Autor Wątek: Grupy szybkiego reagowania - teraz Polska: Przegląd Pożarniczy 05/2006 str.16-18  (Przeczytany 4402 razy)

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
W związku z ukazaniem się artykułu pt. "Grupy szybkiego reagowania - teraz Polska" (autorzy: kpt. mgr inż. Szymon Kokot, asp. sztab. Dariusz Buk i Witold Nocoń) w bieżącym numerze Przeglądu Pożarniczego (05/2006), serdecznie zapraszamy do dyskusji na temat wprowadzenia elementów grup szybkiego reagowania do działań.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 03, 2006, 08:50:06 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline pifos

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Grupy szybkiego reagowania - teraz Polska
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 02, 2006, 18:57:43 »
Witold temat jest znany i naprawdę ciekawy, w czasach gdy na zmianach schodzi się do 50% stanu osobowego, gdzie nieda się pracować bezpiecznie napewno takie grupy miałyby zajęcie, balansujemy na krawędzi i jestem pewien że wcześniej czy później wydarzy się tragedia w rejonie kraju gdzie nasycenie podmiotów ratowniczych nie jest tak gęste jak na ślązku. Tak więc jak takie grupy miałyby powstać, skąd wziąść ludzi. Myślę że na dłuższy czas pomysł nierealny. Najciekawsze w tym wzystkim, że KG zdaje się niewidzieć żadnego poblemu. Z-ca głównego odwiedza jednostki, zjeździł chyba z 200 i do tej pory nie zauważył problemu, przecież jest to problem wszystkich JRG, czy do tego trzeba odwiedzić wszystkie jednostki w kraju i zmarnować masę paliwa, by wziąść się w końcu do doboty. Fakt w większych aglomeracjach jest po kilka JRG i można sobie pomagać, a co tam gdzie jest 7, 6 a nawet 5 strażaków. To są jaja. Gdzie zapowiadana reorganizacja KW i KP. DO ROBOTY :angry: I Związki zawodowe również czas coś z tym zrobić.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2006, 19:11:45 wysłana przez pifos »

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Grupy szybkiego reagowania - teraz Polska
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 02, 2006, 19:33:28 »
Pifos!

Pisząc ten artykuł wzięliśmy pod uwagę realne obsady. Zaś "grupa szybkiego reagowania" w tym przypadku nie polega na wydzieleniu odpowiedniej ilości strażaków specjalnie do tego celu, tylko na wpisaniu tego w obsadę, która juz jest na miejscu działań.

W artykule tym podajemy pewne propozycje rozwiązań, biorąc przede wszystkim pod uwagę nasze realia. Opisujemy (w ogromnym skrócie) działania podczas pożaru mieszkania w kamienicy w dwóch przypadkach:
- dwóch zastępów na miejscu akcji z obsadą 1+2 (GBA) i 1+2 (GCBA)
- dwóch zastępów na miejscu akcji z obsadą 1+5 (GBA) i 1+3 (GCBA)

Oczywiście chodzi o sytuację w której przy takiej obsadzie jednemu ze strażaków grozi niebezpieczeństwo wewnątrz strefy zadymionej. Oczywiście w pełni zgadzamy się w tym, że obsady są za małe, tylko staramy się skupić na tym, czym w obecnej chwili dysponujemy.
Mamy nadzieję za szeroką i konstruktywną dyskusję, gdy tylko numer trafi do jednostek i komend.

pozdrawiam

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Grupy szybkiego reagowania - teraz Polska: Przegląd Pożarniczy 05/2006 str.
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 02, 2006, 23:34:05 »
Witold, Szymon gratuluje Wam. Opublikowanie tego artykułu w PP to już sukces. Oby tak dalej! W pełni popieram wasze działania.
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Pifos: zgadzam się z tobą i z witoldem. dodam tylko że gdy wejdzie nowe Rozporządzenie MSWiW dot BHP, którego projekt jest "w drodze" (czyli nie wiadomo kiedy to nastąpi, natomiast projekt jest już dostępny np na www.zzsflorian.pl ) to wiele zapiów będzie korzystnych z punktu widzenia działaia ewentualnej  gsr (czy jak kto woli personelu, który uda się ratować strażaka z niebezpieczeństwa, kiedy nastąpi taka potrzeba, bo że jakiś personel si uda po kolegę to chyba nie ma wątpliwości, oczywiście zależnie od konkretnych możliwości i sytuacji) natomiast drugi jak uważam plus to fakt, że w pewien niebezpośredni sposób może to wpłynąć na zwiększenie stanów osobowych, bo przecież przepis, całkiem jak rozkaz, to nie gazeta ;) tak mi się wydaje, że może to być poważny argument w dyskusji nad liczebnością stanów osobowych na zmianach służbowych.

