Autor Wątek: Wypadek w drodze do pracy i z pracy  (Przeczytany 6531 razy)

Offline flatronez41

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Wypadek w drodze do pracy i z pracy
« dnia: Listopad 29, 2016, 15:49:23 »
Czy wie ktoś może jak to jest z naszą ochroną zdrowotną podczas wypadku w drodze do pracy ?
Dlaczego poruszam ten temat ?
Dlatego że kolega z jednostki doznał urazu kostki podczas dojazdu do pracy, kadrowa nie uznała mu tego jako wypadek w pracy. Chodzi mi że nie otrzyma odszkodowania z MSW. Podobno weszła interpretacja naszego KG na ten temat od jakiegoś czasu. Czy to prawda ? Czy jest to zgodne z prawem czy aby nie jest to nadinterpretacja naszego KG aby zaoszczędzić pieniądze ?

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Wypadek w drodze do pracy i z pracy
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 30, 2016, 07:34:32 »
Cytuj
1. Za wypadek uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło podczas:
1)   wykonywania lub w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych albo poleceń przełożonych;

ja bym się pokopał, ale ja to konfliktowy jestem i kwestionuję decyzje przełożonych  :rofl:; dojazd do miejsca pełnienia służby bezdyskusyjnie ma związek z wykonywaniem obowiązków służbowych, a ponadto miłościwie nam panujący pomijają, że strażacy pełniący służbę w systemie zmianowym zasadniczo zawsze do służby stawiają się na polecenie przełożonych (czymże innym jest rozkaz dzienny?);
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline nowy998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 229
Odp: Wypadek w drodze do pracy i z pracy
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 01, 2016, 07:26:24 »
Cytuj
a ponadto miłościwie nam panujący pomijają, że strażacy pełniący służbę w systemie zmianowym zasadniczo zawsze do służby stawiają się na polecenie przełożonych (czymże innym jest rozkaz dzienny?);


a ci pracujący w systemie codziennym, którzy stawiają się do pracy to na podstawie jakiego dokumentu przychodzą do pracy? 
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2016, 08:19:41 wysłana przez Butel »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Wypadek w drodze do pracy i z pracy
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 01, 2016, 10:08:39 »
ci ośmiogodzinni mają ustawowo określony czas pracy od poniedziałku do piątku po 8h dziennie, a regulamin organizacyjny określa w jakich dokładnie godzinach; ci w systemie zmianowym do służby stawiają się zgodnie z rozkazem dziennym, który w istocie jest poleceniem przełożonego; przy czym służba nie musi pokrywać się z grafikiem półrocznym, a już tym bardziej z miesięcznym; taka mała różnica
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

sorbent

  • Gość
Odp: Wypadek w drodze do pracy i z pracy
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 01, 2016, 10:18:09 »
Cytuj
1. Za wypadek uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło podczas:
1)   wykonywania lub w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych albo poleceń przełożonych;

ja bym się pokopał, ale ja to konfliktowy jestem i kwestionuję decyzje przełożonych  :rofl:; dojazd do miejsca pełnienia służby bezdyskusyjnie ma związek z wykonywaniem obowiązków służbowych, a ponadto miłościwie nam panujący pomijają, że strażacy pełniący służbę w systemie zmianowym zasadniczo zawsze do służby stawiają się na polecenie przełożonych (czymże innym jest rozkaz dzienny?);

Trochę to chyba nadinterpretacja. Rozkaz jest odczytany dopiero na zmianie służby i obowiązuje w czasie służby.
A jeśli chodzi o wypadek w drodze do pracy do zmieniły się przepisy w tym zakresie i owszem jest coś takiego jak wypadek w drodze do pracy ale nie jest on tożsamy z wypadkiem przy pracy i jest różnica w odszkodowaniach i należnych świadczeniach. szczegóły jak ktoś chce to w przyszły czwartek.
tu taki wstęp http://www.infor.pl/prawo/praca/bezpieczenstwo-pracy/702222,Wypadek-przy-pracy-a-w-drodze-do-pracy-lub-z-pracy.html

sorbent

  • Gość
Odp: Wypadek w drodze do pracy i z pracy
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 01, 2016, 10:36:34 »
do 2014 roku było tak

USTAWA
z dnia 16 grudnia 1972 r.
o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających
w związku ze służbą w Policji (PSP na tym bazowała).
Rozdział 1
Przepisy ogólne
Art. 1.
Odszkodowania określone w ustawie przysługują funkcjonariuszowi Policji, który doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem służby albo wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby, jak również rodzinie funkcjonariusza, który zmarł wskutek takiego wypadku lub choroby.
Art. 2.
1. Za wypadek pozostający w związku z pełnieniem służby w Policji uważa się na-głe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które zaszło podczas lub w związku:
1) z wykonywaniem obowiązków służbowych albo poleceń przełożonych,
2) z wykonywaniem czynności w interesie służby, nawet bez polecenia przeło-żonych,
3) z wykonywaniem funkcji lub zadań zleconych przez działające w resorcie spraw wewnętrznych organizacje polityczne, zawodowe albo społeczne,
4) z ratowaniem ludzi lub ich mienia z grożącego niebezpieczeństwa albo ra-towaniem mienia społecznego przed zniszczeniem lub zagarnięciem,
5) z udzielaniem przedstawicielowi organu państwowego pomocy przy speł-nianiu przez niego czynności urzędowych,
6) z udziałem w pościgu lub ujęciu osób podejrzanych o popełnienie przestęp-stwa albo ochroną innych obywateli przed napaścią,
7) z udziałem w czynach społecznych organizowanych w resorcie spraw we-wnętrznych,
8 z odbywaniem bezpośredniej drogi do miejsca i z miejsca wykonywania czynności określonych w pkt 1–7.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2016, 10:43:59 wysłana przez sorbent »

sorbent

  • Gość
Odp: Wypadek w drodze do pracy i z pracy
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 01, 2016, 10:39:39 »
i pkt. 8 wykreślono i mamy teraz tak

USTAWA
z dnia 4 kwietnia 2014 r.
o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą1)

Art. 3. 1. Za wypadek uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło podczas:
1) wykonywania lub w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych albo poleceń przełożonych;
2) wykonywania lub w związku z wykonywaniem czynności w interesie służby, nawet bez polecenia przełożonych;
3) uczestniczenia lub w związku z uczestniczeniem w obowiązkowych zajęciach związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych i sprawności fizycznej funkcjonariuszy;
4) wykonywania lub w związku z wykonywaniem funkcji lub zadań zleconych przez działający w służbie związek zawodowy funkcjonariuszy albo organizacje zawodowe lub społeczne;
5) ratowania lub w związku z ratowaniem ludzi z grożącego niebezpieczeństwa lub ratowaniem mienia Skarbu Państwa przed zniszczeniem lub zagarnięciem;
6) udzielania lub w związku z udzielaniem przedstawicielowi organu państwowego pomocy przy wykonywaniu przez niego czynności urzędowych.
2. Przez uraz należy rozumieć uszkodzenie tkanek ciała lub narządów wskutek działania czynnika zewnętrznego.

sorbent

  • Gość
Odp: Wypadek w drodze do pracy i z pracy
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 01, 2016, 10:42:27 »
I większość BHP-ców czy też Kadrowych kieruje się tym, że jeśli był zapis a nie ma to znaczy że nie przysługuje wypadek na służbie dla osób, które doznały wypadku w drodze do i z pracy. Choć może p. lang ma rację i gdyby się posądzić trochę :cooo:.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Wypadek w drodze do pracy i z pracy
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 01, 2016, 11:14:12 »
jak ktoś tego w WSA nie przećwiczy, to nie będzie wiadomo; co do rozkazu, przeważnie w mojej KP pisany jest dwa dni wcześniej; nawet jeżeli coś się zmienia, to i tak stawienie się do służby moim zdaniem odbywa się na polecenie przełożonego;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

sorbent

  • Gość
Odp: Wypadek w drodze do pracy i z pracy
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 01, 2016, 11:32:24 »
jak ktoś tego w WSA nie przećwiczy, to nie będzie wiadomo; co do rozkazu, przeważnie w mojej KP pisany jest dwa dni wcześniej; nawet jeżeli coś się zmienia, to i tak stawienie się do służby moim zdaniem odbywa się na polecenie przełożonego;

Pisany jest wcześniej, ale do służby idziesz, bo w tym dniu ją pełnisz (trochę jak ktoś kto idzie do pracy na 8 godzin, bo jest lista obecności, w której też mogą pojawić się urlopy a nawet służby w SK KP - a tam rozkazu nie ma) i tu tylko sąd mógłby wykazać czy to jest na polecenie czy nie na polecenie pracodawcy.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Wypadek w drodze do pracy i z pracy
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 01, 2016, 12:49:06 »
idę do służby, gdyż będę ją pełnił, czy idę dlatego, że zostałem do niej wyznaczony? w przeciwieństwie do strażaków systemu codziennego, strażacy systemu zmianowego nie mają 100% pewności, że danego dnia służbę będą pełnili, nawet jeżeli wynika to z harmonogramu; tak jest i trudno z tym dyskutować;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

sorbent

  • Gość
Odp: Wypadek w drodze do pracy i z pracy
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 01, 2016, 13:14:48 »
idę do służby, gdyż będę ją pełnił, czy idę dlatego, że zostałem do niej wyznaczony? w przeciwieństwie do strażaków systemu codziennego, strażacy systemu zmianowego nie mają 100% pewności, że danego dnia służbę będą pełnili, nawet jeżeli wynika to z harmonogramu; tak jest i trudno z tym dyskutować;

Do służby przychodzimy zgodnie z  listą obecności (tak jak do każdej innej pracy), którą sporządzać musi każdy pracodawca i powinna być robiona również w PSP (u nas do 25 każdego miesiąca poprzedzającego) (w co niektórych JRG pod nazwą grafik miesięczny) a dowódca pisząc rozkaz patrzy, kto w danym dniu przychodzi do służby i w zasadzie przydziela mu funkcję na dany dzień.
I tu zupełnie inną sprawą by było wezwanie kogoś z wolnej służby albo z innej zmiany bo ktoś miał być a przyniósł chorobowe - podejrzewam, że tu raczej oczywiste jest, że przyjście do służby było na polecenie pracodawcy.
ale to już tylko sądy nasze kochane mogą rozstrzygnąć my możemy pogdybać. Pozdrawiam.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Wypadek w drodze do pracy i z pracy
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 02, 2016, 08:16:02 »
to co nazywasz "listą obecności", czyli faktycznie harmonogram sporządzony na dany miesiąc zgodny z potrzebami służby, nie jest żadnym wyznacznikiem. Potrzeby mogą się zmienić, i cały ten grafik się kładzie. Podstawą stawienia się do służby jest rozkaz dzienny podpisany przez d-cę JRG. Jeżeli w tym rozkazie strażaka nie ujęto, to stawia się na ustne polecenie. Na chwile obecna intencje ustawodawcy są mało istotne, gdyż prymat ma wykładnia gramatyczna, a ta jest dosyć jasna. Pytanie tylko jak sądy to ocenią. Zdanie strony służbowej dopóki nie zostanie zweryfikowane w WSA nie jest dla mnie wiążące. Jeśli kiedyś temat mnie dotknie, to z entuzjazmem podejdę do jego przećwiczenia poza stajnią.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie