Autor Wątek: Stopnie Służbowe  (Przeczytany 18805 razy)

Offline torqe

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Stopnie Służbowe
« dnia: Październik 25, 2003, 23:58:49 »
Jak powszechnie wiadomo po ukończeniu szkoły aspirantów otrzymuje sie tytuł młodszego aspiranta. Jednak są również niższe stopnie (np. strażak, sekcyjny   starszey sekcyjny, ogniomistrz). Po jakich szkołach lub szkoleniach otrzymuje sie te stopnie?

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Stopnie Służbowe
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 26, 2003, 16:21:12 »
nie jestem zawodowcem ale z tego co wiem od moich kolegów którzy przeszli tę drabinkę to piersze stopnie dostaje się po przyjęciu do PSP i przejściu kursu podstawowego, potem jest jeszcze kurs podoficerski (moi koledzy byli na tym kursie w Supraślu) no i dalej to już szkoły aspirantów w systemie zaocznym...
mam nadzieję że jeśli się mylę to koledzy zawodowcy mnie poprawią  

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Stopnie Służbowe
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 26, 2003, 19:28:47 »
Witam brać! W PSP masz 4 korpusy (starzy oficerowie czasami uważają że 5 :) ale niech uważają)

korpus szeregowych straży pożarnej:

a)  strażak,
B ) starszy strażak, - kurs podstawowy

korpus podoficerów straży pożarnej: ukończony szkoła podoficerska - kurs

a) sekcyjny,
B ) starszy sekcyjny,
c)  młodszy ogniomistrz,
d) ogniomistrz,
e)  starszy ogniomistrz,

korpus aspirantów straży pożarnej: ukończona szkoła aspirantów

a)  młodszy aspirant,
B ) aspirant,
c)  starszy aspirant,
d) aspirant sztabowy,

korpus oficerów straży pożarnej:
1 ukończona SGSP lub
2 SA PSP + wyższe wykształcenie cywilne ale tu nie ma obligatoryjności możesz w ten sposób zostać oficerem a możesz być wieki aspirantem z wyższym wykształceniem. Co województwo to inny obyczaj :) ale mniej świadomość, że posiadanie kwalifikacji nie jest jednocześnie przesłanką otrzymaniem stopnia lub
3 podpoficer i wykształcenie wyższe oraz kurs oficerski

a)  młodszy kapitan,
B ) kapitan,
c)  starszy kapitan,    -> -> -> te trzy stopnie starzt starzem oficerowie określali jako grupa oficerów młodszych takie nazewnictwo pozostało również do dziś ale nie jest korpusem

d) młodszy brygadier,
e) brygadier,
f)  starszy brygadier,
g) nadbrygadier,
h)  generał brygadier.
 

Młodzik

  • Gość
Stopnie Służbowe
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 04, 2003, 22:53:22 »
Odnosnie tego ze oficerem mozna zostac rowniez po skonczeniu SA PSP i studiow cywilnych, to jak to sie odbywa? kiedy sie zostaje a kiedy nie? od kogo to zalezy? jakie studia najlepiej konczyc?

Offline arkadiusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
    • http://www.ratownictwo.galeria.prv.pl
Stopnie Służbowe
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 12, 2004, 12:10:31 »
pu ukończeniu szkoły aspirantów nie zostaniesz ofiecerem lecz aspirantem i co najwyżej dojdziesz do aspiranta sztabowego a dopiero po ukończeniu szkoły ofierskiej pożarniczej lub szkoły wojskowej oficerskiej dostajesz stopień oficerski

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Stopnie Służbowe
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 12, 2004, 12:56:18 »
Cytuj
pu ukończeniu szkoły aspirantów nie zostaniesz ofiecerem lecz aspirantem i co najwyżej dojdziesz do aspiranta sztabowego a dopiero po ukończeniu szkoły ofierskiej pożarniczej lub szkoły wojskowej oficerskiej dostajesz stopień oficerski

Kolego Arkadiuszu nie wprowadzaj w błąd! Po szkole aspirantów można zostac oficerem - wystarczy tylko skończyć studia cywilne. Nie trzeba wcale kończyć SGSP lub Szkoly Wojskowej Oficerskiej - wystarczą normalne studia cywilne!

