Autor Wątek: Wypłata równoważnika na zakup mieszkania  (Przeczytany 122526 razy)

Offline Strashak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #75 dnia: Październik 22, 2008, 11:49:16 »
- kupiłeś mieszkanie,
- dostałeś pomoc finansową na zakup owego mieszkania,
- zastanawiasz się czy należy Ci się teraz równoważnik za brak lokalu?
czy dobrze to zrozumiałem ?   

dokładnie.po uzyskaniu pomocy finansowej przeniesiono mój wydział do miejscowości niepobliskiej i tam dojezdzam na służbę.Teraz zastanawiam sie czy należy mi się równoważnik za brak lokalu.
Mario68 bardzo Ci dziękuję- wg mnie również to jest przesądzające ale wg prawnika z KW tak nie jest. Chyba trzeba sie będzie odwołać.
deejayslonio tobie również dziękuje za opinię.
Pozdrówki

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #76 dnia: Październik 22, 2008, 18:35:14 »
nie jestem pewny czy ta "odpowiedź" aby nie powinna mieć formy decyzji administracyjnej NIE PRZYZNAJĄCEJ ci równoważnika za brak lokalu.
Wtedy mógłbyś się odwołać.

Offline kiki

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: wypłata równoważnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #77 dnia: Październik 22, 2008, 18:44:38 »
panowie nie zawracajcie sobie tym głowy i tak nam to zabiorą i chcą wrzucić w pensje w nowej ustawie o policji jest to w ten sposub zapisane a jak przejdzie to w policji i się sprawdzi a napewno się sprawdzi to i u nas to zrobią z całym socjalem, a po czasie zginie to w pensji tylko ten się będzie cieszył co odchodzi na emke bo bedzie miał z większej pensji liczone.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 17, 2010, 09:28:00 wysłana przez robn »

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: wypłata równoważnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #78 dnia: Sierpień 17, 2010, 09:12:38 »
Temat odświeżam...
Żona zakupiła mieszkanie długo przed naszym ślubem. Wg prawa jest to jej mieszkanie i nie trzeba podpisywać intercyz czy innych rozdzielności bo wszystko co nabyte przed ślubem jest własnością prywatną.
U nas niestety dodatek za brak lokalu mieszkalnego mi nie przysługuje...
A jak jest z dodatkiem na zakup lokalu albo remontowym? Taki też mi nie przysługuje bo mieszkanie już zakupione (i w dodatku na żonę)? Remontowy tak samo ?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 17, 2010, 09:27:48 wysłana przez robn »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.356
Odp: wypłata równoważnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #79 dnia: Sierpień 17, 2010, 10:14:53 »
proponuje poczytać ustawę o PSP :P to nie jest az taki moloch :P Rozdział 8
« Ostatnia zmiana: Sierpień 17, 2010, 10:16:44 wysłana przez robn »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline werty

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: wypłata równoważnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #80 dnia: Wrzesień 27, 2010, 19:54:02 »
Temat odświeżam...
Żona zakupiła mieszkanie długo przed naszym ślubem. Wg prawa jest to jej mieszkanie i nie trzeba podpisywać intercyz czy innych rozdzielności bo wszystko co nabyte przed ślubem jest własnością prywatną.
U nas niestety dodatek za brak lokalu mieszkalnego mi nie przysługuje...
A jak jest z dodatkiem na zakup lokalu albo remontowym? Taki też mi nie przysługuje bo mieszkanie już zakupione (i w dodatku na żonę)? Remontowy tak samo ?

