Autor Wątek: Wypłata równoważnika na zakup mieszkania  (Przeczytany 121851 razy)

Offline krasow

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Wypłata równoważnika na zakup mieszkania
« dnia: Maj 30, 2006, 14:59:17 »
Witam serdecznie,mam pytanko moze ktoś potrafi mnie odesłąc do konkretnego źródła albo sam mi powie jakie są zasady wypłąty równowąznika (pomocy mieszkaniowej)konkretnie chodzi mi o taką sprawę ,planuję zakup mieszkania,osoba która prowadzi te sprawy twierdzi ,że wstrzymają mi wypłatę za brak lokalu w momencie gdy zakupię,a nie w momencie ,w którym przeprowadze się i zamelduję ,miałem wcześniej informację że równowąznik wypłaca się  do momentu wypłaty pomocy mieszkaniowej,ale na ten rok nie obiecują mi jej. W takim razie zostanę przez dalszą część roku bez równoważnika za brak tak i bez pomocy mieszkaniowej.
  z góry dzięki
 
 
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2013, 13:56:52 wysłana przez robn »

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 30, 2006, 15:02:35 »
Dokładnie nt. nie wiem, ale przewijało się <Tu> już coś takiego - opcja "Szukaj"
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline krasow

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 30, 2006, 21:32:35 »
niestety opcja ,,szukaj" nie wiele wyjaśnia ,bardzo nie wiele.Czytałem ustawe o Polcji ale do tego sa akty wykonawcze i na podstawie tego można coś znaleźć

Offline tuniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 30, 2006, 21:35:35 »

Offline Fenix

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 31, 2006, 11:04:05 »
wypłata równoważnika za bark lokalu powinna nastąpić z chwilą wypłaty choćby części równoważnika na zakup mieszkania. Pozdrawiam  -_-

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 31, 2006, 20:59:39 »
krasow napisał:
Cytuj
osoba która prowadzi te sprawy twierdzi ,że wstrzymają mi wypłatę za brak lokalu w momencie gdy zakupię,a nie w momencie ,w którym przeprowadze się i zamelduję
i ta osoba ma rację, patrz (ustawa o PSP) art. 78 pkt.1 i 3; art.79 pkt. 2 i 3, art.80 pkt. 6
+ stosowne rozporządzenie MSWiA
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline arbelt

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 02, 2006, 08:58:16 »
Dokładnie tak mniej wiecej to jest nie liczy sie zameldowanie tylko nabycie danego mieszkania. Bo o "pomoc" na zakup mieszkania mozesz sie ubiegac nawet po 10 latach od zakupu .( jak chcesz wziac wiecej i otworzyles fabryke powiekaszajaca rodzinke) :))
A jak sama nazwa mowi "równoważnik za brak lokalu" a jak juz kupisz to juz masz a ze nie chcesz sie wprowadzic to juz Twoja sprawa. Co do wypłacenia "pomocy" na zakup mieszkania to nie daj sie zwiesc, nie ma tu zadnego planowania o wyplacenie tej kasy. To jest tak ze fundujesz sobie chatke, skladasz podanie o "pomoc" i KP ma miesiac na rozpatrzenie podania a potem ma chyba 6 miesiecy na wyplacenie kasy.
no no no..... PKP...........
nie wiem, nie umiem, nie pomogę

Offline pasowik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 02, 2006, 17:55:23 »
 ...."o "pomoc" na zakup mieszkania mozesz sie ubiegac nawet po 10 latach od zakupu..."----
czy ktoś może podać mi podstawę prawną do ww kwestii bo osobiście mnie dotyczy. 5 lat temu kupiłem mieszkanie - byłem wtedy strażakiem w służbie kandydackiej.
Teraz chciałbym dostać ww pomoc --- czy mi się należy???
Zorientowanych proszę o podpowiedź bo w przepisach nie znalazłem odpowiedzi że mi się należy

