Autor Wątek: Nietypowa sytuacja w wypłacie ekwiwalentu  (Przeczytany 3247 razy)

Offline bold81

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Nietypowa sytuacja w wypłacie ekwiwalentu
« dnia: Październik 05, 2016, 18:16:38 »
Mam pytanie które bardzo mnie nurtuje, gdyż idą kolejne zmiany w naszej gminie.

Mianowicie chodzi o to, że gmina nie chce wypłacać ekwiwalentu za udział w akcjach w kasie urzędu tylko na konto. Problem nie tkwi w tym że pieniądze mają iść na konto tylko w tym że niektórzy strażacy nie mają kont. Dodatkowym problemem jest to że pani skarbnik UG powiedziała że musi to być konto osobiste lub konto członka najbliższej rodziny, a nie może być to konto OSP -chociaż strażacy i tak przeznaczają cały ekwiwalent na cele statutowe OSP.
Czy jest na to jakaś podstawa prawna żeby przekonać urzędników, czy to jest ich widzimisię. Bo podejrzewam że wystarczyłaby ich dobra wola której nie ma.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Nietypowa sytuacja w wypłacie ekwiwalentu
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 05, 2016, 21:34:45 »
O ile wiem pieniądze muszą być przekazane strażakowi, a więc nie mogą być przelane na konto OSP. Czy gmina może nie wypłacać w kasie i zmusić Was do akceptacji przelewów - tego nie wiem...

Offline Druh1923

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Nietypowa sytuacja w wypłacie ekwiwalentu
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 06, 2016, 08:44:29 »
Witam
Więc tak
Art.  28. Ekwiwalent pieniężny za udział w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym.
1. Członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Wysokość ekwiwalentu ustala rada gminy w drodze uchwały.
a wiec należy się konkretnie strażakowi który brał udział w działaniu lub szkoleniu
co do odbioru pieniędzy z gminy to oczywiście dla księgowości najlepiej jest aby każdy miał konto i wypłata poszłaby na przelew jednak jest tez możliwość wypłaty w kasie po prostu księgowość wypisuje strażakowi czek na dana wartość z rachunku i odbiera sobie w kasie
niestety jak to w życiu bywa każdy ułatwia sobie prace niestety czasem kosztem innych nie chce się pisać czeku i lepiej wystawić przelewy do których raz wprowadzi się dane do programu i później już robota leci szablonowo
Z życia -tez mam strażaków bez kont osobistych i na ich rachunkach w miejscu na nr konta wpisane jest - Proszę o kontakt telefoniczny w celu odbioru pieniędzy i nr tel.  - i tyle oczywiście panie z księgowości są średnio zadowolone bo strażacy różnie przychodzą do niektórych dzwonią po kilka razy ale wszystko zależy od dobrej woli.
Podsumowując kasa tylko i wyłącznie strażakowi - na konto lub odbiór osobisty - choć wiem że w niektórych gminach praktykowane sa inne opcje jak odbiór przez naczelnika i lista do podpisu jednak jest to ryzyko księgowości - ustawa mówi jasno

 



Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Nietypowa sytuacja w wypłacie ekwiwalentu
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 06, 2016, 08:58:04 »
Mam pytanie które bardzo mnie nurtuje, gdyż idą kolejne zmiany w naszej gminie.

Mianowicie chodzi o to, że gmina nie chce wypłacać ekwiwalentu za udział w akcjach w kasie urzędu tylko na konto. Problem nie tkwi w tym że pieniądze mają iść na konto tylko w tym że niektórzy strażacy nie mają kont. Dodatkowym problemem jest to że pani skarbnik UG powiedziała że musi to być konto osobiste lub konto członka najbliższej rodziny, a nie może być to konto OSP -chociaż strażacy i tak przeznaczają cały ekwiwalent na cele statutowe OSP.
Czy jest na to jakaś podstawa prawna żeby przekonać urzędników, czy to jest ich widzimisię. Bo podejrzewam że wystarczyłaby ich dobra wola której nie ma.
Takie rzeczy tylko w Polsce .Pani skarbnik niech nie wymyśla.Macie podstawę w postaci uchwały walnego zebrania OSP że  przekazujecie kasę na konto OSP dodatkowo  - wpis - w rozliczeniu wyjazdów Wyrażam zgodę na przekazanie wymienionej kwoty w kolumnie - np 4 na zestawieniu potwierdzeniu wyjazdów - na konto OSP xxxxxxxxxxx   .naszej skarbnik  to w zupełności wystarczy

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Nietypowa sytuacja w wypłacie ekwiwalentu
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 09, 2016, 00:00:46 »
Też to przerabiałem jakiś czas temu   :cooo: ale czasem lepiej jest po prostu pójść na rękę i się "dogadać" niż walczyć z wiatrakami i w późniejszym czasie liczyć na łaskę pani skarbnik przy załatwianiu różnych spraw w urzędzie ;-)

Generalnie wychodzę z założenia, że z urzędem lepiej dobrze żyć ;-)

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Nietypowa sytuacja w wypłacie ekwiwalentu
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 04, 2016, 11:09:03 »
... Macie podstawę w postaci uchwały walnego zebrania OSP że  przekazujecie kasę na konto OSP dodatkowo  - wpis - w rozliczeniu wyjazdów Wyrażam zgodę na przekazanie wymienionej kwoty w kolumnie - np 4 na zestawieniu potwierdzeniu wyjazdów - na konto OSP xxxxxxxxxxx   ...
Uchwała Walnego nie ma jakiegokolwiek wpływu na wypłatę ekwiwalentu - decyduje zapis ustawowy i taka uchwała jest nieważna jako sprzeczna z obowiązującym prawem. To strażak musi odebrać ekwiwalent (osobiście, przez upoważnioną na piśmie osobę lub na konto). Strażak na piśmie wskazuje konto na które ekwiwalent ma być wpłacony podając numer konta i nic gminie do tego czyje jest to konto. Niech pani skarbnik wskaże podstawę prawną do swoich interpretacji.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Malinowylol

  • Naczos
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Nietypowa sytuacja w wypłacie ekwiwalentu
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 22, 2016, 13:45:54 »
Kolego bold81 napisz mi na priv swój nr telefonu i maila. Zgadamy się i wyjaśnienia co robić.  Jak nie pomoże to mam na stanie prawnika i może wam podesłać opinię. Jeżeli to nie pomoże to polecam sąd administracyjny. Sprawa będzie krótka jak spódniczki dziewoi w spiżu. Jest już masa wyroków w taktach sprawach.


Od tego jest PW!
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2016, 14:02:04 wysłana przez Butel »