Autor Wątek: Jakie studia  (Przeczytany 11403 razy)

Offline Matajas

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Jakie studia
« dnia: Lipiec 05, 2016, 17:56:56 »
Witam Wszystkich!
Ukończyłem Bezpieczeństwo Wewnętrzne, licencjat w specjalności Bezpieczeństwo w Sytuacjach Kryzysowych. Teraz zastanawiam się nad kontynuacją Bezpieczeństwa na magisterce, doradźcie, czy lepiej dać sobie spokój i zrobić inż. czy bedzie on bardziej przydatny w PSP?, czy nie ma to wiekszego znaczenia, jesli nie ma się pleców w postaci wujka. Z góry dzieki za wszystkie odpowiedzi

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: Jakie studia
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 06, 2016, 15:11:57 »
Jeżeli z góry zakładasz konieczność pleców w postaci wujka, to może daj sobie całkowicie spokój z nauką pod kątem przydatności w PSP, bo i tak nic Ci to nie pomoże, nie mając wujka.

Offline Matajas

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Jakie studia
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 07, 2016, 19:11:29 »
Prosiłem o doradzenie czy lepiej kontynuować studia na magisterce z bezpieczeństwa, czy może lepiej zainteresować się zrobieniem inż o kierunku przydatnym w Straży, które nie zostały niestety dokładnie sprecyzowane i taki był cel mojego pytania. Nie widze czemu miała służyc Twoja odpowiedz Stary Wygo, bo to, że teraz wszędzie rządzą znajomości jest bardo widoczne, a niektórzy wolą zaoszczędzić sobie czasu, energii i kosztów, które są niemałe jeśli ukończenie danego kierunku okaże się nieprzydatne.

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: Jakie studia
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 07, 2016, 21:57:50 »
Prosiłem o doradzenie czy lepiej kontynuować studia na magisterce z bezpieczeństwa, czy może lepiej zainteresować się zrobieniem inż o kierunku przydatnym w Straży, które nie zostały niestety dokładnie sprecyzowane i taki był cel mojego pytania. Nie widze czemu miała służyc Twoja odpowiedz Stary Wygo, bo to, że teraz wszędzie rządzą znajomości jest bardo widoczne, a niektórzy wolą zaoszczędzić sobie czasu, energii i kosztów, które są niemałe jeśli ukończenie danego kierunku okaże się nieprzydatne.
Nieprawdopodobnie mnie wk...a zrzucanie własnej indolencji na brak posiadania wujka, stąd moja odpowiedź.
 
A jakiż to kierunek jest przydatny w PSP? Nie ma takiej listy, żaden przepis tego nie precyzuje, o przydatności studiów decyduje Twój 01, biorąc jeszcze wiele innych rzeczy pod uwagę, sytuację kadrową i płacową również.

Sięgając troszeczkę głębiej, nowelizacja ustawy dosyć mocno premiuje kierunek Inżynieria Bezpieczeństwa w specjalności Inżynieria Bezpieczeństwa Pożarowego na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego w SGSP (znaczne ułatwienie uzyskania kwalifikacji oficerskich).

Drugim punktem zaczepienia jest ratownictwo medyczne (nowelizacja ustawy o PRM, i powoli wprowadzane stanowiska, nazwijmy to, medyczne - ale to też trzeba lubić).

Różnica między inżynierem czegokolwiek, a licencjatem jest taka, że dla uzyskania kwalifikacji oficerskich związanych z kierowaniem działaniami nie jest wymagany technik pożarnictwa (czyt. szkoła aspirantów) - art. 36 ustawy.

Teoretyzując, jak już musisz się uczyć, na dzień dzisiejszy najkorzystniej by było (biorąc pod uwagę stricte PSP):
1. inżynier bezpieczeństwa pożarowego w SGSP
2. ratownictwo medyczne
3. inżynier czegokolwiek

Magisterka z kolei pozwoli Ci uzupełnić wykształcenie do poziomu magicznego mgr przed nazwiskiem, natomiast w PSP na szczeblu KM/KP, wymagana jest jedynie w przypadku stanowisk komendanckich i naczelnika wydziału - jeżeli celujesz w te stołki to zrobić musisz, jeżeli nie - niekoniecznie ma znaczenie.

Druga strona medalu to koszty studiów ponoszone przez Ciebie, magisterkę ogarniesz w 3-4 semestry. Studia inżynierskie to 8 semestrów.

A żeby sprecyzować odpowiedź, napisz o sobie coś więcej, tj. jakie stanowisko zajmujesz, jak wygląda u Was sytuacja kadrowa, jakie masz kwalifikacje, jak komendant się zapatruje na kierowanie na przeszkolenie zawodowe, itp. - wtedy będzie można lepiej doradzić.

Offline NERYNG

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Jakie studia
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 25, 2016, 11:31:18 »
Nie wiem co Cię tak zbulwersowało z tym ,, wujkiem,,  w straży, mało znasz takich przypadków ?
Druga sprawa,  jesteś pewien co do tytułu jaki otrzyma po SGSP ? Jak rozumiem to cywil nie mundurowy. Ze swojej strony powiem tyle, jeśli zaoczne w SGSP.....daruj sobie, szkoda czasu i pieniędzy.