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Stopnie Służbowe
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 12, 2004, 15:08:32 »
Cytuj
Po szkole aspirantów można zostac oficerem - wystarczy tylko skończyć studia cywilne. Nie trzeba wcale kończyć SGSP lub Szkoly Wojskowej Oficerskiej - wystarczą normalne studia cywilne!
Anioł przeczytaj dokładnie text @fireman'a. Tam jest ta kwestia lepiej objaśniona. Dodam tylko że można nie kończyć szkoły aspirantów a tylko studia cywilne+ kurs oficerski. A znam też przypadki oficerów z nominacji (bez studiów).
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2004, 15:09:06 wysłana przez Zubek73 »

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Stopnie Służbowe
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 12, 2004, 20:05:58 »
no i zeby wykluczyc niedomowienia!
ukonczenie wojskowej szkoly oficerskiej (i nic poza tym) nie uprawnia do otrzymania stopnia oficerskiego w PSP.

stopien strazaka otrzymuje w dniu mianowania na pierwsze stanowisko sluzbowe. tj, z dniem rozpoczecia pracy.
stopien sekcyjnego otrzymuje sie po szkole podoficerskiej (tylko dla pelniacych juz sluzbe= nie ma wolnego naboru)

inne pierwesz stopnie w korpusach jak wyzej. pozostale stopnie w korpusach wraz z wysluga lat (okresla ustawa o PSP) lub za szczegolne osiagniecia moze byc czas wyslugi skrocony.
mozliwe jest awansowanie do wyzszego korpusu ale to naprawde za szczegolnie wybitne osiagniecia. po takim awansie nie jest mozliwe dalsze awansowanie do czasu spelnienia wymogow.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2004, 21:23:28 wysłana przez gorex »
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

strażol

  • Gość
Stopnie Służbowe
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 18, 2004, 18:48:55 »
Witam strażoli! Stopnie pozarnicze. Dzielą strażaków na ,,lepszych" i ,,gorszych". Są powodem kłótni,zawiści itd. Często ambicje strażaka (?) kończą się zdobyciem stopnia, a nie WIEDZY. A gdyby ich nie było? Napiszcie proszę swoje zdanie.
Pozdrawiam wszystkich strażoli!

Młodzik

  • Gość
Stopnie Służbowe
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 18, 2004, 21:04:37 »
musza byc stopnie, kto by zadził?  
wszyscy byli by madrzy i nie dogadali by sie w stresujacych sytuacjach zreszta w zadnych

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Stopnie Służbowe
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 18, 2004, 21:40:54 »
Cytuj
Witam strażoli! Stopnie pozarnicze. Dzielą strażaków na ,,lepszych" i ,,gorszych". Są powodem kłótni,zawiści itd. Często ambicje strażaka (?) kończą się zdobyciem stopnia, a nie WIEDZY. A gdyby ich nie było? Napiszcie proszę swoje zdanie.
Pozdrawiam wszystkich strażoli!

Czy są powodem kłótni i zawiści to bym tak nie powiedział - u mnie wszyscy traktowani są w miarę równo. Każdy ma jakiś tam stopień ale nie afiszuje się nim!
A zdobywanie stopni to wiąże się głównie z większą kasą - przede wszystkim o to tutaj chodzi!
Moje zdanie na temat stopni jest takie - za łatwo je się zdobywa i za dużo robi się tych oficerów. Nie przeszkadzało by mi to jakby Ci oficerowie sobą reprezentowali jakiś poziom, a spora część reprezentuje naprawdę marny poziom. Miałem ostatnio do czynienia z jednym takim oficerem który to nie wiedział co to jest "kubatura pomieszczenia" i nie wiedział jak się ją wylicza - jak to jego pytanie usłyszałem to ręce mi opadły! Ale mamy coraz więcej takich oficerków, aspirancików - za niski poziom jest w szkołach i za proste są egzaminy (przyniesiesz flaszkę i masz zaliczone)!

Młodzik

  • Gość
Stopnie Służbowe
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 18, 2004, 23:05:39 »
wow zaniski poziom???? o jakiej szkole mowisz? bo ja to juz nie wiem...  jakbym mial miec jeszcze wyzszy poziom to bym na sterydach jechał chyba! ;)  

Offline Hanti

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Stopnie Służbowe
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 19, 2004, 16:36:37 »
Wątpie Młodzik, by sterydy w chemi, fizyce, matematyce były pomocne, ale na pewno wiem one najbardziej wiesz na co szkodzą,  ;) ja bym nie ryzykował............, one tego nioe zrozumieją, że dla stopnia........ :P  

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Stopnie Służbowe
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 19, 2004, 22:16:09 »
@aniolstroz
Cytuj
Nie przeszkadzało by mi to jakby Ci oficerowie sobą reprezentowali jakiś poziom, a spora część reprezentuje naprawdę marny poziom.
Zgadzam się z tobą mam kilka przykłaów na to co piszesz posłużę się jednym. Przez 14 lat chodzę do szkoły z gościem, który co tu duzo mówić jest lewy do wiedzy i nawet najambitniejsze elementy ciała nauczycielskiego poddawały się na niektórych etapach jego kształcenia. Pchał tę bidę do przodu. Skończył SA, jak skończył to nie będę pisał o tym jak się dostał bo jest mi to niewiadome. Dostał się do przesłąwnej University of SGSP :) i o dziwo (przy braku kumania matmy, chemii, fizyki) kończy tę uczelnie w trybie zaocznym. Zostaje po ukończeniu tej bądź co bądź uczelni d-cą JRG na podziale pracowł około 3 miesięcy. Ludzie taka sytuacja to zagrożenie dla zbiorowego bezpieczeństaw mieszkańców miasta siedziby JRG ;) Stopień wykosił mu za to szare zakręty i z komórek został mu telefon.

