Autor Wątek: Wypłata równoważnika na zakup mieszkania  (Przeczytany 121849 razy)

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 22, 2007, 10:40:34 »
Pamiętaj tylko że jest to kwota opodatkowana.


w przypadku stażu poniżej 10 lat też?
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline biurówka

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 22, 2007, 22:02:05 »
tak kiedyś obowiązywał inny przepis... dostawało się pomoc mieszkaniową i po 10 latach płaciło się podatek a pomocy w razie zwolnienia nie trzeba było zwracać ale teraz nie ma takiej możliwości i podatek pobiera się od razu...
pozdrawiam

Offline Przemo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 19, 2008, 17:20:23 »
witam
był ktoś z szanownych kolegów w sytuacji gdy ubiegał się o pomoc finansową na uzyskanie lokalu mieszkalnego w momencie gdy chodziło o  spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu? czy wspomniana pomoc została udzielona czy nie?
będę wdzięczny za wszlekie info w tej sprawie
Przemo

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 19, 2008, 18:01:58 »
zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma takiej możliwości.
Poczytaj sobie rozporządzenie o pomocy finansowej - z niego to jasno wynika.

Offline Przemo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 19, 2008, 18:25:54 »
dzieki za odzew mario68
według mnie wiadome rozporządzenie jest nieprecyzyjne w kwestii "lokal mieszkalny"   czyli, o jakie prawo do takiego lokalu chodzi,
pytanie ,czym się kierował ustanawiający to prawo, jeżeli chodzi tylko o odrębną własność i spóldzielcze własnościowe prawo do lokalu to dlaczego jedne prawo do lokalu jest gorsze od drugiego,

załóżmy, że ustanowiono na mnie lokatorskie prawo do lokalu, jak napisałeś nie mogę w tym momencie skorzystać z wiadomej pomocy finansowej,
przystępuję więc do wykupu tego mieszkania, znowu nie mogę skorzystać z pomocy ponieważ już mam mieszkanie czyli lokatorskie prawo do lokalu.
według mnie, w takim wypadku, lokatorskie prawo do lokalu jest różnie traktowane
w pierwszym wypadku tak jakby było gorsze - gdyż nie mogę skorzystać z pomocy
w drugim wypadku jako równe z własnościowym prawem - gdyż ponownie nie mogę skorzystać z pomocy?
co o tym sądzisz i sądzicie?

Offline ryszorek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 19, 2008, 18:43:01 »
Witam.
nie do końca w temacie, ale może się przyda.
Otóż posiadając spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego o pow. 38 m2 /mieszkalnej 24 m2 / sprzedałem to mieszkanie i kupiłem większe. Jesteśmy rodziną 5-osobową. Otrzymałem pomoc na zakup mieszkania , gdyż tamto nie spełniało norm ilościowych na osobę / min. 7 m2 pow. mieszkalnej- czyli tylko pokoje - patrz odpowiednie rozporządzenie /, ani nawet minimalnej normy sanitarnej / min. 5 m2 na osobę - również jest o tym mowa w odpowiednim rozporządzeniu/. Na tej podstawie wypłacono mi ową pomoc.
Pozdrawiam.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 19, 2008, 18:43:16 »
Do Pszemo:
A co w kadrach w Twojej komendzie mówią na ten temat? Pytałeś się i Ci odmówili? czy chcesz wybadać sprawę przed pójściem do kadr? pozdr
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2008, 22:36:51 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline Przemo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 20, 2008, 17:04:22 »
jest tak jak napisałem, u mnie sądzą że mi się nie należy, lecz mają szukać w orzecznictwie, może jest jakaś szansa:(

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 20, 2008, 19:27:03 »
dzieki za odzew mario68
według mnie wiadome rozporządzenie jest nieprecyzyjne w kwestii "lokal mieszkalny"   czyli, o jakie prawo do takiego lokalu chodzi,
pytanie ,czym się kierował ustanawiający to prawo, jeżeli chodzi tylko o odrębną własność i spóldzielcze własnościowe prawo do lokalu to dlaczego jedne prawo do lokalu jest gorsze od drugiego,