Offline Matajas

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Jakie studia
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 01, 2016, 22:23:45 »
Nie pracuję w Straży, a jedynie staram się o przyjęcie, w tzw naborze ,,z ulicy''.  Co do studiów to już dowiedziałem się, że jako cywil studia w sgsp zaoczne nic i tak mi nie dadza, bo musze byc skierowany przez komendanta bedac do tego w sluzbie. Konćzenie magisterki tez wydaje mi sie bezsensowne, bo tak naprawde nie przyda mi sie to w Strazy. Stad moje pytanie odnosnie studiow. Obecnie rozwazam opcje ratownictwa medycznego lub rozpoczecia studiow dopiero gdy uda mi sie dostac do PSP i ukonczyc szkolenie podstawowe. Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi.

Offline Feo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 346
Odp: Jakie studia
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 10, 2016, 15:53:57 »
Jak studia w sgsp nic ci nie dadzą? Kończąc studia "Inżynieria bezpieczeństwa" na WIBP uzyskujesz tytuł  inżyniera bezpieczeństwa pożarowego, za co można dostać 15 pkt w naborze. Nie mylić z tytułem Inżyniera pożarnictwa, której uzyskuję się kończąc SGSP jako strażak (stacjonarne I stopnia dla strażaków w służbie kandydackiej lub niestacjonarne I stopnia dla strażaków w służbie stałej).
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2016, 16:00:03 wysłana przez Feo »

Offline NERYNG

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Jakie studia
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 23, 2016, 11:07:35 »
Czy oby otrzymuje tytuł ,,inżyniera bezpieczeństwa pożarowego ,, ? Pierwsze roczniki, które ukończyły studia zaoczne na WIBP otrzymały tytuł inżyniera ,, w zakresie bezpieczeństwa pożarowego,, czyli tak naprawdę nikt nie wiedział co to jest. Wiem, że kilka osób zaczęło wojować i mieli to niby zmienić , ale jaki był finał nie mam pojęcia. Tytuł ,,inżyniera pożarnictwa,, otrzymywali strażacy zawodowi, kończący ten sam kierunek. Był tylko podział na grupy, w jednej cywile w drugiej zawodowcy. Program ten sam, wykłady i zaliczenia wspólne , tytuł na dyplomie zupełnie inny :)

Offline Feo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 346
Odp: Jakie studia
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 26, 2016, 16:27:11 »
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 1 września 2011 r.
w sprawie tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów, warunków wydawania oraz niezbędnych elementów dyplomów ukończenia studiów i świadectw ukończenia studiów podyplomowych oraz wzoru suplementu do dyplomu

§ 2,
3)inżynier pożarnictwa — strażakom Państwowej Straży Pożarnej po uzyskaniu efektów kształcenia określonych dla kwalifikacji pierwszego stopnia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa w Szkole Głównej Służby Pożarniczej na studiach prowadzonych dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej

całość:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20111961167

No i program studiów nie do końca taki sam, w każdym razie na pewno nie dla studentów dziennnych. Dzienni mundurowi mają dodatkowo w indeksie oceny ze służby wewnętrznej, praktyki w podziale bojowym, po trzecim roku z zajęć terenowych. Nie wiem jak zaoczni.

Offline Matajas

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Jakie studia
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 03, 2016, 13:23:42 »
Dziękuję za wszystkie cenne uwagi, jak już nadmieniłem nie jestem strażakiem, a dopiero staram się o przyjęcie z naboru z tzw. ,,ulicy'' ukończyłem Bezpieczęnstwo Wewnętrzne- licencjat, ponieważ myślałem o służbach mundurowych, a nie miałem do końca sprecyzowane jakich. Teraz widzę, że w przypadku PSP raczej do niczego się one nie przydadzą, dlatego nie zamierzam kontynuować magisterki. Myślę, że rozsądnym wyjściem będzie pojście na Ratownictwo Medyczne lub SGSP ale to wydaje mi się warto spróbować jeśli najpierw dostane się w szeregi PSP. Pozdrawiam

Offline LUKA91

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Jakie studia
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 06, 2016, 23:46:17 »
Myślę, że rozsądnym wyjściem będzie pojście na Ratownictwo Medyczne lub SGSP ale to wydaje mi się warto spróbować jeśli najpierw dostane się w szeregi PSP
Kolego jak się dostaniesz do PSP z ulicy to nie od Ciebie będzie zależało czy pójdziesz na studia zaoczne do SGSP czy też do jakiejś szkoły aspiranckiej. decydowałby o tym Twój Komendant, uwzględniając oczywiście ilość miejsc, które wyznaczył Komendant Główny :) :P
proponuję Ci iść na te studia Ratownictwa Medycznego, 3 lata i masz tytuł. zauważ, że w naborach są za to punkty i biorąc pod uwagę max. zdobycie 60 pkt, za ratownika jest dosyć sporo:
9) uprawnienia do wykonywania zawodu ratownika medycznego o których mowa w art. 10 ustawie z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z dnia 20 października 2006 r, z późn. zin.) - 15 punktów
Twój wybór ;) jakbym miał ze 2 lata mniej to nawet bym się nie zastanawiał i cisnął to. pozdro! :)
"Najpierw Cię ignorują.
Potem śmieją się z Ciebie.
Później z Tobą walczą.
Później wygrywasz"

