Autor Wątek: Współczynniki przeliczeniowe mg/ppm.  (Przeczytany 11903 razy)

Offline herc.fajer

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Współczynniki przeliczeniowe mg/ppm.
« dnia: Listopad 29, 2016, 10:48:37 »
Witam serdecznie.
Poszukuję tabeli z wykazem gazów oraz ich współczynnikami przeliczeniowymi które umożliwią szybkie przejście z mg/m3 -> PPM. Widziałem kiedyś podobną tabelę ale nie mogę jej nigdzie znaleźć. Z tego co pamiętam zawierała ona także granice wybuchowości oraz wartości NDS, NDSCh. Jeśli ktoś takową posiada prosiłbym o wrzucenie tutaj, będę bardzo wdzięczny! :straz:

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Współczynniki przeliczeniowe mg/ppm.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 29, 2016, 13:05:51 »
Aplikacja STRAŻ na smartfony :straz:
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline herc.fajer

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Współczynniki przeliczeniowe mg/ppm.
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 29, 2016, 13:24:25 »
Właśnie przejrzałem tą aplikację ale nie zupełnie o to mi chodziło. Znalazłem w jednym z wątków taką tabelkę, niestety strasznie poprzesuwały się zawarte w niej treści http://www.strazak.pl/index.php?topic=7310.0 Tabela jest w poście kolegi MIKO.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Współczynniki przeliczeniowe mg/ppm.
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 29, 2016, 14:40:52 »
Sprawdź jeszcze TUTAJ.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Detektory

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Współczynniki przeliczeniowe mg/ppm.
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 30, 2016, 20:23:27 »
Tutaj masz większość przeliczników, ciężar, parametry NDS/NDSCh i DGW/GGW:
http://detektory.pl/pliki/MiernikiRatownictwo.pdf

Offline herc.fajer

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Współczynniki przeliczeniowe mg/ppm.
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 30, 2016, 20:33:17 »
Dokładnie o coś takiego mi chodziło. Serdecznie dziękuję! -_- :straz:

Offline rastafarai

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 219
Odp: Współczynniki przeliczeniowe mg/ppm.
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 30, 2016, 21:26:12 »
W skrócie
X ppm = (Y mg/m3)*(24.45)/(masa molowa)

Y mg/m3 = (X ppm)*(masa molowa)/24.45

To jest bodajże dla 25 st. C i ciśnienia ok. 1atm ale dla obliczeń na szybko w zupełności wystarcza.
Np. dla tlenku węgla masa molowa to ok. 28 g/mol, dla siarkowodoru ok. 34 g/mol. Przy obliczeniach na szybko, w głowie, przy akcji - masz np. wskazanie 25 mg/m3 tlenku węgla, jak podstawisz masę molową to wyjdzie ok. 28,6ppm - różnica niewielka, ale wiesz, że wychodzi trochę więcej, natomiast dla siarkowodoru widać, że wskazanie w ppm będzie na oko prawie 1,5 razy większe.