Otóż, ponieważ Twoja żona posiada lokal mieszkalny, to Ty nie masz prawa do równoważnika za brak lokalu mieszkalnego, ani też do otrzymania pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu na mocy ustawy o PSP. Chyba że mieszkanie to nie znajduje się w miejscowości pełnienia przez Ciebie słuzby bądź w miejscowości pobliskiej (dojazd w obie strony zgodnie z rozkładem jazdy publicznego środka transportu nie przekracza 2 godzin), wówczas możesz o równoważnik za brak lokalu powalczyć. Natomiast o równoważnik za remont lokalu mieszkalnego możesz spokojnie się starać (przyznawany jest w oparciu o oświadczenie mieszkaniowe, które uwaga! każdy funkcjoanriusz ma obowiązek - na mocy przepisow PSP- złożyć przynajmniej raz w roku).

mat.com

  • Gość
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #81 dnia: Listopad 04, 2010, 23:40:21 »
Jestem w nietypowej sytuacji :gwiazdki: :gwiazdki:,
 otrzymuję równoważnik za brak lokalu, jestem w trakcie rozbudowy domu rodziców, adaptacji poddasza, dom należy do rodziców, pozwolenie na rozbudowę jest wydane na mnie, inwestorem rozbudowy jestem ja, wszystkie dokumenty, pozwolenia i uzgodnienia są na minie, po zakończeniu rozbudowy rodzice notarialnie przepiszą całą nieruchomość na mnie.
 Czy należy mi się wypłata równoważnika na zakup mieszkania  :huh:

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #82 dnia: Listopad 05, 2010, 08:01:38 »
Jestem w nietypowej sytuacji :gwiazdki: :gwiazdki:,
 otrzymuję równoważnik za brak lokalu, jestem w trakcie rozbudowy domu rodziców, adaptacji poddasza, dom należy do rodziców, pozwolenie na rozbudowę jest wydane na mnie, inwestorem rozbudowy jestem ja, wszystkie dokumenty, pozwolenia i uzgodnienia są na minie, po zakończeniu rozbudowy rodzice notarialnie przepiszą całą nieruchomość na mnie.
 Czy należy mi się wypłata równoważnika na zakup mieszkania  :huh:


oczywiście, że ci się należy.
I to nawet nie po zakończeniu inwestycji (po przepisaniu CAŁEJ nieruchomości na ciebie) ale w już tej chwili .
Decyzja administracyjna o udzieleniu pozwolenia na budowę (na ciebie!) jest podstawą złożenia wniosku o pomoc finansową na uzyskanie domu/lokalu mieszkalnego

pzdr

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.356
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #83 dnia: Listopad 09, 2010, 10:33:17 »
W przypadku budowy i rozbudowy wymagany poza pozowleniem na budowe jest akt posiadania gruntu
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline gumiś

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #84 dnia: Listopad 19, 2010, 00:41:54 »
2. Strażakowi mianowanemu na stałe przydziela się lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej przysługującym strażakowi normom zaludnienia. Przysługująca strażakowi norma zaludnienia lokalu mieszkalnego wynosi od 7 do 10 m2 powierzchni mieszkalnej, którą stanowi powierzchnia pokoi znajdujących się w lokalu mieszkalnym.

Jak to odebrać , a już pisze w czym problem .Mam mieszkanie i u mnie przypada 7.5 metra na osobę i czy należy mi się dofinansowanie na zakup większego mieszkania czym to jest spowodowane że jest taki wachlarz od 7-10,bo z tego co się orientuje nawet jak mam mieszkanie a przypada poniżej 7m 2  na osobę to się należy dofinansowanie , może ktoś zacny wyjaśni mi ten wachlarz.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #85 dnia: Grudzień 29, 2010, 14:19:45 »
Cytuj
Stawka pieniężna pomocy finansowej wynosi 2 980 zł na każdą normę zaludnienia przysługującą strażakowi według stanu faktycznego na dzień złożenia wniosku.
Jak mam to rozumieć? co to jest ta "norma zaludnienia"? Czy tu wielkość mieszkania ma znaczenie?
Załóżmy że kupuję mieszkanie 50m2 za ok 300 tys. to i tak przysługują mi z żoną tylko 3 części czyli 3x2980zł??

