Autor Wątek: Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia  (Przeczytany 15717 razy)

Offline wald

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia
« dnia: Październik 24, 2016, 15:05:13 »
Pytanie do zawodowców, jak w waszych komendach rozliczane są szkolenia które mają miejsce w ośrodkach szkolenia? Przykład z mojej komendy Służba w niedzielę, w poniedziałek po służbie od 8:00 na szkoleniu w ośrodku szkolenia PSP do piątku do godziny 15:30, w sobotę służba. W harmonogramu półrocznego w środę wypada wolna służba i w związku z tym nie ma liczonych żadnych godzin za czas który byłem na szkoleniu. Tłumaczą się interpretacją, że szkolenie w Ośrodkach PSP liczone jest zgodnie z harmonogramu i nie mogą policzyć czy to 8 h każdego dnia czy chociaż normalnie 24 h tak jak wypadła służba. w niektórych przypadkach jeszcze zabierają nadgodziny, np. wracam w piątek a mam służbę i muszę 16 h odbioru lub urlopu wykorzystać. Czy we wszystkich komendach jest tak nieludzkie podejście i zasłanianie się stosunkiem służbowym. Poświęcamy własny czas, często tydzień lub więcej i jawnie jesteśmy wykorzystywani.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 24, 2016, 16:04:16 »
Rozporządzenie o czasie pełnienia służby strażaków

Proste jak drut kolczasty.

W celu rozliczenia, w przyjętym okresie rozliczeniowym, wymiaru czasu służby strażaka skierowanego na naukę do szkoły lub ośrodka szkolenia Państwowej Straży Pożarnej, w kartach ewidencji czasu służby ewidencjonuje się jako czas służby czas w wymiarze odpowiadającym wymiarowi czasu służby określonemu w harmonogramie,o którym mowa w § 12 ust. 1.


Co tu jest trudnego do zrozumienia?
EGO = 1 / wiedza

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 24, 2016, 16:44:17 »
Tak powinno być w każdej komendzie.

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 24, 2016, 19:38:20 »
Podepnę się pod temat ośrodków szkolenia . Jeśli osoba bezrobotna jest wysłana przez Urząd Pracy na kurs podstawowy , zatrudniona w PSP jest dopiero po kursie . To ten staż 3 mies. na kursie liczy się do lat pracy czy służby ?  Pozdrawiam  :straz:
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.322
Odp: Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 24, 2016, 20:24:54 »
Podepnę się pod temat ośrodków szkolenia . Jeśli osoba bezrobotna jest wysłana przez Urząd Pracy na kurs podstawowy , zatrudniona w PSP jest dopiero po kursie . To ten staż 3 mies. na kursie liczy się do lat pracy czy służby ?  Pozdrawiam  :straz:
Zatrudniony (przyjęty do służby) będzie w momencie ukończenia kursu więc pomyśl chwilkę  :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 24, 2016, 21:04:12 »
Podepnę się pod temat ośrodków szkolenia . Jeśli osoba bezrobotna jest wysłana przez Urząd Pracy na kurs podstawowy , zatrudniona w PSP jest dopiero po kursie . To ten staż 3 mies. na kursie liczy się do lat pracy czy służby ?  Pozdrawiam  :straz:
Zatrudniony (przyjęty do służby) będzie w momencie ukończenia kursu więc pomyśl chwilkę  :wacko:
Nie no wiem łudziłem się trochę ,ktoś bujdę puścił chciałem sprawdzić dzięki @Eqinox;)  :wacko:
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 24, 2016, 23:17:11 »
Swoją drogą to musicie mieć niesamowicie zamożny UP skoro sam wysyła człowieka na kurs jednoetapowy. Opcja zatrudnienia w PSP i dofinansowania przez urząd w ramach podnoszenia kwalifikacji jest o wiele tańsza.

Offline bobek998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 227
Odp: Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 25, 2016, 00:55:36 »
a moje pytanie jest takie: jestem wyslany na szkolenie podstawowego strażaka ratownika, czy oprócz zajęć w szkole (od pon do pt) mam obowiazek pelnic sluzbe w sobote w swojej jednostce? czy mogle zjezdzac co tydzien na weekend? jak wyglada to w praktyce?

