Autor Wątek: lokalizacja budynku 3m od granicy  (Przeczytany 3671 razy)

Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
lokalizacja budynku 3m od granicy
« dnia: Listopad 30, 2016, 18:42:15 »
par 12, ust 1 mówi o 4m ścianą z oknami i 3m ścianą bez okien ale powołuje sie także na par 271-273 i tam w par 273 ust 9 jest napisane że odległośći dla budynków wymienionych w par 213 mozna zmniejszyć o 25% ....................................

Czyli mam rozumieć że jak na działce sąsiedniej mam budynek mieszkalny oddalony 4m od mojej działki a ja na swojej działce chce postawić budynek usługowy ZLIII ścianą bez otworów to mimo wszystko musze sie oddalić 4m od granicy ponieważ nie jest wymieniony w par 213. ??????? Bo skoro w tabeli w par 271 mam odległość 8m a ustep 9 nie pozwala mi zmniejszyć o 25% to mimo iż ściana jest bez okien to musi być 8 m - tak to interpretuje

Offline rafoos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: lokalizacja budynku 3m od granicy
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 30, 2016, 19:49:31 »
Chyba, że Twoja ściana bez otworów jest ścianą oddzielenia przeciwpożarowego (głównie chodzi o niepalną izolację termiczną). Wówczas możesz 3m od granicy, a nawet w ostrej granicy, jeśli dopuszcza to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: lokalizacja budynku 3m od granicy
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 30, 2016, 20:50:42 »
Ale rozumiem, że gdybym stawiał też budynek mieszkalny i ściana byłaby bez okien to mógłbym wtedy zwykła ściana usytuowac sie 3m od granicy i miec odległość zachowaną między budynkami 7m?? w myśl ustępu 7 i zmniejszenia odległości o 25%.
Tylko znowu wtedy wchodzi przepisy o pasie 8m miedzy budynkiem wyższym a niższym i pokryciem dachów.....

Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: lokalizacja budynku 3m od granicy
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 01, 2016, 13:20:15 »
W mysl przepisów każda ściana która jest oddalona 3m od granicy powinna byc jako ściana odzielenia pożarowego. - Tak to dzisiaj mi strażak zinterpretował

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: lokalizacja budynku 3m od granicy
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 01, 2016, 19:23:22 »
W mysl przepisów każda ściana która jest oddalona 3m od granicy powinna byc jako ściana odzielenia pożarowego. - Tak to dzisiaj mi strażak zinterpretował

Ściana pełna 3m od granicy NIE jest tożsame ze ścianą oddzielenia ppoż.! Jeżeli ktoś tak twierdzi jest w poważnym błędzie.

Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: lokalizacja budynku 3m od granicy
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 02, 2016, 11:28:29 »
No właśnie wg mnie nie konieczne . Ponieważ w myśl przepisów par 12 można sytuować 3m od granicy i 4m od granicy ale z zastrzeżeniem przepisów pożarowych.I jeśli mam przypadek ze stawiam dom jednorodzinny 3m od granicy działki NIEZABUDOWANEJ to mogę to zrobić ścianą zwykła bez okien w myśl par 272 ust 2. Sytuacja się zmienia gdy na sąsiedniej działce stoi dom np z oknami w odległości 4m to ja już nie mogę się zbliżyć do 3m zwykła ścianą..... Musi być to ściana wymieniona w par 271 ust 10 i musi spełniać parametry ściany dla oddzielenia przeciwpożarowego lub muszę się odsunąć od istniejącego domu o 8m i spełnić warunek zawarty w par 271 ust 1.
Gdy jednak chce stawiać budynek ZL np III ścianą bez otworów 3m od granicy to oczywiście mogę ale w myśl par 272 ust 1 powinno być to jednak 4m od granicy więc jeśli chce skorzystać z możliwości 3m muszę znów zastosować par 271 ust 10 i musi być to ściana spełniające parametry ściany oddzielenia przeciwpożarowego.

TAKA JEST INTERPRETACJA KOMENDANTA.