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 03, 2006, 13:39:35 »
Cytuj
Zorientowanych proszę o podpowiedź bo w przepisach nie znalazłem odpowiedzi że mi się należy
nie wiem czy jestem zorientowany, ale pomoc na zakup mieszkania jest przeznaczona dla strażaków w słuzbie stałej, więc skoro nabyłeś mieszkanie jeszcze w słuzbie kandydackiej to sorki, ale chyba nie, bo tak rozumując, czy gdyby ktoś nabył mieszkani przez przyjęciem do PSP to również należłoby mu się dofinansowanie po przyjeci do strazy?
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline kapral75

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 04, 2007, 11:01:24 »
Witam wszystkich. Mam również pytanie. Wstępując do służby moja żona posiadała część domu przepisaną sądownie po śmierci ojca. Ja na siebie nie miałem przepisanej tej części.
Po kilku latach zdecydowaliśmy się spłacić udziały rodzeństwu żony,aby posiadać cały dom na siebie.
Wzięliśmy kredyt i odkupiliśmy  wszystkie części od rodzeństwa.(odkupione udziały są na nas oboje).
Pytanie: czy mogę ubiegać się pomocy finansowej na zakup tych udziałów?

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 04, 2007, 11:10:49 »
Niestety jesteś jednym z tych "frajerów", którzy w chwili wstępowania do służby (stałej) posiadali lokal mieszkalny lub jego część (dotyczy to również małżonków).
Niestety nic nie uszczkniesz z tego toru, który nazywa się "pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego".
Ale nie przejmuj się, nie jesteś sam - takich jak ty jest dużo.

Online robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 04, 2007, 11:18:10 »
 ^_^ ^_^mario....... ale żeś zepsuł gościowi niedzielę.....  ^_^ ^_^ ^_^
niestety też zrobie to samo, tak jak mówi mario nie ma znaczenia, że ty nie miałeś mieszkania; żona która ma z tobą współwłasność majątkową miała te mieszkanie (lub część) i w trakcie dalszych czynności uzyskaliście je na siebie całe i to zamknęło wam drogę do uzyskania pomocy.
Kapral, poczytaj także inne posty o mieszkaniówce i pomocy mieszkaniowej, lang i jaza dość dokładnie sie wypowiadali na ten temat, pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 04, 2007, 11:30:29 »
Wydaje mi się, że nawet w sytuacji, gdyby mieszkanie stanowiło wyłączną pozamałżeńską własność małżonki nie ma to znaczenia . Zarówno w oświadczeniach do równoważnika za brak lokalu jaki do pomocy finansowej na zakup lokalu mówi się "posiadaniu" mieszkania przez małżonka  a więc nawet w domyśle mieszkania które nie jest własnością zainteresowanego.
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2007, 11:42:30 wysłana przez mario68 »

Offline kapral75

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 04, 2007, 11:32:29 »
Nawet jeśli posiadaliśmy 16 m 2?

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 04, 2007, 11:42:00 »
Tu już mamy do czynienia z sytuacją gdy "posiadany" lokal nie spełnia przysługujących ci norm zaludnienia. Poczytaj posty langa - on dość wyczerpująco pisał o tych sprawach. A najlepiej napisz sobie do niego na PW.
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2007, 11:45:23 wysłana przez mario68 »

Offline truteń

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 13, 2007, 13:19:54 »
witam, pracuje na pb 7 lat i chcemy z żoną kupić mały domek, a zameldowani jesteśmy oddzielnie, każdy u swoich rodziców, nie pobieram równoważnika za brak lokalu, tzw. dżentelmeńska umowa. Czy należy mi się równoważnik na zakup mieszkania i jaka jest podstawa prawna do jego przyznania? Dziękuję i pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2007, 13:48:57 wysłana przez truteń »

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 13, 2007, 13:38:57 »
Nie ma czegoś takiego jak "gentlemen's agreement" przy równoważniku za brak lokalu :) . Jest to raczej jednostronna umowa nie-dżentelmeńska.....
Ponieważ nie masz mieszkania to zgodnie z ustawą o PSP należy ci się równoważnik. I możesz o niego wystąpić. Co ciekawe należy ci się trzy lata do tyłu. Skromnie licząc jest to w tej chwili ponad dziesięć tys. zł!!
A pomoc finansowa na zakup lokalu jak najbardziej ci się należy.

« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2007, 14:22:41 wysłana przez mario68 »

Offline truteń

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 13, 2007, 13:50:12 »
mario dzieki :mellow: jestem poczatkujący :mellow: a wiesz moze na jakie przepisy powinienem sie powołac, aby wyegzekwować swoje prawa?

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 13, 2007, 13:55:51 »
oczywiście, że wiem. Ty gdybyś chciał to też byś wiedział. Ty rzeczywiście jesteś "truteń" z natury i usposobienia. :)

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 listopada 2005 r. w sprawie trybu przyznawania strażakowi Państwowej Straży Pożarnej równoważników pieniężnych za remont albo za brak lokalu mieszkalnego - http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20052412033

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 listopada 2005 r. w sprawie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej - http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20052412034

Na przyszłość - wystarczy skorzystać z wyszukiwarki internetowej....

Offline sam998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 19, 2007, 18:39:15 »
Mam pytanie.
 Czy ktoś starał sie o pomoc finansową na wykup mieszkania spółdzielczego które zajmował i czy dostał taką pomoc?

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 19, 2007, 22:59:09 »
Ja się starałem już 2-3 lata temu!
Niestety <opcja> nie przysługuje...  :angry: Chore Ech... :wacko:
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline qba_21

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
  • mała ale fajna Honda CRX
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 20, 2007, 13:57:25 »
Ponieważ nie masz mieszkania to zgodnie z ustawą o PSP należy ci się równoważnik. I możesz o niego wystąpić.

i przysługuje tylko w służbie stałej???? jak sie domyślam

Offline jarecki77

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 21, 2007, 17:13:22 »
Witam wszystkich. Mnie również interesuje temat równoważnika na zakup mieszkania. Z kadrową i kwatermistrzem nie mogę się dogadać, a przepisy prawa w tym zakresie nie są do końca jasne.
Otóż pracuję już ponad 6 lat, dotychczas nie pobierałem równoważnika za brak lokalu, bo powiedziano mi,że w mojej sytuacji się nie należy. Przez cały czas mieszkamy z żoną w wynajmowanym mieszkaniu, gdzie jedną ze stron umowy jest tylko żona. Zameldowanie stałe posiadamy u rodziców. Jak czytam Wasze wypowiedzi to widzę, że taka pomoc chyba powinna mi się należeć. Czy mogę zatem wystąpić o wypłatę zaległych równoważników z trzech lat wstecz?
Teraz chcielibyśmy kupić własne mieszkanie, chciałbym też starać się o przyznanie pomocy finansowej na zakup lokalu. W corocznych oświadczeniach podawałem informację, iż własnego lokalu nie posiadamy, a jedynie podnajmujemy mieszkanie. Czy w tym wypadku równoważnik mi się należy?
Mam jeszcze jedno pytanie. Podczas zakupu mieszkania chcemy skorzystać z programu państwowego "rodzina na swoim", który polega na dopłacie z budżetu państwa do odsetek przez 8 lat. We wniosku o przyznanie pomocy finansowej jest punkt mówiący o niekorzystaniu z innych źródeł pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe. Czy korzystanie z takiego kredytu nie wyklucza pobierania jednorazowej pomocy na zakup mieszkania?

Dzięki za ewentualne odpowiedzi.
Pozdrawiam

Offline Gringo_998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
  • To jest moja chiguita:)
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 21, 2007, 23:05:31 »
Skromnie licząc jest to w tej chwili ponad dziesięć tys. zł!!
Jeszcze się tym nie interesowałem, ale wkrótce ożenię się, 9tys. to jest na głowę czy na rodzinę??
Pozdrawiam


Moim zdaniem OK-bulon
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2007, 13:57:35 wysłana przez bulon »

Offline biurówka

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 22, 2007, 08:29:36 »
Witam
W tej chwili jest to badajże 2.980 zł na osobę  :angry:, jednakże jeśli jesteś kawalerem dostajesz za dwie normy, a jeśli jesteś żonaty jednak nie posiadacie jeszcze dzieci to dostajecie 3 normy (2 na Was i 1 na przyszłe dziecko). Pamiętaj tylko że jest to kwota opodatkowana.

pozdrawiam