Autor Wątek: Wypłata równoważnika na zakup mieszkania  (Przeczytany 86496 razy)

Offline mario

• LORD OF THE RINGS
  • KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 20, 2008, 22:49:34 »
no to myślimy "niepodobnie" bo w Twojej sytuacji ja uważam że ci się pomoc nie należy .....

Offline piotr998

• VIP
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 21, 2008, 07:43:34 »
... A tak na marginesie - to ciekawy jestem jaki jest stosunek związków zawodowych do kwestii tych nadużyć a przede wszystkim do likwidacji świadczeń "mieszkaniowych".
Jakiś czas temu związki były przeciwne likwidacji idąc w kierunku, że większa pomoc mieszkaniowa należy się każdemu strażakowi i jeżeli nie skorzystał z niej w czasie służby to odchodzącemu na emeryturę wypłaca się równoważnik pomocy mieszkaniowej.
Jakie zdanie mają obecnie nie mam pojęcia.  -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

strazak1982

• Gość
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 21, 2008, 10:55:58 »
 :milcz:
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2015, 15:28:06 wysłana przez strazak1982 »

strazak1982

• Gość
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 21, 2008, 19:44:56 »
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2015, 15:29:38 wysłana przez strazak1982 »

Offline krzysiek1970

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 24, 2008, 18:13:43 »
Witam!! Mam pytanie ,chcemy z małżonką starać się o pieniądze na zakup mieszkanie,lecz nasza sytuacja jest nieco skomplikowana.Mieszkamy w domu po zmarłej teściowej (sprawy spadkowe są nieuregulowane).Spadkobiercy tj.moja żona jej brat oraz ojciec mają zgodnie z prawem spadkowym prawo do 1/3 domu.W tym roku chcielibyśmy złożyć w sądzie o podział spadku.Wtedy mielibyśmy własność domu. Czy w takim przypadku możemy starać się o te pieniądze.Z góry dziękuje za odpowiedz.

strazak1982

• Gość
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 24, 2008, 18:43:48 »
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2015, 15:30:32 wysłana przez strazak1982 »

Offline krzysiek1970

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 24, 2008, 18:49:08 »
Nikt spadku nie odrzucił , od śmierci teściowej minęło 8 lat, dom był przekazany przez babcię teściowej tylko na teściową w związku z tym wszyscy spadkobiercy łącznie z teściem dziedziczą po 1/3.Dziękuje za odpowiedz.

Offline mario

• LORD OF THE RINGS
  • KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
  • FIRE WALK WITH ME
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 24, 2008, 19:09:03 »
Jeżeli będziesz miał prawo wlasności tej nieruchomości to napewno kasa Ci sie należy.

@strazak1982 - Chyba nieświadomie wprowadzasz go w błąd. Jeżeli będzie współwłaścicielem części domu mieszkalnego to nie ma ŻADNYCH SZANS na uzyskanie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego.
Chociaż nie - ma szansę w przypadku gdy zajmowany dom nie spełnia norma zaludnienia mu przysługujących. Ale to raczej nie wchodzi w grę.

Offline krzysiek1970

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 24, 2008, 19:15:09 »
Po sprawie spadkowej żona będzie właścicielem domu a pieniądze potrzebuje właśnie na sprawy spadkowe.

Offline mario

• LORD OF THE RINGS
  • KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
  • FIRE WALK WITH ME
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 24, 2008, 19:27:33 »
poczytaj przepisy o udzielaniu pomocy finansowej NA ZAKUP mieszkania.

NA ZAKUP a nie na odziedziczenie.

A jaką kasę potrzebuje na "sprawy spadkowe"?
Opłata od wniosku do sądu o stwierdzenie nabycia spadku to jest kilkadziesiąt złotych.

strazak1982

• Gość
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 25, 2008, 07:54:53 »
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2015, 15:31:32 wysłana przez strazak1982 »

Offline mario

• LORD OF THE RINGS
  • KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
  • FIRE WALK WITH ME
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 25, 2008, 08:27:11 »
mario68 masz racje powinno być. Jeżeli będziesz miał wyłączne prawo własności tej nieruchomości to napewno kasa Ci sie należy. Choćby jeżeli nie na zakup , to możesz prubowac uzyskac ja na remont.

Albo w dziwny sposób interpretujesz przepisy, albo nie potrafisz wyrazić tego słowem pisanym.

