Autor Wątek: Praca licencjacka  (Przeczytany 8196 razy)

Offline Sharky

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Praca licencjacka
« dnia: Październik 30, 2016, 19:19:08 »
Witam,
w tym roku mam za zadanie napisać pracę licencjacką. Postanowiłem, że moja praca dyplomowa będzie o PSP. Może znajdują się tutaj osoby, które niedawno pisały pracę licencjacką lub posiadają wiedzę na ten temat i pomogą mi w kilku kwestiach.

Pierwsza kwestia to temat pracy. Mam 3 opcje, ale nie mogę się zdecydować która jest najlepsza, a także o której znalazłbym jak najwięcej informacji (książki itp.)
1. Rola Państwowej Straży Pożarnej w systemie zarządzania kryzysowego w powiecie x.
2. Organizacja i zadania Państwowej Straży Pożarnej na przykładzie Komendy Powiatowej w x.
3. Państwowa Straż Pożarna jako element Krajowego Systemu Zarządzania Kryzysowego.

Jak uważacie czy któryś z tych tematów nadaje się do podjęcia go? Który jest najlepszy? Ewentualnie może macie jakieś pomysły jakie są jeszcze ciekawe tematy o PSP, a z którymi nie będę miał problemu (znalezienie źródeł informacji itp.)

Jeżeli ktoś cokolwiek wie na ten temat to prosiłbym o pomoc ;)


Pozdrawiam

Offline marcinun

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Praca licencjacka
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 30, 2016, 19:38:59 »
1. Wpływ niskich stanów osobowych zmian służbowych JRG na bezpieczeństwo i efektywnośc działań ratowniczo - gaśniczych.

Offline radk177

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Praca licencjacka
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 30, 2016, 19:43:09 »
Nie możesz wybrać tematu o którym masz małe pojęcie. Na wstępie wybierz taki o którym cokolwiek potrafisz powiedzieć. Z tematów które podałeś punkt drugi wydaje się być na tyle jasny że wszelkie dane do jego zrealizowania uzyskasz w swojej KP / KM PSP,  głównie plan ratowniczy który posiada każda komenda,  tam sa określone zadania i możliwości ich realizacji. Pamiętaj że praca ma być Twoja praca a nie kopia czyjejś. Wspomniany plan plus pomoc wydziału operacyjnego powinna dać radę. Ale sam musisz wybrać o czym chcesz pisać.
Pozdrawiam

Offline Sharky

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Praca licencjacka
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 30, 2016, 22:22:06 »
To też nie jest tak, że nie mam nic pojęcia o straży. Studiuję bezpieczeństwo wewnętrzne, jestem strażakiem ochotnikiem więc jakąś tam styczność ze strażą mam.
Bardziej mój problem polega na tym, że nie mam innych pomysłów na jakiś ciekawy temat, który nie jest też jakiś niemożliwy do napisania.

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: Praca licencjacka
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 31, 2016, 15:15:05 »
Przedstawiłeś już swoje propozycje promotorowi? Moim zdaniem temat 1 jest najlepszy z zaproponowanych. Z tego co wiem praca licencjacka musi zawierać część praktyczną (empiryczną), więc temat musi zawierać problem badawczy. W tym wypadku masz "Rola PSP w..." więc możesz zbadać, np. poprzez analizę materiałów jak dużą (lub małą) rolę spełnia PSP w systemie zarządzania kryzysowego. Temat 3 też może być, ale 2 wydaje mi się zbyt banalny. Opiszesz zadania, organizację i co dalej? Wg. mnie to nic nie wnosi, więc może taka praca nie przejść. W tym roku pisałem licencjat na podobny temat więc trochę siedzę ostatnio w temacie ;p

Offline Sharky

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Praca licencjacka
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 01, 2016, 12:37:16 »

Zastanawiam się tylko czy jeżeli wybiorę właśnie ten temat 1 to czy nie będzie problemu, aby z KP PSP o którym chciałbym napisać (w mojej okolicy) uzyskać jakieś informacje i czy będą chętni do przekazania jakiś materiałów.. Bez tego ciężko na samej teorii będzie coś pisać ;/

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: Praca licencjacka
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 01, 2016, 16:42:08 »
Plan ratowniczy będzie miał wydział operacyjny, a o plan reagowania kryzysowego musisz się udać do starostwa do komórki zajmującej się zarządzaniem kryzysowym. Te dwa dokumenty na pewno będziesz potrzebował i  chyba nie będzie problemu z ich udostępnieniem.

Offline Sharky

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Praca licencjacka
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 03, 2016, 15:07:16 »
Jakie jeszcze dokumenty, które są dostępne będą mi potrzebne? Ma ktoś jakieś pojęcie w tej sprawie?

@gadzina92
Zastanawiam się czy aby na pewno plan ratowniczy danej komendy przyda mi się do tematu - Rola PSP w systemie zarządzania kryzysowego.

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: Praca licencjacka
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 03, 2016, 17:22:36 »
W planie ratowniczym będziesz miał m.in. co i w jakiej ilości jest dysponowane do różnego typu zdarzeń

Offline Sharky

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Praca licencjacka
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 10, 2016, 13:34:57 »
Jakie są jeszcze inne materiały do tego tematu, oprócz planu ratowniczego i powiatowego planu zarządzania kryzysowego?
Może ktoś pisał podobny temat i orientuje się w tych materiałach ?

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: Praca licencjacka
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 10, 2016, 23:27:20 »
Ustawa z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym, Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej i o Państwowej Straży Pożarnej.
Z książek ogólnie o tematyce zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa państwa to polecam Nowak E.: Zarządzanie kryzysowe w sytuacjach zagrożeń niemilitarnych, Sienkiewicz-Małyjurek K.: Zarządzanie kryzysowe w administracji publicznej oraz książki takich autorów jak Dworecki czy Ficoń. No i artykuły z internetu w miare potrzeby  :mellow:

Offline Sharky

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Praca licencjacka
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 13, 2016, 12:01:59 »
Jeżeli chodzi o te materiały z komendy to raczej nic więcej niż Plan Ratowniczy i powiatowy plan zarządzania kryzysowego pewnie nie mają na ten temat?

Jeszcze mam pytanie co do pytań szczegółowych to jakie można tutaj dodać w przypadku mojego tematu?

Offline StrażakNieSam

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Praca licencjacka
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 07, 2016, 11:07:34 »
Ostatnio widziałem na jakiejś stronie ciekawe badanie na temat funkcjonowania numeru 112. Możesz zrobić coś podobnego z ograniczeniem do opinii jednej grupy (np. strażaków). Do tego niezbędna jest ankieta i później analiza statystyczna, do tego może posiłkować się usługami firmy np. tej http://statystyka.org.pl/ Kolega kiedyś korzystał i pomogli mu opublikować ankietę online i zrobić analizę. Temat z numerem 112 jest o tyle ciekawy, że są pewne kontrowersje. Byłym na konferencji na temat pierwszej pomocy i była ostra dyskusja na ten temat. Chodziło o to w jakiej sytuacji wzywać służby do zagrożenia życia spod numeru 999 a w jakiej spod numeru 112. Okazało się wtedy że nie jest to jednoznaczne i może być różnica w czasie jaki jest poświęcany na zebranie wywiadu. Jak będziesz zainteresowany odpowiadaj, podam więcej informacji.
Pozdrawiam