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #86 dnia: Grudzień 29, 2010, 15:30:28 »
kamaras nie ma znaczenia koszt mieszkania. Norma zaludnienia jest ścisła z liczbą członków w rodzinie. Jeśli jesteś bezdzietny to z żoną będziesz miał 3 normy. Dodatkowo normę mozesz mieć w zależności od stanowiska. Jeśli jestes na podziale to zapomnij o dodatkowej normie. Ten PRZYWILEJ maja tylko biurowi posiadający minimum 10 grupę. Jak się nie mylę to komendant powiatowy posiada dodatkowo 2 normy.
Jeśli jestem w tym temacie to odpowiem na poprzednie wpisy pomimo że sporo czasu upłynęło.
Otóż wachlarz metrażu 7-10 m/2 jest po to aby co niektórzy :-\ mogli skorzystać z dopłaty, u mnie  :kjezyk:komend. mając 10 metrów dostawali, zaś ci co byli podpadnięci (ja) pomimo tylko 7,5 m nie dostali. Na dodatek komisja zaliczyła mi balkon do metrażu. WSiem że sprawę bym wygrał ale wówczas za 12 tysięcy to lepiej parę lat popracować w spokoju.
Co do rozbudowy czy budowy- to oczywiście trzeba mieć własny grunt i zadnego na siebie mieszkania i tu nie zgadzam się z mario. Otóż przepisanie nieruchomości wpłynęło by na to że pomoc by się nie należało. Rada dla takiej osoby aby wniosek złożyła dzień przed odebraniem domu- dodatkowo wykorzysta miesięczne za barak lokalu

Offline pozarnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #87 dnia: Grudzień 19, 2011, 20:10:28 »
Witam wszystkich,
przeczytałem ten wątek, ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujący mnie problem.

Otóż pracuję w PSP od dwóch lat w służbie stałej, dotychczas pobierałem równoważnik za brak lokalu, ale gdy brałem ślub moja żona miała przepisany na siebie dom i przestałem spełniać kryterium na równoważnik za brak lokalu.

Moje pytanie jest następujące, czy mogę w tym wypadku liczyć na jakąkolwiek pomoc na remont lokalu lub coś w tym stylu?

pozdrawiam i proszę o pomoc
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2011, 20:21:54 wysłana przez pozarnik »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #88 dnia: Grudzień 19, 2011, 20:39:04 »
wcześniej trzeba było pomyśleć, a nie jak mleko sie rozlało... teraz to masz tylko uprawnienia do równowaznika za remont lokalu mieszkalnego, zwanego "sufitówką";
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

pożarnik22

  • Gość
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #89 dnia: Luty 24, 2012, 17:57:12 »
Witam, muszę podłączyć się pod temat bo coś nie tak zaczęło się dziać. Mianowicie przez kilkanaście lat mieszkam z rodziną to u matki to u ojca bo z ręką na sercu ani ja ani żona ani dzieci nie posiadamy własnego mieszkania. Do tej pory brałem pieniądze za brak lokalu, aż tu w tym roku decyzja odmowna :cooo:uzasadnienie powiatowego zapewnione warunki mieszkaniowe :milcz: przysługuje odwołanie do wojewódzkiej! Co o tym sądzicie? Pozdrawiam

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #90 dnia: Luty 24, 2012, 19:56:07 »
jeśli bezumownie korzystałeś z lokalu i dalej w ten sam sposób korzystasz, to decyzja odmowna jest w oczywisty sposób bezzasadna; trochę gorzej jeżeli jednak miałeś jakiś tytuł do zajmowanego lokalu (umowa użyczenia, najmu itp.); generalnie temat do odwołania;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

