Autor Wątek: Wydajność autopomp, utrzymanie wydatku przy prowadzeniu działań z działkami  (Przeczytany 6784 razy)

Offline cinek22

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Witam wszystkich! Jestem druhem OSP początkującym ale głodnym wiedzy :-)

Mam proste i nurtujące mnie pytanie a raczej pytania. Proszę o wyjaśnienie starszych kolegów wyjadaczy.

1.Wydajność autopompy w samochodzie pożarniczym to np. 1600 l/min (2,5/16) czy ta wydajność odnosi się do możliwości podania dwóch linii 75,których wydajność ogólnie przyjęta to 800 l/min. A co z działkiem na tym samym samochodzie którego wydajność ma np 1600 l/min. Czy to znaczy że możemy podać wodę albo z dwóch linii albo z działka? I jak to jest z utrzymaniem wody jeśli jest tylko np. jedna nasada do tankowania która daje możliwość uzupełniać zbiornik 800 l/min
2. wydajność autopompy 5000 l/min. działko ma 2400 l/min, dwie nasady tłoczne 75 to 2X800 l/min . Czyli działko i prady wody to 5000 l/min.Czy to znaczy ze jednocześnie można podawać i z działka i prady wody. Jak utrzymać wydatek przy dwóch nasadach do tankowania 75.
3. Autopompa ma wydajność 3700 l/min. Działko ma regulację 800,1600,2400. Czy to znaczy że jednocześnie możemy podać dwie linie tłoczne 75 i działko ustawione na maksymalnie 1600 l/min? łącznie da nam 3200 l/min więc pompa chyba da radę? A jeśli chcemy działko ustawić na wydajność 2400 l/min to w grę wchodzi tylko jedna linia 75 tak?

Przepraszam jeśli to nie ten dział. Starałem się najpierw użyć wyszukiwarki, ale nie znalazłem takiego tematu.Z góry dziękuję za odpowiedzi ,dla niektórych oczywiste .

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Wydajność autopomp, utrzymanie wydatku przy prowadzeniu działań z działkami
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 13, 2016, 21:19:32 »
A może wydajność węża 75 jest wyższa niż ta podawana  :rofl: i to znacznie, a do zasilania można również wykorzystać nasadę ssawną pompy poprzez zbieracz, a nie tylko nasady do tankowania?

Offline PabloGCBA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Wydajność autopomp, utrzymanie wydatku przy prowadzeniu działań z działkami
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 13, 2016, 21:53:08 »
Z tego co kiedyś ktoś pisał to wydajność autopompy jest mierzona poprzez zassanie nasadą ssawną i podanie wszystkimi możliwymi nasadami tłocznymi jak i działkiem.
odwaga powinna pozostać w szufladzie! W straży trzeba myśleć a nie strugać bohatera

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Wydajność autopomp, utrzymanie wydatku przy prowadzeniu działań z działkami
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 13, 2016, 22:14:43 »
idąc po najprostszej linii:
nie jest ważna "wydajność" odcinka W75. Ważna jest wydajność podłączonej prądownicy wodnej na końcu linii wężowej, ważna jest wydajność wodna działka, czy wydajność wodna kurtyny wodnej przy tzw. nominalnym ciśnieniu.
Jeżeli masz do dyspozycji autopompę A32/10 tzn. że - pomijając straty ciśnienia, opory przepływu czy długość linii głównych czy gaśniczych, itp. możesz założyć wydatek na poziomie 3200 l/min przy zachowaniu optymalnych warunków pracy autopompy, a czy to będzie 2 działka po 1600 l/min czy 16 prądownic po 200 l/min to zależy od ciebie.

Jeżeli zaczniesz rozumować, że mówiąc dużym skrótem odcinek W75 może "przepuścić" przez siebie np. 1600 l/min czy 2500 l/min czy 4000 l/min dając odpowiednie ciśnienie i prędkość przepływu wody przez ten odcinek to dojdziesz do wniosku, że jesteśmy ograniczeni tylko "mocą" pompy i wydajnością urządzenia na końcu. 
To było w b. dużym skrócie i uproszczeniu.
pozdrawiam