Offline Matajas

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Jakie studia
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 11, 2016, 20:25:44 »
Witam! Postanowiłem trochę odswierzyc temat. Po wielu trudach udało mi się dostać do PSP, w styczniu szkoła, już nowym systemem. Teraz moje pytanie do Was koledzy, mam zrobiony licencjat z bezpieczeństwa wewnętrznego, radzilibyscie dokończenie tego kierunku na mgr licząc, że mooze kiedyś nadarzy się szansa na awans, czy lepiej zrobić inne studia??

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.356
Odp: Jakie studia
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 11, 2016, 20:31:13 »
Witam! Postanowiłem trochę odswierzyc temat. Po wielu trudach udało mi się dostać do PSP, w styczniu szkoła, już nowym systemem. Teraz moje pytanie do Was koledzy, mam zrobiony licencjat z bezpieczeństwa wewnętrznego, radzilibyscie dokończenie tego kierunku na mgr licząc, że mooze kiedyś nadarzy się szansa na awans, czy lepiej zrobić inne studia??
Ratownictwo medyczne, chyba że jesteś na jednostce np. chemicznej to wtedy chemia.
Licencjat o którym mówisz jest gówno warty,
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline kapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
Odp: Jakie studia
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 12, 2016, 00:00:11 »
To i ja zadam pytanie. Czy po studiach RM opłaca robić się magistra np. z bezpieczeństwa wewnętrznego o specjalności "zarządzanie kryzysowe"? Czy w jakiś sposób polepszy to sytuacje na naborze np. podczas rozmowy?

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: Jakie studia
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 12, 2016, 12:04:11 »
Witam! Postanowiłem trochę odswierzyc temat. Po wielu trudach udało mi się dostać do PSP, w styczniu szkoła, już nowym systemem. Teraz moje pytanie do Was koledzy, mam zrobiony licencjat z bezpieczeństwa wewnętrznego, radzilibyscie dokończenie tego kierunku na mgr licząc, że mooze kiedyś nadarzy się szansa na awans, czy lepiej zrobić inne studia??

Jeżeli liczysz na awans w stopniu to najrozsądniej będzie jak zrobisz jakiekolwiek studia inżynierskie, a najlepiej inżynierie bezpieczeństwa w sgsp. Dopóki nie pojawi się szansa na naczelnika wydziału/komendanta to magisterka nic nie daje, a do tego jest jeszcze bardzo dłuuuga droga  :wacko:

Offline eryko95

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
  • SA Poznań
Odp: Jakie studia
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 12, 2016, 14:03:59 »
A ja mam jeszcze pytanie , czy aby strażak mógł studiować zaocznie na sgsp jest wymagane od niego, by miał dobrze napisaną maturę z danych przedmiotów ?
Bo walczyć trzeba do końca!

Offline mish3lls

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 682
Odp: Jakie studia
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 12, 2016, 15:52:48 »
A ja mam jeszcze pytanie , czy aby strażak mógł studiować zaocznie na sgsp jest wymagane od niego, by miał dobrze napisaną maturę z danych przedmiotów ?

Jesli chcesz robisz robic cywilnie za swoja kase to matura na poziomie 80pkt z 3 przedmiotow

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: Jakie studia
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 12, 2016, 16:04:13 »
A ja mam jeszcze pytanie , czy aby strażak mógł studiować zaocznie na sgsp jest wymagane od niego, by miał dobrze napisaną maturę z danych przedmiotów ?

Bylebyś miał napisaną maturę z wymaganych przedmiotów i osiągnął próg 80pkt. Ważniejsze jest skierowanie od własnego KP/KM.

Offline lander

  • Cel: PSP
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Odp: Jakie studia
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 12, 2016, 21:35:14 »
A jak wygląda sprawa jeśli skieruje jednostka?

Offline eryko95

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
  • SA Poznań
Odp: Jakie studia
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 12, 2016, 23:12:30 »
A jak wygląda sprawa jeśli skieruje jednostka?
Właśnie o takiej formie nauki mówimy.
Bo walczyć trzeba do końca!

Offline lander

  • Cel: PSP
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Odp: Jakie studia
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 13, 2016, 05:35:16 »
Kolega właśnie pytał jeśli by zaczął studia na własną rękę a jak chciałem się dowiedzieć czy jeśli kieruje jednostka na studia to wymogi są takie same czy nie potrzeba jest matura np z fizyki czy chemi?

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: Jakie studia
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 13, 2016, 12:28:12 »
Kolega właśnie pytał jeśli by zaczął studia na własną rękę a jak chciałem się dowiedzieć czy jeśli kieruje jednostka na studia to wymogi są takie same czy nie potrzeba jest matura np z fizyki czy chemi?

Potrzebna jest i tu i tu. Z tym, że na zaoczne (kieruje KP/KM) wynik z matury nie musi być aż tak wysoki jak na dzienne.