Autor Wątek: Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?  (Przeczytany 19397 razy)

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?
« dnia: Wrzesień 09, 2016, 08:40:07 »
http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/kukiz-15-chce-dodatku-do-emerytury-dla-ochotniczych-strazy-pozarnych,674776.html

Cytuj
Strażacy ochotnicy z dodatkiem do emerytury? Nawet 600 zł plus

Wprowadzenie rocznego dodatku do emerytury dla członków ochotniczych straży pożarnych (OSP) w wysokości 20 zł za każdy rok aktywnej służby - to główne założenie projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, autorstwa klubu Kukiz'15.

Zgodnie z projektem Kukiz'15 złożonym w Sejmie, członkom ochotniczych straży pożarnych, którzy pełnili co najmniej przez 20 lat aktywną służbę, ma przysługiwać dodatek do emerytury w wysokości 20 złotych za każdy udokumentowany rok służby.

Nawet 600 zł plus

Przez aktywną służbę w OSP - zgodnie z projektem - należy rozumieć służbę trwającą łącznie 20 lat, podczas której ubezpieczony brał udział w co najmniej połowie wszystkich akcji swojej jednostki. - Taka osoba będzie dostawała po 20 latach służby 400 złotych (20 razy po 20 zł) dodatku do emerytury, jeśli przepracował 30 lat, to dostanie 600 złotych dodatku (30 razy po 20 złotych) - powiedział Norbert Kaczmarczyk (Kukiz'15).

- OSP to jedyna organizacja, która jest w stanie reagować na zagrożenia typu: powodzie, pożary, często takie osoby całe życie poświęcają służbie, a na starość nie mają na leki. Oni się angażują z dobrego serca, są na każde zawołanie, czują się patriotami, a potem nikt o nich nie pamięta - zaznaczył poseł Kukiz'15.

Wymagane dokumenty

Według projektu, wójt gminy, na wniosek ubezpieczonego, wydaje zaświadczenie o okresie trwania jego służby, liczbie akcji ratowniczych, w których brał udział w czasie pełnienia służby oraz o liczbie akcji ratowniczych danej jednostki ochotniczej straży pożarnej w czasie pełnienia służby przez ubezpieczonego. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, w drodze rozporządzenia ma określić formularz informacji składanej przez ubezpieczonego o przysługującym mu dodatku, aby zapewnić prawidłowe naliczenie wysokości emerytury.

- Zaangażowanie członków ochotniczych straży pożarnych w pełnienie służby jest godne podziwu i często wiąże się ze sporym obciążeniem psychicznym i fizycznym - podkreślono w uzasadnieniu do projektu. Według Kukiz'15 "wprowadzenie dodatku do emerytury dla członków ochotniczych straży pożarnych w wysokości 20 zł za każdy rok pełnionej przez nich aktywnej służby będzie wyrazem szacunku i uznania dla ich oddanej służby".

Dlaczego?

Jak zaznaczono, ochotnicze straże pożarne są ważnym elementem służby publicznej, pod której sztandarami obywatele zaprawiają się do dyscypliny i pogłębiają swoje poczucie obowiązku i poświęcenia, a dodatek do emerytury ma za zadanie wynagrodzić im wieloletnią służbę i działalność na rzecz lokalnych społeczności.

W ocenie projektodawców, służba pełniona przez członków ochotniczej straży pożarnej wiąże się nie tylko z uczestnictwem w akcjach, ale także z koniecznością odpowiedniego przygotowania fizycznego do niej oraz koniecznością wygospodarowania czasu wolnego, który mogliby przeznaczyć np. na odpoczynek. Dodatkowo podjęcie się służby w ochotniczej straży pożarnej wiąże się dla nich z szeregiem obowiązków i pełną gotowością do podjęcia odpowiednich działań - głosi uzasadnienie.

W Polsce działa ponad 16 tysięcy jednostek ochotniczej straży pożarnej, które zrzeszają blisko 380 tysięcy osób.

Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej, członek Ochotniczej Straży Pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, otrzymuje ekwiwalent pieniężny za każdą godzinę udziału w akcji ratowniczej lub szkoleniu - wysokość ekwiwalentu ustala gmina – górną granicą jest wysokość 1/175 przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego przez prezesa GUS w Dzienniku Urzędowym "Monitor Polski".