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Odp: Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 25, 2016, 07:31:56 »
Swoją drogą to musicie mieć niesamowicie zamożny UP skoro sam wysyła człowieka na kurs jednoetapowy. Opcja zatrudnienia w PSP i dofinansowania przez urząd w ramach podnoszenia kwalifikacji jest o wiele tańsza.
Z tego co pamiętam, UP wysyłał na kurs podstawowy PSP-wtedy był obowiązek ukończenia kursu i dopiero po tym byłeś zatrudniony w PSP.
W podsumowaniu- odbycie  kursu, nie liczyło się do czasu słuzby.....był to pewnego rodzaju "wałek"

Offline strazak_poznan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 25, 2016, 08:26:31 »
Rozporządzenie o czasie pełnienia służby strażaków

Proste jak drut kolczasty.

W celu rozliczenia, w przyjętym okresie rozliczeniowym, wymiaru czasu służby strażaka skierowanego na naukę do szkoły lub ośrodka szkolenia Państwowej Straży Pożarnej, w kartach ewidencji czasu służby ewidencjonuje się jako czas służby czas w wymiarze odpowiadającym wymiarowi czasu służby określonemu w harmonogramie,o którym mowa w § 12 ust. 1.


Co tu jest trudnego do zrozumienia?


Nie to że bym miał problemy z czytaniem ze zrozumieniem ale tak nie jest i nie ma opcji żeby było!!! A poza tym wskazane rozporządzenie w paragrafie 12 brzmi

㤠12. 1. Kierownik jednostki organizacyjnej ustala
harmonogram służby w jednostce, obejmujący
przyjęty okres rozliczeniowy,
w którym, w sposób równomierny, okreś-
la się dni i godziny służby poszczególnych
strażaków, zgodnie z normą czasu służby
określoną w art. 35 ust. 1 ustawy, oraz
dni i godziny wolne od służby. Liczba kolejnych
godzin wolnych od służby okreś-
lonych w harmonogramie nie może być
większa niż 120. Ustalony harmonogram
podaje się do wiadomości strażaków, nie
później niż 7 dni przed rozpoczęciem danego
okresu rozliczeniowego.
2. Ze względu na potrzeby służby ustala się
na podstawie harmonogramu, o którym
mowa w ust. 1, harmonogram miesięczny,
który uwzględnia dni i godziny służby
poszczególnych strażaków oraz dni i godziny
pełnionych dyżurów domowych."

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 25, 2016, 15:52:37 »
strazak poznan a wiesz co zacytowałeś? Bo zacytowałeś urwany wątek z rozporządzenia bez szerszej znajomości całego zagadnienia.....
Twój tekst dotyczy TWORZENIA harmonogramów - czyli ustalania godzin służby strażakowi na okres rozliczeniowy. Oczywiście można walić w ch...a i korzystać z ustępu 2 - o ile stary to zaakceptuje i będzie podmieniał ze względu na potrzeby służby co miesiąc harmonogramy (poza tym więcej z tym pier....a i sprawdzania całego okresu rozliczeniowego). Aż chętnie zobaczyłbym taki ECS na np poprzedni okres rozliczeniowy - jak to masz zrobione - wyślij mi proszę (bez nazwisk) na @

U mnie harmonogram jest zaklepany i podany do wiadomości - zgodnie z § a ewentualne zmiany są wykonywane przy zmianie strażaka na zmianie służbowej albo przejściu na inny system służby.  Wtedy na rzeczywisty czas harmonogramu nanosi się kursy w szkołach i ośrodkach (czasami z korzyscią dla strażaka - czasami nie...) prywatnie powiem, że też ta opcja mi nie odpowiada ale taki na razie jest przepis....
EGO = 1 / wiedza

Offline strazak_poznan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 25, 2016, 20:57:07 »
robn zacytowałem podstawę na którą się powołałeś i tylko tyle albo aż (...)

