Autor Wątek: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka  (Przeczytany 27312 razy)

Offline dawmart

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Witam, mam pytanie odnośnie wkładki na pojazdy uprzywilejowane wydanej przez Komendanta w PSP. Czy mogę jej używać do jazdy karetką w drugiej pracy?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2016, 06:52:53 wysłana przez dawmart »
"Cel jest wielki, kiedy mu się poświęcasz. Lecz cel staje się niski, kiedy robisz sobie z niego tytuł do chwały."
Antoine de Saint-Exupéry

Offline maniek1981

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 10, 2016, 10:31:18 »
Tak jest ważna, nikt się do tego nie przyczepi

Offline dawmart

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 10, 2016, 10:47:52 »
Dzięki, jezdziłem na niej ale teraz coś uslyszalem ze niby trzeba mieć pieczątke wojewody/starosty. I juz "zgłupiałem"...
"Cel jest wielki, kiedy mu się poświęcasz. Lecz cel staje się niski, kiedy robisz sobie z niego tytuł do chwały."
Antoine de Saint-Exupéry

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 607
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 10, 2016, 14:05:19 »
Moim zdaniem jest to dalekoidąca nadinterpretacja.
Ustawa o kierujących pojazdami mówi, kto i na jakich warunkach może kierować uprzywilejowanym pojazdem. Jednak precyzuje, że:
"Żołnierzom Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, funkcjonariuszom oraz pracownikom: Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej i organów kontroli skarbowej, a także pracownikom wojska zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym wydaje nieodpłatnie odpowiedni organ jednostki, w której osoby te pełnią służbę lub są zatrudnione. Przepisy ust. 1  4 stosuje się odpowiednio."
Czyli  dla potrzeb danej jednostki, możesz prowadzić pojazdy PSP. W tym katalogu nie ma wyszczególnionego pogotowia ratunkowego.
Jakim prawem twój Komendant może cię upoważnić do prowadzenia karetki jako pojazdu uprzywilejowanego, a może też radiowozu policyjnego, czy może BMW BOR-u. (sarkazm). Co w przypadku kolizji, wypadku, itp.
Jeśli chcesz jeździć karetką to takowe upoważnienie wydaje Starostwa w drodze decyzji administracyjnej - art. 109 ustawy.

Offline dawmart

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 10, 2016, 14:19:53 »
W komendzie musialem zrobic badania lekarskie,psychotesy i  psychologa, tego samego potrzebuje zeby dostac wkladke od starosty, która rózni sie tylko pieczatką organu wydajacego bo wzór m taki sam.
Nic z tego nie rozumiem, dzwonilem do starostwa, kompletny brak kompetencji zero informacji..
"Cel jest wielki, kiedy mu się poświęcasz. Lecz cel staje się niski, kiedy robisz sobie z niego tytuł do chwały."
Antoine de Saint-Exupéry

Offline maniek1981

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 10, 2016, 15:02:32 »
Policja nic Ci nie zrobi jak cie zatrzymają wkładka jest ważna, ja tak jeżdze i przy różnych kontrolach jeszcze nikt mi nie zwrócił uwagi  :straz:

  • Gość
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 10, 2016, 15:04:17 »
Dzięki, jezdziłem na niej ale teraz coś uslyszalem ze niby trzeba mieć pieczątke wojewody/starosty. I juz "zgłupiałem"...

Dobrze słyszałeś, kiedyś wkładka podbita przez Komendanta przechodziła, a od czasu wejścia nowelizacji ustawy odnośnie kierowania pojazdami uprzywilejowanymi, musisz mieć wystawioną przez starostę.  Jakiś czas temu miałem podobna sytuację i musiałem udać się do starostwa, aby takową nabyć i był problem, bo teraz aby mieć taką wkładkę (podbitą przez starostę) musisz mieć dodatkowy kurs z doskonalenia technik jazdy (koszt około 1200zł. :gwiazdki:). W PSP na szczęście nie jest to wymagane  :mellow: . Ale jest wyjście, jeśli jesteś kierowcą w OSP to poproś o jej wystawienie w gminie... może, że już ja masz, wtedy jest podbita przez starostę i przechodzi bez problemu  :straz:

