Autor Wątek: Samochód na dachu - wydobywanie poszkodowanych  (Przeczytany 21637 razy)

Offline robn

• KLUBOWICZ-MOD
  • VIP
  • *
Odp: Samochód na dachu - wydobywanie poszkodowanych
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 16, 2007, 18:58:46 »
wróciłem do tego wątku, bo wydawał mi sie najbliższy tematowi który chciałem znów przedstawić.
Jednak nie będzie to informacja na temat dostępu do poszkodowanego uwięzionego w pojeździe na dachu tylko info z przeglądu pożarniczego nr 8/2007 (aż sam się zdziwiłem bo ten nr im się udał wyjątkowo) na temat proponowanych oznaczeń na samochodach.
Informacja w postaci naklejek ma ułatwiać i pokazywać strażakom w których miejscach należy ciąć samochód i jakie są w nim zagrożenia i np umiejscowienie akumulatora. Wg mnie to byłaby cenna informacja dla ratowników i jestem za wprowadzeniem tego typu rozwiązań.

ps o samochodach na dachu i sposobach wyciągania poszkodowanych innym razem.
link do fotki http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/70c5c7d5620a5581.html
EGO = 1 / wiedza

Offline MIKO

• KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 16, 2007, 22:37:30 »
Skuteczność cięcia zaczyna być coraz większym problemem . Nie wiem czy takie nalepki dużo dadzą – prędzej przydał by się katalog , ja osobiście kieruje się w stronę programu komputerowego .

Pozdrawiam MIKO

Offline Ajax

• Pokój to tylko brak wojny.
  • KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 16, 2007, 22:48:56 »
Fakt!
Nalepka sama w sobie niezła. Tylko dlaczego w "pogańskim" jęz. u Nas? Oni Tu ciąć tego na pewno nie będą!!
Swoją drogą kto też zwróci na to uwagę, choć dobre  :rolleyes:! Myślę, że przede wszystkim ćwiczenia i pewna praktyka - z czasem>>>
Temat sam w sobie na pewno b.dobry!
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline robn

• KLUBOWICZ-MOD
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 16, 2007, 22:59:45 »
wymyślili to Niemcy, ale wybrali język angielski - podobno uniwersalny - jak dla mnie to się cieszę ze prócz opisów jest też rysunek co i gdzie. A wolałbym naklejki niż program komputerowy, bo przy akcji to nie miałbym czasu na szukanie plików gdzie ciąć takie auto lub szukać akumulatora. Zresztą kompy są zawodne i mogą się zawiesić. :D :D
Co do Ćwiczeń i praktyki jak najbardziej, ale tyle jest marek aut i ich wersji, że czasami trudno sie połapać...... pozdr.
EGO = 1 / wiedza

Offline Ajax

• Pokój to tylko brak wojny.
  • KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 16, 2007, 23:10:15 »
Dokładnie!
Wciąż się, coś zmienia i tak będzie.
Co do naklejek jeszcze wg. mnie język to jedno, choć ... z obcych bardzo "popularny" + niemiecki,  obecnie nawet u <nowych> szereg. str. /szkoły/  -_- Drugie to raczej nikt nie zwraca uwagi przy bezpośredniej akcji na ewentualne naklejki /też Nasze/. Nieraz, ich sporo /różnych/ na pojeździe  :angry: Trzecie, co mi się nasuwa to, że mogą być po prostu nie widoczne po wypadku. Zwykle szyby lecą- tym bardziej jak jest na dachu, blacha się gnie itd...
Tak krótko odnośnie.
Pozdr.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2007, 23:21:26 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline pucek9

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 17, 2007, 20:00:34 »
Ja uważam, że nalepki do doskonaly sposob, wazne tylko aby wszyscy producenci znromalizowali ta kwestie tj. miejsca ich naklejania, i nie bylo poszukiwania samych naklejek;)

Offline zero-11

• Search & Rescue
  • KLUBOWICZ
  • VIP
  • *
  • 84810
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 17, 2007, 21:55:03 »
Moim zdaniem na pewno nie będą przeszkadzały, a i pomóc mogą czasem.
więc dlaczego nie..
pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline MIKO

• KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 17, 2007, 21:56:21 »
No dobra chłopaki .