Reasumując przytoczone przez Ciebie
Cytuj
Wtedy na rzeczywisty czas harmonogramu nanosi się kursy w szkołach i ośrodkach (czasami z korzyscią dla strażaka - czasami nie...) prywatnie powiem, że też ta opcja mi nie odpowiada ale taki na razie jest przepis....
oddaje sedno tematu  ^_^

Dla tych co jeszcze nie rozumieją to wg prawa jest tak że szkolenie dla strażaków "wrzucone" w przeciągu półrocza nijak ma się do zaplanowanego i podanego do wiadomości harmonogramu (bo jak można wiedzieć w PSP pół roku wcześniej że będzie się skierowanym np do SA PSP). Należy jednak wiedzieć że takie szkolenia zgodnie z przepisami są rozliczane w systemie 8h za każdy dzień, chyba że harmonogram szkoleń przekazany do KP/M/W zawiera ramy czasowe zajęć. W takim przypadku do czasu szkolenia czyli również do ECS wpisujemy godziny wg wskazanego harmonogramu (ważne!!! - nie wystarczy plan zajęć, musi być podpisany przez kierownika komórki harmonogram).
Jak od wszystkich reguł tak i od tej istnieje pewien wyjątek a mianowicie kierowca, który jedzie lub wiezie grupę ludzi pojazdem służbowym na szkolenie - takiemu kierowcy zalicza się do czasu szkolenia również czas prowadzenia pojazdu wg m.in. karty pojazdu.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 25, 2016, 21:41:31 »
Jak od wszystkich reguł tak i od tej istnieje pewien wyjątek a mianowicie kierowca, który jedzie lub wiezie grupę ludzi pojazdem służbowym na szkolenie - takiemu kierowcy zalicza się do czasu szkolenia również czas prowadzenia pojazdu wg m.in. karty pojazdu.

W związku z powyższym czy masz na myśli kierowcę "etatowego" na PB (zajmującego takie stanowisko) czy każdego strażaka który prowadzi pojazd, bo to istotna informacja.
pozdrawiam

Offline strazak_poznan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 25, 2016, 21:49:33 »
Nie musi być etatowy bo jeżeli ktoś będzie miał zgodę na prowadzenie pojazdów służbowych i będzie jechał nawet sam to mu też się liczy czas jazdy. jeżeli jedzie np d-ca jednostki to nie ma etatu kierowcy a zgodę na prowadzenie ma  :straz:

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 25, 2016, 21:56:17 »
Potrzebuję na to wyraźny przepis albo solidną interpretację prawną - mówię o kierowaniu pojazdem służbowym w ramach wystawionej delegacji.
Kilkukrotnie odmówiono mi i innym strażakom "niekierowcom" zaliczenia do czasu służby kierowania samochodem służbowym, podpierając się za ostatnim razem jakąś opinią prawną sporządzoną w naszej komendzie (nie mam jej). Nawet mój d-ca i 01 mówią, że prywatnie mam rację ale przepisy....
pozdrawiam

Offline DamianB

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 25, 2016, 22:01:53 »
Kolego wskaż proszę skąd wziąłeś informację o tym, że szkolenia zgodnie z przepisami są rozliczane w systemie 8h za każdy dzień? Może coś pomijam... Interpretowałem kilkukrotnie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30.03.2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej i już sam nie wiem jak to jest. Według mnie w systemie 8h za każdy dzień rozliczane są podróże służbowe o czym mówią kolejno paragraf 16.3; 16.4 oraz 16.5. Jeśli chodzi o szkolenia wychodzi na to, że powinniśmy je liczyć według harmonogramu półrocznego o czym mówi paragraf 16.6 przytoczonego wyżej rozporządzenia. Chciałbym się mylić z uwagi na to, iż sporo tych szkoleń odbyłem w tym półroczu. Niestety przy interpretacji (a tak interpretuje rozporządzenie moja KM) nijak ma się mój czas zaabsorbowany dla PSP do godzin wypracowanych według harmonogramu (na tą chwilę różnica 64h na moją niekorzyść). W rezultacie wychodzi śmieszna sytuacja, a mianowicie.... fizycznie najwięcej godzin spędziłem krótko w straży (JRG, Ośrodki Szkolenia, itp) a w dokumentacji wychodzi na to, iż mam najmniej nadgodzin z całej zmiany :)

Bardzo proszę darować sobie komentarze w stylu.... kolejny, który nic nie wnosi do straży tylko wymaga itp...