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 10, 2016, 16:52:50 »
Witam.
Chyba nie do końca.Z tego co mi wiadomo papiery wystawione na potrzeby OSP i PSP na dzień dzisiejszy jak przytoczył wyżej kolega nie przejdą.
Różnica z tego co mi wiadomo polega na tym że aby jeździć karetką potrzebny jest kurs na pojazdy uprzywilejowane którego nie potrzeba w PSP i OSP itd. wymagane były do 2016.Na karetkach zostało po staremu.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 10, 2016, 17:26:01 »
A ja jeżdżę i tu i tu i przy żadnej kontroli nie było problemu ^_^  Pan policjant stwierdził że mają się zgadzać kategorie prawa jazdy (B,C itd) i tylko to go interesuje oraz termin ważności badań. Nic więcej nie leży w jego kompetencjach :)

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 607
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 10, 2016, 17:47:19 »
A ja jeżdżę i tu i tu i przy żadnej kontroli nie było problemu ^_^  Pan policjant stwierdził że mają się zgadzać kategorie prawa jazdy (B,C itd) i tylko to go interesuje oraz termin ważności badań. Nic więcej nie leży w jego kompetencjach :)

Policjanta też interpretuje jak mu wygodniej. Podobnie do wyrywkowych kontroli trzeźwości które jak się okazuje też nie do końca są zgodne z prawem,  ale policjanci uważają inaczej - http://m.interia.pl/motoryzacja/news,nId,2238894

Jak nie daj Boże coś się stanie zainteresuje to i pana policjanta i prokuratora.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.444
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 10, 2016, 23:16:13 »
Nie wiem jak u was ale u mnie w komendzie na wkładce wydanej przez komendanta jednoznacznie wskazane jest na pojazdy kategoria B,C,C+E,D( w zależności co kto posiada )będące własnością miejscowej komendy ( takowe zalecenia wyszły z KW).

Odpada nawet prowadzenie pojazdów innej KP/KM

Offline pnpn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 10, 2016, 23:50:31 »
Możesz normalnie prowadzić każdy rodzaj pojazdów uprzywilejowanych odpowiedniej kategorii zaznaczonej we wkładce. Nie ma znaczenia czy wydał PSP czy starosta jak to robi dla OSP i innych

Offline strazak_poznan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 11, 2016, 00:31:13 »
Panowie to jakiś cyrk i wolna amerykanka. Psychotesty to jedna sprawa i w obu instytucjach identyczne. Co innego "wkładka" bo tą wydahe organ "właściwy" czyli w PSP komendant. Czy tak trudno jest się merytorycznie wypowiedzieć? Opowiadacie kto i jak i na czym jeździ zamiast jak kolega powyżej sskazać podstawę prawną. Zastanawia mnie to czy zniszczenie sprzętu przy np kolizji dla Policji i szpitala było by tak samo bagatelizowane jak te durne wpisy.

Offline youngfireman

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 11, 2016, 08:27:11 »
Żyjmy dalej w przekonaniu, że wszystko jest cacy, bo tak mi się wydaje lub nikt do tej pory się nie doczepił. Na wkładce wydanej przez Komendanta P/M jeździ w innych instytucjach wiele osób, ale gdyby nie było różnicy to i wymagania nie byłyby złagodzone dla strażaków, żołnierzy itp. Dlatego popieram opinie części kolegów, że wkładka wydana przez Komendanta obowiązuje TYLKO w ramach Komendy.

Offline pnpn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 11, 2016, 10:28:29 »
Nie zgadzam się... ustawa nie określa wyłącznie kto komu i na jakich zasadach wydaje wkładkę czyli PSP zawodowym strażaka itp. Pozostałym Starosta. Nie ma w ustawie nic że są jakieś ograniczenia co do rodzaju pojazdu uprzywilejowanego.

Wiec jezeli co nie jest zabronione to jest dozwolone

Ja jako strażak OSP mam wydane przez starostę na zaświadczenie od burmistrza po przejściu badań lekarskich i psychotestach i nie ma znaczenia czy jako OSP na tych uprawnieniach jeżdził bym wozem bojowym PSP czy karetą i na odwrót.