Offline HanySAnimal

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 667
  • Go Hard or Go Home ...
Odp: Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 09, 2016, 08:46:00 »
Jak by to weszlo to OSP rozkwitło by na nowo :D Wiecej ochotników niz mieszkancow :D
“All men are created equal, and then a few become firefighters”

Offline szymek85

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 09, 2016, 09:37:22 »
Wszystko fajnie tylko jak sie zwrocisz do Urzedu Gminy po zaswiadczenie to dostaniesz odpowiedz ze Gmina nie prowadzi takich statystyk. Jedynie na podstawie ksiazki wyjazdow ktora prowadza straze mozna by to bylo udowodnic ewentualnie na podstawie wnioskow o ekwiwalent ale one sa od niedawna wiec ciezko bedzie udwowodnic ze 10 lat temu ktos wyjezdzal i ile razy

Offline uglibugli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 09, 2016, 10:42:35 »
Fajnie, fajnie tylko jedna jednostka ma 10 wyjazdów rocznie, a druga 100. I teraz będąc w pierwszej wezmę udział w 5 akcjach i mi się należy, a będąc w drugiej wyjadę 49 razy i już mi się nie należy?? Nie wiem czy dobrze zrozumiałem bo tylko pobieżnie rzuciłem na to okiem...
"Z ławeczką zadzierasz? Ciulu niemyty!"

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 09, 2016, 12:03:33 »
Przeliczyłem z grubsza. W mojej gminie ratownicy z jednostek z KSRG się nie załapuja. Z jednostek z poza KSRG załapują się w większości. Dlaczego? Jak to poprzednik przytoczył im więcej wyjazdów tym gorzej. Skoro jednostka z KSRG posiadajaca 20 aktywnych ratowników ma 100 wyjazdów a ratownik najbardziej dyspozycyjny zalicza z tego 40 wyjazdów to się nie załapie. Jeśli jednostka  z poza KSRG posiadająca 8 aktywnych ratowników ma średnio 10 wyjazdów to większość się załapie.
Czasami takie uszczęśliwianie na siłę wychodzi bokiem. W statucie wprowadzono, iż 3 kadencje w zarządach związku każdego szczebla pozwala na bycie członkiem honorowym. Teraz taki pomysł. I niech idą, jak to mówi mój kolega, w ....
Do przeczytania tego wpisu uważałem, że jestem aktywnym członkiem OSP i mam już 20 lat aktywnej służby. Teraz okazuje się, że w myśl proponowanej zmiany będę obibokiem we własnej OSP :).
Jestem przeciw dodatkowi do emerytury.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 09, 2016, 12:20:51 »
Akurat tej zmiany nie popieram, ale sama idea, że OSP trzeba pomóc mi się podoba. Środowisko Kukiz'15 nie jest raczej związane z OSP i może stąd taka propozycja - nie znają realiów. Opcje są dwie:
- naprawdę chcą pomóc OSP - i w takiej sytuacji należałoby im przedstawić prawdziwe problemy jakie nas męczą i zasugerować rozwiązania
- chcą tylko zbić kapitał polityczny - i w takiej sytuacji należy ich zignorować.
Nie znam tych ludzi więc nie potrafię ocenić która z opcji wchodzi w grę. Ale polityków którzy zmniejszyli by mi ilość papierów które muszę wypełniać i ułatwili życie - chętnie bym poparł.

Offline HanySAnimal

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 667
  • Go Hard or Go Home ...
Odp: Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 09, 2016, 13:12:27 »
Sytuacja zmierza do "opłacalności finansowej" bycia strazakiem ochotnikiem. Nie wiem czemu ma to słuzyc skoro kazdy bedzie gnał na złamanie karku zeby tylko załapac sie na wyjazd i dodatkowe pieniądze na emce. Nikt z ochotników nie robi tego co robi ze wzgledu na profity finansowe (chyba ze sie myle?), tylko z chęci niesienia pomocy innym, dla dobra publicznego.
Jak dla mnie wprowadzenie takiego czegos moze sporo zamieszania zrobic niepotrzebnie, pomijam fakt ze na pewno wiekszosc ochotników sie nie załapie na takie bonusy ...
“All men are created equal, and then a few become firefighters”