Rozporządzenie mówi jasno:
§ 2. 1. Strażak mianowany na stałe składa wniosek o przyznanie pomocy finansowej, dołączając do niego dokumenty potwierdzające fakt ubiegania się przez strażaka lub jego małżonka, pozostającego z nim we wspólności majątkowej, o lokal mieszkalny lub dom w miejscowości pełnienia służby albo w miejscowości pobliskiej, a w szczególności:
  1)   zaświadczenie o członkostwie w spółdzielni mieszkaniowej albo
  2)   odpis księgi wieczystej oraz umowę kupna lokalu albo domu jednorodzinnego sporządzoną w formie aktu notarialnego lub umowę przedwstępną kupna lokalu albo domu jednorodzinnego, albo
  3)   umowę kupna spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo
  4)   w przypadku budowy domu jednorodzinnego - aktualny odpis księgi wieczystej potwierdzający własność gruntu (prawo wieczystego użytkowania) oraz pozwolenie właściwego organu na budowę domu.

Intencją twórców przepisu jest uwzględnienie faktu NABYCIA lokalu mieszkalnego lub domu. Nie ODZIEDZICZENIA w trybie ustawowym - a taki przypadek ma miejsce w omawianej sprawie.
Teoretycznie można się uprzeć i stwierdzić że wnioskodawca UBIEGA sie o lokal mieszkalny w DRODZE DZIEDZICZENIA. Ale powodzenia nie wróżę.
Zadam ci jedno podstawowe pytanie - jaki dokument potwierdzający "nabycie" lokalu miałby dołączyć krzysiek1970 do wniosku o  udzielenie pomocy finansowej?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2008, 08:29:30 wysłana przez mario68 »

strazak1982

• Gość
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 25, 2008, 09:18:06 »
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2015, 15:32:36 wysłana przez strazak1982 »

Offline mario

• LORD OF THE RINGS
  • KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
  • FIRE WALK WITH ME
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 25, 2008, 09:24:44 »
No, muszę przyznać - nie jest to głupie. :)
Ale znając realia myślę, że niewielu komendantów wypłaciłoby pomoc na takiej podstawie.

Koniec sprawy najprawdopodobniej w Sądzie Najwyższym.

strazak1982

• Gość
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 25, 2008, 10:30:38 »
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2015, 15:33:26 wysłana przez strazak1982 »

Offline Ajax

• Pokój to tylko brak wojny.
  • KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 25, 2008, 14:25:47 »
Tak właśnie będzie, najpierw odrzucą raport ze wzgledu na braki formalne tzn. brak umowy kupna-sprzedaży, po kolejnym odwolaniu sie zainteresowanego ekspert ( w interpretowaniu prawa na rzecz komendy) wyda opinię negatywną . Jeżeli starczy mu determinacji dobrnie do SN.
Jak wcześniej pisałem mamy g.. warte przepisy i ZZ zabiegające o utrzymanie obecnego stanu na równi z KG.
Jedynym uczciwym rozwiązaniem jest dążenie do likwidacji pseudo-przywilejów i dążenia do godnej placy. Bo na zapisy zbliżone do tych obowiazujących w MONie nie mamy szansy.

Dokładnie... :angry: Ja też od dłuższego czasu noszę się z zamiarem opisania sprawy tzw. równoważnika... do RPO !! Pragnę tylko wykupić /oraz przeprowadzić remont  ^_^/  mieszkanie lokatorskie. To na razie m.in. żadna własność w odróżnieniu od tego, co dotychczas - od lat otrzymali inni.
Poczekam na rozstrzygnięcie /pewnie jw./ i znajdę czas!  :wacko:
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline gościu

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #56 dnia: Luty 24, 2008, 15:39:40 »
Witam tych których ten temat interesuje. Pracuję w straży dopiero dwa lata i kilka miesięcy, tak jak każdy składałem oświadczenie mieszkaniowe ale dopiero niedawno ktoś mi wytłumaczył o co w tym tak naprawdę chodzi. Mianowicie pisząc że mam gdzie mieszkać i nie potrzebuje lokalu od firmy, miałem na myśli mieszkanie rodziców w którym mieszkam od wielu już lat. Okazało się że to nie o to chodzi. W tzw międzyczasie wypłacono mi równoważnik za remont lokalu, którego niemam (był to błąd osoby odpowiedzialnej za sprawy równoważników w moim JRG- nie mam przecież odpowiedniego aktu notarialnego). To niby nie jest problem ponieważ niesłusznie wypłacone pieniądze mam obowiązek zwrócić i tyle. Problem polega na tym że zostałem zakwalifikowany jako osoba mająca swoje lokum. Tymczasem jestem prawnym właścicielem działki i domu w budowie a dopiero próbuje dokończyć budowę. Od kolegów na kursie dowiedziałem się że skoro budynek jest w budowie to po zakończonym stażu będzie mi przysługiwał dodatek za brak lokalu aż do momentu ukończenia budowy. Czy ktoś wie coś na ten temat? Jak to jest i czy nie będę miał problemu z uzyskaniem tego równoważnika jeśli przyjmując się do pracy składałem oświadczenie majątkowe w którym napisałem że coś mam....???