Osoby których nie obejmuje ustawa muszą dodatkowo skończyć kurs na pojazdy uprzywilejowane.

wiec śmiało możesz jeździć ambulansem jeżeli masz odpowiednią kategorię we wkładce... (nie ma innej ustawy dla PSP policji czy dla kowalskiego... jest jedna)

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 11, 2016, 11:24:27 »
Wysłany przez: pnpn
Ja jako strażak OSP mam wydane przez starostę na zaświadczenie od burmistrza po przejściu badań lekarskich i psychotestach i nie ma znaczenia czy jako OSP na tych uprawnieniach jeżdził bym wozem bojowym PSP czy karetą i na odwrót.
A ja jako d-ca zmiany w PSP i KDR przy działaniach , gdybyś przyjechał z zastępem OSP i próbował prowadzić pojazd należący do PSP , to wykluczyłbym Cię z działań i Twoje miejsce byłoby obok gapiów za taśmą wygradzającą.
Zgadzam się w pełni z opinią , że w komendant w KP/KM X wydaje pozwolenie na prowadzenie pojazdów na podstawie badań psychotechnicznych , tylko i wyłącznie będących na wyposażeniu danej komendy.
Niech kolega pnpn wyjaśni na jakiej podstawie dany komendant może wydać pozwolenie na użytkowanie pojazdów będących na wyposażeniu Pogotowia Ratunkowego , lub innej komendy.

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 607
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 11, 2016, 11:49:37 »
Nie zgadzam się... ustawa nie określa wyłącznie kto komu i na jakich zasadach wydaje wkładkę czyli PSP zawodowym strażaka itp. Pozostałym Starosta. Nie ma w ustawie nic że są jakieś ograniczenia co do rodzaju pojazdu uprzywilejowanego.

Wiec jezeli co nie jest zabronione to jest dozwolone

Ja jako strażak OSP mam wydane przez starostę na zaświadczenie od burmistrza po przejściu badań lekarskich i psychotestach i nie ma znaczenia czy jako OSP na tych uprawnieniach jeżdził bym wozem bojowym PSP czy karetą i na odwrót.

Osoby których nie obejmuje ustawa muszą dodatkowo skończyć kurs na pojazdy uprzywilejowane.

wiec śmiało możesz jeździć ambulansem jeżeli masz odpowiednią kategorię we wkładce... (nie ma innej ustawy dla PSP policji czy dla kowalskiego... jest jedna)

Idąc tokiem twojego rozumowania radiowozem policyjnym też możesz jeździć jako uprzywilejowanym?  Bzdura totalna.

Offline pnpn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 11, 2016, 11:59:40 »
Nie zgadzam się... ustawa nie określa wyłącznie kto komu i na jakich zasadach wydaje wkładkę czyli PSP zawodowym strażaka itp. Pozostałym Starosta. Nie ma w ustawie nic że są jakieś ograniczenia co do rodzaju pojazdu uprzywilejowanego.

Wiec jezeli co nie jest zabronione to jest dozwolone

Ja jako strażak OSP mam wydane przez starostę na zaświadczenie od burmistrza po przejściu badań lekarskich i psychotestach i nie ma znaczenia czy jako OSP na tych uprawnieniach jeżdził bym wozem bojowym PSP czy karetą i na odwrót.

Osoby których nie obejmuje ustawa muszą dodatkowo skończyć kurs na pojazdy uprzywilejowane.

wiec śmiało możesz jeździć ambulansem jeżeli masz odpowiednią kategorię we wkładce... (nie ma innej ustawy dla PSP policji czy dla kowalskiego... jest jedna)

Idąc tokiem twojego rozumowania radiowozem policyjnym też możesz jeździć jako uprzywilejowanym?  Bzdura totalna.

Kierowanie radiowozem dodatkowo "chyba nie jestem pewien" określa rozporządzenie MSWIA.

Kierować tym pojazdem moga:
Funkcjonariusze,
Pracownicy cywilni Policji,
Pracownicy serwisu  (z tablicą przejazd techniczny)
itp.