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 10, 2016, 11:20:46 »
Sytuacja zmierza do "opłacalności finansowej" bycia strazakiem ochotnikiem. Nie wiem czemu ma to słuzyc skoro kazdy bedzie gnał na złamanie karku zeby tylko załapac sie na wyjazd i dodatkowe pieniądze na emce. Nikt z ochotników nie robi tego co robi ze wzgledu na profity finansowe (chyba ze sie myle?), tylko z chęci niesienia pomocy innym, dla dobra publicznego.
Jak dla mnie wprowadzenie takiego czegos moze sporo zamieszania zrobic niepotrzebnie, pomijam fakt ze na pewno wiekszosc ochotników sie nie załapie na takie bonusy ...
Mylisz się kolego ze względu na profity, tylko z chęci niesienia pomocy innym, dla dobra publicznego to tylko działają resztki społeczników takich jak ja czy Ty . Młodzi teraz to tylko szukają profitów , więc albo pakować zabawki i zamykać remizy , albo coś z tym zrobić i to jest krok w dobrym kierunku .
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 10, 2016, 16:56:22 »
Młodzi teraz to tylko szukają profitów , więc albo pakować zabawki i zamykać remizy , albo coś z tym zrobić i to jest krok w dobrym kierunku .
I właśnie masz odpowiedź czemu będąc w służbie 10, 15 czy 20 lat wychodzisz w tej sytuacji (brak możliwości udowodnienia czegokolwiek) "na zero" - robiłeś to społecznie :D

A teraz rozpocznie się era "ochotników v2.0", którzy już nie są tak bezinteresowni :rofl:
Ale ja tam jestem spokojny - jak ktoś szuka łatwej kasy na już to łatwiej mu będzie zapisać się do Obrony Terytorialnej ;)

Tak przy okazji:
Od 26 lat mamy kapitalizm, taki kapitalizm, że aż dziki - wszystko ma swoją wartość, do PKB wliczają nawet opiekę nad własnymi dziećmi, utrzymanie gospodarstwa domowego własnego domu, czy zyski z prostytucji :D Ciekawe czy ktoś kiedyś podejmie się wyceny pracy ludzi w OSP :szalony:

Tak już całkiem serio - może faktycznie lepiej by było pomyśleć nad rozwiązaniami problemów jakie prawo nam rzuca pod nogi w codziennym funkcjonowaniu (23% VAT, certyfikaty CNBOP)...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 10, 2016, 20:02:13 »
Młodzi teraz to tylko szukają profitów , więc albo pakować zabawki i zamykać remizy , albo coś z tym zrobić i to jest krok w dobrym kierunku .
I właśnie masz odpowiedź czemu będąc w służbie 10, 15 czy 20 lat wychodzisz w tej sytuacji (brak możliwości udowodnienia czegokolwiek) "na zero" - robiłeś to społecznie :D

A teraz rozpocznie się era "ochotników v2.0", którzy już nie są tak bezinteresowni :rofl:
Ale ja tam jestem spokojny - jak ktoś szuka łatwej kasy na już to łatwiej mu będzie zapisać się do Obrony Terytorialnej ;)

Tak przy okazji:
Od 26 lat mamy kapitalizm, taki kapitalizm, że aż dziki - wszystko ma swoją wartość, do PKB wliczają nawet opiekę nad własnymi dziećmi, utrzymanie gospodarstwa domowego własnego domu, czy zyski z prostytucji :D Ciekawe czy ktoś kiedyś podejmie się wyceny pracy ludzi w OSP :szalony:

Tak już całkiem serio - może faktycznie lepiej by było pomyśleć nad rozwiązaniami problemów jakie prawo nam rzuca pod nogi w codziennym funkcjonowaniu (23% VAT, certyfikaty CNBOP)...
No i niech tak będzie na pohybel moje 18  lat wyjazdowych , zacznijmy od zera ale zacznijmy coś robić !!! Ja swój wkład w OSP mam i to wiem jaki , tylko nie chce żeby to przepadło , na PSL nie liczmy powodzenia Kukiz
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 10, 2016, 20:12:58 wysłana przez wujo 2010 »
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline franzfred