Wychodzisz ze złego założenia. Żadne z nich nie jest gorsze w aspekcie uzyskania pomocy finansowej pod warunkiem NIE POSIADANIA MIESZKANIA 
W chwili obecnej nabyć "własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego" jesteś w stanie tylko i wyłącznie na podstawie umowy kupna sprzedaży tego prawa - a więc dokumentu nas podstawie którego zostanie ci pomoc finansowa wypłacona.
Żadna spółdzielnia w chwili obecnej nie przyznaje "własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego" - dzieje się tak ponieważ nowelizacja Prawa Spółdzielczego z roku 2001 zlikwidowała ten twór. W chwili obecnej są tylko dwa możliwe do ustanawiana prawa do lokali - lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego i odrębna własność lokalu. Oczywiście nie oznacza to że zniknęły "własnościowe prawa do lokali" - funkcjonują dalej ale tylko jako "zaszłości" i w ich posiadanie możesz wejść, jak już napisałem, kupując je od członków spółdzielni.

dzieki za odzew mario68
załóżmy, że ustanowiono na mnie lokatorskie prawo do lokalu, jak napisałeś nie mogę w tym momencie skorzystać z wiadomej pomocy finansowej, przystępuję więc do wykupu tego mieszkania, znowu nie mogę skorzystać z pomocy ponieważ już mam mieszkanie czyli lokatorskie prawo do lokalu.według mnie, w takim wypadku, lokatorskie prawo do lokalu jest różnie traktowane
w pierwszym wypadku tak jakby było gorsze - gdyż nie mogę skorzystać z pomocy
w drugim wypadku jako równe z własnościowym prawem - gdyż ponownie nie mogę skorzystać z pomocy?

Tu znamienne wg mnie jest to czy spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego uzyskałeś przed czy po nowelizacji Prawa Spółdzielczego. Jeżeli "przed" to możliwe jest dla Ciebie przekształcenie go w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu ale w świetle interpretowania przepisów o pomocy finansowej ty posiadałeś już mieszkanie i jest to tylko czynności która zmienia Twoje prawa do mieszkania z "żadnych" do "ograniczonych rzeczowych". Jeżeli lokatorskie prawo było ustanowione już po nowelizacji ustawy Prawo Spółdzielcze (24.04.2001) nie ma możliwości ustanowienia własnościowego prawa do lokalu ale jest obowiązek przekształcenia go w "odrębną własność lokalu" która realizowana jest przeniesieniem własności w formie aktu notarialnego (który jest podstawą do wystąpienia o pomoc finansową). I tu może dojść do paradoksalnej sytuacji gdy nie biorąc "braku lokalu" (bo miałes lokatorskie mieszkanie) , weźmiesz "pomoc finansową" - bo masz akt notarialny ustanowienia odrębnej własności lokalu.

To taka moja bardzo odważna interpretacja :)

A co do tego że mając lokatorskie sprzed 2001 nie możesz skorzystać z pomocy przy przekształcaniu? To tak jak z tymi którzy się przyjęli do PSP mając mieszkanie lub dom - po prostu "ŚMIERĆ FRAJEROM!" - bez urazy, ja też miałem chałupę :)