pożarnik22

  • Gość
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #91 dnia: Luty 25, 2012, 09:14:29 »
Witam,
jeszcze tylko pytanie do kol. lang, skoro art. 78 ustawy o PSP mówi jasno:
Art. 78.
1. Strażakowi mianowanemu na stałe przysługuje równoważnik pieniężny, zwany
dalej „równoważnikiem za brak lokalu mieszkalnego”, jeżeli on sam lub członkowie
jego rodziny, o których mowa w art. 75, nie posiadają w miejscu pełnienia
służby albo w miejscowości pobliskiej lokalu mieszkalnego lub domu na
podstawie przysługującego im tytułu prawnego oraz nie zachodzi przypadek
określony w art. 82 ust. 5.
to czy art. 75 właśnie nie wyklucza strażaka mieszkającego u ojca (mającego lokal z tytułu prawnego), mimo że między nimi nie ma żadnej umowy najmu?
Art. 75
Członkami rodziny strażaka, których uwzględnia się przy przydziale lokalu mieszkalnego,
są pozostający ze strażakiem we wspólnym gospodarstwie domowym:
1) małżonek;
2) dzieci, o których mowa w art. 67 ust. 2;
3) rodzice strażaka i jego małżonka będący na jego wyłącznym utrzymaniu lub
jeżeli ze względu na wiek, inwalidztwo23) albo inne okoliczności są niezdolni
do wykonywania zatrudnienia; za rodziców uważa się również ojczyma i macochę
oraz osoby przysposabiające.
Proszę naprostuj mnie jeśli się mylę, pozdrawiam
PS. widzę to, że rodzice będący na jego wyłącznym utrzymaniu, ale czy to jest argument na tę sprawę? nie wiem

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #92 dnia: Luty 25, 2012, 11:38:42 »
lang coś mi się nie zgadza- czy wynajęcie mieszkania lub jeśli ktos mi użyczył powoduje że nie należy się dodatek mieszkaniowy? Pożarnik podaj szczegóły- byc może ty lub twoja żona posiadacie spadkowo jakieś prawa do mieszkania np. ktoś z waszych rodziców zmarł a miał część przynależności lokalowej.

pożarnik22

  • Gość
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #93 dnia: Luty 25, 2012, 15:21:32 »
No właśnie nie posiadamy żadnych praw do jakiegokolwiek mieszkania. Do tego mieszkania, w którym zamieszkujemy (jest własnością ojca- podstawa akt notarialny) również, jesteśmy tam zameldowani to oczywiste. Nie mam z ojcem podpisanej żadnej umowy np. najmu, użytkowania, służebności itp. Wiem, że to byłaby podstawa na utratę równoważnika, gdybym jakąkąlwiek umowę zawarł. Co więcej nie mam żadnej umowy ustnej, czyli w każdej chwili mogę zostać wywalony na bruk. Podsumowując nie wiem gdzie KP widzi furtkę utraty uprawnienia do równowaznika pienieżnego, bo ja, żona i dzieci tytułu prawnego do lokalu nie posiadamy.

Offline takistrazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #94 dnia: Luty 27, 2012, 11:06:39 »
Witam
Mam ciekawą sytuację, otóż kilka lat temu będąc jeszcze w szkole  pożarniczej otrzymałem od rodziców dom, jednak w akcie notarialnym widnieje zapis, że dom w trakcie budowy. Przez 2 lata pobierałem równoważnik za brak lokalu   ( posiadając dom) do momentu wyremontowania domu i zameldowania się. Budowa domu rozpoczęła się jeszcze w latach 80-tych i prawdę powiedziawszy nie zakończyła się formalnym oddaniem do użytkowania, tylko w momencie mojego meldowania się w UG otrzymałem informacje, że dom ma już nadany wcześniej numer. I pytanie brzmi jak w tytule. Moim zdaniem odpowiedź brzmi ,,tak", jednakże proszę o radę i podpowiedź. Z góry dzięki.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #95 dnia: Luty 27, 2012, 11:44:00 »
Witam
Mam ciekawą sytuację, otóż kilka lat temu będąc jeszcze w szkole  pożarniczej otrzymałem od rodziców dom, jednak w akcie notarialnym widnieje zapis, że dom w trakcie budowy. Przez 2 lata pobierałem równoważnik za brak lokalu   ( posiadając dom) do momentu wyremontowania domu i zameldowania się. Budowa domu rozpoczęła się jeszcze w latach 80-tych i prawdę powiedziawszy nie zakończyła się formalnym oddaniem do użytkowania, tylko w momencie mojego meldowania się w UG otrzymałem informacje, że dom ma już nadany wcześniej numer. I pytanie brzmi jak w tytule. Moim zdaniem odpowiedź brzmi ,,tak", jednakże proszę o radę i podpowiedź. Z góry dzięki.

