Autor Wątek: Badania lekarskie oraz kurs BHP - czy zawsze są wymagane?  (Przeczytany 1454 razy)

Offline Miko998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Badania lekarskie oraz kurs BHP - czy zawsze są wymagane?
« dnia: Kwiecień 15, 2016, 22:10:58 »
Witajcie!

Mam pytanie, czy są jakieś odstępstwa, kiedy strażak ochotnik nie musi posiadać ważnych badań i/lub kursu BHP podczas akcji?

Słyszałem, że podczas powodzi podobno nie jest to wymagane.

Jak dla mnie to jest bezsens bo wtedy też są przecież działania. Co jeśli właśnie podczas powodzi dojdzie do wypadku a on nie będzie mieć aktualnych badań?

Podejrzewam, że na pewno życie rządzi się swoimi prawami... Nawet nie podejrzewam, ale to wiem! Niemniej jednak uważam, że jakakolwiek to akcja by nie była, czy by brakowało ludzi czy też nie, to nie mogę (np. jako dowodzący zastępem) wziąć ze sobą ludzi nie mający aktualnych powyższych rzeczy. Wiem, że często jest to dylemat podczas wyjazdu kiedy nie ma wystarczającej liczby druhów z badaniami a są gotowi wyjechać ci bez... Ja bym się nie ugiął i wyjechał nawet w 2-ch ale w pełni sprawnych niż w 6-ściu ale wiadomo jakich...

Dzięki z góry za odpowiedź!

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.358
Odp: Badania lekarskie oraz kurs BHP - czy zawsze są wymagane?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 15, 2016, 22:58:36 »
Bez badań i ubezpieczenia nie można w OSP robić nic. Szkolenie BHP też jest wymagane!
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Miko998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Badania lekarskie oraz kurs BHP - czy zawsze są wymagane?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 15, 2016, 23:13:47 »
I bardzo mnie cieszy taka odpowiedź! Rzeczowo i konkretnie i na pohybel wszystkim łamiącym przepisy :)

Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam!

Offline Granders

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Badania lekarskie oraz kurs BHP - czy zawsze są wymagane?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 16, 2016, 23:20:40 »
Ustawa o ochronie przeciwpożarowej mówi jednoznacznie:
Art.19
ust.1b. Bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie
ochotniczych straży pożarnych, którzy ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 65 lat,
posiadający aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach
ratowniczych oraz odbyli szkolenie pożarnicze, o którym mowa w art. 28 ust. 1.

Tak jak pisał kolega wyżej- badania lekarskie i odpowiednie przeszkolenie są niezbędne do udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych.
Bo życie jest tylko jedno-życie strażaków również...