Wiec jeżeli masz wkladke wydaną z PSP i masz zamiar pracować w policji to mozesz prowadzić radiowuz na podstawie wydanego dokumentu

co do prowadzących karetek , wozów bojowych, pojazdów technicznych typu (MPK, pogotowie gazowe energetyczne) określają regulaminy zakładu pracy
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2016, 12:07:06 wysłana przez pnpn »

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 607
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 11, 2016, 12:14:49 »
Albo udajesz albo jesteś kompletnym ignorantem. Nie regulaminy a przepisy praw stanowią kto może prowadzić pojazdy uprzywilejowane i jakie. Chłopie ogarnij się bo możesz sobie narobić tylko problemów

Offline pnpn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 11, 2016, 13:08:01 »
Albo udajesz albo jesteś kompletnym ignorantem. Nie regulaminy a przepisy praw stanowią kto może prowadzić pojazdy uprzywilejowane i jakie. Chłopie ogarnij się bo możesz sobie narobić tylko problemów

to podaj ten artykuł który o tym mówi


Albo udajesz albo jesteś kompletnym ignorantem. Nie regulaminy a przepisy praw stanowią kto może prowadzić pojazdy uprzywilejowane i jakie. Chłopie ogarnij się bo możesz sobie narobić tylko problemów

Według  tego co jest napisane jest opisana procedura uzyskania prawa jazdy i kot wydaje odpowiednim słuzbą:
Cytuj

Art. 106. 1. Kierować pojazdem uprzywilejowanym może osoba, która:

1)   ukończyła 21 lat;

2)   posiada prawo jazdy odpowiedniej do rodzaju pojazdu kategorii;

3)   uzyskała orzeczenie:

a)  lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym,

b)  psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;

4)   ukończyła kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi;

5)   posiada zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym w zakresie określonej kategorii prawa jazdy.

2. Przepisu ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do funkcjonariuszy, o których mowa w art. 8 ust. 3.

3. Przepisu ust. 1 pkt 4nie stosuje się do funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej i Inspekcji Transportu Drogowego oraz do kierujących pojazdami ochotniczych straży pożarnych.

Art. 107. 1. Kursy dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi prowadzi ośrodek doskonalenia techniki jazdy, o którym mowa w art. 112 ust. 1 pkt 2 lit. c.

2. Kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi jest prowadzony w zakresie kierowania pojazdami określonymi w prawie jazdy kategorii:

1)   A1, A2 i A;

2)   B1, B i B+E;

3)   C1, C1+E, C, C+E;

4)   D1, D1+E, D i D+E.

3. W przypadku rozszerzania zakresu posiadanego zezwolenia zainteresowana osoba uczestniczy jedynie w odpowiednim kursie uzupełniającym.

3a. Przepisu ust. 3 nie stosuje się do funkcjonariuszy i kierujących, o których mowa w art. 106 ust. 3.

4. Kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi obejmuje:

1)   zajęcia teoretyczne w zakresie:

a)  nauki podstaw techniki jazdy i taktyki jazdy w warunkach specjalnych,

b)  przepisów ruchu drogowego,

c)  problematyki:

— wypadków drogowych,

— psychologii transportu

— prowadzone w formie wykładów i ćwiczeń przez osoby posiadające specjalistyczną wiedzę w tym zakresie;

2)   zajęcia praktyczne z techniki i taktyki jazdy w warunkach specjalnych;

3)   kontrolne sprawdzenie poziomu osiągniętej wiedzy i umiejętności w formie egzaminu.

5. Kurs uzupełniający dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi obejmuje:

1)   zajęcia teoretyczne i praktyczne uzupełniające wiedzę i umiejętności, o których mowa w ust. 4 pkt 1 i 2, w zakresie właściwym dla danej kategorii prawa jazdy;

2)   kontrolne sprawdzenie poziomu osiągniętej wiedzy i umiejętności w formie egzaminu.

6. Ośrodek doskonalenia techniki jazdy wydaje zaświadczenie o ukończeniu odpowiedniego kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi osobie, która:

1)   uczestniczyła we wszystkich przewidzianych w programie zajęciach;

2)   złożyła z pozytywnym wynikiem egzamin, o którym mowa w ust. 4 pkt 3 lub ust. 5 pkt 2.

7. (uchylony).

Art. 108. 1. Zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym uprawnia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym określonym w prawie jazdy kategorii:

1)   A1, A2 i A;

2)   B1, B i B+E;

3)   C1, C1+E, C, C+E;

4)   D1, D1+E, D i D+E.

2. Kierujący pojazdem uprzywilejowanym jest obowiązany posiadać zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym i okazywać je na żądanie uprawnionego podmiotu.

Art. 109. 1. Starosta wydaje zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym, w drodze decyzji administracyjnej, za opłatą oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, osobie, która spełnia wymagania określone w art. 106 ust. 1 pkt 1–4, potwierdzone przedstawionym:

1)   orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;

2)   orzeczeniem psychologicznym o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;

3)   zaświadczeniem o ukończeniu kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi.