Proszę o wskazówki... Jak zaliczacie godziny za szkolenia w waszych KP/KM i na jakiej podstawie akurat tak to robicie :)



 

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 25, 2016, 22:03:14 »
To niech komendant zapewnia etatowego kierowcę do wożenia strażaków - przecież nikt inny nie będzie mógł jeździć bo łamie przepisy. Koledzy przynajmniej nadgodziny zrobią...
Może to go wyleczy z głupoty...
a dodatkowe pytanie: czy strażacy (nieetatowi kierowcy) mają wkładkę na prowadzenie pojazdów służbowych i jeśli mają to kto im to podpisał? księgowa?  :gwiazdki: :gwiazdki:
EGO = 1 / wiedza

Offline strazak_poznan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 25, 2016, 22:25:52 »
Cytuj
Problematyka czasu spędzonego w podróży służbowej i zaliczania go do czasu pracy budzi wątpliwości wynikające z braku jednoznacznych regulacji prawnych. Niektóre kwestie wyjaśnia orzecznictwo Sądu Najwyższego. W wyroku z dnia 4 lipca 1978 r. (sygn. akt I PR 45/78, PiZS 1979/10/76) Sąd Najwyższy orzekł, że podczas podróży służbowej pracownik w zasadzie nie świadczy pracy i nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy, chyba że podczas podróży wykonuje pracę. Z kolei z wyroku z dnia 27 października 1981 r. (sygn. akt I PR 85/81, OSNC 1982/5-6/76) wynika, że odbywanie podróży służbowej poza "czasem pracy" nie rodzi obowiązku wypłacenia pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia lub udzielenia w zamian czasu wolnego. Jednak za czas podróży służbowej przypadający w godzinach, w których pracownik miał świadczyć pracę zgodnie z jego rozkładem czasu pracy, przysługuje wynagrodzenie. Także czasu podróży służbowej odbywanej w dniu wolnym od pracy nie zalicza się do czasu pracy, chyba że pracownik nie tylko podróżował, ale również świadczył pracę. W powołanym wyżej wyroku z dnia 27 października 1981 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że odbywanie podróży służbowej "poza czasem pracy" nie przekształca podróży w pracę ani w czas pracy. Jeżeli po zużyciu na podróż służbową całego swojego "czasu pracy" pracownik wykonuje jeszcze jakąś konkretną pracę, przysługuje mu za tę pracę wynagrodzenie i dodatek za pracę nadliczbową.

Ważne: Jeśli w trakcie podróży służbowej wykonywanie zadania przekroczy rozkładowe godziny pracownika, to wystąpi praca nadliczbowa.

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 8 grudnia 1976 r. (sygn. akt I PZP 59/76, OSP 1977/9/150), pracownikowi delegowanemu do innej miejscowości w końcowych godzinach dnia pracy, bądź bezpośrednio po ich zakończeniu, przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych. Do godzin tych wlicza się także czas przejazdu związany z wykonywaniem pracy. W wyroku z dnia 4 kwietnia 1979 r. (sygn. akt I PRN 30/79, OSNC 1979/10/202) Sąd Najwyższy stwierdził, że czas przejazdu pracownika do miejsca delegowania i z powrotem nie jest z reguły czasem pracy i za taki czas pracownikowi nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie. Jeżeli jednak celem podróży jest przewóz pracowników i pracownikowi zlecono - poza normalnym czasem pracy - dodatkowe obowiązki kierowcy, wówczas czas przejazdu oznacza jednocześnie czas pracy w godzinach nadliczbowych.

Co do szkół a tym bardziej ośrodków szkolenia itp to paragraf 17 wyjaśnia moje wcześniejsze stwierdzenia.

Kolego DamianB to nie uszczypliwość ale za dużo interpelacji w tym wszystkim, a co do "korzyści" to w mojej ocenie nie ma żadnych plusów szkolenia się z dala od jednostki macierzystej - bynajmniej nie tych "czasowo-godzinowych". Moim zdaniem nie można też pozwolić by KM/P sama interpelowała wszystko jak leci. Wyroki i orzeczenia i uchwały np Sądu Najwyższego można zdobyć z google. Nijak ma się to do walki o swoje prawa oczywiście. Trzeba też pamiętać że kwestie nieuregulowane w rozporządzeniach reguluje kodeks pracy i tam można znaleźć odpowiedzi.

