Autor Wątek: Kto może zadysponować OSP poza SK?  (Przeczytany 6146 razy)

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Kto może zadysponować OSP poza SK?
« dnia: Kwiecień 28, 2016, 23:48:14 »
Witam.
Mam nietypowe (może głupie) pytanie. Chciałbym dowiedzieć się, kto poza Stanowiskiem Kierowania może zadysponować zastęp OSP?
Chciałbym to poprzeć jakąś podstawą prawną, która zamknie gęby niektórym osobom. Rozumiem, że naczelnik ma takie uprawnienia, a burmistrz/wójt? Chodzi tutaj o imprezy lokalne, głównie zabezpieczenie imprez (również masowych). Prosiłbym o porady

Offline PabloGCBA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Kto może zadysponować OSP poza SK?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 29, 2016, 00:00:16 »
OSP utrzymuje burmistrz więc to jest jego i on może decydować o wyjazdach, a co do własnego wyjazdu na powiedzmy np. pożar to jest coś takiego jak jednostka sama wyjechała bez alarmowania, czyli że jak widać pożar to się jedzie. ;) jeśli się mylę poprawcie
odwaga powinna pozostać w szufladzie! W straży trzeba myśleć a nie strugać bohatera

Offline radk177

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Kto może zadysponować OSP poza SK?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 29, 2016, 00:01:12 »

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: Kto może zadysponować OSP poza SK?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 29, 2016, 00:09:01 »
dzięki za odpowiedzi, ja właśnie chciałbym jakąś podstawę prawną, jakiś art. który będzie o tym mówić, że burmistrz jak powie, że mamy coś zrobić to ma do tego prawo. W mojej jednostce są duże rozbieżności zdań między burmistrzem, naczelnikiem i prezesem - pytanie który z nich ma rację
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 29, 2016, 01:12:19 wysłana przez taz_org »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Kto może zadysponować OSP poza SK?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 29, 2016, 07:52:34 »
Formalnie burmistrz nie jest uprawniony do dysponowania zastępu OSP, natomiast od niego zależą fundusze przyznane jednostce oraz wysokość wypłacanego strażakom ekwiwalentu. Zdrowy rozsądek nakazuje dogadywać się.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Kto może zadysponować OSP poza SK?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 29, 2016, 08:14:33 »
O dysponowaniu jest mowa w rozporządzeniu MSWiA z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (Dz. U. z dnia 3 marca 2011 r.) w paragrafie 20, z którego tak naprawdę dla nas nic nie wynika.
W ustawie o ochronie przeciwpożarowej w art. 14 ust. 5 jest zapis "Wójt (burmistrz, prezydent miasta) koordynuje funkcjonowanie krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na obszarze gminy w zakresie ustalonym przez wojewodę". z którego tak naprawdę dla nas nic nie wynika.
Więc co obowiązuje. Jak przedmówca napisał - zdrowy rozsądek.
U mnie obowiązuje zasada. Do zdarzenia dysponuje zawsze SKKP. Jeśli strażak sami zauważyli pożar, to dzwoni do dyżurnego z informacją i prosi o włączenie syreny. Jeśli wracamy z jakiś działań i widzimy np. dym to zgłaszamy dyżurnemu że coś się dzieje i udajemy się na rozpoznanie. Jak nic nie ma to zgłaszamy że nic nie ma. Jak jest to zgłaszamy że jest i zaczynamy działania. Jeśli OSP potrzebuje zarządzanie kryzysowe to dzwoni do dyżurnego o go o tym informuje. Wtedy dyżurny alarmuje jednostkę. Lub nie alarmuje, jak zarządzanie kryzysowe mówi, że ma już strażaków pod remizą. Jeśli jest impreza to organizator dogaduje się bezpośrednio z OSP. Jeśli się dogada to strażacy są na miejscu. Ale tylko w wozie. Żadnego kierowania ruchem, żadnych innych cudów na kiju. Jeśli organizator o to prosi to odmawiamy. Pomijam już to, że jak strażak stoi na drodze i kieruje ruchem po za działaniami ratowniczymi to można go zignorować (wiem, zaraz będą głosy oburzenia ale jak już mają takie być to proszę podstawę prawną do tego bo nie jestem alfą i omegą). Odeszliśmy od obstawiania wyścigów kolarskich. Jeśli prosiłby burmistrz to najpierw usiadłbym z nim i przeanalizował, co możemy zrobić a co nie możemy zrobić.
Tak jest u mnie. Ale wiem, że nie wszędzie jest tak różowo.

Offline Ahmed

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
    • Blog o fotografii, protipy, szkolenia
Odp: Kto może zadysponować OSP poza SK?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 16, 2016, 17:18:07 »
@kwas, co do kierowania ruchem.. u mnie zabezpieczenie wyścigów itp. podpięli pod miejscowe zagrożenie, więc stritce jest to kierowanie ruchem podczas działań. U mnie dyspozycje może zlecić wójt, pracownik UG na polecenie wójta, naczelnik i rzecz jasna SK.
www.mrcieslak.pl - Blog o fotografii, protipy.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Kto może zadysponować OSP poza SK?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 16, 2016, 19:08:41 »
O ile wiem, strażak by kierować ruchem poza działaniami ratowniczo-gaśniczymi musi ukończyć specjalny kurs. Nawet nam z rok temu przyszło pismo z policji że nam taki zorganizują - trwał by tydzień...  ....koszt 1500zł od osoby...