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
    • strony internetowe
Odp: Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 11, 2016, 19:45:05 »
Idea takiej zmiany jest jak najbardziej słuszna i w pełni ją popieram, ale zanim zostanie wprowadzona mam nadzieję na gruntowną reformę prawa pod jeszcze skuteczniejsze wykorzystanie potencjału jaki tworzą jednostki OSP. Brakuje mi obecnie większej kontroli nad systemem ochotniczych jednostek i szerszego rodzaju patronatu nad odpowiednim kierunkiem rozwoju poszczególnych OSP. Rozbieżności w wyposażeniu i potencjale ratowniczym są ogromne. Nie można wszystkiego zostawiać na głowie zwykłych, szarych mieszkańców (niekoniecznie z odpowiednimi znajomościami) i od nich jedynie uzależniać formę istnienia ochrony przeciwpożarowej w danej wsi czy gminie. Oby za odbudową Obrony Terytorialnej, poszły starania o odbudowę OSP.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 11, 2016, 20:14:52 »
@franzfred - a mowy nie ma! żadnej odgórnej kontroli! Z tego nigdy nic dobrego nie wyniknie. OSP to ochotnicy i nie ma szans ich wszystkich zrównać, bo jedni angażują się bardziej, a drudzy mniej. A ostatnie 20lat dowodzi, że z góry nie płynie nic dobrego - coraz głupsze przepisy i durniejsze wymogi... Zaś co do propozycji partii Kukiz'15 - cieszę się, że wreszcie ktoś zauważył, że OSP mają ciężko, ale mam nadzieję że w tej formie ta propozycja nie przejdzie. Mam też nadzieję że taka a nie inna forma wynika jedynie z braku znajomości realiów w jakich operują OSP. Szkoda, że nie znam nikogo z tej partii kto chciałby się zagłębić w temat bo chętnie bym porozmawiał i miałbym kilka sugestii.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 11, 2016, 21:00:08 »
@franzfred - a mowy nie ma! żadnej odgórnej kontroli! Z tego nigdy nic dobrego nie wyniknie. OSP to ochotnicy i nie ma szans ich wszystkich zrównać, bo jedni angażują się bardziej, a drudzy mniej. A ostatnie 20lat dowodzi, że z góry nie płynie nic dobrego - coraz głupsze przepisy i durniejsze wymogi...
A widzisz, z jednej strony prawda, a z drugiej... dobrze by było żeby jakiś standard jednak był. Dowcip polega na tym, że jak do tej pory nowych przepisów z samymi zainteresowanymi się nie konsultuje, a nowe wymagania nakłada bez przeznaczania środków na ich spełnienie - ot, wymóg jest, a pieniądze na to niech strażacy wyczarują.


Zaś co do propozycji partii Kukiz'15 - cieszę się, że wreszcie ktoś zauważył, że OSP mają ciężko, ale mam nadzieję że w tej formie ta propozycja nie przejdzie. Mam też nadzieję że taka a nie inna forma wynika jedynie z braku znajomości realiów w jakich operują OSP. Szkoda, że nie znam nikogo z tej partii kto chciałby się zagłębić w temat bo chętnie bym porozmawiał i miałbym kilka sugestii.
Proszę bardzo: http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/agent.xsp?symbol=SKLADZESP&Zesp=313
Cytuj
Chrobak Barbara  /Kukiz15/     wiceprzewodnicząca
Grabowski Paweł  /Kukiz15/
Sachajko Jarosław  /Kukiz15/
Może chociaż jedna osoba z tego grona jest nieco bardziej zorientowana i zaangażowana.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 11, 2016, 21:29:22 »
@franzfred - a mowy nie ma! żadnej odgórnej kontroli! Z tego nigdy nic dobrego nie wyniknie. OSP to ochotnicy i nie ma szans ich wszystkich zrównać, bo jedni angażują się bardziej, a drudzy mniej. A ostatnie 20lat dowodzi, że z góry nie płynie nic dobrego - coraz głupsze przepisy i durniejsze wymogi...
A widzisz, z jednej strony prawda, a z drugiej... dobrze by było żeby jakiś standard jednak był. Dowcip polega na tym, że jak do tej pory nowych przepisów z samymi zainteresowanymi się nie konsultuje, a nowe wymagania nakłada bez przeznaczania środków na ich spełnienie - ot, wymóg jest, a pieniądze na to niech strażacy wyczarują.


Zaś co do propozycji partii Kukiz'15 - cieszę się, że wreszcie ktoś zauważył, że OSP mają ciężko, ale mam nadzieję że w tej formie ta propozycja nie przejdzie. Mam też nadzieję że taka a nie inna forma wynika jedynie z braku znajomości realiów w jakich operują OSP. Szkoda, że nie znam nikogo z tej partii kto chciałby się zagłębić w temat bo chętnie bym porozmawiał i miałbym kilka sugestii.
Proszę bardzo: http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/agent.xsp?symbol=SKLADZESP&Zesp=313
Cytuj
Chrobak Barbara  /Kukiz15/     wiceprzewodnicząca
Grabowski Paweł  /Kukiz15/
Sachajko Jarosław  /Kukiz15/
Może chociaż jedna osoba z tego grona jest nieco bardziej zorientowana i zaangażowana.
Dokładnie , kontaktować się słać swoje uwagi . Jeśli nic z tego nie wyjdzie to można się zacząć pakować .  :fiuu:
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 14, 2016, 07:09:06 »

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 29, 2016, 12:24:17 »
Coś niecoś

http://www.zosprp.pl/files/prawo/20160929074823754.pdf

http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/35034153FB59BADAC125803500298738/%24File/852.pdf

Najlepsza w mojej ocenie jest opinia Związku. Nie ma jak to sobie próbować przyznać coś za sam fakt bycia w Związku. Zaczynam się zastanawiać w jaką stronę idzie nasza najwyższa władza.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2016, 12:50:37 wysłana przez kwas »

Offline HanySAnimal

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 667
  • Go Hard or Go Home ...
Odp: Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 29, 2016, 13:27:15 »
Cytuj
Nie ma jak to sobie próbować przyznać coś za sam fakt bycia w Związku
Gdzie to wyczytałeś?