Zatem poziom oficerowie mają przy czym niektórzy równy zeru. Zatem wniosek stopnie w straży w tym oficerskie można otrzymać za układy i tak jest w około 90% wg mnie, reszta to zbiegi okoliczności.

@strażol
stopnie w straży raczej znaczą mało co powiecie na sytuację
1. zastępcą komendanta st. asp. i kieruje pracą naczelnika wydziału w stopniu st. kpt. ;)
2. d-ca JRG asp. sztab dowodzi dowódcami zmian w stopniach kpt.

Dla mnie to coś tu nie tak jak ktoś zna zasady w wojsku to niech porówna. Wraz z wyższym stopniem idzie w parze awans w grupie. Przez takie rozwiązanie unika się powyżej wymienionych sytuacji, które nagminne są w straży.

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Stopnie Służbowe
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 19, 2004, 22:31:26 »
nie oceniaj kolegi nie zawsze prymusi sa dobrymi oficerami.
a studia nie sa dla zdolnych tylko dla wytrwalych :D
oficerowie jak to ludzie sa rozni :D
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Offline marcinfire

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
    • http://www.smchrobry.lodz.pl/~marcinfire/index.htm
Stopnie Służbowe
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 01, 2004, 00:20:28 »
Witajcie
 "Firemany"!!!

Ze stopniami bywa różnie i wiem coś o tym...
Z całą pewnością brakuje tu jeszcze jednego stwierdzenia, że:
Mając wyższe wykształcenie i kończąc szkołę podoficerską można, zaznaczam można, ale wcale nie trzeba, dostać stopień mł. aspiranta...
Wiedzieliście o tym??? Mało kto wie.... w wielu przypadkach jest powiedziane że to już nie obowiązuje.... a guzik! OBOWIĄZUJE!!! ale jak wiadomo u nas ustawodawstwo i prawo oraz wiedza na ten temat jest raczej kulawa, więc.....
Jest jak jest!!!

Pozdrowionka!!!!!!!


ps/
Aniele??? z twojej wypowiedzi wnioskuję że:
nie jesteś oficerem, bo ich nie lubisz...
czyli asprant, albo mniej???
Ja osobiście celuję w aspiranta i to po SA PSP w Poznaniu???
Fakt, że niektórzy z nas nie dysponują zadowalającą choćby wiedzą na temat pożarnictwa, ale za biurkiem jest inaczej i w podziale też...
Także drodzy koledzy nie dajcie się walnąć za "ławę"!!!!!!!

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Stopnie Służbowe
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 01, 2004, 00:37:47 »
Cytuj
Aniele??? z twojej wypowiedzi wnioskuję że:
nie jesteś oficerem, bo ich nie lubisz...
czyli asprant, albo mniej???

Muszę Ciebie uświadomić że źle wnioskujesz! Ja tam nigdzie nie napisałem że nie lubię oficerów - napisałem że nie podoba mi się to w jaki sposób te stopnie w obecnych czasach się zdobywa - to jest za łatwe! Sposób w jaki je się zdobywa prowadzi do tego że często oficerowie mają pstro w główkach i nie reprezentują sobą tego co powinni!
 
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2004, 21:27:02 wysłana przez aniolstroz »

Offline marcinfire

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
    • http://www.smchrobry.lodz.pl/~marcinfire/index.htm
Stopnie Służbowe
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 01, 2004, 14:28:35 »
Aniele!!!!!!!

Dlatego, że czytam posty bardzo uważnie, wywnioskowałem, że nie tylko nie lubisz ale i chronicznie nie znosisz oficerów, czego dowodem jest tekst że " mają pstro w główkach".........
 
...i tyle!

Prawda w oczy kole!

ps/ domyślam się również że jesteś aspirantem, bo na nich nie najeżdżasz???
 a i jeszcze jedno!!!
JESTEŚ TU MODERATOREM??? TO DLACZEGO DOPUSZCZASZ DO TAKICH DYSKUSJI??? JAK MNIEMAM POWINNO SIĘ TU MÓWIĆ O STOPNIACH SŁUŻBOWYCH, A NIE O TYM ŻE CYT."OFICEROWIE MAJĄ PSTRO W GŁÓWKACH"

MAM CIĘ ANIELE......... B)
 

