzebne jest odpowiednie przeszkolenie? Co z członkami OSP które nie ukończyły 18 lat? Czy my tam jesteśmy jako OSP czy jako zwykła służba porządkowa? Czy jest cokolwiek co prawnie reguluje nam nasze uczestnictwo w takich imprezach?

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Strażacy a zabezpieczanie imprez????
« Odpowiedź #82 dnia: Luty 20, 2017, 18:45:38 »
Z grubsza można rzec że zwykła OSP podlega np burmistrzowi, wójtowi itd. OSP KSRG też jednak jest włączona do sytemu.I teraz jeśli coś robicie sami bez zadysponowania to robicie to jako stowarzyszenie i nikt wam tego nie zabroni biorąc pod uwagę że w trakcie wykonywania czynności o których mówisz jednostka ma gotowość wyjazdową.Jeśli impreza nie jest masowa nie wymaga zabezpieczenia medycznego.Idąc dalej ubezpieczenie które posiadacie  w OSP zazwyczaj  jest ważne w czasie akcji,ćwiczeń,szkoleń i zapewne nie obejmuje takich zabezpieczeń.Tak jak piszesz w konsekwencji jesteście służbą porządkową reprezentującą stowarzyszenie OSP.Gdybyście tam byli zadysponowani wówczas bylibyście funkcjonariuszami ochrony przeciwpożarowej stowarzyszenia OSP.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Strażacy a zabezpieczanie imprez????
« Odpowiedź #83 dnia: Luty 22, 2017, 23:08:13 »
Nie ma takiej opcji jak zabezpieczenie ludźmi bez przeszkolenia odpowiedniego a z czym to się wiąże? A wiąże się to z tym że trzeba mieć ukończone 18 lat. Wyjazd uzgadnia Gmina z odpowiednim Komendantem PSP a on wtedy kieruje uzasadnione Siły i Środki, krótko i na temat nie ma innej opcji a jeśli jest to już jest bezprawie....Pozdrawiam

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Strażacy a zabezpieczanie imprez????
« Odpowiedź #84 dnia: Luty 23, 2017, 21:38:03 »
Rafał998 nie do końca tak jak piszesz.Wszystko zależy co się zabezpiecza i jakim sprzętem.Wystarczy że OSP będzie miało w swoich szeregach np. ratowników medycznych którzy wedle prawa o którym piszesz mogą zabezpieczać imprezy masowe taka sami jak ratownicy KPP i nikt tego nie może zabronić.Mogą dojechać prywatnym autem kwestia posiadania odpowiedniego sprzętu itd.jak ktoś jest nastawiony na takie zarobkowanie to żadna przeszkoda.

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Strażacy a zabezpieczanie imprez????
« Odpowiedź #85 dnia: Luty 23, 2017, 21:56:07 »
Rafał, możesz podeprzeć się jakimiś przepisami, potwierdzającymi że to KM/KP wskazuje SiS?
U mnie w gminie wygląda to tak, że do Wójta wpływa pismo od organizatora, zawierające m.in. informacje o zakresie działań OSP i na podstawie dyspozycji Wójta wyjeżdżamy zabezpieczać wydarzenia.
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 392
  • OSP & PSP
Odp: Strażacy a zabezpieczanie imprez????
« Odpowiedź #86 dnia: Luty 23, 2017, 22:56:13 »
Rafał998 chyba cię trochę poniosło z tym uzgadnianiem z komendantem PSP. Jeśli wójt/burmistrz, którzy odpowiadają za ochronę ppoż. w swoim podwórku, to jak najbardziej czy to w ramach współpracy z jednostkami OSP ze swojego terenu, czy wyjazdu gospodarczego może polecić/poprosić o ich udział w takiej czy innej sytuacji. O powyższym jednostka informuję stanowiska kierowania. Oczywiście priorytetem jest tu zachowanie wymaganej dla danej JOT gotowości bojowej (osobowej i sprzętowej).