Autor Wątek: Urlop  (Przeczytany 3849 razy)

Offline alex9

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Urlop
« dnia: Lipiec 10, 2016, 15:34:36 »
Witam
Mam pytanie w jakich wymiarach można brać urlop wypoczynkowy. Wiem że dodatkowy można podzielić na 2 części 6 i 7 dni. A wypoczynkowy można podzielić np. co miesiąc mozna 3 dni zabrać?

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: Urlop
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 10, 2016, 15:38:46 »
A w jakich sobie stryjenka uważa, pamiętając, aby w ciągu roku jeden z czasów wolnych od służby trwał przynajmniej 14 dni. A tak, to możesz i 3 dni w miesiącu.  ^_^

Offline alex9

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Urlop
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 10, 2016, 15:57:55 »
Dzięki oto mi chodziło.
Czyli można zabrać w całości dodatkowy jako ten 14dni. a wypoczynkowy dzielić jak chce

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Odp: Urlop
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 10, 2016, 21:59:12 »
pamiętając, aby w ciągu roku jeden z czasów wolnych od służby trwał przynajmniej 14 dni.
podaj podstawę prawną

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: Urlop
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 10, 2016, 23:05:40 »
A podam.

Art. 162 KP (14 dni nieprzerwanego odpoczynku)
Art. 71e ustawy o PSP (niestety, ale nasza ustawa odsyła do KP w sprawach nieuregulowanych)
Rozp. MSW w sprawie warunków i trybu udzielania urlopu strażakom PSP w 2006 par.2 (tutaj o tym, że urlop dodatkowy wypoczynkowy można podzielić na 2 części)

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Odp: Urlop
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 11, 2016, 13:18:32 »
No właśnie... pytanie o podstawę było celowe, żeby wywołać dyskusję. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia a KP traktuje urlop jako prawo pracownika i interpretacja 162 KP jest taka:
Zaakceptowanie wniosku pracownika o podział urlopu na części, z których żadna nie obejmuje co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych nie stanowi wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Podział urlopu może nastąpić tylko na wniosek pracownika. Pracodawca nie może z własnej inicjatywy udzielić pracownikowi urlopu w częściach. Pracodawca może odmówić podzielenia urlopu na części, ale nie może samodzielnie udzielić pracownikowi urlopu w częściach.
W połączeniu z naszym przepisem o dopłatach do wypoczynku, który również pozwala wypłacić świadczenie przy dzielonym urlopie już chyba nie jest takie oczywiste że trzeba brać 14 w jednym kawałku.

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: Urlop
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 12, 2016, 09:29:31 »
No właśnie... pytanie o podstawę było celowe, żeby wywołać dyskusję. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia a KP traktuje urlop jako prawo pracownika i interpretacja 162 KP jest taka:
Zaakceptowanie wniosku pracownika o podział urlopu na części, z których żadna nie obejmuje co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych nie stanowi wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Podział urlopu może nastąpić tylko na wniosek pracownika. Pracodawca nie może z własnej inicjatywy udzielić pracownikowi urlopu w częściach. Pracodawca może odmówić podzielenia urlopu na części, ale nie może samodzielnie udzielić pracownikowi urlopu w częściach.
W połączeniu z naszym przepisem o dopłatach do wypoczynku, który również pozwala wypłacić świadczenie przy dzielonym urlopie już chyba nie jest takie oczywiste że trzeba brać 14 w jednym kawałku.

To tylko jedna z kilku interpretacji :). A inna mówi, że "powinna" = "musi", i w/w stanowi złamanie art.162 KP, i teoretycznie grożą za to pracodawcy konsekwencje finansowe w przypadku kontroli (art.282).
Innymi słowy, pracodawca mógłby jednak "pójść na rękę" pracownikowi, i udzielić mu na jego wniosek urlopu w częściach, nie zachowując okresu 14 dniowego wypoczynku. Osobiście mi to by było wsio ryba, natomiast komendanci najczęściej interpretują to w sposób, który opisałem ja. A urlop jest co prawda prawem pracownika, jednak udziela go pracodawca. I tutaj koło się zamyka.
A, i mogłem się wcześniej wyrazić nieprecyzyjnie, 14 dni ma trwać wypoczynek, ale nie oznacza to, że ma to być 14 dni urlopowych.

Dopłata do wypoczynku nie ma tutaj nic do rzeczy, ale oczywiście nie trzeba mieć 14 dni ciągiem aby została wypłacona.