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Kto może zadysponować OSP poza SK?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 17, 2016, 08:31:25 »
@kwas, co do kierowania ruchem.. u mnie zabezpieczenie wyścigów itp. podpięli pod miejscowe zagrożenie, więc stritce jest to kierowanie ruchem podczas działań. U mnie dyspozycje może zlecić wójt, pracownik UG na polecenie wójta, naczelnik i rzecz jasna SK.
Podpinanie zabezpieczenia wyścigów pod miejscowe zagrożenie w mojej ocenie jest naciąganiem naszych uprawnień. A my dajemy się w to wciskać. I tak się to kręci. Ale chyba nie za bardzo większość z nas czuje odpowiedzialność w tym zakresie. Może dlatego, że nic się nie wydarza i to usypia naszą czujność. Oczywiście, chcemy zabezpieczać jakąś imprezę to ją zabezpieczajmy. Ale nie rozpisujmy tego jako działania ratownicze.
Ahmed i jakie zagrożenie zwalczasz podczas takiego kierowania ruchem?
Zabezpieczenie to jest rola organizatora takiej imprezy a nie OSP czy PSP.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Kto może zadysponować OSP poza SK?
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 22, 2016, 23:25:45 »
Witam.
Mam nietypowe (może głupie) pytanie. Chciałbym dowiedzieć się, kto poza Stanowiskiem Kierowania może zadysponować zastęp OSP?
Chciałbym to poprzeć jakąś podstawą prawną, która zamknie gęby niektórym osobom. Rozumiem, że naczelnik ma takie uprawnienia, a burmistrz/wójt? Chodzi tutaj o imprezy lokalne, głównie zabezpieczenie imprez (również masowych). Prosiłbym o porady
Do działań ratowniczych poza SK każdy
Ust. o ochr. ppoż.
Art. 9. Kto zauważy pożar, klęskę żywiołową lub inne miejscowe zagrożenie,
jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić osoby znajdujące się w strefie zagrożenia
oraz: centrum powiadamiania ratunkowego lub jednostkę ochrony przeciwpożarowej
albo Policję bądź wójta albo sołtysa.

Offline Ahmed

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
    • Blog o fotografii, protipy, szkolenia
Odp: Kto może zadysponować OSP poza SK?
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 23, 2016, 19:44:39 »
No cóż - taka była decyzja naszego Komendanta Gminnego i PSK, by podpiąć to pod miejscowe zagrożenie. Były zablokowane drogi, każdy wjazd na tą drogę (kilka grup startowych) tak naprawdę skończyłby się wypadkiem. Naginanie uprawnień? Zgodzę się.
www.mrcieslak.pl - Blog o fotografii, protipy.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Kto może zadysponować OSP poza SK?
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 24, 2016, 05:59:39 »
... Do działań ratowniczych poza SK każdy
Ust. o ochr. ppoż.
Art. 9. Kto zauważy pożar, klęskę żywiołową lub inne miejscowe zagrożenie,
jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić osoby znajdujące się w strefie zagrożenia
oraz: centrum powiadamiania ratunkowego lub jednostkę ochrony przeciwpożarowej
albo Policję bądź wójta albo sołtysa.
Dysponować a zawiadomić są to dwa różne, choć zbliżone pojęcia.  :kwit:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Malinowylol

  • Naczos
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Kto może zadysponować OSP poza SK?
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 31, 2016, 23:01:22 »
Sprawa jest bardziej złożona gdyż:
1:"na wezwanie Państwowej Straży Pożarnej(bll,blabla)"-(ust ppoż), podstawową jednostką organizacyjną jest tutaj komedia powiatowa, więc SKKP jak sama nazwa wskazuje z upoważnienia komendanta, wedle "szczegółowych procedur dysponowania" i powiatowego planu ratowniczego, który jest zgodny z wojewódzkim i tutaj docieramy do rozporządzenia o którym wspominał kolega powyżej w sprawie zasad organizacji KSRG gdzie jest wytłuszczone kto pod kim i dla kogo taki plan uzgadnia.
2."własny teren chroniony – teren, na którym JOT zobowiązana jest podjąć działania z dyspozycji własnej lub uprawnionego ośrodka dyspozycyjnego"
i tutaj docieramy do wolnej amerykanki ZOSP i OSP, czyli każdy sobie wedle statutu, dla większości OSP jest to zgodnie ze statutem wzorcowym "teren miejscowości w której dana OSP ma siedzibę"/"teren gminy" lub dla jednostek w KSRG "teren właściwej ternowo komendy powiatowej PSP" czyli Powiat.
źródełka:
-statut wzorcowy osp ze strony związku,
-statut związku
-wytyczne kategoryzacji JOT
-rozporządzonko mswia w spr szczegółówych zasad organizacji KSRG
-ustawa PPOŻ