1a. Obowiązek przedstawienia zaświadczenia o ukończeniu kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi nie dotyczy funkcjonariuszy i kierujących, o których mowa w art. 106 ust. 3.

1b. W stosunku do kierujących pojazdami ochotniczych straży pożarnych, o których mowa w art. 106 ust. 3, dodatkowym warunkiem wydania zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym jest przedstawienie zaświadczenia wydanego przez podmiot, o którym mowa w art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380, z późn. zm.), potwierdzającego, że osoba ma być kierującym pojazdem ochotniczej straży pożarnej.

2. Starosta wydaje zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym, określając:

1) zakres zezwolenia, o którym mowa w art. 108 ust. 1, odpowiadający:

a)  rodzajowi ukończonego kursu, oraz

b)  zakresowi badań lekarskich i psychologicznych;

2)   ważność zezwolenia na okres 5 lat, nie dłużej jednak niż na okres wynikający z terminu ważności orzeczenia lekarskiego i psychologicznego, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2.

2a.Do zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym wydawanego funkcjonariuszom i kierującym, o których mowa w art. 106 ust. 3, nie stosuje się ust. 2 pkt 1 lit. a.

3. Starosta przedłuża ważność zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym, w drodze decyzji administracyjnej, za opłatą, o której mowa w ust. 1, oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, na okres, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, po przedstawieniu orzeczenia lekarskiego i orzeczenia psychologicznego wydanych na podstawie badań, o których mowa w art. 75 ust. 1 pkt 6 oraz art. 82 ust. 1 pkt 6.

4. Starosta rozszerza zakres zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym, w drodze decyzji, za opłatą, o której mowa w ust. 1, oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, odpowiednio do przedstawionego zaświadczenia o ukończeniu kursu uzupełniającego dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi.

4a. Obowiązek przedstawienia zaświadczenia o ukończeniu kursu uzupełniającego dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi nie dotyczy funkcjonariuszy i kierujących, o których mowa w art. 106 ust. 3.

4b. W stosunku do funkcjonariuszy i kierujących, o których mowa w art. 106 ust. 3, rozszerzenie zakresu zezwolenia, o którym mowa w ust. 4, następuje odpowiednio do przedstawionego orzeczenia lekarskiego i orzeczenia psychologicznego, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2.

5. Żołnierzom Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, funkcjonariuszom oraz pracownikom: Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej i organów kontroli skarbowej, a także pracownikom wojska zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym wydaje nieodpłatnie odpowiedni organ jednostki, w której osoby te pełnią służbę lub są zatrudnione. Przepisy ust. 1, 1 a i 2-4b stosuje się odpowiednio.

6. Koszty zezwoleń na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi ochotniczych straży pożarnych są finansowane z budżetu gminy.

7. Opłata, o której mowa w ust. 1, z wyjątkiem opłaty ewidencyjnej, stanowi dochód powiatu.

Art. 110. Kierować pojazdem przewożącym wartości pieniężne albo inne przedmioty wartościowe lub niebezpieczne, o których mowa w ustawie z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. z 2014 r. poz. 1099), może osoba posiadająca odpowiedni stan zdrowia, kwalifikacje i umiejętności oraz zezwolenie na kierowanie pojazdem przewożącym wartości pieniężne. Przepisy art. 106-109 stosuje się odpowiednio.

Art. 111. 1. Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia:

1)   szczegółowe programy kursów dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i pojazdów przewożących wartości pieniężne;

2)   szczegółowy tryb postępowania w sprawie wydania i przedłużenia zezwolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych lub pojazdów przewożących wartości pieniężne;

3)   wzór zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym i pojazdem przewożącym wartości pieniężne oraz wzory innych dokumentów stosowanych w sprawach, o których mowa w pkt 2;

4)   wysokość opłaty za wydanie zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne, przy czym wysokość tej opłaty nie może przekraczać 100 zł.

2. W rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1, uwzględnia się:

1)   konieczność właściwego przygotowania kierowców do warunków i zagrożeń związanych z kierowaniem pojazdami uprzywilejowanymi i pojazdami przewożącymi wartości pieniężne;

2)   potrzebę ujednolicenia i usprawnienia procedur administracyjnych związanych z wydawaniem i przedłużaniem zezwolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych lub pojazdów przewożących wartości pieniężne;

3)   konieczność zabezpieczenia zezwolenia przed podrobieniem lub przerobieniem;

4)   koszty rzeczowe i osobowe związane z wydaniem zezwolenia
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2016, 13:20:31 wysłana przez Butel »

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 607
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 11, 2016, 13:18:37 »
No to przeczytaj ze zrozumieniem raz jeszcze to co zacytowałeś.



Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 11, 2016, 13:42:56 »
witam
Tak jak pisałem pomijając resztę .
Cytuj
Art. 106. 1. Kierować pojazdem uprzywilejowanym może osoba, która:

4)   ukończyła kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi;

3. Przepisu ust. 1 pkt 4nie stosuje się do funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej i Inspekcji Transportu Drogowego oraz do kierujących pojazdami ochotniczych straży pożarnych

To właśnie ta różnica o której pisałem pkt 4.

Oznacza to że wszyscy ci którzy otrzymali wkładkę na pojazdy uprzywilejowane nie posiadając ukończonego kursu mogą prowadzić tylko pojazdy wymienione w punkcie 3,
pod warunkiem że "reprezentują" tą formację w czasie prowadzenia pojazdu.
Różnica zapewne polega jeszcze na tym że karetką może pojechać cywil jak kto woli pracownik służby zdrowia lub kierowca podwykonawcy posiadający tabor  karetek, natomiast w pozostałych przypadkach jest to funkcjonariusz do których zalicza się również kierowców OSP.
Każdy kto robi inaczej łamie prawo, dlatego jeśli chodzi o karetki prowadzić je można do woli  bez włączonych sygnałów bo to taki sam pojazd jak każdy inny,natomiast w momencie włączenia sygnałów auto staje się pojazdem uprzywilejowanym i wtedy jak wyżej odpowiednie uprawnienia są potrzebne.Chyba że karetka jest na stanie instytucji wymienionych w punkcie 3.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2016, 14:38:06 wysłana przez Butel »

Offline pnpn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 11, 2016, 14:31:32 »
 zadzwoniłem do wydziału ruchu drogowe i zadałem pytanie

1. Czy można jeździć na wkładkach wydany przez PSP?

  odpowiedz była taka że można pod warunkiem ze w adnotacja nie ma wpisane ze dotyczy wyłącznie pojazdów straży lub innych ograniczeń... jeżeli tego nie ma to można...

Mam nagranie tej rozmowy..


« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2016, 14:40:24 wysłana przez Butel »

Offline mateusz_998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 11, 2016, 14:34:26 »
uprawnienia to uprawnienia powinny byc tolerowane ... owszem jezli jest zapis ze tylko auta komendy to nie mozna a jezeli nie ma tego zapisu to wedlug mnie mozna :)

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 11, 2016, 15:04:54 »
witam
I tu tkwi cały szkopuł o ten wpis.
Stare nazwijmy je wkładki nie będą miały tego wpisu bo kurs na uprzywilejowane był wymagany zatem można było prowadzić wszystko,
Wystawienie nowej po skończeniu się daty przydatności starej  od 2016 będzie się wiązało z tym że aby nie było wpisu np na wkładce z OSP PSP to na własny koszt będzie trzeba ukończyć i dostarczyć papier ukończenia kursu na uprzywilejowane i inne niezbędne papiery,pod warunkiem że instytucja wydająca wkładkę się na to zgodzi.
Jeśli natomiast jakaś instytucja wyda wkładkę bez wpisu osobie która nie posiada kursu na uprzywilejowane to złamie prawo i przepisy.Osoba taka może prowadzić wtedy tylko pojazdy służby mundurowej określonej we wkładce jeśli jest tam kierowcą bo tylko wtedy ją dostanie.
Dlatego po nowych przepisach taka adnotacja powinna znaleźć się na wkładce.Taki sam problem zapewne mają gazownicy elektrycy itd jeśli był w szeregach osp miał wkładkę której mógł używać w pracy bo dotyczyła wszystkich pojazdów natomiast teraz nie da rady.
Zakładam że jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę.
Wkładka z instytucji mundurowej będzie za darmo natomiast jeśli chce się pracować na karetce to trzeba będzie niestety zapłacić z własnej kieszeni.