maldrin: dzięki, polecamy lektrę no i czekamy na sugestie i komentarze. btw, jak coś to wiesz gdzie mnie szukać ;)

pozdro
szmon
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline pifos

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Przeczytałem z uwagą, gratuluje poblikacji, niestety w składzie 6-cio osobowym pomysł raczej jest niewykonalny. Co innego na papierze, wiadomo ten przyjmie wszystko, rzeczywistość jest mniej kolorowa i w czasie takich akcji każdy ma ręce pełne roboty. Ale jak widać KG to na rączkę, w tym widzą lekarstwo na chorobę która nas niszczy.

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
gdzieś przeczytałem że tworzenie takiej grupy w osp nie jest zalecane z powodu że tak powiem zgrania się ekipy .... ,

lekka przesada

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Grupy szybkiego reagowania - teraz Polska: Przegląd Pożarniczy 05/2006 str.
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 06, 2006, 07:44:56 »
Ogniomistrz1:
powiem, że nawet więcej niż lekka, bo to żaden argument. problem tkwi w zrozumieniu potrzeby takiego podejścia do sprawy i w wyszkoleniu. doskonałym przykładem OSP przodującej przecież w tej tematyce jest straż ochotnicza z Przyszowic, która tworzy stronę eGSR, link oczywiście poniżej. Pozdro.
Szymon
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Grupy szybkiego reagowania - teraz Polska: Przegląd Pożarniczy 05/2006 str.
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 06, 2006, 17:26:12 »
(...)niestety w składzie 6-cio osobowym pomysł raczej jest niewykonalny. Co innego na papierze, wiadomo ten przyjmie wszystko, rzeczywistość jest mniej kolorowa i w czasie takich akcji każdy ma ręce pełne roboty. Ale jak widać KG to na rączkę, w tym widzą lekarstwo na chorobę która nas niszczy.

A mógłbyś wyjaśnić co jest niewykonalne? Czy chodziło Ci o to co napisaliśmy, czy o uratowanie strażaka? Bo wydaje mi się, że to co proponujemy wynika z konieczności i tyle. Jeśli z 6 ludzi 4 działa a AODO w środku budynku, to w przypadku konieczności ratowania strażaka, do akcji musi wkroczyć tych dwóch pozostałych (albo przynajmniej jeden z nich, jak to opisaliśmy - w zależności od sytuacji). A że jednym z nim jest kierowca, to wynika z tego, że powinien być w pełni przygotowany do takich działań (nomex, kominiarka, aparat itd.). Moim zdaniem to konieczność. Wiadomo, że ręce pełne są roboty podczas takiej akcji, ale co byś nie robił, to kolegi nie zostawisz. Jeśli źle Cię zrozumiałem, to proszę o wyjaśnienie.

Nie wiem co też do tego ma KG - artykuł napisaliśmy tylko my w trójkę i zapewniam Cię, że nikt inny palców w tym nie maczał...:D

gdzieś przeczytałem że tworzenie takiej grupy w osp nie jest zalecane z powodu że tak powiem zgrania się ekipy .... ,
lekka przesada

Domyślam się, że masz na myśli grupę którą założyłem u siebie w OSP. Jeśli dokładnie przeczytasz, jaki jest cel działalności tej grupy to rzecz się sama wyklaruje. Zresztą sama nazwa "Eksperymentalna..." mówi sama za siebie, choć może brzmi trochę pretensjonalnie ;)
Z tym, że w sytuacji, w której posiadamy w OSP uprawnienia do używania AODO, to ja czuję się w obowiązku pewne techniki kolegom pokazać i ich nauczyć.

