Autor Wątek: Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków  (Przeczytany 6373 razy)

Offline czarodziej

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków
« dnia: Maj 30, 2006, 14:24:35 »
Witam serdecznie jestem w osp powiatowym w Lipnie mam 18 lat i skonczony kurs nurka jak można założyć sekcje ratownictwa wodnego w osp i z kąd fundusze ... prosze o pomoc jeżeli ktoś wie coś na ten temat prosze o kontakt
krystek128@wp.pl
lub gg# 2607420
dziękuje z góry

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 30, 2006, 20:34:07 »
Ja właśnie też o tym myślałem mam pierwszys topień kursu i wiem że można zorganizowac przy OSP sekcję płetwonurków ale to zapewne trudne i jest!!Jak by ktos podowiedział to bym również skorzystał.

Offline czarodziej

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 30, 2006, 21:07:44 »
No to czekamy ttomipsp ... prosze napisać co za formalności i wymagania jakie trzeba spełnic

Offline turbo mat

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 31, 2006, 00:47:58 »
CZARODZIEJ

W jaki sposób zrobiles taki kurs?????????
Ile kosztuje taki kurs???????
Kto placi za taki kurs????????
Ile trwa i jakie trzeba mieć kwalifikacje i jakie kursy ukończone????????/

Offline czarodziej

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 03, 2006, 11:00:25 »
już mówie kto mi finansował .. sam sobie finansowałem jak zrobiłem kurs w szkole dla płetwo nurków jaki kursy no może kursy w SSI i CMAS z obydwuch tych mam drugi stopień i robie własnie 3 :) no i dużo dodatkowych jak np. głęinowy itd za dużo tu wymieniać ;) hmm ceny no ceny zalezy na co i gdzie :) na pierwszy dtopien około tysiaca zł .

Offline turbo mat

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 03, 2006, 22:16:54 »
Do Czarodziej!!

Jakie sa wymogi zeby zrobic taki kurs?
Czy słyszałes coś o szkoleniach na płetwonurka, który jest dofinansowywany przez Panstwowa Komende Strazy Pożarnej lub coś takiego?


Pozdrowionka ^_^

Offline czarodziej

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 04, 2006, 22:13:23 »
Oczywiscie juz mowie wymogi tzn tak na pierwszy stopien czyli bodajze jak pamietam mzna samemu schodzic do 10 m z partnerem do 15 z instruktorem do 20 lub 30 nie pamietam wystarczy zgoda rodziców jeżeli jesteś nie pełnoletni jeżeli jesteś to nie musisz i od lekarza pozwolenie od rodzinnego moze byc "nie widze przeciw wskazań do nurkowania" :) i wsytarczy i kasa>

oczywiscie słyszałem o do finansowaniu z psp ale to dla funkcjonariuszy psp albo w szkoła pożarniczych robia za free kursy a tak to nie wiem chociaz sa kursy organizowane przez komendy wojewodzkie osp :) ale to juz tam pytac lub na stronach szukać :)

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 04, 2006, 23:44:36 »
ja zanim zaczal bym organizowac taka grupe sprawdzil w analizie terenu na ktorym dzialacie mozliwosc wykorzystania takiej grupy specjalistycznej.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline czarodziej

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 06, 2006, 13:47:39 »
TZN TAK W NASZEJ OKOLICI JEST BARDZO DUżO JEZIOR W POWIECIE JEST PONAD 10 I NIE MA ZADNEJ TAKIE GRUPY :/ NAWET W PSP NIE MA

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 06, 2006, 18:14:19 »
to jeszcze sprawdz ich powierzchnie, glebokosc, gestosc zaludnienia wokol nich.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline czarodziej

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 06, 2006, 20:08:10 »
głębokości zrużnicowanie od 8 do 40 średnio przy jezioże mieszka 10 tys osob :)

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 07, 2006, 09:09:39 »
Witam serdecznie jestem w osp powiatowym w Lipnie mam 18 lat i skonczony kurs nurka jak można założyć sekcje ratownictwa wodnego w osp i z kąd fundusze ... prosze o pomoc jeżeli ktoś wie coś na ten temat prosze o kontakt
krystek128@wp.pl
lub gg# 2607420
dziękuje z góry

Witam.