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 20, 2008, 20:47:55 »
Witam!
Wszystko się niby zgadza?
Tylko dlaczego osoby zameldowane u babci, dziadka, teścia itd... nie mający niby swojego mieszkania latami brali za to spora kasę i jeszcze dostają zwykle bez problemu /jak już/ pomoc na zakup!
Tam zwykle mają 3-4> pomieszczenia do dyspozycji, a faktyczny właściciel często jakąś pakamęrę  :angry:
Tu dochodzimy do sedna sprawy, że w myśl starego przysłowia "bogatemu nawet byk się ocieli, a biednemu zawsze wiatr będzie wiał w oczy"
Jak inaczej nazwać to, co się od lat dzieje  :huh:
Mając od 20 lat przydział lokatorskiego prawa do mieszkania z SM - choćbym chciał już dawno je przekształcić to pomoc mi się nigdy nie należy, bo przecież mam przydział i gdzie mieszkać!!! Oj....
Próbuję, coś z Tym obecnie znów zrobić /szansa wykupu za niewielkie stosunkowo pieniądze/, ale jak zwykle - zgodnie z prawem?  :mellow: Kłody pod nogi i bieg przez płotki.
Nikt nic oczywiście nt. nie wie i zwykle nie chce!!
Dobrze mario napisałeś:
Cytuj
po prostu "ŚMIERĆ FRAJEROM!"
Uczciwość nie popłaca, a już na pewno nie w PSP  :wacko:
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 20, 2008, 20:52:02 »
@Ajax - to się nazywa "granda", "złodziejstwo", "oszustwo" ..... itp itd.

To jest też dobry temat dla nowej ekipy komendantów głównych - likwidacja "pseudoświadczeń".
Ale gdybym to napisał na wątku "Ściąga Komendantów Głównych III" to by mnie chyba niektórzy koledzy forumowicze zlinczowali. :)

A tak na marginesie - to ciekawy jestem jaki jest stosunek związków zawodowych do kwestii tych nadużyć a przede wszystkim do likwidacji świadczeń "mieszkaniowych".
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2008, 20:54:10 wysłana przez mario68 »

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 20, 2008, 21:12:44 »
Zobaczę niebawem jak się to potoczy dalej?
Myślę, że zainteresuję jednak Tematem RPO  :angry: Coś.. Tu od lat <mocno> nie tak!!!
Cytuj
To jest też dobry temat dla nowej ekipy komendantów głównych - likwidacja "pseudoświadczeń".
Zgadza się - wygodnie dla b.wielu, co już skorzystali  :angry:
Im już nikt nie zabierze, a kolejnym nie da! Problem z "głowy"
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 20, 2008, 21:20:42 »
Zgadza się - wygodnie dla b.wielu, co już skorzystali  :angry:
Im już nikt nie zabierze, a kolejnym nie da! Problem z "głowy"

Wiesz, ale nie bądźmy hipokrytami - i tak dostają nieliczni. A na dodatek wśród nich jest pewien odsetek oszustów.
Wielu ludzi tu się nie skrzywdzi.
Rozpatrywać w ten sposób można każdą "niesprawiedliwość". Dlaczego kiedyś wszyscy aspiranci z wyższym dostawali stopień oficerski a teraz nie? Albo podoficerowie z wyższym stopień aspirancki a teraz też nie?

Po prostu przepis o pomocy jest źle skonstruowany. Powinno być tak jak w "Armii" - tam każdy zawodowy wojskowy ma prawo do służbowego mieszkania - a jeżeli z niego rezygnuje to do ekwiwalentu.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 20, 2008, 22:04:21 »
Może kol. lang - Nam coś nt. rozświetli? Ufff!!! Temat widać b.ciekawy  -_-

Podobny wątek jw. nt. również Tu:

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,7899.0.html

Pozdr.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2008, 22:18:49 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Przemo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 20, 2008, 22:25:28 »
Cytuj
mario68 ...Wychodzisz ze złego założenia. Żadne z nich nie jest gorsze w aspekcie uzyskania pomocy finansowej pod warunkiem NIE POSIADANIA MIESZKANIA...
wydaję mi się że myślę identycznie jak  ty w tej kwestii, a mianowicie
obecnie nie posiadam mieszkania
zamieszkuję w lokalu po teściach
sprawy spadkowe ukończone, więc moja kochana małżonka "należy rozumieć - my" występujemy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu
z tą też sytuacją podszedłem do osoby, która u mnie w jednostce się tym zajmuje
ja jestem przekonany że mi się pomoc należy, gdyż właśnie nie miałem mieszkania a za chwilę będę je mieć
natomiast ona nie jest do końca pewna ze wskazaniem na nie , z czym się nie zgadzam bo dochodzi do sytuacji o której pisałem
Cytuj
załóżmy, że ustanowiono na mnie lokatorskie prawo do lokalu, jak napisałeś nie mogę w tym momencie skorzystać z wiadomej pomocy finansowej,
przystępuję więc do wykupu tego mieszkania, znowu nie mogę skorzystać z pomocy ponieważ już mam mieszkanie czyli lokatorskie prawo do lokalu.
według mnie, w takim wypadku, lokatorskie prawo do lokalu jest różnie traktowane
w pierwszym wypadku tak jakby było gorsze - gdyż nie mogę skorzystać z pomocy
w drugim wypadku jako równe z własnościowym prawem - gdyż ponownie nie mogę skorzystać z pomocy?