Offline pb11

• Weteran
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 26, 2008, 20:45:33 »
jeżeli nie posiadasz żadnego aktu prawnego który potwierdzał by iż posiadasz jakiś lokal (np umowa wynajmu która tokowym jest ) to niema to znaczenia przed ukończeniem budowy przynosisz odpis z księgi wieczystej stwierdzający iż jesteś posiadaczem działki oraz decyzje o wydaniu pozwolenia na budowę oraz wypełniasz wniosek. Koniecznie należy zrobić to przed zameldowaniem gdyz przepisy nie wspominają o równowazniku na ukończony dom tylko na zakup i budowę  wielu na tej podstawie nie otrzymuje w/w .

Informacje te są sprawdzone osobiście   miałem taką sytuację.
mam nadzieję iż się przyda

Offline grzela

• KLUBOWICZ
  • VIP
  • *
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
« Odpowiedź #58 dnia: Kwiecień 02, 2008, 10:47:17 »

Offline MAGIK8311

• Stary Wyga
  • **
  • Bogu na chwałe,ludziom na pożytek...
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 02, 2008, 11:20:56 »
DLA  gościu i nie tylko

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 18 listopada 2005 r.
w sprawie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej
Na podstawie art. 80 ust. 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1230, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1. Rozporządzenie określa:
1) tryb przyznawania pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu przez strażaka Państwowej Straży Pożarnej, zwanego dalej „strażakiem”;
2) sposób ustalania wysokości i wypłaty pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu przez strażaka, zwanej dalej „pomocą finansową”;
3) wymagane dokumenty do przedłożenia wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy finansowej;
4) stawkę pieniężną pomocy finansowej na normę zaludnienia przysługującą strażakowi;
5) termin wypłaty pomocy finansowej;
6) wysokość pomocy finansowej podlegającej zwrotowi w przypadkach, o których mowa w art. 80 ust. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, zwanej dalej „ustawą”;
7) wzór wniosku o przyznanie pomocy finansowej.
§ 2. 1. Strażak mianowany na stałe składa wniosek o przyznanie pomocy finansowej, dołączając do niego dokumenty potwierdzające fakt ubiegania się przez strażaka lub jego małżonka, pozostającego z nim we wspólności majątkowej, o lokal mieszkalny lub dom w miejscowości pełnienia służby albo w miejscowości pobliskiej, a w szczególności:
1) zaświadczenie o członkostwie w spółdzielni mieszkaniowej albo
2) odpis księgi wieczystej oraz umowę kupna lokalu albo domu jednorodzinnego sporządzoną w formie aktu notarialnego lub umowę przedwstępną kupna lokalu albo domu jednorodzinnego, albo
3) umowę kupna spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo
4) w przypadku budowy domu jednorodzinnego - aktualny odpis księgi wieczystej potwierdzający własność gruntu (prawo wieczystego użytkowania) oraz pozwolenie właściwego organu na budowę domu.
2. Wzór wniosku o przyznanie pomocy finansowej określa załącznik do rozporządzenia.
§ 3. 1. Wysokość pomocy finansowej ustala się jako iloczyn stawki pieniężnej i liczby norm zaludnienia przysługujących strażakowi.
2. Stawka pieniężna pomocy finansowej wynosi 2 980 zł na każdą normę zaludnienia przysługującą strażakowi według stanu faktycznego na dzień złożenia wniosku.
3. Wypłata przyznanej pomocy finansowej może nastąpić jednorazowo lub w ratach, nie później jednak niż w terminie 6 miesięcy od dnia wydania decyzji o przyznaniu tej pomocy. Liczbę rat, ich wysokość oraz termin wypłaty ustala się w decyzji o przyznaniu pomocy finansowej.
4. Pomoc finansowąje wypłaca dnostka organizacyjna Państwowej Straży Pożarnej, właściwa ze względu na miejsce pełnienia służby przez wnioskodawcę.
§ 4. 1. W przypadkach, o których mowa w art. 80 ust. 3 ustawy, wysokość pomocy finansowej podlegającej zwrotowi ustala się jako iloczyn liczby norm zaludnienia określonej w decyzji o przyznaniu pomocy finansowej i stawki pieniężnej tej pomocy obowiązującej w dniu powstania obowiązku jej zwrotu.
2. W przypadku, o którym mowa w art. 80 ust. 3 pkt 2 ustawy, wysokość kwoty pomocy finansowej podlegającej zwrotowi, która została ustalona w sposób określony w ust. 1, obniża się o 1/10 za każdy pełny rok służby.
§ 5. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 listopada 2005 r. (poz. 2034)

WZÓR

KOMUŚ POTRZEBNY DAJCIE ZNAĆ WYŚLĘ NA MEJLA
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2008, 12:08:47 wysłana przez bulon »