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Grupy szybkiego reagowania - teraz Polska: Przegląd Pożarniczy 05/2006 str.
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 16, 2006, 11:36:21 »
Dla osób, które nie mają dostępu do Przeglądu Pożarniczego:

Pełna wersja artykułu dostępna jest na stronie Przeglądu Pożarniczego http://ppoz.pl/pwa506a.php w pliku pdf.

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Uzi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Witam
I gratuluję artykułu,nie chcę uchodzić za negatywa ale...
wprowadzenie tego do trybu szkoleń nie jest problemem w mojej JRG sami czasem takie działania symulujemy i tu wypływa wyrażny problem, wszystkie wozy gaśnicze w mojej JRG wyposażone są stosownie do wilkości w AODO (obsada 1-2,2ODO /1-5,5ODO itd)TYlko wozy specjalistyczne mają tych aparatów więcej,więc jasno wynika że aparatu dla kierowcy i ewentualnego poszkodowanego niestety brak.W naszym przypadku przy pożarze mieszkania sami dysponujemy SRt, i wtedy gsr  zawsze można skompletować.
Podsumowując,uważam że potrzeby takich działań i szkoleń nikomu z NAS nie trzeba tłumaczyć i wstarczy trochę dobrej woli by cel osiągnąć jednak z tym sprzętem będzie trochę gożej i tu trzeba woli wyższego szczebla.

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Grupy szybkiego reagowania - teraz Polska: Przegląd Pożarniczy 05/2006 str.16-18
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 27, 2006, 21:34:23 »
Podsumowując,uważam że potrzeby takich działań i szkoleń nikomu z NAS nie trzeba tłumaczyć i wstarczy trochę dobrej woli by cel osiągnąć jednak z tym sprzętem będzie trochę gożej i tu trzeba woli wyższego szczebla.

a także pieniędzy jak z reszta zawsze w Polsce. pozdrawiam

Offline lopez

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
  • strażak morowy
Odp: Grupy szybkiego reagowania - teraz Polska: Przegląd Pożarniczy 05/2006 str.16-18
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 05, 2006, 13:45:37 »
Tematyka naprawde godna uwagi, gdyz temat lezy. Nalezaloby sie zajac tez i wlasnym bezpieczenstwem. Kasa, obsada, sprzet nie jest nawazniejszy-najwazniejsze sa checi, reszta sama przyjdzie. Wazne ze sa jeszcze pasjonaci i ze komus sie chce - a nie tylko pesymizm no i po sluzbie na piwo-ono wszystkiego nie zalatwi (tymbardziej nie pomoze po stracie kolegi) - tak wiec panowie cwiczyc cwiczyc cwiczyc i brac pod uwage prawdopodobienstwo zagrozenia zycia ratownikow - bo pozniej moze byc juz za pozno (wezcie pod uwage sytuacje z Tarnowa). Pozdrawiam wszystkich ratownikow!!!
Bogu na chwałę, Ludziom na pożytek!!!

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Grupy szybkiego reagowania - teraz Polska: Przegląd Pożarniczy 05/2006.
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 05, 2006, 18:52:16 »
Całkowicie zgadzam się z lopez'em. Podstawą całej tej zabawy są ćwiczenia sytuacji w których musimy ratować jednego z nas. Powiem więcej, bo studiuję temat od jakiś trzech lat. Na początku wydawało mi się, że najważniejsze w tym wszystkim, jest wysłanie dodatkowego zastępu do akcji, który będzie pełnił rolę "grupy szybkiego reagowania". Po tych trzech latach doszedłem do wniosku, że jednak najważniejsze jest wyszkolenie czyli wcześniejsze przygotowanie się na takie sytuacje. To nie znaczy, że dodatkowy zastęp byłby do niczego - wręcz przeciwnie. Ale tego się nie da tak od razu zrobić. Nie wiem, czy dożyję takich czasów (żeby ten dodatkowy wózek był wysyłany do każdej akcji, w której prowadzone są działania w AODO).

Ale szalenie ważnym jest, posiadanie:
1) umiejętności ratowania kolegi strażaka - żeby, gdy już do tego dojdzie, bez zastanawiania się wiadomo było, co trzeba zrobić (w zależności od sytuacji)
2) posiadanie planu działania - czyli zrealizowane tego co w pkt. 1) + m.in. natychmiastowe wezwanie dodatkowych sił i środków.

pozdrawiam

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl