Autor Wątek: Nadleśnictwo/ZOSP dwa pytania natury prawnej  (Przeczytany 2488 razy)

Offline Malinowylol

  • Naczos
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Nadleśnictwo/ZOSP dwa pytania natury prawnej
« dnia: Październik 29, 2016, 21:34:24 »
Czołem szanowni Druhowie i druhny ^_^
na wstępie chciałbym zaznaczyć że wątek ten nie ma za zadanie toczyć kolejnej g*wnoburzy o ZOSP ani nabijaniu bezcelowych komentarzy "po co Ci itd" a ten komentarz nikogo obrazić czy znieważyć, zwyczajnie czytając to forum napotkałem pełno bezsensownych i nic nie wnoszących postów tego typu, uprzejmie proszę o odpowiedź i uprzednio jestem wdzięczny za udzielenie odpowiedzi, bądź choćby nakierowanie na właściwe tory.
 tak więc, drodzy Koledzy:
1.Czy można starać się o dofinansowanie z dwóch różnych nadleśnictw, jeżeli teren własny chroniony JOT znajduje się na ich granicy, czy też na przeszkodzie stoją wewnętrzne uregulowania lasów państwowych?
2.Na jakiej podstawie prawnej ZOSP podjęło uchwałę o tworzeniu i kategoryzacji JOT?
Pozdrawiam;)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nadleśnictwo/ZOSP dwa pytania natury prawnej
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 30, 2016, 17:38:30 »
1. Można.
2. O tworzeniu JOT  decyduje OSP w drodze Uchwały, jeżeli chodzi o kategoryzacje Statut § 25 pkt. 9

Offline Malinowylol

  • Naczos
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Nadleśnictwo/ZOSP dwa pytania natury prawnej
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 30, 2016, 22:09:58 »
1.Dziękuję serdecznie;)
2.to jest podstawa do stworzenia regulaminu JOT, ale nie do jego zaistnienia, chodzi o podstawę w postaci ustawy lub rozporządzenia która pozwala tworzyć w OSP JOT-y w jakiejkolwiek formie.jak na ten przykład w ustawie o PSP ładnie jest wyłożone co i jak z jrg. Jeżeli JOT działa na zasadzie "bo nikt nie zabronił" to równie dobrze można zmienić statut OSP (lekko tylko odchodząc od wzorcowego) i tworzyć grupy gaśnicze czy ratownicze o dowolnej nazwie.(tak wiem że istnieją takie twory jak GPR, GP GRT i GRW etc etc...)

Offline jolkipolki101

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Nadleśnictwo/ZOSP dwa pytania natury prawnej
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 30, 2016, 22:37:09 »
Uchwała nr 95/18/2004 Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 grudnia 2004 r. w sprawie kategoryzacji jednostek operacyjno-technicznych ochotniczych straży pożarnych i wzorcowego regulaminu organizacyjnego tych jednostek.
Prawo podjęcia takiej uchwały wynika pewnie wprost ze statutu ZG ZOSP

Offline jolkipolki101

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Nadleśnictwo/ZOSP dwa pytania natury prawnej
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 30, 2016, 22:42:10 »
już znalazłem: Na podstawie § 25 pkt 9 statutu Związku OSP RP, Prezydium Zarządu Głównego
Związku OSP RP postanawia.........

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Nadleśnictwo/ZOSP dwa pytania natury prawnej
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 31, 2016, 08:19:07 »
Jeżeli JOT działa na zasadzie "bo nikt nie zabronił" to równie dobrze można zmienić statut OSP (lekko tylko odchodząc od wzorcowego) i tworzyć grupy gaśnicze czy ratownicze o dowolnej nazwie.(tak wiem że istnieją takie twory jak GPR, GP GRT i GRW etc etc...)

No właśnie - jak to wygląda w kwestii formalnej odnośnie różnych grup specjalistycznych w OSP? Jest to dalej JOT, przy czym dąży się do jakiejś specjalizacji, czy może powoływanie osobnej struktury (czy to w ramach JOT czy obok)? Jakieś formalności, regulaminy itd?

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Nadleśnictwo/ZOSP dwa pytania natury prawnej
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 31, 2016, 09:11:00 »
Co do JOT to te wszystkie kwestie są uregulowane w przytoczonej wcześniej uchwale Zarządu Głównego. A jak to technicznie dalej pociągnąć to wg mnie już kwestia każdej jednostki osobno. U mnie myśleliśmy o sekcji specjalistycznej. I na te potrzeby do statutu wprowadziliśmy taki zapis: "Do zadań Zarządu OSP należy .... tworzenie wewnętrznych sekcji specjalistycznych w ramach JOT.

Offline Malinowylol

  • Naczos
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Nadleśnictwo/ZOSP dwa pytania natury prawnej
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 31, 2016, 21:15:29 »
warto przypomnieć że OSP ma obowiązek uzgodnić KAŻDĄ zmianę statutu odnoszącą się do ochrony ppoż z komendantem powiatowym(art 19, ptk.3 w ustawie ppoż), czy takie uzgodnienie samo w sobie może być podstawą do utworzenia jotu lub innej grupy?
czy jednostki tworzące joty a działające na starym statucie uzgadniają takie rzeczy z 01?
już znalazłem: Na podstawie § 25 pkt 9 statutu Związku OSP RP, Prezydium Zarządu Głównego
Związku OSP RP postanawia.........
jak pisałem koledze wyżej, to jedynie podstawa do stworzenia wzorcowego regulaminu.
ZOSP nie jest dwudziestym ministerstwem.(choć czasami mam wrażenie że ten mój pogląd jest mylny)
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2016, 21:20:13 wysłana przez Malinowylol »