Rozumiem że jesteśmy w gronie osób które na co dzień uczestniczą w akcjach związanych z wypadkami – więc mam pytanie za 100 pkt. Gdzie proponujecie umieścić taką naklejkę by była dostępna i widoczna ??

Pozdrawiam MIKO 

Offline Butel

• Butel IS YOUR FRIEND
  • KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 17, 2007, 22:14:20 »
No dobra chłopaki .

Rozumiem że jesteśmy w gronie osób które na co dzień uczestniczą w akcjach związanych z wypadkami – więc mam pytanie za 100 pkt. Gdzie proponujecie umieścić taką naklejkę by była dostępna i widoczna ??

Pozdrawiam MIKO 

Może tak jak poradnik który wozimy na samochodach "zasady postępowania ratowniczego" podczas zdarzeń z materiałami niebezpiecznymi, to na potrzeby akcji z ratownictwa technicznego opracować poradnik ze zdjęciami marek samochodów i punktami cięć itp  ^_^ ^_^
Jeden więcej na samochodzie.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

布特尔俱乐部strazak.pl

Offline grzela

• KLUBOWICZ
  • VIP
  • *
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 17, 2007, 22:27:21 »
Parę marek samochodów już jest opracowanych, gdzie i jak ciąć:
http://www.ratowniczy.pl/articles.php?id=10

Bezpieczny Demontaż Samochodu - jest programem komputerowym
http://www.ratowniczy.pl/articles.php?id=2
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2007, 22:30:08 wysłana przez grzela »

Offline MGNACZUS

• Banita FM
  • KLUBOWICZ-MOD
  • VIP
  • *
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 17, 2007, 22:35:03 »
No dobra chłopaki .

Pozdrawiam MIKO 

Jeśli chodzi o naklejkę na pierwszy rzut oka pomysł wydaje się doskonały, – ale nie ma idealnego miejsca na umieszczenie takiej naklejki. Bo niby gdzie? Na drzwiach obok tabeli ciśnienia powietrza? Bez sensu gdyby można było otworzyć drzwi nie ma potrzeby cięcia (teoretycznie). Jeśli dzwon konkretny - obojętnie, w którym miejscu nie została by umieszczona i tak istniałoby prawdopodobieństwo, że zostałaby uszkodzona.
Pomysł, który przychodzi mi do głowy to znormalizowanie przez producentów bezpiecznych stref cięcia. Mało realne.
Kolejny pomysł to nadruk na otwartych kurtynach bocznych wskazujący mniej więcej strefę cięcia. Jednak, co w przypadku, gdy poducha nie wypali?
Kolejny pomysł to znaki umieszczone bezpośrednio na samochodzie – jednak, kto kupi samochód tak wymalowany?.

Jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się zakup sprzętu, który poradzi sobie nawet z najtwardszym orzechem. Do tego zdrowy rozsądek i  umiejętności.
No i program komputerowy zainstalowany na palmtopie. Ale to jak na razie inna bajka.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2007, 22:38:15 wysłana przez MGNACZUS »
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline robn

• KLUBOWICZ-MOD
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 17, 2007, 22:46:52 »
jak na samochód to widzę to jako dwie naklejki:
jedna na tylną szybę u góry, i jedna na bocznej tylnej szybie
(naklejki pół przeźroczyste) format 6x4 cm
EGO = 1 / wiedza

Offline Butel

• Butel IS YOUR FRIEND
  • KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 17, 2007, 22:53:18 »
Zawsze jest to ale, konkretny dzwon, szyba w mak rozsypana na wielkim obszarze, noc i droga w terenie leśnym. Więc kto będzie miał czas na szukanie naklejki.
Wiem przykład z pogranicza ale jednak , u nas dość częsty.