Offline strazak_poznan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 25, 2016, 22:29:54 »
To niech komendant zapewnia etatowego kierowcę do wożenia strażaków - przecież nikt inny nie będzie mógł jeździć bo łamie przepisy. Koledzy przynajmniej nadgodziny zrobią...
Może to go wyleczy z głupoty...
a dodatkowe pytanie: czy strażacy (nieetatowi kierowcy) mają wkładkę na prowadzenie pojazdów służbowych i jeśli mają to kto im to podpisał? księgowa?  :gwiazdki: :gwiazdki:

Kolego widzę że bardzo mało wiesz o PSP skoro nie zdajesz sobie sprawy z tego, że są komendy gdzie pozwolenie na prowadzenie pojazdów służbowych to żadna łacha (ponad 50% strażaków potężnej komendy ma takie zaświadczenie/pozwolenie). Cytat z księgową wręcz pokazuje że mała powiatówka na wypiździajewie i zero zrozumienia tematu.
Poza tym uważam że post nic nie wnosi do dyskusji i jak mamy na tym poziomie gadać to lepiej temat zamknąć bo szkoda go zaśmiecać.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 25, 2016, 22:40:35 »
ponawiam prośbę do wszystkich forumowiczów:
jedna jedyna opinia prawna, że jako nieetatowy kierowca mam mieć zaliczony czas kierowania samochodem służbowym w momencie gdy mam wystawioną delegację na wyjazd służbowy/szkolenie/zawody/itp.
obiecuję, że po jej użyciu w służbie podzielę się doświadczeniami "co było dalej"
pozdrawiam

Offline marian998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 29, 2018, 13:31:12 »
Pytanie dotyczące wyjazdów na test w komorze dymowej. Jak ten temat wygląda w Waszych KP/KM?
U mnie przykładowo: strażacy PB są wysyłani dzień przed służbą czyli  zgodnie z harmonogramem "ku chwale ojczyzny"
Strażacy z innych jednostek przyjeżdżają na służbie i na ten czas przychodzą z ludziki z WS.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 29, 2018, 13:56:30 »
U mnie udział biorą tylko Ci którzy są na służbie. A dlaczego przychodzą Ci z wolnej służby..ewentualnie można ściągnąć z dyżuru domowego ale żeby z W to dziwne.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 29, 2018, 14:28:09 »
Pytanie do zawodowców, jak w waszych komendach rozliczane są szkolenia które mają miejsce w ośrodkach szkolenia? Przykład z mojej komendy Służba w niedzielę, w poniedziałek po służbie od 8:00 na szkoleniu w ośrodku szkolenia PSP do piątku do godziny 15:30, w sobotę służba. W harmonogramu półrocznego w środę wypada wolna służba i w związku z tym nie ma liczonych żadnych godzin za czas który byłem na szkoleniu. Tłumaczą się interpretacją, że szkolenie w Ośrodkach PSP liczone jest zgodnie z harmonogramu i nie mogą policzyć czy to 8 h każdego dnia czy chociaż normalnie 24 h tak jak wypadła służba. w niektórych przypadkach jeszcze zabierają nadgodziny, np. wracam w piątek a mam służbę i muszę 16 h odbioru lub urlopu wykorzystać. Czy we wszystkich komendach jest tak nieludzkie podejście i zasłanianie się stosunkiem służbowym. Poświęcamy własny czas, często tydzień lub więcej i jawnie jesteśmy wykorzystywani.
Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie nie ma możliwości wysłania kogokolwiek na kurs czy szkolenie bezpośrednio po służbie. Z tego co pamiętam, to strażakowi po służbie trwającej 24 godziny przysługuje minimum 24 godziny odpoczynku.

Offline marian998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 29, 2018, 15:36:51 »
U mnie udział biorą tylko Ci którzy są na służbie. A dlaczego przychodzą Ci z wolnej służby..ewentualnie można ściągnąć z dyżuru domowego ale żeby z W to dziwne.
To nie praktyka w mojej KP ale wydaje mi się że na test wyjeżdża około 8 osób więc sam dyżur domowy (pewnie 2 osoby) by nie wystarczył do zapewnienia minimalnego stanu.

zyraf

  • Gość
Odp: Rozliczanie szkolenia w ośrodku szkolenia
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 29, 2018, 16:00:53 »
A jak wygląda sprawa z nadgodzinami jak jest strażak wysyłany na szkolenia ? Jeden dzień (8h) jest oddelegowany ze służby ale szkolenie trwa kilka dni i kolejne jeździ ku chwale ojczyzny - to jest normalne? Podobno na Śląsku tak się dzieje.