Autor Wątek: X 10 DR mikrofonogłośnik  (Przeczytany 1782 razy)

Offline flamis

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 302
X 10 DR mikrofonogłośnik
« dnia: Marzec 14, 2016, 11:25:02 »
W celu usprawnienia systemu łączności poszukiwałem ciekawych rozwiązań natrafiłem na mikrofonogłośnik X10 DR

http://radiotech.pl/aktualnosci/ze-swiata/343-x10dr-rewolucyjny-mikrofonoglosnik-bezprzewodowy.html

Czy używa ktoś tego? Jak rozwiązaliście problemy z bluetooth.




Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: X 10 DR mikrofonogłośnik
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 14, 2016, 12:50:26 »
Jeśli działa to do współpracy z radiotelefonem samochodowym może się sprawdzić. Wiadomo, że bardzo często z naszych przenośnych nie jesteśmy słyszalni z miejsca zdarzenia przez dyspozytora.
Idea pracy przez przemiennik jest oczywiście znana i stara. Sprawdza się bardzo dobrze do dalszych łączności.
Trochę niepokoi częstotliwość pracy - będzie silnie tłumiona przez przeszkody, ściany, karoserię samochodu.  Poza tym to częstotliwość sieci WiFi i Bluethooth, czyli mocno zaśmiecona i zapracowana w niektórych rejonach. Pewnie też technologia jest podobna na zasadzie łącza cyfrowego jeden do jeden.
Zasięg będzie znacznie mniejszy od deklarowanego.
I jeszcze jedno - jak do samochodu to by miało być to z akcesorii pewnie wypada antenę zewnętrzną kupić. To chyba do tego: http://www.rfiwireless.com.au/mobile-products/x10dr/x10dr-installation-accessories/x10dr-magnetic-mount-antenna-xmma.html#tab_desc
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2016, 13:28:39 wysłana przez Sylwek »

Offline flamis

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 302
Odp: X 10 DR mikrofonogłośnik
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 14, 2016, 14:16:34 »
Porozmawiałem nieco z ludźmi którzy to testowali.

Podsumować to można słowami: "szału nie ma"

szczegóły: działa himerycznie tak jak mówiłeś Sylwek raz działa a raz nie np biegasz w koło palącego się domu zabiegłeś od strony niewidzialnej dla samochodu i już nie masz łączności a jako że jest cyfrowa to nawet nie masz trzeszczenia tylko głucha ciszę. Więc jak coś działa w połowie to dla nas strażaków chyba nie działa wcale?

Offline alincodjv55

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: X 10 DR mikrofonogłośnik
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 20, 2016, 14:00:34 »
Testowałem taki system na kilku samochodach gaśniczych i niestety z trzech aut żaden nie spełniał podstawowych możliwości prowadzenia korespondencji radiowej .Bardzo mały zasięg,bardzo cichy głośnik co podczas prowadzonych działań gdy dowódca porusza się na terenie gdzie działają auto i motopompy , załączane są sygnały nie ma szans aby cokolwiek usłyszeć ,no i bardzo duże zniekształcenia od zakłóceń .
Niestety miałem nadzieję,że przy pomocy tego zestawu rozwiąże problem łączności pomiędzy dowódca i sk na kanale powiatowym z auta a jego radio osobiste zostanie na kanale gaśniczym , niestety tak się nie stało.
tak czy inaczej cena zaporowa nawet w przypadku gdyby ten system działał prawidłowo w odległości 100-150metrów.w moim przypadku było to 50-70metrów .

Offline flamis

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 302
Odp: X 10 DR mikrofonogłośnik
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 23, 2016, 21:24:02 »
No i na próbę zamontowaliśmy u nas.
Pierwsza akcja dosyć spokojna gaz w szkole. Ocena całkiem przyzwoita 4. Zamontowaliśmy na 1 wyjazdowym zobaczymy co będzie dalej. Fajnie ustawiłem łączność dla wszystkich ratowników na 50 KRG natomiast sam miałem X10DR na powiatowym. Łączność gubiła na x10 jak wszedłem do szkoły ale za to z ratownikami cały czas na 50. po zbliżeniu się do okna w szkole łączność bardzo szybko wracała dioda przestawała migać a ja mogłem rozmawiać fajnie sygnalizuje kiedy wejdziemy z powrotem w zasięg. Na razie miłe zaskoczenie zobaczymy resztę testów.