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Stopnie Służbowe
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 01, 2004, 18:03:48 »
Cytuj
Dlatego, że czytam posty bardzo uważnie, wywnioskowałem, że nie tylko nie lubisz ale i chronicznie nie znosisz oficerów, czego dowodem jest tekst że " mają pstro w główkach".........
Czy ja muszę Tobie cytować dokładnie każdy post
"Nie przeszkadzało by mi to jakby Ci oficerowie sobą reprezentowali jakiś poziom, a spora część reprezentuje naprawdę marny poziom"
"prowadzi do tego że często oficerowie mają pstro w główkach"

Tekstem podkreślonym zaznaczyłem bardzo znaczące słowa!
JA NIGDZIE NIE NAPISAŁEM ŻE NIE LUBIĘ OFICERÓW, NAPISAŁEM TYLKO ŻE NIE PODOBA MI SIĘ SPOSÓB W JAKI STOPNIE TE SIĘ ZDOBYWA I DO CZEGO TO PROWADZI!

Cytuj
domyślam się również że jesteś aspirantem, bo na nich nie najeżdżasz???
Widzę że nie czytasz dokładnie postów bo na korpus aspirantów też najechałem i mogę tobie nawet zacytować to co napisałem:
"Ale mamy coraz więcej takich oficerków, aspirancików - za niski poziom jest w szkołach i za proste są egzaminy"
I dla Twojej informacji chcę Ciebie poinformować że jestem apirantem - a wiec pojechałem także na korpus w którym Ja jestem!

Cytuj
JESTEŚ TU MODERATOREM??? TO DLACZEGO DOPUSZCZASZ DO TAKICH DYSKUSJI??? JAK MNIEMAM POWINNO SIĘ TU MÓWIĆ O STOPNIACH SŁUŻBOWYCH, A NIE O TYM ŻE CYT."OFICEROWIE MAJĄ PSTRO W GŁÓWKACH"
Chciałbym się dowiedzieć do niby jakich dyskuscji dopuszczam? To jest w końcu forum a nie jakaś gazetka i nie będziemy owijać w bawełnę że wszystko w straży jest piękne! To jest moje zdanie które wyniosłem ze swoich obserwacji i doświadczeń życiowych! Poza tym "fireman" też się zgadza z moimi słowami i podał nawet przykłady!
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2004, 21:36:32 wysłana przez aniolstroz »

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Stopnie Służbowe
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 05, 2004, 22:11:35 »
Odnośnie stopni to chyba najwyższy wódz w PSP jeszcze trochę i dostanie jeszcze jedną gwiazdkę do gwiazdozbioru ?????? (Znowu pewnie ktoś się czepi, że mu zazdroszczę albo coś podobnego). A swoją drogą może macie jakiś pomysł jak nazwać  ten stopień :

może generał nadbrygadier???,  :ph34r:
generał fireman???  :blink:
czy generał wszechmogący?????  :o
nie mam pojęcia

gość

  • Gość
Stopnie Służbowe
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 22, 2004, 00:19:49 »
Choć jestem oficerem i w trybie dziennym ukończyłem sławetną SGSP, to uważam, że powinno dążyć się do systemu sprawdzonego w wielu cywilizowanych krajach, a mianowicie pięcia się po szczeblach kariery od strażaka podziałowca w górę. Ukróciłoby to (przynajmniej w pewnym stopniu) sytuacje, gdy strażakami zostają ludzie z przypadku, którzy kończąc szkołę i widząc w życiu ze dwa pożary na krzyż, idą do pracy do komendy głównej lub komend wojewódzkich i podejmują wiążące decyzje nierzadko związane z taktyką działań. Jest to lekką paranoją i gdy powiedziałem o tym kilku znajomym strażakom z zagranicy, to mało im oczy ze zdziwienia nie wypadły. Należałoby myśleć o tym, żeby to zmienić, ale ludzie na górze mają dzieci, które przecież nie będą się męczyły i ganiały z sikawką po polach i lasach, no nie?
A pomyślcie jak byłoby miło, gdybyśmy mogli pomyśleć sobie, że nawet pan komendant główny też kiedyś pracował na podzale najpierw jako zwykły strażak, potem jako dowódca samochodu, potem jako..... ech, marzenia...

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Stopnie Służbowe
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 22, 2004, 00:32:45 »
@gość
słuchaj jak już piszesz o komediantach uffffffff to wszystko przez sobotni wieczór miało być KOmendantach to ja się Głównego nie czepiajmy fajny chłop jeździ sobie bryką za 200 tys i nikomu nie szkodzi więc nie mómy o nim. Mi byłoby miło gdybym wiedział, że mój Komediant tfuuuuuuuuuuuuu znów Komendant Wojewódzki czy Miejko powiattowy widział pożar z 3 metrów i go gasił. To juz byłby sukces. A jeżeli ktoś jest *]] (mł. bryg) w wieku niecałej 40 tki i 2 razy awansował poza kolejnością ;) bo miał plecy to tłumaczy wszystko - przykład z życia