Równoważnik pieniężny za remont lub brak lokalu mieszkalnego przyznaje się na podstawie złożonego przez strażaka oświadczenia mieszkaniowego.

To zależy co w nim napisałeś?

Offline takistrazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #96 dnia: Luty 27, 2012, 13:11:50 »
Składając oświadczenie napisałem prawdę dodając w załączeniu akt notarialny i na tej podstawie został przyznany dodatek za brak lokalu na okres dwóch lat, następnie zameldowałem się do domku już wykończonego i przestałem pobierać za brak lokalu a zacząłem na remont. Jednakże myślę, że należy mi się jeszcze wypłata równoważnika na zakup mieszkania, a główną przesłanką jest fakt przyznania mi na początku dodatku za brak lokalu. Pozdrawiam i czekam na sugestie

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #97 dnia: Luty 27, 2012, 13:41:23 »
taki strażak - o co chodzi z tym pobieraniem za remont? Jeśli się zameldowałeś do domu, który z aktu notarialnego wynika, że jest twoją własnością to od dnia zameldowania nie powinieneś dostawać pieniążków i oczywiście byłeś zmuszony w ciągu bodaj 14 dni powiadomić o tym komendanta.
Ja pobierając za brak lokalu w treści uzasadnienia decyzji zawsze miałem napisane'" przyznaje się ze względu na brak przez strażaka i jego małżonka tytułu prawnego do posiadania przez nich lokalu mieszkalnego w miejscu pełnienia służby lub pobliskiej miejscowości"

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #98 dnia: Luty 27, 2012, 13:57:05 »
Składając oświadczenie napisałem prawdę dodając w załączeniu akt notarialny i na tej podstawie został przyznany dodatek za brak lokalu na okres dwóch lat, następnie zameldowałem się do domku już wykończonego i przestałem pobierać za brak lokalu a zacząłem na remont. Jednakże myślę, że należy mi się jeszcze wypłata równoważnika na zakup mieszkania, a główną przesłanką jest fakt przyznania mi na początku dodatku za brak lokalu. Pozdrawiam i czekam na sugestie

Moim zdaniem od dnia podpisania aktu notarialnego (pomimo, że dom był w budowie) dyskwalifikowało ciebie do pobierania równoważnika za brak lokalu mieszkalnego, a tym bardziej staranie się o pomoc finansową na zakup mieszkania.

Cytuj
Art. 78.
1. Strażakowi mianowanemu na stałe przysługuje równoważnik pieniężny, zwany dalej „równoważnikiem za brak lokalu mieszkalnego”, jeżeli on sam lub członkowie jego rodziny, o których mowa w art. 75, nie posiadają w miejscu pełnienia służby albo w miejscowości pobliskiej lokalu mieszkalnego lub domu na podstawie przysługującego im tytułu prawnego oraz nie zachodzi przypadek określony w art. 82 ust. 5.

Nie ma tu słowa o obowiązku meldunkowym.
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2012, 14:03:20 wysłana przez grzela »

Offline takistrazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #99 dnia: Luty 27, 2012, 15:13:47 »
Dzięki za opinie, jednak troszku na ten temat dyskutowałem z różnymi ludźmi i mamy inne zdanie.
Zasadnicza sprawa to różnica pomiędzy budową a już oddanym do użytkowania domem.
Dla przykładu strażakowi, który nie ma domu, rozpoczął budowę ( która trwa kilka lat), lecz jej nie zakończył cały czas przysługuje dodatek za brak lokalu, a następnie równoważnik na uzyskanie domku, następuje prawne zakończenie budowy wówczas traci prawo do dodatku za brak lokalu i dostaje tzw. remontówkę.Jeśli się mylę proszę o wyprowadzenie z błędu.