OSP realizuje zadania ratowniczo-techniczne w zakresie posiadanego sprzętu (z naciskiem na sprzę ochrony osobistej) i wyszkolenia.
Rozumiem, że chodzi Ci o uformalizowanie istnienia grupy specjalistycznej płetwonurków.
Jednym z pierwszych kroków, moim zdaniem, powinno być poinformowanie komendanta powiatowego o istnieniu takiej grupy i złożenie do niego proźby o wpisanie jej do powiatowego planu ratowniczego. Będzie to wymagało podpisania poruzumienia, w którym zostaną określone warunki udziału takiej grupy w działaniach ratowniczych, dysponowania grupy do zdarzeń, finansowania grupy (w jakim stopniu PSP będzie finansowało grupę)...
Poszukaj gdzieś wytycznych, które powinniście stosować posiadając grupę płetwonurków.

PS. Raczej jeden płetwonurek nie jest jeszcze grupą.

Pozdrawiam.

Offline grzejnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
    • http://
Odp: Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 24, 2006, 10:16:27 »
witam

A czy jest w Polsce jakaś OSP w której istnieje taka sekcja ?? i działa ona legalnie ?? bo w mojej jednostce również chcemy założyć sekcje płetwonórkową ale trafiliśmy na ściane problemów.

Offline strazak01

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 29, 2007, 16:04:29 »
cześć wam koledzy u mnie w jednostce OSP istnieje sekcja płetwonurków i mam tylko z tym problemy . Okazuje się , że chociaż koledzy mają przeszkolenia to i tak nie mogą podjąć żadnych działań bez Kierownika Robót Podwodnych . Od 3 lat próbujemy się dowiedzieć gdzie można taki kurs zrobić i nic , z tego co sie dowiedziałem to takie kursy są tylko dla PSP . A może któryś z was ma jakieś wytyczne albo przepisy w tym temacie to bardzo chętnie bym się zapoznał . Śmiało możecie pisać na strazak01@o2.pl

Offline wons

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
  • wrrrr...
    • http://www.osp-polczyn.nazwa.pl
Odp: Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 29, 2007, 18:13:55 »
 Nasza OSP również posiada sekcję specjalistyczną - płetwonurków, ze specjalizacją - poszukiwania śródlądowe.

 Wasze kursy "cywilne" mozecie rozbić sobie o kant... stołu  :wub: Pierwszy problem jaki mieli nasi ludzie, to właśnie "cywilne" kursy. Jak już jest wyżej napisane - potrzebny jest osobnik przeszkolony, to nic, że nasi prowadzą kursy płetwonurkowania - są instruktorami...  Musieli robić nowe kursy pierwszego stopnia u mundurowych instruktorów. Paranoja.

Powodzenia
Zapraszam na oficjalną stronę OSP Połczyn-Zdrój
Forum poszukiwaczy Historii... Historia, Przygoda,Pasja...

Offline grzejnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
    • http://
Odp: Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 02, 2007, 01:03:41 »
Witam
Wons możesz mi powiedzieć gdzie wasza sekcja robiła te kursy ??

Offline matekStrazak

  • STRAZAK OSP- MOZE KIEDYŚ ZAWODOWY
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
  • SERCA ŻAR...GASI STRAŻ POŻARNA
Odp: Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 07, 2007, 17:18:42 »
 W obecnej chwili na drodze do zalozenia takiej sekcji stoi masa problemow,roznych kursow,szkoleń i masa formalności.w jednostce PSP istniala taka sekcja i funkcjonowala tam tez robilem kurs I stopnia.jednakze w obecnej chwili jest ona zawieszona poniewaz weszly nowe przepisy ktore nie dopuszczaja ich do funkcjonowania.
w Polsce jest kilka takich jednostek osp w ktorych dzialaja sekcje pletwonurkow i sa one na pomorzu. zalozenie takiej sekcji to ogromne koszty poniewaz jak sie orietujesz koszt uzbrojenia pletwonurka siega ok 5 tys. zl. a dobrze byloby aby przynajmniej 3 ratownikow takich uzbrojonych bylo.oprocz tego dochodza kursy i szkolenia.i jedno jeszcze aby prowadzic akcje ratownicza nie wystarczy dowodca z kursem pletwonurka musi to byc czlowiek odpowiednio przeszkolony.w tej chwili juz sie nie orietuje jakie ale jesli powazna jednostka PSP zostala zawieszona to pozostawia duzo do myslenie.

moje zdanie na ten temat jest takie ze jesli Wasza jednostka jest juz dobrze wyposazona to dlaczego nie mozna pchac w to kase ale jesli nie to czy jest sens.lepiej w cos innego zainwestowac.

pozdrawiam

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 08, 2007, 22:10:11 »
Z tego co pamiętam jak byłem na studiach to mówiło sie że płetwonurkowie w PSP jest to pewna grupa "elita" i bardzo cięzko jest zrobić uprawnienia w PSP. A nasze prywatne wogóle nie są honorowane.Jak dobrze pamiętam to ośrodek szkolenia płetwonurków PSP znajduje się w Bornem Sulimowie.Także uważam że lepiej sobie ponurkowac dla przyjemności niż dla pracy w PSP.Pozdrawiam  -_-.

Offline grzejnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
    • http://
Odp: Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 09, 2007, 22:12:59 »
Tak w Bornem jest ośrodek szkoleniowy ale PSP i to całkiem nieźle wyposażony. Problem w tym że podobno sekcje płetwonurków przy OSP nie mają regulacji prawnych i mimo że nasz związek w w zakładce kursy organizuje kursy dla płetwonurków (co prawda rok 2005) to nikt nie wezwie takiej sekcji na akcje gdyż są to działanie humanitarne. Dodam że mamy sponsora który zainwestował by w taką sekcje ale w nic innego i oczywiście chętnych którzy weszli by w skład takiej sekcji, są oni członkami klubu który przekazał by sprzęt na rzecz naszej OSP.

Offline Raders

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 17, 2008, 10:04:14 »
Nie warto robic w systemie CMAS bo to sa najslabsze uprawnienia w polsce, ja mam zrobiony kurs w systemie lokowski prowadzony przez komenede miejska w warszawie. A co do grupy nurkowej sa specjalne wytyczne ile musisz miec kompletow do nurkowania,skafandry suche ,lacznosc podwodna , lodz motorowa itp, koszt zrobienia grupy to zedu okolo 600 tys zlotych bez samochodu + samochod specjaliny ratownictwa wodnego 750.000 tys. My zamawiamy w przyszlym roku na podwoziu MANA

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 17, 2008, 12:36:03 »
Raders skąd takie twierdzenie że uprawnienia CMAS to są najsłabsze uprawnienia w Polsce? Ja słyszałem opinie wprost przeciwne, że CMAS to najlepsze szkolenia. Ja mam uprawnienia w PADI i wcale nie uważam aby były gorsze. Umiejętności i tak zależą potem od ilości nurkowań, od czasu spędzonego pod wodą i od miejsc gdzie się nurkowało (trudno porównywać nurkowanie w Egipcie z nurkowaniem w polskim jeziorze gdzie masz widoczność na 1 m). Nie twierdzę ze uprawnienia lokowskie są złe, ale znam przypadek gdzie nurek z takimi uprawnieniami poleciał na Dominikanę i nie chcieli go wpuścić do wody bo nigdzie te uprawnienia nie byly chonorowane (ale to było parę lat temu i mogło się coś zmienić).

Wytyczne co do grup nurkowych to są, ale dotyczą one nurków w PSP. Jeśli chodzi o nurków z OSP to nie jest to nigdzie określone. Wytyczne są równiez i dla wyposażenia OSP działajacych przy akcjach ratowniczo - gaśniczych. I co z tego że są, jak wiele OSP ich nie spełnia. A przecież są dysponowane. Nie popadajmy w paranoje.

Co do nurkowania w OSP, to PSP różnie do tego podchodzi. Dla jednych KP PSP koniecznie są potrzebne papiery, uprawnienia, sprzęt itp. Inni twierdzą że to jest sprawa OSP. Dla nich jest ważne że OSP ma zgłoszoną taką działalność, ma sprzęt i nurków i można ich w sytuacji zagrożenia wezwać. I to się liczy. A za to kto w tej OSP ma jakie uprawnienia, czy może nurkować czy nie odpowiada naczelnik takiej OSP. Przecież jak ochotnicy jadą do pożaru czy do wypadku nikt nie pyta się czy mają oni jakieś uprawnienia. To jest kwestia organizacyjna w takiej osp i kwestia osoby dowodzącej. W końcu OSP jest stowarzyszeniem samorządnym i nie zależnym i to ona sama decyduje co będzie robiła, byle by to było zgodne z prawem. Kwestie takie reguluje prawo administracyjne. A w prawie administracyjnym jest jedna zasada, co nie jest zabronione jest dozwolone. A ja jak sięgam pamięcią nie przypominam sobie, aby był zapis że OSP nie może mieć sekcji nurkowej jeśli nie spełnia takich a takich kryteriów.

Osobiście uważam, że masz chętnych do nurkowania, masz sprzęt, to zakładaj taką sekcję. Zgłoś to do KP PSP aby ujeli cię w powiatowym planie ratowniczym. Życie to zweryfikuje. Albo was kiedyś zadysponują albo nie. Ale przynajmniej można się przy OSP pobawić w nurkowanie.

Jeśli ktoś przebrnął już przez proces sekcji nurkowej to chętnie byśmy tu wszyscy poczytali jak tego dokonał. Może wszyscy się mylimy, a moze ktoś z nas ma rację.
Pozdrawiam

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 17, 2008, 14:21:25 »
Ostatnio to ćwiczyła jedna OSP z mojego powiatu – nie ma na dziś zgody na udział OSP w ramach KSRG w pracach nurkowych. Druga OSP została wycofana z działań i na gwałt Komenda tworzy własną sekcje nurkową. Nie zagłębiałem się nigdy w to – bo tak trochę to poza naszym zakresem działania – ale podobno na dzisiaj taki jest stan prawny – uniemożliwiający OSP podejmowanie działań ratowniczych w przypadku prac nurkowych .

Pozdrawiam MIKO

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 17, 2008, 14:37:52 »
Miko jak możesz, jakie przepisy nam tego zabraniają?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 17, 2008, 14:57:47 »
Trudno mi określić – może właśnie ich brak – wiem że długo głowiła się nad tym operacyjna w KM i na pewno nie było w tym złośliwości, czy niechęci by OSP realizowało takie zadania, zresztą było tak od lat i jakoś to się turlało. Nie odpowiem dziś. Ale finał finałów może być taki że będziesz miał sekcję i nikt Cię nie zadysponuje do działań – taka sztuka – tak jak jest teraz u nas.  Zresztą z tematem prac nurkowych w straży już za Skomrego był dyskusje i jego wypowiedzi , bo kilku panów z KG uzurpowało sobie monopol na szkolenia w Bornym .

A przypomniało mi się jeszcze z innej beczki , wiem że sprawa ma już pewien początek w Statutach OSP gdzie wpisano wszystko na chemii kończąc ale prac nurkowych nie ma. Ale może wieczorem będzie Darek3xP bo on temat drążył to cos rozjaśni

Pozdrawiam MIKO

Offline Raders

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Prosze o pomoc jak założyć sekcje płetwonurków
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 17, 2008, 15:14:59 »
Kwas rozumieme ciebie moje przypuszczenia i swteirdzenia sa czysto obligatoryjnie, wiem jedno ze odemnie jak kumple byli na szkoleniu nurkowym, facet prowadzacy z KW PSP Warszawa tak powiedzial a w rzeczywistosci nie wiem ktore jest wazniejsze, tak jak wczesniej napisalem to tylko stwierdzenie. A co do grupy nurkowej i jest stworzenia sa okreslone znaczne derektywy w KSRG