布特尔俱乐部strazak.pl

Offline robn

• KLUBOWICZ-MOD
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 17, 2007, 23:04:05 »
żeby się wszystkie szyby sypnęły to trzeba mieć pecha.....
wtedy jednak naklejki już nie pomogą tnie się jak najszybciej by wyjąć poszkodowanego....
To co miało wystrzelić (poduszki) to już na pewno wystrzeliły a słupki i dach też są najczęściej zmasakrowane.
Naklejki są jednym z wielu pomysłów - uwazam że producentom powinno teraz bardziej zależeć na bezpieczeństwie użytkowników auta i to ich inicjatywa tu być powinna. pozdr,
EGO = 1 / wiedza

Offline Butel

• Butel IS YOUR FRIEND
  • KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 17, 2007, 23:07:21 »
Oczywiście że tak, w dzisiejszej dobie motoryzacji powinno to przejść rewolucję na rynku samochodowym, trzeba tylko wsiąść pod uwagę stosunek starych do nowych samochodów z naklejkami oraz jak zmusić producenta-przekonać do wdrożenia tego.

布特尔俱乐部strazak.pl

Offline robn

• KLUBOWICZ-MOD
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 17, 2007, 23:14:05 »
z wprowadzaniem zmian jest zawsze kłopot, jednak poduszek powietrznych też nikt nie kazał montować, to sami konsumenci w trosce o swoje 4 literki zaczeli poszukiwać bezpiecznych aut. Więc może i tym torem ktoś pójdzie.... pozdr.
EGO = 1 / wiedza

Offline zero-11

• Search & Rescue
  • KLUBOWICZ
  • VIP
  • *
  • 84810
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 17, 2007, 23:14:35 »
Obecnie z naklejkami takimi raczej nie spotykamy się, a mimo to sobie radzimy.
Jeśli naklejka (mały rozmiar na szybie to faktycznie dobre rozwiązanie) ulegnie zniszczeniu na skutek wypadku, to czy wpłynie to negatywnie na efekt naszych działań? Z obecnego punktu widzenia nie.
A jeśli naklejka będzie nadal na swoim miejscu.. cóż, ułatwi nam robotę.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline MIKO

• KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 17, 2007, 23:15:39 »
Ale tempo mcie wbić się nie mogę

Heeeeeeee

Widzicie, jakie to trudne wskazać takie miejsce ! Nie każdy pomysł jest do końca doskonały .

Dlatego osobiście katalog , najlepiej program komputerowy – 5000 zł plus nawet laptop za 2000 zł to chyba już powoli nie problem , a i tak mamy co trzymać jeszcze w tym kompie. 

A tak szczerze, to jest kilka miejsce gdzie można umieścić taką informację – niekoniecznie naklejkę – może laminowaną kartkę.

Np: górna tylnia część siedzenia kierowcy – dostęp poprzez rozcięcie wyrwanie zawleczki itp. , podsufitka pomiędzy siedzeniami przednimi – dostęp podobny jak wyżej , kierownica – z przodu poduszka – od góry schowek z zawleczką - itd.itd.

Można by jeszcze trochę pokombinować

Pozdrawiam MIKO 

Offline Butel

• Butel IS YOUR FRIEND
  • KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 17, 2007, 23:27:00 »
Przy wypadku powinno być mniej więcej tak;
ratownicy są przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy i wiedzą jak postępować w przypadku podejrzenia urazów, na miejscu wypadku znajdują się karetki, wozy strażackie, specjalnie przygotowane, wyposażone w sprzęt hydrauliczny, nożyce do rozcinania rozbitych aut, a w remizie w każdej chwili do wyjazdu gotowy jest samochód medyczny z głównym lekarzem SOR. Gdy konieczny jest szybki transport rannego, do akcji wkracza helikopter medyczny, który przewozi poszkodowanego do najbliższego szpitala. Tam zespół składający się z chirurgów, anestezjologów i pielęgniarek dokonuje pierwszych badań i podejmuje dalsze decyzje. W przypadku cięższych obrażeń możliwy jest również transport do jednego z kilku szpitali w sąsiedztwie, przygotowanych na wszystkie przypadki.
Za bardzo to realistyczne aby było prawdziwe, i nie potrzeba żadnych naklejek  ^_^.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2007, 23:29:30 wysłana przez Butel »

布特尔俱乐部strazak.pl

Offline BRAVEHEART

• VIP
  • hot hot hot...
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 17, 2007, 23:36:29 »
... no to może na wewnętrznej stronie klapki zamknięcia wlewu paliwa? wiem , że teraz w tym miejscu jest info. o rodzaju benzyny i ciśnieniu w kołach...