Zapewne chodzi Ci o to "ZOSP RP zostanie właczony do procesu konsultacji"

Tu nie chodzi o to zeby cos im sie nalezalo za "sam fakt bycia w Zwiazku"  :kwit:
“All men are created equal, and then a few become firefighters”

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 29, 2016, 13:33:52 »
Chodzi mi o to, że Związek w swoim piśmie jest za opcją przyznania dodatku emerytalnego za sam fakt bycia w OSP. Źle napisałem "bycia w Związku"
Osobiście jestem przeciw jakiemukolwiek dodatkowi bo to tylko skłóci bractwo.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 29, 2016, 14:28:38 »
Już skłóca i to od wielu lat. Nie ma takiej partii, która by tego nie obiecywała.
http://www.strazak.pl/index.php/topic,3140.msg38607.html#msg38607


Offline HanySAnimal

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 667
  • Go Hard or Go Home ...
Odp: Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 29, 2016, 14:31:42 »
Jakos nie moge wywnioskowac ze jest za dodatkiem za sama przynaleznosc do OSP :gwiazdki:

Dali dobry przyklad. Trudniej jest zdobyc 50% z 200wyjazdow niz z 20 wyjazdow. I tu lezy pies pogrzebany. Dlaczego ktos kto się bardziej angazuje w swoje 90 wyjazdow ma zostac pominiety, a ten co 10 razy do trawy i plamy oleju wyjechal (bo akurat w weekend byl w domu albo po poludniu) to mu sie nalezy?

P.S. podałem takie przykłady dla ogólnego zobrazowania ;)
“All men are created equal, and then a few become firefighters”

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 29, 2016, 22:02:49 »
Oczywiście też nasunęła mi się niesprawiedliwość dotycząca udziału w min. 50% akcji.
Tylko jakie propozycje macie?
Bo sam dodatek ma sens tylko w przypadku sprawiedliwego udziału.
I jeszcze jedno kto ma to potwierdzać bo na pewno nie jest dobre jak to będzie Wójt bo nie ma takiej wiedzy.
 Czekam na propozycje.

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 29, 2016, 22:41:20 »
Myślę że takim podstawowym wyznacznikiem w tym przypadku powinien być odbyty kurs szeregowych i od tej daty nieprzerwane członkostwo poparte opłacaniem składek, takich pomysłów jest jeszcze wiele
Myślę że to ma sens od tego trzeba zacząć .   
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline bodzio206

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 30, 2016, 12:23:17 »
Opłacanie składek, regularne badania, regularne uczestnictwo w następnych szkoleniach.
Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi?? Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 30, 2016, 13:12:15 »
Dla minie to kolejna walka z wiatrakami bo z propozycji jak jest wyjdą kłótnie i nic więcej .Jest się ochotnikiem - ale czy dla przywilejów.Nie tak do tego podchodzę.Mało tego temat wałkowany od co najmniej  15 lat i dobrego rozwiązania brak .A i sam nie znam dobrego
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2016, 13:24:45 wysłana przez romiwe »

Offline HanySAnimal

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 667
  • Go Hard or Go Home ...
Odp: Strażacy z OSP z dodatkiem do emerytury?
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 30, 2016, 14:05:18 »
Nie da sie sprawiedliwie wycenic indywidualnego poświęcenia dla OSP :krzyk:

Cytuj
Opłacanie składek, regularne badania, regularne uczestnictwo w następnych szkoleniach.

składki moze placic kazdy - nie wazne czy działa czy nie
badania moze zrobic kazdy - zadna przeszkoda
szkolenia - kazdy pojdzie bo czemu nie

i co w takiej sytuacji ma ktos dostac dodatek? nie biorac udzialu w zadnym wyjezdzie? mozna? mozna!

Zbyt skomplikowane to jest zeby ustalic sprawiedliwe rozwiązanie. Jesli cos jest ochotnicze to niech takie zostanie! Nikt nikogo nie zmusza do ryzykowania zdrowia/zycia i poswiecania czasu dla dobra innych.
“All men are created equal, and then a few become firefighters”