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 20, 2008, 22:49:34 »
no to myślimy "niepodobnie" bo w Twojej sytuacji ja uważam że ci się pomoc nie należy .....

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 21, 2008, 07:43:34 »
... A tak na marginesie - to ciekawy jestem jaki jest stosunek związków zawodowych do kwestii tych nadużyć a przede wszystkim do likwidacji świadczeń "mieszkaniowych".
Jakiś czas temu związki były przeciwne likwidacji idąc w kierunku, że większa pomoc mieszkaniowa należy się każdemu strażakowi i jeżeli nie skorzystał z niej w czasie służby to odchodzącemu na emeryturę wypłaca się równoważnik pomocy mieszkaniowej.
Jakie zdanie mają obecnie nie mam pojęcia.  -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

strazak1982

  • Gość
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 21, 2008, 10:55:58 »
 :milcz:
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2015, 15:28:06 wysłana przez strazak1982 »

strazak1982

  • Gość
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 21, 2008, 19:44:56 »
 :milcz:
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2015, 15:29:38 wysłana przez strazak1982 »

Offline krzysiek1970

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 24, 2008, 18:13:43 »
Witam!! Mam pytanie ,chcemy z małżonką starać się o pieniądze na zakup mieszkanie,lecz nasza sytuacja jest nieco skomplikowana.Mieszkamy w domu po zmarłej teściowej (sprawy spadkowe są nieuregulowane).Spadkobiercy tj.moja żona jej brat oraz ojciec mają zgodnie z prawem spadkowym prawo do 1/3 domu.W tym roku chcielibyśmy złożyć w sądzie o podział spadku.Wtedy mielibyśmy własność domu. Czy w takim przypadku możemy starać się o te pieniądze.Z góry dziękuje za odpowiedz.

strazak1982

  • Gość
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 24, 2008, 18:43:48 »
 :milcz:
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2015, 15:30:32 wysłana przez strazak1982 »

Offline krzysiek1970

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 24, 2008, 18:49:08 »
Nikt spadku nie odrzucił , od śmierci teściowej minęło 8 lat, dom był przekazany przez babcię teściowej tylko na teściową w związku z tym wszyscy spadkobiercy łącznie z teściem dziedziczą po 1/3.Dziękuje za odpowiedz.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 24, 2008, 19:09:03 »
Jeżeli będziesz miał prawo wlasności tej nieruchomości to napewno kasa Ci sie należy.

@strazak1982 - Chyba nieświadomie wprowadzasz go w błąd. Jeżeli będzie współwłaścicielem części domu mieszkalnego to nie ma ŻADNYCH SZANS na uzyskanie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego.
Chociaż nie - ma szansę w przypadku gdy zajmowany dom nie spełnia norma zaludnienia mu przysługujących. Ale to raczej nie wchodzi w grę.


Offline krzysiek1970

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 24, 2008, 19:15:09 »
Po sprawie spadkowej żona będzie właścicielem domu a pieniądze potrzebuje właśnie na sprawy spadkowe.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 24, 2008, 19:27:33 »
poczytaj przepisy o udzielaniu pomocy finansowej NA ZAKUP mieszkania.

NA ZAKUP a nie na odziedziczenie.

A jaką kasę potrzebuje na "sprawy spadkowe"?
Opłata od wniosku do sądu o stwierdzenie nabycia spadku to jest kilkadziesiąt złotych.